Her Yerde Metro, Her Yere Metro hedefiyle metro yatırımlarına aralıksız devam eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), çalışmalarını sürdürüyor. İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna mesafeleri en aza indiren metro yatırımları ile tüm ilçeler birbirine bağlanıyor. 

18,5 kilometre uzunluğa sahip olacak Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt metrosu, Ispartakule bölgesinden geçecek. Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt metrosu olarak bilinen metro hattı 11 istasyondan oluşacak.

Mahmutbey Esenyurt metro güzergahı ise şöyle;

Mahmutbey
Bölge Park
Mehmet Akif
Toplu Konut
Tema
Hastane
Tahtakale
Ispartakule
Bahçeşehir
Esenkent
Ardıçlı
Esenyurt Meydan
Makyol – Astur – Ic İçtaş ihaleyi kazandı
31 Mart 2017 günü gerçekleştirilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa Yakası Raylıl Sistem Müdürlüğü Mahmutbey Bahçeşehir Esenyurt metro hattı ihalesine 12 şirket / ortak girişim ön yeterlilik için başvuruda bulunmuştu. 11 Temmuz 2017 günü açıklanan Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt metro hattının elektro mekanik yapım işi ihalesinde kazanan Makyol – Astur – Ic İçtaş olmuştu.

Mahmutbey Bahçeşehir Esenyurt metro hattının sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 15 gün içinde yer teslimi yapılarak inşaatına başlanması ve yer tesliminden itibaren 1080 günde tamamlanması planlanıyor.

Bizim Evler projeleri değerine değer katacak
Uzun süredir toplu taşıma araçlarının fazlalaşmasını bekleyen Ispartakuleliler de metro müjdesini heyecanla karşıladı. Mahmutbey – Ispartakule – Bahçeşehir metro hattı ile Bizim Evler projeleri değerine değer katacak. 7 adet Bizim Evler projesinin bulunduğu Ispartakule ile Mahmutbey arası 25 dakika olacak. Metro hattının Ispartakule istasyonu Bizim Evler Metro etabının hemen girişinde yer alacak.

Esenkent-Mahmutbey metrosunun Ispartakule durağı Bizim Evler olacak. Bizim Evler Sakinleri Metro ile 3. Havalimanı ve Beşiktaş’a ulaşabilecek. Mahmutbey-Kabataş metro hattıyla Bizim Evler projesi Beşiktaş’a da bağlanmış olacak. Öte yandan yine Mahmutbey durağındaki bağlantı sayesinde BizimEvler, Kirazlı-Başakşehir-Olimpiyatköy metrosuyla da entegre olacak.

Bizim Evler sakinleri, Tema Park ve Bölge Parkı istasyonuyla İstanbul’un iki önemli projesine birkaç dakika içerisinde ulaşabilecek. Öte yandan Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’nin de bahçesinde bir metro giriş çıkışı olacak. Günde 1 milyon 400 bin kişiyi taşıyacak olan metro bir saatte tek yön için 70 bin kişiyi taşıyacak.