Takip Edin

Etkinlikler

Benim için çok büyük onur ve mutluluktur!

Yayınlanma tarihi

-

Benim için çok büyük onur ve mutluluktur!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un eşi Pervin Ersoy’un düzenlemiş olduğu, tüm geliri Bizim Çocuklarımız Dayanışma Derneği’ne bırakılacak olan ve ETS Tur’un katkıları ile geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen Bursa ve Cumalıkızık turuna cemiyetin yardımsever isimleri arasında Evrim Kırmızıtaş Başaran, İlker Ayrık, Eser Yenenler ve sanatçı Aslı Hünel de yeraldı.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne 2014 yılında alınan, “Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu” miras alanı, Orhangazi Külliyesi ve çevresini içine alan Hanlar Bölgesi, Hüdavendigar (I. Murad) Külliyesi, Yıldırım (I. Bayezid) Külliyesi, Yeşil (I. Mehmed) Külliye, Muradiye (II. Murad) Külliyesi ve Cumalıkızık olmak üzere altı bileşenden oluşan Bursa ve Cumalıkızık gezisini, ‘Gönüllü Turizm Elçisi’ kapsamında Doğu ve Güneydoğu gezileri takip edecek.

Başaran Holding Yönetim Kurulu Üyesi Evrim Kırmızıtaş Başaran,”T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2019 yılını “Göbeklitepe Yılı” olarak ilan etmesiyle tanıtım çalışmalarını bölge ve etrafında yoğunlaştıracağını belirten Pervin Ersoy’un tüm projelerinde yanında olmak,elimden gelen desteği vermek isterim,benim için çok büyük onur ve mutluluktur” dedi.

Emlakhaberi.com Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 25 yılı aşkın süredir sektörün içinde biri olarak her zaman doğru ve yatırıma yönelik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

Kentsel Dönüşüm Uzmanı Olmak İstermisiniz

Yayınlanma tarihi

-

Management Plus

İstanbul Üniversitesi (SEM) ve Management Plus işbirliği ile düzenlenen Kentsel Dönüşüm Uzmanlık Sertifika Programı’nın 20.’si 13 Nisan 2019 ile 5 Mayıs 2019 tarihleri arasında düzenlenecek

İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak eğitim programındaki dersler cumartesi ve pazar günleri 09.30 – 17.30 saatleri arasında verilecek.

Bugüne kadar İstanbul’da 16, Bursa’da 1, Balıkesir’de 1 ve Hatay’da 1 program başarıyla tamamlanarak 400’den fazla katılımcı uzmanlık sertifikalarını aldılar.

Kentsel Dönüşüm süreci içinde fiilen çalışan uygulamacı hocalar tarafından verilen ve toplam 64 saat (8 gün) süren sertifika programı sonunda başarılı olan katılımcılara İstanbul Üniversitesinin kaşe ve imzalı uzmanlık sertifikası verilecek.

Erken kayıt fırsatı

Maksimum 30 kişinin katılabileceği sertifika programına 29 marta kadar kayıtlarını yaptıranlar için yüzde 15 erken kayıt indirimi yapılacak.

Devamını oku

Etkinlikler

Kentsel Dönüşüm Uzmanlığı Sertifika Programı

Yayınlanma tarihi

-

Kentsel-Donusum-Uzmanligı-Sertifika-Programi

Gayrimenkul sektörüne kattığı yenilikler ile fark yaratan DRKEE Consultancy & Danışmanlık ” Kentsel Dönüşüm Uzmanlığı” sertifika programı başlatıyor. Gayrimenkul sektörüne farklı ve özel danışmanlık hizmeti veren DRKEE Consultancy & Danışmanlık şirketin özel uzmanlık alanı olarak verdiği danışmanlık hizmetini İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜSEM) iş birliği ile “Kentsel Dönüşüm Uzmanlığı” sertifika programı düzenleyerek tüm katılımcılara açıyor.

DRKEE Consultancy & Danışmanlık Genel Müdürü S.Ömer İSAFÇA, 2015 yılından bu yana Türkiye genelinde 1.000 bağımsız bölüm üzerinde Kentsel Dönüşüm Projesine özel danışmanlık yaptıkların iletti. Şirketimizin özel uzmanlık alanlarından birinin Kentsel Dönüşüm olduğunu söyleyen İSAFÇA, Kentsel Dönüşüm konusunda Gayrimenkul Firmalarına, Site ve Bina Yönetimleri ile Bireylere Kentsel Dönüşüm İletişim Danışmanlığı, Kentsel Dönüşüm Teknik Danışmanlık, Kentsel Dönüşüm Hukuk Danışmanlığı, Kentsel Dönüşüm Kredi ve Finansman Danışmanlığı, Kentsel Dönüşüm Proje Geliştirme Danışmanlığı, Kentsel Dönüşüm Proje Risk Danışmanlığı, Kentsel Dönüşüm Uygulama Danışmanlığı yaptıklarını ancak Kentsel Dönüşümün güzel örneklere ihtiyacı olduğunu bu örneklerin yaratılması için Kentsel Dönüşümün iyi bilinmesinin gerektiğini düşündüklerini bu nedenle sağladıkları danışmanlık hizmetini ayrıca Sertifika Programı haline getirdiklerini iletti.

Programın amacı hakkında da bilgi veren İSAFÇA, Deprem riski taşıyan ülkemizin, 1/3’ü niteliksiz diye nitelendirdiğimiz hiçbir mühendislik hizmeti almamış, kullanım ömrünü yitirmiş gayrimenkullerden oluşmaktadır. Ülkemizi oldukça yakından ilgilendiren ve gayrimenkul sektörünün lokomotifi olacak Kentsel Dönüşüm konusunda kendini geliştirmek isteyen katılımcıları konularındaki uzman akademik kadromuz ile bir araya getirerek sektörün ihtiyacı olan nitelikli Kentsel Dönüşüm Uzmanları yetiştirmek olduğunu iletti.

DRKEE Consultancy & Danışmanlık ve İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜSEM) işbirliği ile düzenlenen “Kentsel Dönüşüm Uzmanlık Sertifika Programı” 06 Nisan 2019’dan itibaren İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Altunizade Kampüsünde Cumartesi-Pazar günleri dersler olacak şekilde başlıyor.

Kentsel Dönüşüm süreci içinde fiilen çalışan uygulamacı hocalar tarafından verilen ve toplam 48 saat (6 gün) süren sertifika programı sonunda başarılı olan katılımcılara İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin kaşe ve imzalı “Kentsel Dönüşüm Uzmanlık” sertifikası verilecektir. 

31 Mart 2019 tarihine kadar katılımcı başvuruları devam edecek olup, sınırlı sayıda olacak katılımcı grubu arasında sizde yer almak istiyorsanız www.izu.edu.tr/izusem adresindeki online form ile kaydınızı tamamlayabilir veya drkeeconsultancy@gmail.com adresine mail atarak kaydınızı tamamlayabilirsiniz. 

Devamını oku

Etkinlikler

Satış profesyonelleri TALKS etkinliğinde buluşuyor.

Yayınlanma tarihi

-

Satıs-profesyonelleri-talks

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin satış profesyonelleri, Sales Network tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen TALKS etkinliğinde buluşuyor. 07 Mart 2019 Perşembe günü Uniq İstanbul’da düzenlenecek olan TALKS etkinliğinin konuşmacıları arasında iş dünyasının üst düzey temsilcilerinin yanı sıra, spor ve sanat dünyasının önde gelen isimleri de olacak. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Nebil Evren’in sunuculuğunu üstleneceği etkinlikte oyuncu Dolunay Soysert, yönetmen Murat Şeker, FODER Kurucu Başkanı Özlem Denizmen, Yanındayız Derneği Başkanı Nur Ger ve Milli Sporcu Sümeyye Boyacı’nın da aralarında olduğu pek çok isim konuşmacı olarak sahnede yer alacak. 

Etkinlikte şirketlerin satış departmanlarında kadın ve erkek dengesini sağlamak amacıyla kurulan Women in Sales (WiS) platformunun da lansmanı yapılacak. Etkinliğin sonunda ise Türkiye’de bir ilke imza atılarak, Best of Sales Awards (BoSA) ile satış dünyası ödüllendirilecek.

Sales Network tarafından Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen  ve her yıl Satış Profesyonelleri Günü’ne denk gelen Mart ayının ilk perşembesi düzenleniyor.

Program

Yer: Uniq İstanbul
Tarih: 07 Mart 2019 Perşembe
Saat    : 09:00 – 17:00

Devamını oku

Etkinlikler

Faizsiz Gayrimenkul Finansmanı Sempozyumu Düzenlendi

Yayınlanma tarihi

-

Faizsiz-Gayrimenkul-Finansmanı-Sempozyumu

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin (İZÜ) düzenlediği ‘faizsiz gayrimenkul finansmanı’ sempozyumunda konuşan Emlak Katılım Bankası Genel Müdürü Deniz Aksu, 2007 yılında çıkan konut finansmanı kanunu gereği bankalardaki konut kredisi stokunun yaklaşık 185 milyar olduğunu söyledi.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Türkiye’de ilk defa düzenlenen Faizsiz Gayrimenkul Finansmanı Sempozyumu’na ev sahipliği yaptı. Akademisyenleri, bürokratları ve sektör temsilcilerini bir araya getiren sempozyumda, gayrimenkulün faizsiz oto finansmanı için alternatifleri sunmak ve sektör paydaşlarına bu anlamda çözümler geliştirmek böylece, gayrimenkul üreticilerini, ürünlerinin satışı için üçüncü tarafların kredi sunması bağımlılığından kurtarmak hedefleniyor.

Ayrıca sempozyumun küresel çapta bir ilk olacak olan 1’inci Uluslararası Faizsiz Gayrimenkul Finansmanı ve Yatırım Kongresi çalışmaları için bir zemin oluşturması bekleniyor.

SEKTÖRDEKİ EN ÖNEMLİ EKSİK İNSAN SERMAYESİ

Türkiye’de İslam ekonomisi ve faizsiz finansın gelişmesi için gayret içerisinde olduklarını söyleyerek sempozyumun açılış konuşmasını yapan İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, “İslam ekonomisi ve finansla ilgili Arapça, İngiliz, Türkçe olmak üzere 3 farklı dilde doktora programımız var. Lisans düzeyinde de bu konulara ilişkin programlarımız mevcut. Sektördeki en önemli eksik insan sermayesi yani yetişmiş insan,hem lisans hem de lisansüstü düzeyde yetiştirmek için ayrıca sertifika programı yapıyoruz. Ülkemize, bölgeye bu sektörde hizmet edecek beyin gücünü yetiştirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

EMLAK KATILIM BANKASI SEKTÖR İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM

Ağızdan giren lokmanın ve cebe giren paranın helal olmasının kendilerinin önceliği olduğunu belirten Prof. Dr. Bulut, “Bugün yeni kurulan emlak katılım bankamızda birlikte bu sempozyumu düzenliyoruz. Bu yapı cumhuriyetin ilk yılların faizsiz finans sistemiyle kurulmuş bir yapı. Türkiye’de en dinamik sektörlerden birisi inşaat sektörü ve herkesin en temel ihtiyacı bir evdir. Faize bulaşmadan, helal kazançla ev sahibi olmak vatandaşların idealidir. Emlak Katılım Bankamız bu anlam da gayrimenkul sektöründe faizsiz finansın gelişmesine çok önemli katkıları olacak” ifadelerini kullandı.

SEMPOZYUMUN AMACI

Sektörde birçok model olduğunu söyleyen Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı İZÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Dinç ise, “Zekiyiz ve çalışkanız bu modelleri faizsiz finans sektörüne aktarmalıyız. Oradan da reel sektöre aktarılacak. Reel sektör kendi finansman modellerini nasıl geliştirmeli? Üçüncü taraf krediden nasıl kurtarılmalı tartışmasından hareket ederek sempozyumu düzenledik” dedi.

EMLAK KATILIM BANKASI KURULDU

Sektörde uzman kişileri bünyelerine kattıklarını ve faaliyet izinlerini aldıklarını söyleyen Emlak Katılım Bankası Genel Müdürü Deniz Aksu de, “Türk bankacılık sisteminin aktif büyüklüğü 3.8 trilyon. Bunun 209 milyar kadarı katılım bankaları. Yani yüzde 5 buçuk gibi bir payı var. 2015 ve 2016 yılında Ziraat ve Vakıf Katılım Bankalarıyla beraber dünyada bir ilk oldu yüzde 100 kamu sermayeli katılım bankaları oluşturuldu” diye konuştu.

FAİZLER YÜKSELDİ, KONUT FİYATLARI YENİDEN OLUŞUYOR

Gayrimenkulün yıllık 2.7 trilyonluk alışverişi olan bir pazar olduğunu aktaran Aksu, “2007 yılında çıkan 5582 sayılı konut finansmanı kanunu gereği bankalardaki konut kredisi stoğu yaklaşık 185 milyar. Demek ki bunun dışında pazar kendine bir finansman modeli bulmuş ve bu şekilde finanse ediliyor. Bizim bunu sisteme çekip alıcının, satıcının ve finansörün buluşmasını sağlayacak metotlar bulmamız lazım.  2008 yılında yaşanan krizle birlikte faizsiz bir sistem geçtik. Yani kiracı kira vermeden konutta veya ticari işletmede oturmayı ev sahibine kabul ettirmiş oldu. Bu dönemde şu anda sona doğru geliniyor. Faizler yükseldi, konut ve hammadde fiyatları yeniden oluşuyor” ifadelerini kullandı.

GAYRİMENKUL FİNANSMANI SİSTEMİNİN ÜÇ ANA PRENSİBİ

Hızlı faiz artışıyla beraber toplumun içinde bulunduğu ümitsizliğin anlamsız olduğunu Türkiye’nin gücüne güvenilmesi gerektiğini vurgulayan Aksu şöyle devam etti:

“Türkiye’de deprem gerçeği var buna göre hareket etmeliyiz ve finansman modeli geliştirmeliyiz. Bunun sermaye piyasası ürünleriyle yapmalıyız. Projenin geliştirilmesi ve nihayete ermesi 5 yılı buluyor. Ödeme periyodunu da 10 yıl düşünürsek, 15 yıllık bir sürece tekabül ediyor. Bu 15 yıllık süreçte her türlü piyasa riskiyle karşılaşılabilir. Döviz fiyatları, faizler artabilir. Mevcut faizsiz finansman metodunda katılım bankalarının sıkı şekilde riayet ettikleri üç tane ana prensip var.  Bunlar, anlaşmadan önce herkesin aynı koşulda olması, anlaşmadan sonra anlaşmanın kurallarının değişmemesi ve spekülatif herhangi bir işleme girilmemesi. Gayrimenkul finansmanı çerçevesinde üç tane prensibi oturtabilirsek sürdürülebilir, toplumun barış içerisinde yaşadığı bir mekanizma oluşturabiliriz. Toplumsal dayanışmayı içeren yapı tasarruf sistemleri var bunların modern halini hayata geçirebiliriz. Ürünlerin iş planı yapılıyor, stratejilerimizi geliştirdik. Paydaşlarla görüşüyoruz, yasal düzenleme gereklilikleri ortaya çıkarılıyor.

Devamını oku

Etkinlikler

Faizsiz Gayrimenkul Finansmanı Sempozyumu 

Yayınlanma tarihi

-

faizsiz-gayrimenkul-Sempozyumu

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Uluslararası İslam Ekonomi ve Finansı Araştırma ve Uygulama Merkezi (İSEFAM) ev sahipliğinde ve DRKEE Consultancy & Danışmanlık olarak gayrimenkul sektörünün faizsiz finansman modellerini Bakanlarımız, bürokratlarımız, akademisyenler, sektör temsilcileri ve gayrimenkul sektörünün liderleri ile tartışmak üzere düzenlenecek olan “Faizsiz Gayrimenkul Finansmanı Sempozyumu” düzenleniyor.

Katılımcılar Listesi

S. Ömer İSAFÇA – DRKEE Consultancy & Danışmanlık Genel Müdürü 

Dr. Berat ALBAYRAK –Hazine ve Maliye Bakanı * 

Murat KURUM –Çevre ve Şehircilik Bakanı * 

Prof. Dr. Mehmet BULUT –İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü 

Nazmi DURBAKAYIM –İNDER ve TEKNİK Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

Ziya Altan ELMAS – KONUTDER ve SUR Yapı Yönetim Kurulu Başkanı 

Feyzullah YETGİN – GYODER ve HALK GYO Yönetim Kurulu Başkanı 

Faizsiz Gayrimenkul Finansmanı ve Uygulama Yöntemleri 

Oturum Başkanı : Prof. Dr. Arif ERSOY 

İSEFAM Başkanı 

Prof. Dr. Servet BAYINDIR – İstanbul Üniversitesi 

Doç. Dr. Yusuf DİNÇ – İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi 

Deniz AKSU – Emlak Katılım Bankası A.Ş. Genel Müdürü 

Gayrimenkul Sektöründeki Güncel Gelişmeler ve 2019 Yılı Beklentileri 

Oturum Başkanı: Prof. Dr. İbrahim Güran YUMUŞAK 

İstanbul Zaim Üniversitesi İYBF Dekanı 

Prof. Dr. Turan EROL – İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi 

Prof. Dr. Ali HEPŞEN – İstanbul Üniversitesi 

Prof. Dr. Gürsel ÖNGÖREN – GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı 

Makbule Yönel MAYA –TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü 

Yer: İSEFAM Konferans Salonu (İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Halkalı Kampüsü)
Tarih: 5 Mart 2019
Saat: 9:00

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ