Takip Edin

Emlak Ekonomi

Emlak Bankası ile dışa bağımlılık azalacak

Yayınlanma tarihi

-

emlak-bankasi

Emlak Katılım Bankası AŞ, yerli üretim yapan şirketleri fonlayacak. Bankanın yönetim kurulu üyesi Zeki Sayın, ithal ikameli projeleri finanse edip ekonomiyi büyüteceklerini; refah ve kalkınmayı artıracaklarını dile getirdi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK)onayını takiben faaliyet iznini alan Türkiye Emlak Katılım Bankası AŞ, stratejik sektörler ile projelere destek verecek. 18 yıl sonra tarih sahnesine dönen banka, milli projeleri finanse edip ithalat bağımlılığını azaltacak ayrıca dev yatırımların önünü açacak.

Dışa bağımlılığı azaltacağız

Türkiye Emlak Katılım Bankası AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Sayın, büyük hedefler koyduklarını belirterek, bankanın önemli hizmetler sunacağını şu sözlerle dile getirdi: “Planlarımız çok. İlk etapta ithal ikameli projelere odaklanacağız. Bu projeleri fonlayacağız. Dışarıdan temin ettiğimiz ürünlerin ülkemizde üretilmesine katkı yapacağız. Bu ürünlere makineler ve motorlu taşıtlar örnek verilebilir.” Yerli ve milli yatırımlara da önem vereceklerini vurgulayan Sayın, “Bu adımımızla üretime ivme katacağız, reel ekonomiyi büyüteceğiz, refah ve kalkınmayı artıracağız” ifadesini kullandı.

Arazileri birleştireceğiz

Sayın, tarıma da büyük önem verdiklerine işaret ederek, “Bu çerçevede bölünmüş ve parçalanmış alanların bir araya getirilmesini, ayrıca kamuya ait atıl arsaların kullanıma açılmasını merkeze alıyoruz” diye konuştu.

Sanayicilere arazi temininde yardımcı olacaklarını anlatan Sayın, “Ayrıca ülkemiz turizmini güçlendirecek yatırımlara önayak olmak, kıymetli taşların yapımı ve kesimi konusunda İstanbul’u hub haline getirmeyi de amaçlıyoruz. Bu planlarımıza ve projelerimize ileride yenileri eklenebilir” şeklinde konuştu.

Borçları kapattık

Türkiye Emlak Katılım Bankası AŞ’nin kuruluş sürecine değinen Sayın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Emlak Bankası’nın tasfiyesi sürecinde 200’ün üzerinde personelle çalıştık. O tarihte hiçbir menkul ve gayrimenkul yoktu, sadece ödenmemiş krediler vardı. 17 bin borçlu söz konusuydu. Bu rakamı 5 bine kadar indirmeyi başardık. Hazine’ye olan borcumuzu ödedik. Sıra cetvelindeki borcumuzu kapattık. Anadolu Bankası’ndan gelen problemi halletmemizin akabinde de Emlak Katılım’ı hayata geçirdik. Tasfiye etabında Emlak Bankası’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütmek hiç de kolay değildi. Şükür ki bu görevi hakkıyla ifa ettim.”

Hedef 15 şube

Şu anda 750 milyon TL sermayesi ve 145 çalışanı olan Emlak Katılım’ın 2019 sonunda 15 şubeye ve yaklaşık 250 personele ulaşması hedefleniyor. Bankanın yönetim kurulu başkanı Mehmet Emin Birpınar. Yönetim kurulu ise Abdullah Erdem Cantimur, Zeki Sayın, Mehmet Ersoy, Mehmet Ali Kahraman, Murat Balcı ve Deniz Aksu’dan teşekkül ediyor.

Dışarıdan fon temin edilmeli

Türkiye Emlak Katılım Bankası AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Sayın, Türkiye’de atıl paranın bulunmadığına dikkat çekerek, “Bu eksiklik kalkınma projelerinde, şirket açılışlarında hissediliyor. 3 aylık mevduatla 5-10 senelik yatırım yapılması mümkün değil. Bu nedenle dışarıdan fon temin etmeliyiz” uyarısında bulundu. Sayın, kurum olarak pek çok ülkeden fon temin edebileceklerini, yeni yatırımlara ortam oluşturabileceklerinin altını çizdi.

Mudarebe ve Muşaraka’ya önem verilmeli

Katılım bankalarının Murabaha’nın yan sıra Mudarebe ve Muşaraka hizmeti vermesi gerektiğini savunan Sayın, şunları söyledi: “Hem sermayeye hem de şirkete ortak olma konusu ele alınmalı. Her seçenek değerlendirilmeli. Şirketi rantabl hale getirmeyi takiben geri çekilme, payları yatırımcılara açma hususuna önemle eğilmekte fayda var. Burada mühim olan ekonomimizin güçlenmesi, şirketlerin kuvvetlenmesi. Onun için reel sektör gibi bizlerin de sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor.”

Emlakhaberi.com Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 25 yılı aşkın süredir sektörün içinde biri olarak her zaman doğru ve yatırıma yönelik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emlak Ekonomi

Nakit alım yapan için büyük kazanç var

Yayınlanma tarihi

-

nazmi-durbakayim-nisan-2017-4-q6BD_cover

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, nakit para ile konut alımı yapan vatandaşların büyük avantaj sağladığını söyledi.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, TUİK tarafından açıklanan Nisan ayı konut satış verilerini değerlendirdi.

Durbakayım, ”Nakit satıştan kaynaklanan indirim oranını da kullanan vatandaşlar, yüzde 20-35 seviyelerine varan avantajlı fiyatlardan gayrimenkul sahibi oldu.

Yabancılara vatandaşlık hakkı tanıyan 250 bin dolarlık gayrimenkul satış kriteri de nakit satışlardaki artışın bir diğer etkeni olarak öne çıktı. Beklentimiz bu yılın sonuna kadar yabancı satış miktarının 50 binin üzerine çıkarak rekor kırması” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Emlak Ekonomi

Konut fiyat endeksi martta yükselişe geçti!

Yayınlanma tarihi

-

istanbul-konut-satisi

Konut Fiyat Endeksi (KFE), martta bir önceki aya göre yüzde 0,40 artarak 109,31 çıktı.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından mart dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi verileri açıklandı.

Türkiye’deki konutların gözlemlenebilen özelliklerinin zaman içinde kontrol edilerek, kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek amacıyla hesaplanan KFE (2017=100), martta bir önceki aya göre yüzde 0,40 artarak 109,31 oldu.

Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,45 artan KFE, aynı dönemde reel ise olarak yüzde 13,58 azaldı. Üç büyük ilin konut fiyat endekslerindeki gelişmeler değerlendirildiğinde, martta bir önceki aya göre İstanbul’da yüzde 0,29, Ankara yüzde 0,25 azalış, İzmir’de yüzde 0,36 artış gözlendi. Endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre, İstanbul’da yüzde 1,70 azalış, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 1,77 ve 4,12 artış görüldü.

Devamını oku

Emlak Ekonomi

Konut kredisi faizi evden pahalı!

Yayınlanma tarihi

-

inşaat

Türkiye İstatistik Kurumu’nun, 2019 yılı nisan ayı konut satışı verileri dün açıklandı. Ülke genelinde konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18.1 oranında azalarak 84 bin 303 oldu.

Faiz oranlarının yüksekliği nedeniyle vatandaşlar  bankalardan kredi almak yerine inşaat firmalarına senetle borçlanmayı veya peşin alım yapmayı tercih ediyor. Bu tutum, rakamlara da yansıyor. TÜİK verilerine göre, nisan ayında ipotekli konut satışları ise yüzde 61 düşüşle 10 bin 793 adet de kaldı.

Kredili satışlardaki düşüş ocakta yüzde 77.2, şubat ayında yüzde 68.2, mart ayında yüzde 30.6 olarak gerçekleşmişti. Yılın ilk dört ayında Türkiye’de 340 bin 806 konut el değiştirirken, bu evlerin sadece 48 bin 982 adedi konut kredisiyle satın alındı. 2018 yılının aynı döneminde Türkiye genelinde 406 bin 964 konut satılırken, bunların 117 bin 292’si banka kredisiyle el değiştirmişti.

BİR EV PARASI DA BANKAA GİDİYOR.

Son dönemde yeniden yükselişe geçen konut kredisi faiz oranları ortalama yüzde 2.1 seviyesindeyken, hali hazırda en uygun aylık faiz oranını yüzde 1.55 ile iki kamu bankası veriyor. Özel bankalarda faiz oranları yüzde 2.45 seviyesine kadar çıkıyor.

250 bin liralık birikimi olan ve 500 bin lira değerinde daire satın almak isteyen bir aile, bir ev parası kadar da faiz ödüyor. 250 bin lira konut kredisi kullanıldığı taktirde bankaya yapacağı toplam ödeme aylık faiz oranına göre 552 bin lira ile 777 bin lira arasında değişiyor.
Kaynak: Sozcu.com.tr
Devamını oku

Emlak Ekonomi

Konut için umut ne zaman?

Yayınlanma tarihi

-

Abdurrahman Yıldırım, konut satışları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kurun seyri ve faizlerin düzeyi konut piyasası için can alıcı önemde. Yılın 4 aylık konut satışlarındaki azalmanın tamamı da ipotekli satışlardan kaynaklandı.

Siyasetten sonra ekonominin nereye gideceğine bağlı olarak, döviz kurları ile faizlerin belli bir istikrara kavuşması ve fiyatların oturması sonbaharı bulabilir.

Mart seçimleri sonrasındaki ilk ayda konut satışları azalmaya devam etti.  Nisan ayında konut satışları adet olarak 18.684, yüzde olarak da 18.1 azaldı. Yılın 4 aylık döneminde ise satışlar 66.110 adet ve yüzde 16.2 azaldı.

Kısaca azalma bu yılın hemen her ayında var ama seçim sonrası da kesilmemiş.

-Çünkü seçim nisan ayını İstanbul seçim tartışmalarıyla geçirdik. Kurlar da faizler de yükseldi. Mayıs ayının ilk haftasında da seçimin tekrarlanmasına karar verdik. 23 Haziran’da yeniden sandık başına gideceğiz.

TOPARLANMA OLACAKSA NE ZAMAN?

-Eğer bu kez seçim işini tamamlarsak yılın ikinci yarısında hazırlıklara koyulup ekonomik icraata geçebiliriz.

-Siyasetten sonra ekonominin nereye gideceğine bağlı olarak, döviz kurlarının ve faizlerin seyrinin belli bir istikrara kavuşması ancak sonbaharla mümkün. Tatilden dönüşler başlar, 2020’nin programı ve hedefleri belli olur, döviz ve TL’nin fiyatları da belli bir yere oturur, dengeye kavuşur.

KUR VE FAİZ OTURMADAN ASLA

-Kurun seyri de faizlerin düzeyi de konut piyasası için can alıcı önemde. Bu iki piyasada istikrar sağlanmadan, dengeler kurulmadan konut piyasasının canlanması çok zor.

-Çünkü konut hane halkının en büyük yatırımı veya harcaması. Konutu alırken de büyük çoğunluğun kredi kullanması gerekiyor. Bugünlerde konut kredi faizleri yüzde 20’ler civarında seyrediyor. Yüzde 20 ile büyütülen bir kredinin yükü çok ağır oluyor. Ancak yüzde 12 ve altında bir oranla kredi kullanmanın avantajları olabilir. Konut satışlarındaki azalmanın en önemli sebeplerinden biri bu.

AZALMA TAMAMEN İPOTEKLİ SATIŞLARDAN

-Nitekim yılın dört aylık döneminde ipotekli satışlar 68.310 adet azalarak yüzde 58.2 düştü. Buna karşılık peşin veya banka dışı finansman kanallarını kullanarak yapılan satışlarda  289.836’dan 291.854’e küçük oranlı bir artış bile gerçekleşti. Yani konut satışlarında azalmanın tamamı ipotekli satışlardan kaynaklandı.

-Demek ki hane halkları yeni borç yükü altına girmek istemedi ya da faiz oranlarını yüksek buldu.

FİYATLAR REEL % 15.7 GERİLEDİ

-Bir başka neden de konut fiyatlarının artık alıcılara yüksek ve pahalı geliyor olmasıdır. Gerçi fiyatlarda nominal ve reel düşüşler meydana geldi. Türkiye ortalamasında Haziran 2016 – Şubat 2019 arasında 2 yıl 8 aylık dönemde enflasyondan arındırılmış konut fiyatları yüzde 15.7, İstanbul ise yüzde 24.3 geriledi.

ALICILARI HAREKETE GEÇİRECEK SORU

-Konut fiyatlarındaki bu düşüşler alım için henüz yeterli olmayabilir. Olsaydı zaten konut satışları artmaya başlardı, piyasa canlanırdı.

-Ya da döviz kurunun dalgalandığı, faizlerin yükseldiği bu ortamda konut fiyatlarındaki düşüşler yeterli bulunmuyor.

-Bankada mevduat yapan bir yıllık yüzde 20 net faizi alıyor ya da enflasyonun üzerine artı 5 puanı kazanıyor. Satın alınacak konutun değeri bir yıl sonra acaba yüzde 20 artacak mı? Alıcıları harekete geçirecek soru bu?

Habertürk

Devamını oku

Emlak Ekonomi

Devlet döviz bozdurandan vergi alacak.

Yayınlanma tarihi

-

1998’de getirilen ancak 2008’de yürürlükten kaldırılan kambiyo vergisi Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla geri geldi.

Buna göre kambiyo muamelelerinde satış tutarı üzerinden binde 1 vergi alınacak. Yani, elindeki dövizi satmak isteyen biri vergi ödemek durumunda kalacak. Aynı kararnameyle bankalar ile yetkili kuruluşların birbirleri ile yaptıkları ve Hazine’ye yapılan kambiyo satışlarında Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) sıfır olarak belirlendi. Ayrıca döviz kredisinin ödenmesi için, krediyi veren banka tarafından krediyi alana yapılan kambiyo satışlarında da BSMV sıfır olarak tespit edildi.

Garanti Yatırım Koordinatörü Tufan Cömert, “Spot döviz piyasasında günlük işlem hacmi ortalaması Nisan’da 5.6 milyar dolar. Buradan günlük ortalama çift taraflı 200’er milyon TL gibi bir vergi toplanacak. 20 iş günü dersek aylık 2 milyar TL gelirden bahsediyoruz. Bu adım hem gelir artırma hem de dövizden caydırma amaçlı görünüyor” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ