Takip Edin

Emlak Haberleri

Düşler Vadisi Riva avantajlı fiyatlarla satışa sunuldu.

Yayınlanma tarihi

-

Emlak Konut GYO güvencesiyle Galatasaray’ın Riva arazisinde hayata geçirilecek ‘Düşler Vadisi Riva, satış ofisinde düzenlenen basın toplantısının ardından satışa sunuldu. Yılmaz İnşaat tarafından bölgenin doğal karakterine bağlı kalarak geliştirilen doğa dostu projede villaların satış fiyatı kısa bir süre için 1 milyon 69 bin TL olarak belirlendi.Emlak Konut GYO’nun uzun zamandır merakla beklenen projesi Düşler Vadisi Riva satış ofisinde düzenlenen basın tanıtım toplantısında görücüye çıktı. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Hakan Gedikli, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz ve Yılmaz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yılmaz’ın katılımıyla düzenlenen toplantının ardından avantajlı fiyatlarla satışlar başladı.

Emlak Konut GYO güvencesiyle Yılmaz İnşaat tarafından 2 milyar TL’lik yatırımla hayata geçirilecek Düşler Vadisi Riva, 869 bin 362 metrekarelik arsa üzerinde bölgenin doğal yapısı muhafaza edilerek geliştirildi. 45 yıllık tecrübesini Düşler Vadisi Riva projesine aktaran Yılmaz İnşaat, kısa bir döneme özel olarak 1 milyon 69 bin TL’den başlayan avantajlı fiyatlarla ve alternatif ödeme seçenekleriyle ilk etaptaki villaları satışa sundu.

152 METREKAREDEN 396 METREKAREYE KADAR VİLLA SEÇENEĞİ YER ALIYOR

Çevre ile uyum içinde tasarlanan ve her ihtiyacın karşılanması hedeflenen villaların ilk etabında 509 villa inşa edilecek. 152 metrekareden 396 metrekareye kadar farklı büyüklüklerde villaların yer aldığı projede geniş ve ferah kullanım alanlarının yanı sıra doğayla iç içe bir yaşam konsepti oluşturuluyor.

Natamam şekilde yapılacak villalar, yatırımcının tercihine göre (ince işçilik için) istediği dekorasyon paketini satın alarak villasını hazır teslim alabilecek. Bölgenin doğal karakterine bağlı, doğa ile iç içe yatay bir konseptte planlanan projenin ilk etabı 36 ayda tamamlanacak. 1.150 dönüm üzerinde geliştirilen villa projesinin içinde kamusal park alanı ve özel orman alanı ile birlikte doğal su kaynakları yer alıyor.

İSTANBUL’UN GELİŞİM AKSINDA ÖRNEK YAPILAŞMA

Düşler Vadisi Riva, kamu ve özel sektör yatırımlarıyla her geçen gün hızla gelişen Kuzey Marmara Otoyolu aksının Anadolu Yakası’nda örnek niteliğinde bı’r yapılaşma olarak öne çıkıyor. İstanbul’un doğayla içe içe bölgesi Riva’da yükselen proje, 3. Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Otoban ve çevre yollarıyla kolay ulaşım imkanına sahip bir noktada yer alıyor. Riva’ya özgün bir kimlik kazandıracak proje, çevreye ve doğaya uyumlu az katlı yapısıyla da Türkiye’de örnek teşkil edecek.

Emlakhaberi.com Editörü Sizlere Doğru Tarafsız Özel haberler yazarak bilgi almanızı ve doğru fikirlerle yatırım yapmanız için bilgi aktaran içerikler giriyorum.

Emlak Gündemi

Nef’in sponsor olduğu üç takım da şampiyonluğa ulaştı!

Yayınlanma tarihi

-

Nef’in sponsoru olduğu dünya devi FC Barcelona, Galatasaray ve Karaçay Gençlik mücadele verdikleri liglerin şampiyonu oldu.

2016 yılından bu yana Galatasaray’ın ana sponsorluğunu üstlenen Nef, ardından dünyanın en önemli spor kulüplerinden FC Barcelona ile sponsorluk anlaşması imzalamış; geçtiğimiz yılın 23 Nisan’ında ise Türkiye’de ‘Umudun Takımı’ olarak bilinen Karaçay Gençlik Spor Kulübü’nün sponsoru olmuştu.

Çocukları ve gençleri uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklardan uzaklaştırmak, sağlıklı ve eğitimli nesil yetiştirmek üzere gençler tarafından 2011 yılında kurulan Karaçay Gençlik Spor Kulübü, Nef’in sponsorluğunun ardından ilk sezonunda hem A hem de U-19 takımıyla, mücadele ettiği bölge liginde şampiyon oldu. Söz konusu şampiyonluklar, Karaçay Gençlik’in bugüne kadarki ilk şampiyonlukları olarak da tarihe geçti.

 

İspanya’da ligin bitimine 3 hafta kala şampiyonluğunu ilan eden FC Barcelona, dünyanın en önemli liglerinden biri olan La Liga’da bu sevinci 26’ncı kez yaşamayı başardı.

 

Geçtiğimiz hafta kendi sahasında konuk ettiği şampiyonluğun diğer adayı Medipol Başakşehir Futbol Kulübü’nü sahasında 2-1 mağlup eden Galatasaray, bitime 1 hafta kala Türkiye’deki 22’nci şampiyonluğunu ilan etti.

 

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Nef Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Çelik, hayata geçirdikleri spor sponsorluklarıyla bir yandan Türkiye’nin kalkınmasına katkı sağlarken diğer yandan da Türkiye’nin yurt dışındaki tanıtımına destek verdiklerinin altını çizerek, “Bu sezon gerçekten bizim için de unutulmaz sezonlardan biri oldu. Geçtiğimiz yıl da Galatasaray ve FC Barcelona kendi liglerinde şampiyonluk ipini göğüslemişti. Bu sezon da aynı başarıyı gösterdikleri için kendilerini gönülden tebrik ediyoruz. Bunun dışında 23 Nisan 2018 tarihinde sponsorluğunu açıkladığımız Karaçay Gençlik Spor Kulübü’nün bu yıl Osmaniye’de gösterdiği başarı da hepimizi gururlandırdı. Karaçay’ın başarı hikayesinin, Türk gençliğine, ülkemize ilham olacağına; bu birlikteliğin sporun ülkemizdeki birleştirici rolünü pekiştireceğine yürekten inanıyoruz” dedi.

Devamını oku

Emlak Gündemi

GYODER, yabancıya konut satışı konusunda sektöre rehberlik ediyor

Yayınlanma tarihi

-

GYODER Akademi tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısında ‘yabancıya satış’ ve ‘vatandaşlık’ sürecinde merak edilen tüm sorular cevaplandırıldı

GYODER’in, sektörün gelişimi için ihtiyaç duyulan konuları tespit etmek ve eğitim ihtiyacını karşılamak amacıyla hayata geçirdiği ‘GYODER Akademi, yabancıya gayrimenkul satışı sürecini anlatan ‘Yabancıya Konut Satışı, Taşınmaz Edinimi, Vatandaşlık Alma Süreci Bilgilendirme Toplantısı’ düzenledi. Katılımın ücretsiz olduğu toplantıda süreç tüm yönleriyle masaya yatırıldı ve merak edilen tüm sorular, bu alanda yetkili uzman isimler tarafından cevaplandırıldı.

GYODER Akademi’nin İstanbul Ticaret Odası (İTO) işbirliği ve İçişleri Bakanlığı Yabancı Yatırımcılar Vatandaşlık Müracaat Ortak Ofisi’nin destekleriyle, 21 Mayıs Salı günü İTO Meclis Salonu’nda 200 kişinin katılımıyla düzenlediği ‘Yabancıya Konut Satışı, Taşınmaz Edinimi ve Vatandaşlık Alma Süreci Bilgilendirme Toplantısı’nda konunun uzmanları ve sektör profesyonelleri bir araya geldi. Toplantıda 250 bin dolar değerinde gayrimenkul alan yabancı yatırımcının Türk vatandaşlığı hakkı kazanma süreci ile ilgili iş ve işlemler, tapu alım süreci, başvuru süreci gibi tüm başlıklar detaylarıyla ele alındı.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan İstanbul Valiliği Yabancı Yatırımcılar Vatandaşlık Müracaat Ortak Ofisi İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nden Göç Uzmanı Alper Işık, Hazine ve Maliye Uzmanı Gönül Öztürk, Tapu Uzmanı Hüseyin Üstün ile İstanbul İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’nden Rabia Yüksel, yabancıya satış ve vatandaşlık alma sürecinin tüm detaylarını katılımcılarla paylaştı. Alanında uzman konuşmacılar, iki saat süren ve soru-cevap şeklinde gerçekleşen toplantıda sektör profesyonellerinin tüm sorularını yanıtladı.

Yabancı Yatırımcı Ofislerinde başvuru süreci hızlı bir şekilde yürütülüyor

15 Ekim 2018 tarihinde çıkan genelge ile 250 bin dolar değerinde gayrimenkul yatırımı yapan yabancıların, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı haklarından yararlanabildiğinin vurgulandığı toplantıda, vatandaşlık hakkını elde etme süreci şöyle özetlendi:

Yabancı Yatırımcı Ofisleri, Bakanlığın talimatı ile İstanbul ve Ankara’da kuruldu. Burada yatırımcıların iş ve işlemleri, farklı kamu kurumlarının temsilcileri tarafından hızlı bir şekilde gerçekleştirilmeye çalışılıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan uygunluk belgesini temin eden yatırımcıların oturma izni ve özellikle vatandaşlık süreçleri bu ofiste yürütülüyor. Başka herhangi bir ofise veya devlet dairesine gidilmesine gerek kalmıyor.

Yabancıdan yabancıya satış yapılarak vatandaşlıktan yararlanılamıyor

Vatandaşlık hakkından yararlanmak isteyen yabancılardan, öncelikle SPK lisanslı firmaların hazırladığı değerleme raporu isteniyor. Tapunun değerinin 250 bin dolar ve üstünde, ekspertiz raporunun da aynı şekilde 250 bin dolar ve üstünde olması gerekiyor.

Taşınmazların Türk vatandaşından alınması şart. Yabancıdan yabancıya satış yapılarak vatandaşlık hakkından yararlanılamıyor.

Yabancılar, eş ve çocuklarına da satış yapamıyorlar. 2017 tarihinden itibaren taşınmazın geçmişinde herhangi bir yabancı isim olmaması gerekiyor. Taşınmazı satın alan Türk vatandaşı, bu işlemi 2017’den sonra yaptıysa uygunluk verilmiyor. Taşınmaz satışı yapılırken bir önceki malikin yabancı olmaması gerekiyor.

Bir diğer önemli husus ise ödeme dekontları. Genelgede açıkça belirtildiği üzere, ödemenin banka transferi yoluyla gerçekleşmesi gerekiyor. Yabancı yatırımcı, Türkiye’de açtığı hesabındaki paradan 250 bin dolar ve üstünü, arada üçüncü şahıs ve şirketler olmaksızın direkt tapu sahibine, tüzel ya da gerçek kişinin hesabına yatırmalı. Bunlar sağlandığı takdirde uygunluk belgesi alınmasının önünde hiçbir engel bulunmuyor.

Bunun akabinde ilgili Tapu Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro II. Bölge Müdürlüğü’ne, imzalanan evrakı, ekspertiz raporunu ve banka dekontunu mevcut sistem üzerinden gönderiyor. Buradaki komisyon da evrakı inceliyor. ‘Değerleme raporunu yapan firma SPK lisanslı mı, verilen kur tapu edinim tarihindeki kurdan mı hesaplanmış, ödeme dekontu gerçekten alıcı satıcı arasında mı gerçekleşmiş, üçüncü bir şahıs ya da şirket var mı?’ gibi detaylar bir hafta içinde kontrol ediliyor ve uygunluk belgesi e-posta ile gönderiliyor.

Tapuda yabancı devri yapıldığında, 3 yıl satılamaz şerhi konuluyor ve yatırımcı 3 yıllık süreçte Türk vatandaşı olsa dahi satış yapamıyor.

Aile bireyleri birlikte başvuracaksa anne babadan vekaletname gerekiyor

İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’nden, vatandaşlıkla ilgili istenen belgeler arasında ilk önce BDDK’nın ya da tapu dairesinin verdiği uygunluk belgesi talep ediliyor. Uygunluk belgesini alan kişiler ikamet başvurusu yaptıktan sonra başvuruda bulunabiliyor.

Vatandaşlıkla ilgili başvuran kişiler, yabancı ad soyadlarını, eş ve 18 yaş altı çocuklarının bilgilerini içeren dilekçeyi dolduruyor. İstedikleri takdirde Türkçe isim ve soyisim alabiliyor veya aynı isim ve soyisimleri ile devam edebiliyorlar.

Aile bireyleri vatandaşlığa hep birlikte başvuracaksa, anne ve babadan vekaletname isteniyor. Sadece yatırımcının vekaletnamesiyle işlem yapılmıyor. Tüm ailenin doğum belgeleri, nüfus aile kayıt örneği, pasaport tercümeleri ve kişilerin medeni hallerini gösteren belgeler gerekiyor.

500 bin doları 3 yıl bankada tutma şartı var

Vatandaşlığa geçme şartlarından biri olan, Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara 500 bin Amerikan doları veya karşılığı döviz ya da Türk lirasının 3 yıl tutulması şartıyla yatırılması gerekiyor.

Türkiye’de faaliyet gösteren kamu veya özel herhangi bir bankada mevduat hesabı açmak mümkün. Burada önemli olan husus, söz konusu mevduatın 3 yıl boyunca bankada bloke bir şekilde durması. Eğer kişi bu süreçte vatandaşlıklan vazgeçerse veya acil paraya ihtiyaç duyarsa parasını istediği zaman kullanma hakkına sahip ancak kişi vatandaşlığı elde etmiş, pasaport çıkarmış da olsa, 3 yıllık taahhütlerini yerine getirmemesi nedeniyle vatandaşlık işlemleri sonlandırılıyor.

“Söz konusu yabancı yatırımcının, bankada ilgili tutarda hesap açması ve hesap açma nedenini bankaya bildirmesi, bankanın da 3 yıllık taahhüde ilişkin beyan formu ile hesap bilgilerini BDDK’ya göndermesi gerekiyor. BDDK tarafından ise bu belgeler incelenerek yatırımın kanun ve ilgili uygulama yönetmeliği kapsamında geçerli bir yatırım olup olmadığı tespiti yapılıyor. Mevzuatta öngörülen kriterleri karşılayan yatırımlar için uygunluk belgesi düzenleniyor ve bu belge hem kişinin e-posta adresine hem de bankaya gönderiliyor.”

“Ayrıca, gayrimenkul yatırım fonu veya girişim sermayesi yatırım fonu katılma paylarına 500 Bin Amerikan Doları veya karşılığı tutarında yatırım yapmak ve bu katılma payını 3 yıl elinde tutmak suretiyle Türk Vatandaşlığını istisnai olarak kazanmak mümkün olabiliyor. Uygunluk belgesinin temini için ise söz konusu yatırım ve yatırımcı bilgilerinin SPK’ya gönderilmesi gerekiyor. ”

Devamını oku

Emlak Ekonomi

İzmir’de nisan ayında ne kadar konut satıldı?

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan konut satış istatistiklerine göre 2019’un nisan ayında Türkiye’de sıfır ve ikinci el olmak üzere satılan konut sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18.1 düşerek 84 bin 403 adet olurken yılın ilk dört aylık zaman diliminde toplam konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16.25 gerileyerek 340 bin 836 adet oldu.

İzmir’de Nisan 2019 konut satış adetleri

İzmir’de 2019’un nisan ayında gerçekleşen konut satış adetleri geçtiğimiz senenin aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 25.26 gerileyerek 4 bin 797 adet oldu. Bu konutların 1900 tanesi (yüzde 39.61) yeni konut olarak satılırken 2897’si de (yüzde 60.39) ikinci el olarak gerçekleşti. Nisan ayında satılan konutların 622’si (yüzde 12.97’si) banka konut kredisi kullanarak alımı ifade eden ipotekli satışlar olarak kayıtlara geçti.

Yabancı alımları

Nisan ayında yabancıların İzmir’den satın aldıkları konut sayısı 76 adet (yüzde 2.04) oldu. İzmir, nisan ayında yabancıların en çok konut satın aldığı ilk 10 şehir arasında sekizinci sırada yer aldı.

 

İzmir’de Ocak-Nisan 2019 arasında konut satış adetleri

2019’un ilk 4 ayında İzmir’de satılan konut sayısı geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 22.59 düşerek 19 bin 361 adet oldu. Bu konutların 8173’ü (yüzde 42.21) ilk el olarak, 11188’i de (yüzde 57.79) ikinci el olarak satıldı. Yılın ilk dört ayında satılan konutların 2917’sinde (yüzde 15.07) banka kredisi kullanıldı.

İlk 4 ayda yabancı alımları

Ocak-Nisan arasındaki dört aylık dönemde yabancıların İzmir’den satın aldıkları konut sayısı 210 adet (yüzde 1.57) oldu. İzmir, ocak-nisan arasında yabancıların en çok konut satın aldığı ilk 10 şehir arasında dokuzuncu sırada yer aldı.

İzmir’in toplam satışlar içindeki payı

İstanbul ve Ankara’dan sonra en çok konut satışının gerçekleştirildiği şehir olan İzmir’de ilk 4 ayda satılan konutların Türkiye satışları içindeki payı yüzde 5.68 oldu.

Devamını oku

Emlak Gündemi

Avrupalılar İstanbul’dan Ev Bakıyorlar

Yayınlanma tarihi

-

istanbul_emlak

Hürriyet Emlak ve uluslararası gayrimenkul teknoloji firması Homsters işbirliğiyle faaliyet gösteren Hürriyet Emlak Projeland, yabancı ülkelerin internette ev arama istatistiklerini yayınladı. İstatistiklere göre Hürriyet Emlak Projeland en çok Almanya, Amerika ve Hollanda’dan ziyaret alıyor.

Almancıların hedefi Üsküdar ve Kadıköy

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Hürriyet Emlak Projeland Genel Müdür Yardımcısı Maria Ren, “Site trafiğimizden oluşturduğumuz yabancı ülkelerdeki arama istatistiklere baktığımızda, Almanya’dan ziyaret eden konut alıcıları en çok İstanbul Beylikdüzü, Kadıköy ve Üsküdar ilçelerinden ev arıyor. İstanbul dışında ise odak noktaları Didim, Bodrum, Kuşadası, Antalya, İzmir, Çeşme ön plana çıkıyor. Aramalarda ikinci sırada yer alan Amerika istatistiklerine baktığımızda, en çok Ankara Çankaya ilçesindeki yatırım fırsatlarını değerlendiriyorlar.

Ankara Gölbaşı yine yoğun ilgi gösterdikleri semtlerin başında geliyor. Ayrıca Amerikalılar İstanbul Kadıköy ve Beylikdüzü ilçelerinden, Bodrum ve İzmir’den ev arıyorlar. Üçüncü sıradaki Hollanda’dan gelen konut aramalarında ise en çok Kuşadası, Bodrum ve Didim’den ev aradıklarını görüyoruz. İstanbul Sarıyer ve Beylikdüzü’ne ilgi gösteriyorlar” dedi.

Ren sözlerine şöyle devam etti, “İnşaat firmalarından derlediğmiz yorumlara göre, Türkiye’de yabancıların en çok deniz manzaralı projeleri tercih ettiğini gözlemliyoruz. Lüks segment konut projelerine yatırım yapalar çoğunlukta. Arap yatırımcılar, Türkiye’yi ev alıp senenin bazı dönemlerinde kalabilecekleri bir yer olarak düşünüyorlar ve şehir merkezlerinde nitelikli projelerde 350 bin dolar ve üzerinde yatırımları ağırlıklı oluyor.

Araplar Başakşehir civarında

Arapların yoğun talep gösterdiği semtler arasında Beylikdüzü, Esenyurt, Başakşehir ve Bahçeşehir bulunuyor. Göl ve Denize karşı zaafları sebebiyle Küçükçekmece’nin belli bölgeleri de yoğun ilgi gören semtler arasında. Beylikdüzü’nün deniz gören, Küçükçekmece’nin göle bakan kısımlarında özellikle Arap yatırımcının ilgisinin azalmadığı noktalar. Bütçesi daha yüksek olanlar ise Zeytinburnu, Ataköy hattına yöneliyor.

Ruslar hala güneye ilgi gösteriyor. Orta doğulu yatırımcılar 3+1 ve 4+1 gibi büyük dairelere öncelik verirken, Ruslar yatırımlık olarak 1+1 daireleri tercih ediyor. 250 bin dolarlık gayrimenkul alımlarında vatandaşlık hakkı tanınmasıyla birlikte Afganlar da Türkiye’den ev almaya yöneldi Afganlar da sıralamada üst kısımlarda yer alıyor.”

Devamını oku

İcra İhale

Şekerbank’ın Villaları Açık Artırma ile satışa çıkıyor

Yayınlanma tarihi

-

eskidji-sekerbank

Şekerbank Gayrimenkulleri Açık Artırması’nda 230 bin TL muhammen bedelle villalar Eskidji Müzayedecilik A.Ş. tarafından  30 Mayıs Perşembe , Saat 14.00‘te düzenlenecek olan Açık Artırmada, Şekerbank’ın 52 ilde 248 adet İhtiyaç Fazlası Gayrimenkulü   satışa sunuluyor.

En düşük muhammen bedelin 5 bin TL olduğu müzayedede, satışa sunulacak olan KDV’den muaf gayrimenkuller arasında tarla, bağ bahçe, arsa, dükkan, büro ve konutlar bulunuyor.

Türkiye’nin en başarılı müzayedecilik şirketlerinden olan Eskidji’nin,   aracılığıyla satışa çıkacak Şekerbank gayrimenkullerinden, Ankara Sincan’da yer alan ve 230 bin TL muhammen bedel ile satışa sunulacak olan 190 m² villalar dikkat çekerken, Afyonkarahisar’da 5.480 m2 tarla           5 bin TL  olarak en düşük muhammen bedelle satışa çıkartılıyor.

Açık Artırmaya katılım sağlamak için ;

1- Muhammen bedeli 100 bin TL’ye kadar olanlar için 1.000 TL,
2- Muhammen bedeli 100 bin 1TL ile 500 bin TL’ye kadar olanlar için 5 bin TL,
3- Muhammen bedeli 500 bin 1 TL ile 1 milyon TL TL arası olanlar için 10 bin TL,
Katılım teminatı yatırılması gerekiyor.

Yatırım için tarladan arsaya, konuttan işyerine farklı seçeneklerin sunulduğu, her bütçeye hitap eden  bu müzayede, internetin olduğu her yerden canlı olarak izlenebiliyor ve satın alma için online katılım da sağlanabiliyor. 

Detaylı bilgi  için :  TIKLAYINIZ.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ