Sektörel Haberler

Ev alırken ‘hanım ağaların’ sözü geçiyor!

Türkiye’de sıfır konut projelerini tek bir çatı altında birleştiren Hürriyet Emlak Projeland, cinsiyete göre konut arama istatistiklerini açıkladı. Buna göre ev elmaya karar veren ailelerde genelde son sözü kadınlar söylerken, Diyarbakır’da konut arayanlar arasında yüzde 61 ile kadınlar açık ara önde gidiyor. Erkekler ise yüzde 73 ile Van’da başı çekiyor.

 Kırsal kesimden büyük şehirlere göç, eğitim seviyesinin yükselmesi ve kadınların iş hayatında daha aktif rol almaya başlamasıyla birlikte artık konut satın alımında kadınların sözü geçiyor. Hürriyet Emlak Projeland’ın ‘Ev arayanların şehirlere göre cinsiyet dağılımı’ verilerine göre, İstanbul, Ankara ve İzmir’de konut arayışında erkekler hakim iken, Diyarbakır, Erzurum, Rize ve Sivas gibi şehirlerde kadınların karar verici konumda olduğu dikkati çekiyor.

Doğan Grubu bünyesindeki Hürriyet Emlak ve uluslararası gayrimenkul teknoloji firması Homsters işbirliğiyle faaliyet gösteren Hürriyet Emlak Projeland, cinsiyete göre konut arama istatistiklerini açıkladı.

Hürriyet Emlak Projeland verilerine göre; Diyarbakır yüzde 61 ile kadınların konut arayışında son sözü söylediği şehirler arasında başı çekiyor. Konut arayışında kadınların hakim olduğu şehirler arasında Diyarbakır’ı,  yüzde 60 ile Rize takip ederken, Kastamonu, Kırklareli ve Sivas’ta ev arayanların yüzde 58’i kadınlardan oluşuyor. Eskişehir yüzde 57, Erzurum da yüzde 56 ile yine kadınların konut arayışında hakim olduğu şehirler arasında. Tekirdağ yüzde 54, Samsun ve Manisa yüzde 53, Kayseri de yüzde 51 ile yine kadınların konut arayışında son sözü söylediği şehirler arasında yerini aldı.

Van’da erkekler ilk sırada

Hürriyet Emlak Projeland verilerine göre, İstanbul, Ankara ve İzmir’de ise küçük şehirlere kıyasla erkekler konut arayışında ilk sırada. İstanbul’da ev arayanların yüzde 56’sı, Ankara’da yüzde 54’ü, İzmir’de yüzde 52’si erkeklerden oluşurken, Van yüzde 73 ile erkeklerin konut arayışında en fazla hakim olduğu iller arasında başı çekiyor.

Kadınların birçok alanda olduğu gibi konut arayışı ve alımlarında da etkin bir role sahip olduğunu vurgulayan Hürriyet Emlak Projeland Yönetim Kurulu Üyesi Çağrı Bozay, “Cinsiyete göre konut arama verilerine baktığımızda, Diyarbakır’da yüzde 61’lik oranla kadınlarımızın daha etkili olduğunu gözlemledik. Böylece Türkiye geneline baktığımızda Diyarbakır kadınların en çok sıfır konut projesi aradığı il olarak ilk sıraya yerleşirken, erkeklerin konut arayışında hakim olduğu il olarak ise Van dikkati çekiyor. Bu da konut alımında son sözü kadının söylediğini ortaya koyuyor. Konut alımında erkeklerin karar verdiği düşünülse de aslında kadınların beğenmedikleri ev satın alınmıyor. Günümüzde kadınlar artık satın almada daha fazla söz sahibi” dedi.

 

Hürriyet Emlak Projeland hakkında:

Türkiye’nin en çok ilana sahip emlak sitesi Hürriyet Emlak ve uluslararası gayrimenkul teknoloji firması Homsters tarafından kurulan Hürriyet Emlak Projeland güncel konut projelerini tek çatı altında topluyor. Potansiyel konut alıcılarına ev arama süreçlerini kolaylaştırmak için yenilikçi, güvenilir ve şeffaf bir yaklaşım sunuyor. Kullandığı yapay zekâ ve makine öğrenme teknolojisi ile aktif konut arayışındaki site ziyaretçilerini ve uygun pazarlama kanallarındaki konut alıcılarını nokta atışı ile tespit ederek bu kişileri tercihlerine uygun projelere yönlendiriyor. İnşaat firmalarına da doğru hedef kitleye ulaşma imkânı sunan sitede projelerin detaylı bilgilerinin yanı sıra iç mekânları ve yerleşimi görmeyi sağlayan 360 derece sanal tur görselleri, proje konumunu havadan gösteren videolar, 3D görseller, videolar, tanıtım yazıları, kampanya haberleri ve sektördeki son gelişmeler yer alıyor.

Oylamaya Katılın:
0 / 0

Etiketler

Kadir Özel

Emlakhaberi.com Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 25 yılı aşkın süredir sektörün içinde biri olarak her zaman doğru ve yatırıma yönelik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün