Takip Edin

Dekorasyon ve Mimari

Bahçelere sıradışı bir tarz geliyor

Yayınlanma tarihi

-

Fonksiyonelliği ve modern çizgisiyle açık hava tutkunlarının trend elçisi L’unica, çatısı altındaki Belçikalı bahçe mobilyası markası Oasiq’in Yland Köşe Takımı ile bahçelere sıradışı bir tarz katarken, Sandur Koltuk ile karakteristik mekanlara imza atıyor.

Tasarım koltukları ve yapbozu andıran modüler esnekliği sayesinde sınırsız kombinasyon olanağı sunan Yland Köşe Takımı, hem büyük hem de küçük gruplara konforuyla eşlik edecek bir oturma köşesi olmaya aday. Her parçasına kaliteli işçiliğin damga vurduğu Sandur Koltuk ise el örgüsü ipli dokuması, ince paslanmaz çelik gövdesi ve yumuşak minderleri ile bahçelerin baş köşelerine yerleşmeye hazır.

Dış mekanda konforun ve şıklığın adresi L’unica, bünyesinde yer alan Belçikalı bahçe mobilyaları markası Oasiq‘in Yland Köşe Takımı ile sınırsız kombinasyon imkanı tanırken, Sandur Koltuk ile zarafet dolu bir konfor sunuyor. Altı bileşen ve iki tamamlayıcı koltuk ile birlikte çok sayıda farklı kombinasyon yapma ayrıcalığı sunan Yland Köşe Takımı, Sandur Koltuk ile birlikte geniş ailelerin, kalabalık ya da küçük grupların konfor elçisi olmaya aday.

Yapboz gibi oturma köşesi

Esnek tasarımı sayesinde istenilen her an yapboz gibi çözülebilen Yland Köşe Takımı‘nda, uzanmak için çekyatı ve uzun gece sohbetleri için uzun kanepeyi kullanmak ya da daha kalabalık aile ve arkadaş ortamları için kanepeleri birleştirmek mümkün. Modüler esnekliği bir sonraki boyuta taşıyan Yland Köşe Takımı, hafif alüminyum ve açık dokuma gövdesi ile çoklu kullanımları keşfetmeyi kolaylaştırıyor. Dayanıklı ip dokumasına sahip Yland Köşe Takımı, yüzde 100 hava geçirmez rahat minderleriyle de tercih sebebi.

Karakteristik mekanlara imza atan koltuk

L’unica’nın Türkiye’ye getirdiği Belçikalı bahçe mobilyaları markası Oasiq’in sandalyeden sofaya, loungedan tabureye, bar sandalyesinden şezlonga kadar geniş bir yelpazeye sahip Sandur Koleksiyonu’nda yer alan koltuğu, özenle tasarlanmış detayları sayesinde dış mekanların konforunu artırıyor. Her parçasına kaliteli işçiliğin damga vurduğu Sandur Koltuk; el örgüsü ipli dokuması, ince paslanmaz çelik gövdesi ve yumuşak minderleri ile yüksek oturma konforu sağlıyor. Özel desenleriyle karakteristik mekanlara imza atan zarafetin temsilcisi Sandur Koltuk, boru şeklindeki paslanmaz çelik gövdesinin yanı sıra güçlü ve su geçirmez ip dokuması ile uzun yıllar formunu koruyor.

Açık hava tutkunlarını özel hissettirecek olan Oasiq Yland Köşe Takımı’na ve Sandur Koltuğa, L’unica’nın İstanbul Levent’te bulunan showroom‘undan ve Türkiye genelinde yer alan 30 farklı bayisinden ulaşmak mümkün.

L’unica Hakkında

Fonksiyonelliğin ve kalitenin ön planda tutulduğu tasarımlarını konfor ve estetikle buluşturan bahçe mobilyası markası L’unica; Oturma Grupları, Yemek Grupları veKeyif Ürünleri olmak üzere üç ana kategoride ürünler sunuyor. L’unica’da koltuktan masa ve sandalyeye, sehpadan servis arabasına, salıncaktan şezlonga, dresuardan sandığa, gazebodan daybed’e ve çok çeşitli aksesuarlara kadar bahçe dekorasyonu için gerekli her türlü mobilya yer alıyor. Bu ürünler Ahşap (Teak), Metal ve Sentetik Rattan çeşitleri ile farklı zevklere hitap ediyor. L’unica markalı bahçe mobilyalarının yanı sıra ödüllü tasarımlarıyla dikkat çeken Belçikalı Oasiq, İskandinav tasarım özelliklerine sahip Danimarkalı Houe, premium tasarımlarıyla dünyaca ünlü Danimarkalı Cane-Linemarkalarının ürünlerini de Türkiye’ye getiren L’unica; ayrıca Happy Cocooning markalı şömine masaları ile Morso Living ve Big Green Egg markalı üst düzey bahçe berbekülerini de müdavimleriyle buluşturuyor. Bahçeler, balkonlar, teraslar gibi açık hava mekanlarına prestij ve keyif katan modern çizgileriyle dikkat çeken L’unica’nın 2018 yılı ilkbahar-yaz koleksiyonunda, tasarımı ve kalitesi ile öne çıkan kullanıcı dostu pek çok iddialı ürün yer alıyor.

www.lunica.com.tr

Emlakhaberi.com Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 25 yılı aşkın süredir sektörün içinde biri olarak her zaman doğru ve yatırıma yönelik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dekorasyon ve Mimari

Doğru çatı ve cephe yalıtımı yüzde 50 enerji tasarrufu sağlar!

Yayınlanma tarihi

-

ÇATIDER Başkanı Adil Baştanoğlu

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Baştanoğlu, özellikle kış aylarında artan enerji faturalarını düşürmenin tüketicinin kendi elinde olduğunu belirterek, “Doğru çatı ve cephe yalıtım uygulamaları ile enerji faturalarını yüzde 50’ye varan oranlarda azaltmak mümkün.

Son 10 yılda yalıtımsız ve hatalı çatılar nedeniyle Türk ekonomisi yaklaşık 26 milyar TL kaybetti. Yalıtım ile bunun önüne geçebilir, ayrıca doğal kaynaklarımızın ve çevremizin korunmasına da katkı sağlayabiliriz” dedi.

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Adil Baştanoğlu, ‘11-18 Ocak Enerji Tasarrufu Haftası’ nedeniyle yaptığı açıklamada, tüketicilerin kış mevsimiyle birlikte artan ısınma faturalarında önemli ölçüde tasarruf edebileceklerini söyledi.

Yapı ve çatılarda yalıtım uygulamasının enerji sarfiyatında ciddi oranda azalma sağladığını belirten Baştanoğlu, şunları söyledi:

“Tüketiciler binalarında standartlara uygun çatı ve cephe yalıtım uygulamalarıyla bir yandan faturalarında yüzde 50’ye varan azalma elde ederken, bir yandan da ülke ekonomisine ve doğaya fayda sağlayabilir. Özellikle pasif ev statüsünde yenilenen ve mantolama yapılan eski binalarda dış cephe, temel duvarları ve çatılarda ısı yalıtımı yaptırarak yüzde 90’dan fazla enerji tasarrufu sağlamak mümkün. Binalarımız, ülkemizde üretilen ve ithal edilen toplam enerji miktarının yüzde 40’ını tüketiyor. Bu tüketimin de yüzde  80’i binanın ısıtma ve soğutulması için harcanmaktadır. Binalarımızın çatı, temel, dış cephe, pencerelerinde ısı yalıtımı olmadığı için binalarımızda ciddi enerjik kaynağı (petrol, doğal gaz, kömür) tüketmekteyiz. Yalıtım aynı zamanda insan sağlığı açısından da çok faydalı. Rutubet, küf, kötü koku, romatizma, solunum yolu ve deri hastalıkları gibi sorunlara karşı koruma sağlıyor.”

Bölgeye uygun yalıtım tercih edilmeli

Yalıtım uygulamasının bölgelere ve farklı ihtiyaçlara göre değişkenlik gösterdiğini, uzman kişiler tarafından en uygun seçimin yapılması gerektiğini hatırlatan Baştanoğlu, şöyle konuştu:

“Yalıtım yapılırken yalıtım malzemesi, aksesuarlar, yan ürünler, bağlantı elemanları, emniyet tedbirleri, iskele, işçilik gibi giderler yapılır. Yalıtım malzemesinin kalınlığının artırılması malzeme fiyatı dışında diğer giderleri etkiler. Yalıtım malzemesi kalınlık farkı parasal olarak tüm giderler içinde çok küçük bir oranda kalacağı için, doğru kalınlıkta yalıtım malzemesi kullanmak akıllıca olacaktır. Son 8 – 9 yıldan bu yana birçok ilimizde iklim bölgelerine uygun olarak çatı eğimleri artırılmaya ve doğru çatı yalıtımı sistemleri uygulanmaya başlandı.”

Enerji Kimlik Belgesi zorunlu olacak

Enerji kaynaklarının daha verimli kullanılması amacıyla yapı ruhsatını 2011’den önce alan mevcut binalar için Enerji Kimlik Belgesi’nin 2 Mayıs 2017 tarihi itibarıyla alınmasının zorunlu olması öngörülüyordu.

Yayımlanan yeni yönetmelikle, “Binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmiş olması şartı aranır. Binanın veya bağımsız bölümün satılması veya kiraya verilmesi safhasında, mal sahibi Enerji Kimlik Belgesi’nin bir suretini alıcıya veya kiracıya verir” maddesine “1 Ocak 2020 tarihine kadar uygulanmaz” hükmü eklenerek, uygulama ertelendi.

Baştanoğlu “Avrupa Birliği, 20-20-20 planı ile 2020 yılına kadar enerji tüketimini yüzde 20 azaltmayı, yenilenebilir enerji kullanımında yüzde 20 artışı ve zararlı sera gazı salımını en az yüzde 20 azaltmayı hedefliyor. Türkiye’nin de binalardaki enerji tüketimini kısa dönemde metrekare başına yılda 80 kilovatsaat seviyesinin altına düşürmesi gerekir. Bu değerlere ulaşabilmek ancak çatı ve çatı sistemlerine de önem verilmesi ile mümkündür” diye konuştu.

Pasif evler hızla çoğalıyor

Baştanoğlu, aktif ısıtma sistemine ihtiyaç duymadan, çok az miktarda enerji ile yüzde 90’a varan oranda tasarruflu ısınma ve soğutma imkanı sunan pasif evlerin dünyada yayılmaya başladığını belirterek, “Bugün ülkemizdeki konutlarda ısınmak için bizden çok daha soğuk bir iklime sahip olan Almanya’ya göre 10 kat daha fazla enerji harcanıyor. Yalıtımsız binalar, sadece ısınmak için, pasif evlere göre 20 kat daha fazla enerji tüketiyor. Pasif ev yaklaşımı, diğer yandan, yalnızca ısı tasarrufuyla sınırlı kalmıyor; ekoloji, iç hava kalitesi, akustik ve görsel konfor, yangın güvenliği gibi faktörleri de göz önüne alarak bütüncül bir yaklaşım sergiliyor. Türkiye için öngörülen maliyet artışı; yüzde 20 – yüzde 40 aralığındadır. Maliyet etkin bir ‘Pasif Ev’ inşaatı için tasarım sürecinde uzman bir ekiple çalışmak son derece önemlidir” dedi.

Dünyada 50 bin pasif ev var

Baştanoğlu, bugün dünyada 50 binin üzerinde pasif ev bulunduğunu, en iyi örneklerinin ise Avusturya ve Almayada bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bina enerji kimliğinde mevcut bir binanın enerji sınıfının en az C olması beklenmektedir. Binanıza ait enerji kimlik belgesinde binanızın aylık ve yıllık bazda ne miktarda enerji tükettiğini (kw/h-m2/yıl) görebilirsiniz. Binanıza ait enerji kimliğinde, binanızın bir yılda ürettiği sera gazı miktarı (CO2/kg-m2) belirtilir. Yani binanızın havayı ne kadar kirlettiğini görebilirsiniz. Enerji Verimliliği Kanunu gereği binalarda enerji kimlik belgesi mevcut binalar için 2020 yılı Ocak ayına kadar, yeni binalarda ise Ruhsat Başvurusu ile berber alınmak zorunda. Şimdi, enerji tüketimini olabildiğince azaltma zamanı. Özellikle pasif ev statüsünde yenilenen ve mantolama yapılan eski binalarda dış cephe, temel duvarları ve çatılarda ısı yalıtımı yaptırarak yüzde 90’dan fazla enerji tasarrufu sağlamak mümkün.”

Yalıtım insan sağlığını koruyor

Yalıtımın insan sağlığı için de faydalı olduğunu dile getiren Baştanoğlu, kış aylarında bina içinde ve çatı arasında biriken nemin yoğuşmadan dışarı atılması için havalandırmanın sağlanması gerektiğini de söyledi. Baştanoğlu, yazın soğutulan binalarda ise dışarıdan içeriye nem alınmaması ve nemin iç mekânda yoğuşmasının engellenmesinin önemli olduğunu vurgulayarak, rutubet, küf, kötü koku, romatizma, solunum yolu ve deri hastalıkları gibi sağlık sorunlarına karşı yalıtımın olumlu sonuçlar verdiğini sözlerine ekledi.

Devamını oku

Dekorasyon ve Mimari

En İyi Yatak Odası Dolap Modelleri

Yayınlanma tarihi

-

yeni-yatak-odasi-dolap-modelleri

Yeni Ev Aldınız ama Yatak odası içinde bulunan Yatak odası için dolap modelleri araştırması yapıyorsunuz ve Kararsız kaldınız işte size örnek vereceğimiz yatak odası dolap modelleri.

Yatağın başucunda bulunan dolap modelleri, içinde giyinme alanı barındıran dolap modelleri, aynalı veya gömme dolap modelleri ve daha fazlası… Biz de sizler için en kullanışlı dolap modellerini derledik.

Yatak odalarının diğer odalardan farkı ebeveynlere özel, mahrem bir yaşam alanı olmasıdır. Bu nedenle dikkatli bir şekilde dekore edilmelidir. 

Yatak Odası Başucu dolap modelleri


Yatak odanızda yeterli alanınız yoksa başucu dolaplar sizi bu durumdan kurtarabilir.

Fonksiyonel tasarımı sayesinde odada yer kaplamadan,  depolama alanları ve kıyafetleriniz için bolca yer oluşturabilirsiniz. Yatağın sağ ve sol yanında kalan dolapları gömme dolap olarak yaptırdığınızda hem kullanışlı hem de ferah bir alan yaratmış olursunuz.

Elbise dolapları, yatak odası mobilyaları büyük ölçülere sahip oldukları için odayı tasarlarken daha fazla dikkat gerektirir. Yatak odası için tasarlanan dolaplar boyutları nedeniyle doğru konumlandırılmazsa ileride sorun çıkarır ve yaşam alanını daraltır. Günümüz teknolojisi sayesinde yatak odası içinde yapılacak dekorasyon için birbirinden farklı tasarımlar mevcuttur.

Özel giyinme odalı dolaplar

Giyinme odası dolabı, elbise dolabı ve size özel bir alan oluşturduğu için oldukça kullanışlı bir bölümdür. Fazla yer kaplamadan iki alanı birleştirebilirsiniz. Yatak odası içinde özel bir seperatör ile bir giyinme odası oluşturarak odanızı daha kullanışlı bir alan haline getirebilirsiniz.

Elbise dolabı odası

Çok fazla eşya, kıyafet veya aksesuara  sahipseniz bu dolap fikri tam size göre. Üstelik elbise dolabı odası nevresim, yorgan gibi yük alanı olarak da kullanılarak evinizde alan açmanıza yardımcı olacaktır.

Çok fazla eşya, kıyafet veya aksesuara  sahipseniz bu dolap fikri tam size göre. Üstelik elbise dolabı odası nevresim, yorgan gibi yük alanı olarak da kullanılarak evinizde alan açmanıza yardımcı olacaktır.

Devamını oku

Dekorasyon ve Mimari

Buka Yeni Yılda yurt dışında büyümeye odaklandı

Yayınlanma tarihi

-

Buka Yönetim Kurulu Başkanı Suat Erdoğan

Yılın ilk yarısında yüzde 5,8 oranında küçülerek daralma yaşayan Türkiye ekonomisinin lokomotiflerinden mobilya sektörü, uzun zamandır beklenen KDV indirimiyle rahat bir nefes aldı.

Mobilyada KDV’nin yüzde 8’e inmesi ve yeni yıl alışverişleriyle birlikte sektörün yılı toparlanarak kapatması bekleniyor. 2018 yılında iç pazardaki döviz kurlarından en fazla etkilenen sektörlerden birinin mobilya olduğunu belirten Buka Yönetim Kurulu Başkanı Suat Erdoğan, sektörün 2019 yılında ihracatta büyümeye ağırlık vereceğini ve yurtdışı faaliyetlerini hızlandıracakları söyledi.

Modüler çözümleri, farklı tasarımları ve değiştirilebilir kılıf sistemiyle mobilyada akıllı değişim konseptini Türkiye genelinde yaygınlaştıran Buka, iç pazarda sürdürdüğü mağazalaşma hedefini korumakla birlikte yurtdışı çalışmalarını hızlandırdı. Özellikle 2018’in ikinci yarısından itibaren hedef pazarları yakından takip eden Buka, 2019 yılında Rusya, Ortadoğu ve Avrupa pazarlarına yönelerek, yurtdışında büyümeye odaklanacak.

Sektörün ilk yarısında üretim ve satışta yaşanan daralmayla 2019 yılında hedeflerini yurtdışı üzerine kurguladıklarını belirten Buka Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Suat Erdoğan, Mobilya sektörü, yüzde 95 yerli üretimi ve 500 bin kişiyi istihdam etmesiyle ekonomimizde oldukça önemli bir yere sahip. Sektör ihracatımız 2017 yılında yaklaşık 2,7 milyar dolardı. 2018 yılının başında ise belirlenen hedef; en az 3 milyar dolardı. Biz de bu hedefe ulaşmaya katkı sağlayacak çalışmalarda bulunduk. Yılın ilk yarısında mevcut ekonomik koşullar, döviz kurlarında yaşanan ani değişimler maliyetlerin artmasına neden olarak sektörümüzü iç pazarda daralttı ve yeni pazarlara yönlendirdi. İhracatın yanı sıra yüzde yüz Türk sermayeli bir firma olarak, yerli üretimi destekleyen kampanyalarla pazarın canlanmaya başladığını görüyoruz” dedi.

KDV indirimi sektöre hareket getirecek

Buka olarak, yıl genelinde döviz kuru ile artan maliyetlere rağmen fiyatlarında bir değişiklik yapmadıklarını sözlerine ekleyen Erdoğan, “Tüketicilerimizi ve ekonomimizi kampanyalarımızla desteklemeye devam edeceğiz. Aynı zamanda sektörümüzün uzun zamandır beklediği KDV indiriminin de bu canlanmaya etki etmesini bekliyoruz. Geçtiğimiz yıl yapılan KDV indirimi sektöre önemli bir hareket getirmişti, aynı etkinin devam etmesini umuyoruz” dedi.

Rusya yakın markajda

Buka’nın yurtdışındaki ilk mağazasını Kuzey Kıbrıs’ta açtıktan sonra Bahreyn’deki mağazalarıyla Ortadoğu pazarına giriş yaptıklarını ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “2019 yılında sektörümüz için büyük potansiyel taşıyan Rusya ile ürünlerimize büyük ilgi gösterilen Ortadoğu ve Avrupa pazarları yakın markajımızda olacak. Bu pazarlara ağırlık vererek satışlarımızı artırmayı ve önümüzdeki süreçte yurtdışında büyümeyi hedefliyoruz.”

Devamını oku

Dekorasyon ve Mimari

İntema Göktürk Alze Yapı’ Açıldı

Yayınlanma tarihi

-

intema mutfak , İntema Göktürk Alze Yapı,

Türkiye’nin ilk modüler mutfak markası İntema’nın,   ‘İntema Göktürk Alze Yapı’ adıyla açılan yetkili satış noktasında, ankastre cihaz, banyo, mutfak ürünleri ile iç mimarlık uygulama, danışmanlık ve proje yönetimi hizmetleri de sunulacak

Yeni yaşam biçimlerini çağdaş tasarımlarla buluşturan Türkiye’nin ilk modüler mutfak markası İntema’nın yeni yetkili satış noktası,    “İntema Göktürk Alze Yapı” adıyla Göktürk’te açıldı.

Eczacıbaşı Yapı Grubu’nun kalite güvencesiyle, mutfağı evin kalbine yerleştirerek bir yaşam alanı olarak konumlandıran İntema,  kendi ürünlerini yanı  sıra Berloni’nin İtalyan tarzına ve estetiğine sahip mutfak mobilyaları ile cihazları da müşterilerinin beğenisine sunuyor.

İntema Mutfak Göktürk Alze Yapı Açılışı yapıldı

Tasarım dünyasının en iyi ürünlerini bir araya getiren İntema’nın Göktürk Alze Yapı yetkili satış noktasının sahibi Reşat Ürstüner,  Göktürk’te  işlevsel ve tasarımsal boyutta kaliteli işler ortaya koymayı hedeflediklerini kaydetti.

Ankastre cihaz, banyo, eviye ve armatür, kapı & parke, mutfak ve tezgah ürünlerinin yer alacağı İntema Göktürk Alze Yapı yetkili satış noktasında,  iç mimarlık, uygulama, konsept ve proje görselleştirme, danışmanlık ile proje yönetimi hizmetleri de sunulacak.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ