Dekorasyon ve MimariSektörel Haberler

Buka Yeni Yılda yurt dışında büyümeye odaklandı

Yılın ilk yarısında yüzde 5,8 oranında küçülerek daralma yaşayan Türkiye ekonomisinin lokomotiflerinden mobilya sektörü, uzun zamandır beklenen KDV indirimiyle rahat bir nefes aldı.

Mobilyada KDV’nin yüzde 8’e inmesi ve yeni yıl alışverişleriyle birlikte sektörün yılı toparlanarak kapatması bekleniyor. 2018 yılında iç pazardaki döviz kurlarından en fazla etkilenen sektörlerden birinin mobilya olduğunu belirten Buka Yönetim Kurulu Başkanı Suat Erdoğan, sektörün 2019 yılında ihracatta büyümeye ağırlık vereceğini ve yurtdışı faaliyetlerini hızlandıracakları söyledi.

Modüler çözümleri, farklı tasarımları ve değiştirilebilir kılıf sistemiyle mobilyada akıllı değişim konseptini Türkiye genelinde yaygınlaştıran Buka, iç pazarda sürdürdüğü mağazalaşma hedefini korumakla birlikte yurtdışı çalışmalarını hızlandırdı. Özellikle 2018’in ikinci yarısından itibaren hedef pazarları yakından takip eden Buka, 2019 yılında Rusya, Ortadoğu ve Avrupa pazarlarına yönelerek, yurtdışında büyümeye odaklanacak.

Sektörün ilk yarısında üretim ve satışta yaşanan daralmayla 2019 yılında hedeflerini yurtdışı üzerine kurguladıklarını belirten Buka Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Suat Erdoğan, Mobilya sektörü, yüzde 95 yerli üretimi ve 500 bin kişiyi istihdam etmesiyle ekonomimizde oldukça önemli bir yere sahip. Sektör ihracatımız 2017 yılında yaklaşık 2,7 milyar dolardı. 2018 yılının başında ise belirlenen hedef; en az 3 milyar dolardı. Biz de bu hedefe ulaşmaya katkı sağlayacak çalışmalarda bulunduk. Yılın ilk yarısında mevcut ekonomik koşullar, döviz kurlarında yaşanan ani değişimler maliyetlerin artmasına neden olarak sektörümüzü iç pazarda daralttı ve yeni pazarlara yönlendirdi. İhracatın yanı sıra yüzde yüz Türk sermayeli bir firma olarak, yerli üretimi destekleyen kampanyalarla pazarın canlanmaya başladığını görüyoruz” dedi.

KDV indirimi sektöre hareket getirecek

Buka olarak, yıl genelinde döviz kuru ile artan maliyetlere rağmen fiyatlarında bir değişiklik yapmadıklarını sözlerine ekleyen Erdoğan, “Tüketicilerimizi ve ekonomimizi kampanyalarımızla desteklemeye devam edeceğiz. Aynı zamanda sektörümüzün uzun zamandır beklediği KDV indiriminin de bu canlanmaya etki etmesini bekliyoruz. Geçtiğimiz yıl yapılan KDV indirimi sektöre önemli bir hareket getirmişti, aynı etkinin devam etmesini umuyoruz” dedi.

Rusya yakın markajda

Buka’nın yurtdışındaki ilk mağazasını Kuzey Kıbrıs’ta açtıktan sonra Bahreyn’deki mağazalarıyla Ortadoğu pazarına giriş yaptıklarını ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “2019 yılında sektörümüz için büyük potansiyel taşıyan Rusya ile ürünlerimize büyük ilgi gösterilen Ortadoğu ve Avrupa pazarları yakın markajımızda olacak. Bu pazarlara ağırlık vererek satışlarımızı artırmayı ve önümüzdeki süreçte yurtdışında büyümeyi hedefliyoruz.”

Etiketler

Kadir Özel

Emlakhaberi.com Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 25 yılı aşkın süredir sektörün içinde biri olarak her zaman doğru ve yatırıma yönelik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün