Takip Edin

Etkinlikler

Çanakkale’nin doğasını ve tarımını hep birlikte koruyalım

Yayınlanma tarihi

-

tema vakfı

TEMA Vakfı, Çanakkale ve çevresinden gelen 100’ü aşkın katılımcı ile Çanakkale’de İklim Değişikliği ve Tarım Paneli düzenledi.

Başta toprak olmak üzere tüm doğal varlıkları korumak için faaliyet gösteren TEMA Vakfı, İklim Değişikliği ve Tarım Paneli’ni11 Ocak Cuma günü, 100’ü aşkın katılımcı ile Çanakkale’de gerçekleştirdi. Panelde iklim değişikliğinin Çanakkale’nin ve Kaz Dağı’nın doğal varlıklarına ve tarım alanlarına etkisi değerlendirildi.

Çanakkale’deki İklim Değişikliği ve TarımPaneli’ne Çanakkale Vali Yardımcısı Cezmi Batuk, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale ve çevresinden çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, Yönetim Kurulu Üyeleri Pervin Olgun, Canan Barut, Genel Müdür Oben Akyol, Genel Merkez çalışanları, Çanakkale İl Temsilcisi Ali Dereli, İlçe Sorumluları, Mahalle Sorumluları, Genç TEMA Başkanları ve gönüllüler katıldı.

Çanakkale’de nüfusun %50’ye yakını tarımdan geçiniyor

Panelin açılış konuşmasını yapan TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, “Çanakkale iki kıta üzerindeki konumu, denizleri, boğazı, adaları ve Kaz Dağı ile eşsiz bir coğrafyada yer alıyor. Çanakkale’nin %54’ü ormanlarla kaplıdır. Bu özelliği ile Türkiye’de orman varlığı en zengin olan iller arasında bulunuyor. Kaz Dağı’nın %80’i ve Kaz Dağı Ulusal Parkı’nın bir bölümü il sınırları içindedir. Kaz Dağı dünyada bütünlüğü korunan önemli orman alanlarından ve dağ ekosistemlerinden biridir. Kaz Dağı ve yöresi aynı zamanda Biga Yarımadası’nın en önemli su kaynaklarını besliyor. Yaban hayatı için önemli bir yaşam alanıdır. Çanakkale önemli bir orman kenti olmanın yanı sıra, tarımsal faaliyetler bakımından da büyük önem taşıyor. Nüfusun halen %50’ye yakın bir bölümü doğrudan ya da dolaylı olarak tarımla ilgileniyor ve geçimini tarımdan sağlıyor. Çanakkale tarımda buğdaydan narenciyeye kadar ürün çeşitliliği açısından Türkiye’nin en zengin illeri arasında yer alıyor. Ürettiği tarımsal ürünlerle, et ve süt ürünleriyle Türkiye’nin önemli ölçüde ihtiyacını karşılıyor. Tüm bu hizmetler göz önünde bulundurulduğunda Çanakkale’nin doğasını ve tarım alanlarını hep birlikte korumamız gerekiyor” dedi.

Sunumlar ilgiyle izlendi

Program kapsamında Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Çanakkale’de tarım sektörünün durumu ve Çanakkale’nin tarımsal potansiyeli sunumu ile katılımcıları bilgilendirdi. Erdem Karadağ, “İklim değişikliği konusunda her yıl en az bir defa ilgili kamu ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla kuraklık eylem planı toplantısı düzenliyoruz. Her ay Çanakkale’de yetiştirilen ürünlerin yerinde fenolojik gözlemlerini yaparak iklimle ilgili herhangi bir sıkıntı görülürse tedbir alıyoruz ve bakanlığa rapor olarak sunuyoruz. 2018-2022 yıllarını kapsayan kuraklık eylem planı hazırladık. İldeki sekiz baraj ve 50 göletin sulama havzasındaki ürün deseninin su ihtiyacı ve herhangi bir su sıkıntısında tavsiye edilebilecek en ekonomik ürün desenlerini ayrı ayrı belirledik. İlimizde 111 farklı ürün üretiliyor ve bu ürünlerin 44 adedi üretim miktarı bakımından Türkiye’de ilk 10 sırada yer alıyor. Toplamda 3 milyon 330 bin dekar tarım arazimiz bulunuyor. Bu arazinin %33’ü (1 milyon 113 bin dekar) sulanıyor. Bölgede 48 bin üreticimiz bulunuyor. Çanakkale kapya biber, nektarin, yulaf, yem bitkisi üretiminde Türkiye’de ilk sırada yer alıyor. Kuraklık durumunda hastalık ve zararlı oranlarında artış görülüyor. Bu kapsamda gerekli uyarılarımızı yapıyoruz ve önlem alıyoruz. 215 bin büyükbaş, 710 bin küçükbaş hayvan ve 543 bin ton süt üretiyoruz. SMS projesiyle erken uyarıdan gelen iklim faktörleri, hastalık ve zararlı gibi konulardaki uyarıları üreticilerimize gönderiyoruz” dedi.

TEMA Vakfı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş İklim değişikliğinin bölgeye ve Türkiye’ye etkilerini çözüm önerileri ile aktardı. Murat Türkeş, dünyada ve Türkiye’de önemli iklim değişikliklerinin gözlendiğini belirtti. Türkeş, başta hava sıcaklıklarının yükselmesi, şiddetli yağışların ve kuraklıkların sıklıklarının artması, hidrolojik döngünün kuvvetlenmesi, orman yangınlarının sıklıklarının ve etki alanlarının genişlemesi gibi önemli etkilerin gelecekte daha da kuvvetleneceğini söyledi. Murat Türkeş, “Çanakkale Yöresi ve Biga Yarımadası’nın da içinde yer aldığı Akdeniz iklim tipinin egemen olduğu alanlarda iklim değişikliğinin etkileri başta tarımsal üretimin azalması ve biyolojik çeşitliliğin zarar görmesi olmak üzere ciddi boyutlara ulaşacaktır. Tüm bunları önlemek için fosil yakıtların yakılması, ulaştırma, konut, sanayi ve tarım sektörlerinden kaynaklanan sera gazlarının günümüze göre 2030 yılında en az %50 oranında azaltılması gerekiyor” dedi.

Çiftçi Tanfer Dinler iklim değişikliğinin tarıma etkisini sorun ve çözüm önerileri ile sundu. Tanfer Dinler, “İklim değişikliğinin sonucu olan doğa afetlerinin tarımdaki etkisini en aza indirmek üzere kurduğumuz Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) bugün 25’ten fazla ülkede örnek model olarak benimsenmiştir. Doğa afetlerinin sigorta sistemlerine transferi için devlet destekleri ile tarım sigortaları uygulamaları giderek daha fazla sayıda çiftçi ve alanı güvence altına alacaktır” dedi.

Son olarak TABİT Yönetim Kurulu Başkanı ve Sosyal Girişimci Tülin Akın ise tarımda gelişen teknolojiler ve fırsatlardan bahsettiği bir sunum gerçekleştirdi. Tülin Akın, tarımda akıllı teknolojilerin iş yükünü azaltıp verimi artırırken doğal yaşamı da koruyabileceğinden söz etti. Panel katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi. Program soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Emlakhaberi.com Editörü Sizlere Doğru Tarafsız Özel haberler yazarak bilgi almanızı ve doğru fikirlerle yatırım yapmanız için bilgi aktaran içerikler giriyorum.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

Kentsel Dönüşüm Uzmanı Olmak İstermisiniz

Yayınlanma tarihi

-

Management Plus

İstanbul Üniversitesi (SEM) ve Management Plus işbirliği ile düzenlenen Kentsel Dönüşüm Uzmanlık Sertifika Programı’nın 20.’si 13 Nisan 2019 ile 5 Mayıs 2019 tarihleri arasında düzenlenecek

İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak eğitim programındaki dersler cumartesi ve pazar günleri 09.30 – 17.30 saatleri arasında verilecek.

Bugüne kadar İstanbul’da 16, Bursa’da 1, Balıkesir’de 1 ve Hatay’da 1 program başarıyla tamamlanarak 400’den fazla katılımcı uzmanlık sertifikalarını aldılar.

Kentsel Dönüşüm süreci içinde fiilen çalışan uygulamacı hocalar tarafından verilen ve toplam 64 saat (8 gün) süren sertifika programı sonunda başarılı olan katılımcılara İstanbul Üniversitesinin kaşe ve imzalı uzmanlık sertifikası verilecek.

Erken kayıt fırsatı

Maksimum 30 kişinin katılabileceği sertifika programına 29 marta kadar kayıtlarını yaptıranlar için yüzde 15 erken kayıt indirimi yapılacak.

Devamını oku

Etkinlikler

Kentsel Dönüşüm Uzmanlığı Sertifika Programı

Yayınlanma tarihi

-

Kentsel-Donusum-Uzmanligı-Sertifika-Programi

Gayrimenkul sektörüne kattığı yenilikler ile fark yaratan DRKEE Consultancy & Danışmanlık ” Kentsel Dönüşüm Uzmanlığı” sertifika programı başlatıyor. Gayrimenkul sektörüne farklı ve özel danışmanlık hizmeti veren DRKEE Consultancy & Danışmanlık şirketin özel uzmanlık alanı olarak verdiği danışmanlık hizmetini İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜSEM) iş birliği ile “Kentsel Dönüşüm Uzmanlığı” sertifika programı düzenleyerek tüm katılımcılara açıyor.

DRKEE Consultancy & Danışmanlık Genel Müdürü S.Ömer İSAFÇA, 2015 yılından bu yana Türkiye genelinde 1.000 bağımsız bölüm üzerinde Kentsel Dönüşüm Projesine özel danışmanlık yaptıkların iletti. Şirketimizin özel uzmanlık alanlarından birinin Kentsel Dönüşüm olduğunu söyleyen İSAFÇA, Kentsel Dönüşüm konusunda Gayrimenkul Firmalarına, Site ve Bina Yönetimleri ile Bireylere Kentsel Dönüşüm İletişim Danışmanlığı, Kentsel Dönüşüm Teknik Danışmanlık, Kentsel Dönüşüm Hukuk Danışmanlığı, Kentsel Dönüşüm Kredi ve Finansman Danışmanlığı, Kentsel Dönüşüm Proje Geliştirme Danışmanlığı, Kentsel Dönüşüm Proje Risk Danışmanlığı, Kentsel Dönüşüm Uygulama Danışmanlığı yaptıklarını ancak Kentsel Dönüşümün güzel örneklere ihtiyacı olduğunu bu örneklerin yaratılması için Kentsel Dönüşümün iyi bilinmesinin gerektiğini düşündüklerini bu nedenle sağladıkları danışmanlık hizmetini ayrıca Sertifika Programı haline getirdiklerini iletti.

Programın amacı hakkında da bilgi veren İSAFÇA, Deprem riski taşıyan ülkemizin, 1/3’ü niteliksiz diye nitelendirdiğimiz hiçbir mühendislik hizmeti almamış, kullanım ömrünü yitirmiş gayrimenkullerden oluşmaktadır. Ülkemizi oldukça yakından ilgilendiren ve gayrimenkul sektörünün lokomotifi olacak Kentsel Dönüşüm konusunda kendini geliştirmek isteyen katılımcıları konularındaki uzman akademik kadromuz ile bir araya getirerek sektörün ihtiyacı olan nitelikli Kentsel Dönüşüm Uzmanları yetiştirmek olduğunu iletti.

DRKEE Consultancy & Danışmanlık ve İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜSEM) işbirliği ile düzenlenen “Kentsel Dönüşüm Uzmanlık Sertifika Programı” 06 Nisan 2019’dan itibaren İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Altunizade Kampüsünde Cumartesi-Pazar günleri dersler olacak şekilde başlıyor.

Kentsel Dönüşüm süreci içinde fiilen çalışan uygulamacı hocalar tarafından verilen ve toplam 48 saat (6 gün) süren sertifika programı sonunda başarılı olan katılımcılara İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin kaşe ve imzalı “Kentsel Dönüşüm Uzmanlık” sertifikası verilecektir. 

31 Mart 2019 tarihine kadar katılımcı başvuruları devam edecek olup, sınırlı sayıda olacak katılımcı grubu arasında sizde yer almak istiyorsanız www.izu.edu.tr/izusem adresindeki online form ile kaydınızı tamamlayabilir veya drkeeconsultancy@gmail.com adresine mail atarak kaydınızı tamamlayabilirsiniz. 

Devamını oku

Etkinlikler

Satış profesyonelleri TALKS etkinliğinde buluşuyor.

Yayınlanma tarihi

-

Satıs-profesyonelleri-talks

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin satış profesyonelleri, Sales Network tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen TALKS etkinliğinde buluşuyor. 07 Mart 2019 Perşembe günü Uniq İstanbul’da düzenlenecek olan TALKS etkinliğinin konuşmacıları arasında iş dünyasının üst düzey temsilcilerinin yanı sıra, spor ve sanat dünyasının önde gelen isimleri de olacak. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Nebil Evren’in sunuculuğunu üstleneceği etkinlikte oyuncu Dolunay Soysert, yönetmen Murat Şeker, FODER Kurucu Başkanı Özlem Denizmen, Yanındayız Derneği Başkanı Nur Ger ve Milli Sporcu Sümeyye Boyacı’nın da aralarında olduğu pek çok isim konuşmacı olarak sahnede yer alacak. 

Etkinlikte şirketlerin satış departmanlarında kadın ve erkek dengesini sağlamak amacıyla kurulan Women in Sales (WiS) platformunun da lansmanı yapılacak. Etkinliğin sonunda ise Türkiye’de bir ilke imza atılarak, Best of Sales Awards (BoSA) ile satış dünyası ödüllendirilecek.

Sales Network tarafından Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen  ve her yıl Satış Profesyonelleri Günü’ne denk gelen Mart ayının ilk perşembesi düzenleniyor.

Program

Yer: Uniq İstanbul
Tarih: 07 Mart 2019 Perşembe
Saat    : 09:00 – 17:00

Devamını oku

Etkinlikler

Faizsiz Gayrimenkul Finansmanı Sempozyumu Düzenlendi

Yayınlanma tarihi

-

Faizsiz-Gayrimenkul-Finansmanı-Sempozyumu

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin (İZÜ) düzenlediği ‘faizsiz gayrimenkul finansmanı’ sempozyumunda konuşan Emlak Katılım Bankası Genel Müdürü Deniz Aksu, 2007 yılında çıkan konut finansmanı kanunu gereği bankalardaki konut kredisi stokunun yaklaşık 185 milyar olduğunu söyledi.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Türkiye’de ilk defa düzenlenen Faizsiz Gayrimenkul Finansmanı Sempozyumu’na ev sahipliği yaptı. Akademisyenleri, bürokratları ve sektör temsilcilerini bir araya getiren sempozyumda, gayrimenkulün faizsiz oto finansmanı için alternatifleri sunmak ve sektör paydaşlarına bu anlamda çözümler geliştirmek böylece, gayrimenkul üreticilerini, ürünlerinin satışı için üçüncü tarafların kredi sunması bağımlılığından kurtarmak hedefleniyor.

Ayrıca sempozyumun küresel çapta bir ilk olacak olan 1’inci Uluslararası Faizsiz Gayrimenkul Finansmanı ve Yatırım Kongresi çalışmaları için bir zemin oluşturması bekleniyor.

SEKTÖRDEKİ EN ÖNEMLİ EKSİK İNSAN SERMAYESİ

Türkiye’de İslam ekonomisi ve faizsiz finansın gelişmesi için gayret içerisinde olduklarını söyleyerek sempozyumun açılış konuşmasını yapan İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, “İslam ekonomisi ve finansla ilgili Arapça, İngiliz, Türkçe olmak üzere 3 farklı dilde doktora programımız var. Lisans düzeyinde de bu konulara ilişkin programlarımız mevcut. Sektördeki en önemli eksik insan sermayesi yani yetişmiş insan,hem lisans hem de lisansüstü düzeyde yetiştirmek için ayrıca sertifika programı yapıyoruz. Ülkemize, bölgeye bu sektörde hizmet edecek beyin gücünü yetiştirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

EMLAK KATILIM BANKASI SEKTÖR İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM

Ağızdan giren lokmanın ve cebe giren paranın helal olmasının kendilerinin önceliği olduğunu belirten Prof. Dr. Bulut, “Bugün yeni kurulan emlak katılım bankamızda birlikte bu sempozyumu düzenliyoruz. Bu yapı cumhuriyetin ilk yılların faizsiz finans sistemiyle kurulmuş bir yapı. Türkiye’de en dinamik sektörlerden birisi inşaat sektörü ve herkesin en temel ihtiyacı bir evdir. Faize bulaşmadan, helal kazançla ev sahibi olmak vatandaşların idealidir. Emlak Katılım Bankamız bu anlam da gayrimenkul sektöründe faizsiz finansın gelişmesine çok önemli katkıları olacak” ifadelerini kullandı.

SEMPOZYUMUN AMACI

Sektörde birçok model olduğunu söyleyen Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı İZÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Dinç ise, “Zekiyiz ve çalışkanız bu modelleri faizsiz finans sektörüne aktarmalıyız. Oradan da reel sektöre aktarılacak. Reel sektör kendi finansman modellerini nasıl geliştirmeli? Üçüncü taraf krediden nasıl kurtarılmalı tartışmasından hareket ederek sempozyumu düzenledik” dedi.

EMLAK KATILIM BANKASI KURULDU

Sektörde uzman kişileri bünyelerine kattıklarını ve faaliyet izinlerini aldıklarını söyleyen Emlak Katılım Bankası Genel Müdürü Deniz Aksu de, “Türk bankacılık sisteminin aktif büyüklüğü 3.8 trilyon. Bunun 209 milyar kadarı katılım bankaları. Yani yüzde 5 buçuk gibi bir payı var. 2015 ve 2016 yılında Ziraat ve Vakıf Katılım Bankalarıyla beraber dünyada bir ilk oldu yüzde 100 kamu sermayeli katılım bankaları oluşturuldu” diye konuştu.

FAİZLER YÜKSELDİ, KONUT FİYATLARI YENİDEN OLUŞUYOR

Gayrimenkulün yıllık 2.7 trilyonluk alışverişi olan bir pazar olduğunu aktaran Aksu, “2007 yılında çıkan 5582 sayılı konut finansmanı kanunu gereği bankalardaki konut kredisi stoğu yaklaşık 185 milyar. Demek ki bunun dışında pazar kendine bir finansman modeli bulmuş ve bu şekilde finanse ediliyor. Bizim bunu sisteme çekip alıcının, satıcının ve finansörün buluşmasını sağlayacak metotlar bulmamız lazım.  2008 yılında yaşanan krizle birlikte faizsiz bir sistem geçtik. Yani kiracı kira vermeden konutta veya ticari işletmede oturmayı ev sahibine kabul ettirmiş oldu. Bu dönemde şu anda sona doğru geliniyor. Faizler yükseldi, konut ve hammadde fiyatları yeniden oluşuyor” ifadelerini kullandı.

GAYRİMENKUL FİNANSMANI SİSTEMİNİN ÜÇ ANA PRENSİBİ

Hızlı faiz artışıyla beraber toplumun içinde bulunduğu ümitsizliğin anlamsız olduğunu Türkiye’nin gücüne güvenilmesi gerektiğini vurgulayan Aksu şöyle devam etti:

“Türkiye’de deprem gerçeği var buna göre hareket etmeliyiz ve finansman modeli geliştirmeliyiz. Bunun sermaye piyasası ürünleriyle yapmalıyız. Projenin geliştirilmesi ve nihayete ermesi 5 yılı buluyor. Ödeme periyodunu da 10 yıl düşünürsek, 15 yıllık bir sürece tekabül ediyor. Bu 15 yıllık süreçte her türlü piyasa riskiyle karşılaşılabilir. Döviz fiyatları, faizler artabilir. Mevcut faizsiz finansman metodunda katılım bankalarının sıkı şekilde riayet ettikleri üç tane ana prensip var.  Bunlar, anlaşmadan önce herkesin aynı koşulda olması, anlaşmadan sonra anlaşmanın kurallarının değişmemesi ve spekülatif herhangi bir işleme girilmemesi. Gayrimenkul finansmanı çerçevesinde üç tane prensibi oturtabilirsek sürdürülebilir, toplumun barış içerisinde yaşadığı bir mekanizma oluşturabiliriz. Toplumsal dayanışmayı içeren yapı tasarruf sistemleri var bunların modern halini hayata geçirebiliriz. Ürünlerin iş planı yapılıyor, stratejilerimizi geliştirdik. Paydaşlarla görüşüyoruz, yasal düzenleme gereklilikleri ortaya çıkarılıyor.

Devamını oku

Etkinlikler

Faizsiz Gayrimenkul Finansmanı Sempozyumu 

Yayınlanma tarihi

-

faizsiz-gayrimenkul-Sempozyumu

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Uluslararası İslam Ekonomi ve Finansı Araştırma ve Uygulama Merkezi (İSEFAM) ev sahipliğinde ve DRKEE Consultancy & Danışmanlık olarak gayrimenkul sektörünün faizsiz finansman modellerini Bakanlarımız, bürokratlarımız, akademisyenler, sektör temsilcileri ve gayrimenkul sektörünün liderleri ile tartışmak üzere düzenlenecek olan “Faizsiz Gayrimenkul Finansmanı Sempozyumu” düzenleniyor.

Katılımcılar Listesi

S. Ömer İSAFÇA – DRKEE Consultancy & Danışmanlık Genel Müdürü 

Dr. Berat ALBAYRAK –Hazine ve Maliye Bakanı * 

Murat KURUM –Çevre ve Şehircilik Bakanı * 

Prof. Dr. Mehmet BULUT –İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü 

Nazmi DURBAKAYIM –İNDER ve TEKNİK Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

Ziya Altan ELMAS – KONUTDER ve SUR Yapı Yönetim Kurulu Başkanı 

Feyzullah YETGİN – GYODER ve HALK GYO Yönetim Kurulu Başkanı 

Faizsiz Gayrimenkul Finansmanı ve Uygulama Yöntemleri 

Oturum Başkanı : Prof. Dr. Arif ERSOY 

İSEFAM Başkanı 

Prof. Dr. Servet BAYINDIR – İstanbul Üniversitesi 

Doç. Dr. Yusuf DİNÇ – İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi 

Deniz AKSU – Emlak Katılım Bankası A.Ş. Genel Müdürü 

Gayrimenkul Sektöründeki Güncel Gelişmeler ve 2019 Yılı Beklentileri 

Oturum Başkanı: Prof. Dr. İbrahim Güran YUMUŞAK 

İstanbul Zaim Üniversitesi İYBF Dekanı 

Prof. Dr. Turan EROL – İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi 

Prof. Dr. Ali HEPŞEN – İstanbul Üniversitesi 

Prof. Dr. Gürsel ÖNGÖREN – GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı 

Makbule Yönel MAYA –TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü 

Yer: İSEFAM Konferans Salonu (İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Halkalı Kampüsü)
Tarih: 5 Mart 2019
Saat: 9:00

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ