Takip Edin

Emlak Ekonomi

Florida’da 400 Bin Tl’ye Kiracılı Ev

Yayınlanma tarihi

-

Amerika’nın en gözde bölgelerinde yatırım imkânı sunan, gayrimenkulde mesafeleri yok eden isteamerika.com’ a ilgi her geçen gün büyüyor. Yatırımcılara danışmanlık hizmeti veren portal sunduğu kiracı garantili evleriyle tercih sebebi oluyor. Amerika’da yatırım yapmak isteyenlere yol gösteren ve “Amerika’da insanları ev’lendiren adam” olarak bilinen isteamerika.com kurucusu Bahtiyar Yurtoğlu, Amerika’da ev sahibi olmanın düşünüldüğü kadar zor olmadığını vurguladı.

Son yıllarda yurt dışında konut alıp yeni bir hayata yelken açanların ya da gayrimenkulleri yatırım amaçlı değerlendirenlerin sayısı çığ gibi artıyor. Bu kapsamda en çok tercih edilen ülkelerin başında 2008’de meşhur Lehmen Brothers krizinin patlak vermesiyle ABD oldu. ABD’de 2006 yılının kasım ayında 230 bin dolar olan ev fiyatları, 2011 yılının sonunda 92 bin 500 dolara kadar düştü. 2017 yılının sonunda ise 176 bin dolara kadar çıktı. Emlak uzmanları yükselişin devam edeceğini 2018 yılının sonunda ev fiyatlarının 182 bin 600 dolara çıkması ve fiyat artışının devam etmesini öngörülüyor.

Krizi Fırsata Çevirdim

Enerji projeleri yatırımcılığı için 2008 yılında Florida’ya giden ancak Eylül 2008’de meşhur krizinin patlak vermesiyle emlak sektörüne adım atan isteamerika.com’un kurucusu Bahtiyar Yurtoğlu, emlak fiyatlarının bir anda düşmesini büyük bir fırsat olarak değerlendirdi ve ABD’deki ilk evini aldı. Açık artırma usulüyle yapılan bir satışa katılarak ev sahibi olan Yurtoğlu süreci şöyle anlattı: “1 yıl öncesinde 180 bin dolar üzerinden bankanın yüzde 100 finanse ettiği dairenin liste fiyatı 80 bin dolardı. Ben, evi 40 bin dolar bedelle satın alıp ertesi gün de 700 dolar üzerinden kiraya vermiştim. Böylece ABD’deki ilk evimi satın aldım ve emlak yatırım sürecim de bu şekilde başlamış oldu. Zaman içinde yatırımlarım arttı ve kendi sistemimi kurdum. Kısacası, krizin yarattığı fırsatı gördüm ve değerlendirdim.”

Kira Gelirleri Çok Avantajlı

ABD’deki evler İstanbul’un birçok semtindeki evlerden çok daha uygun fiyata satılıyor. ABD’deki ev fiyatlarının hala yükselmeye devam ettiğine vurgu yapan Yurtoğlu, satın alınacak evlerin kira getirisinin yüksek olduğuna dikkat çekti. Yurtoğlu, ” Yüzdelerle anlatacak olursak yıllık dolar bazında yüzde 20 net getiri ve yıllık yüzde 15 değer artışından bahsediyoruz” dedi. Ev sahibi olmak konusunda soru işaretlerini yok ettiklerini belirten Yurtoğlu sözlerini şu sözlerle sürdürdü: “En büyük soru işareti evin takibi konusunda oluyor. Ciddi bir eğitim sonrası akredite olup, takibi yürüten ve müşterilerin gelirlerini garantileyen yönetim firmalaı ile işbirliklerimiz var. Onlar sayesinde her ne olursa olsun ev sahibine kirasının ödenmesini sağlıyoruz. Amerika’da kira geciktiği takdirde 3 gün içinde ödemenin yapılmasına dair ihtar çekiliyor. Bu prosedür ile 3 gün içinde ödeme yapılmazsa ev boşaltıyor. Bu konuda da müşterilerimize her türlü desteği sağlıyoruz.”

Emlakhaberi.com Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 25 yılı aşkın süredir sektörün içinde biri olarak her zaman doğru ve yatırıma yönelik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emlak Ekonomi

Konut satışları düştü, yabancıya satışlar arttı

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye genelinde konut satışları 2018 Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,4 oranında azalarak 95 bin 953 oldu.

Konut satışlarında, İstanbul 16 bin 247 konut satışı ve yüzde 16,9 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 9 bin 686 konut satışı ve yüzde 10,1 pay ile Ankara, 5 bin 965 konut satışı ve yüzde 6,2 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 7 konut ile Hakkari, 8 konut ile Ardahan ve 31 konut ile Bayburt oldu.

İpotekli satışlarda dikkat çekici düşüş sürüyor

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27,8 oranında azalış göstererek 27 bin 916 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 29,1 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 5 bin 190 konut satışı ve yüzde 18,6 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 40,8 ile Amasya olarak kaydedildi.

İlk ve ikinci el satışlar

Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,3 azalarak 43 bin 713 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 45,6 oldu. İlk satışlarda İstanbul 7 bin 507 konut satışı ve yüzde 17,2 ile en yüksek paya sahip olurken, İstanbul’u 3 bin 223 konut satışı ile Ankara ve 2 bin 455 konut satışı ile İzmir izledi.

Türkiye genelinde ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,1 azalış göstererek 52 bin 240 oldu. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 8 bin 740 konut satışı ve yüzde 16,7 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı yüzde 53,8 oldu. Ankara 6 bin 463 konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara’yı 3 bin 510 konut satışı ile İzmir izledi.

Yabancılara yapılan satışlarda önemli artış

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 32,4 artarak bin 729 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Şubat 2018’de ilk sırayı 604 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 415 konut satışı ile Antalya, 134 konut satışı ile Bursa, 84 konut satışı ile Yalova ve 71 konut satışı ile Trabzon izledi.

Şubat ayında Irak vatandaşları Türkiye’den 308 konut satın aldı. Irak’ı sırasıyla, 178 konut ile Suudi Arabistan, 128 konut ile Rusya Federasyonu, 122 konut ile İran ve 118 konut ile Afganistan izledi.

Devamını oku

Emlak Ekonomi

Avcılar Kiralık Daire Fiyatları Neden Arttı?

Yayınlanma tarihi

-

Avcılar Kiralık Daire Fiyatları

avcılar kiralık daireler son zamanlarda etrafta oturanlar tarafından oldukça beğenilmektedir.

Emlak piyasasının hareketlenmesiyle birlikte kiralık daireler, satılığa çıkmaya başladı. Avcılar konumsal olarak daha çok bir sahil kasabasını andırmasıyla ünlü bir semttir. Nezih insanların bulunduğu, yeşillik ile insanı etkilemektedir. Bu sayede Avcılar’a olan rağbet artmıştır.

Ortalama olarak 2+1 evlerin kiraları 750 TL ila 1200 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Başlıca fiyat artışlarının nedenleri arasında Avcılar metrobüs durağına yakınlık, sağlık ocağına  uzaklığı gibi etkenler fiyatları belirler oldu. Daha çok sahil tarafına doğru gidildikçe ara sokaklardaki kiralık evlerin fiyatlarında düşüklük gözükmekte.

Avcılar Kiralık Evler

Avrupa yakasında yer alan, denize kıyısıyla bilinen ferah bir İstanbul ilçesi olarak anılmaktadır. Sakinliği ve muhitte oturan insanların iyimserliği açısından her insanın ev kiralama arzusuyla bu semte uğradığı da bazı rehberlerde yazmakta. Toplamda 4 farklı semti bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla; Ambarlı, Cihangir Mahallesi, Firuzköy ve Gümüşpala olarak isimlendirilir.

Genel başlıklar altında incelenecek olursa:

  • Cihangir Mahallesi Kiralık Daireler
  • Ambarlı Mahallesi Kiralık Daireler
  • Firuzköy Mahallesi Kiralık Daireler
  • Gümüşpala Mahallesi Kiralık Daireler

olarak konuşabilir.

Cihangir mahallesi, meydana yakınlığı ile kiraların yüksek olduğu muhittir. Genellikle orta yaşlı insanların oturduğu, 2+1 ila 3+1 evlerin yaygın olarak bulunduğu bu semt’den ev kiralayabilirsiniz.

Ambarlı Mahellesi, her sokağından denizin tuzlu kokusunu alabileceğiz bir mahalledir. Genellikle yerleşke olarak siteler mevcuttur. 1+1, 2+1 ve 3+1 kiralık evler rahatlıkla bulabilirsiniz.

Gümüşpala Mahallesi, Küçükçekmece (Kanarya) Nükleer Araştırma Merkezinin kapanmasıyla birlikte insanların bu semte taşındıkları doğrudur. Eski toprak dediğimiz insanların oturduğu bu nezih mahallede biraz kiralar pahallıdır. Ortalama olarak 800 ila 1200 TL arasında kira fiyatları değişkenlik göstermektedir.

Firuzköy Mahallesi, göl kenarına kıyısı olan bu mahalle, Esenyurt sınırlarına kadar dayanmaktadır. Genellikle müstakil tarzda eski yapılar bulunan bu mahallede ortalama olarak kiralar 600 TL ila 1000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Devamını oku

Emlak Ekonomi

Beylikdüzü Satılık Daire Fiyatları

Yayınlanma tarihi

-

Beylikdüzü Satılık Daireler

beylikdüzü satılık daire denildiğinde, çoğu ev sahibi olmak isteyen bireylerin aklında siteler canlanmaktadır.

İstanbul havzasının bir ili olan Beylikdüzü, ev alma hayali kuran bir çok insanın uğrak noktaları arasındadır. Genel itibari ile daire fiyatları açısından karşımıza bir çok seçenekler çıkartmakta. Bu seçenekleri göz önünde bulundurduğumuzda ilçe de son 10 yıl içerisinde yeni yeni yapılar bulmak mümkün.

Yapıların tasarımları genellikle 2+1 ila 3+1 arasında değişkenlik gösterse de Dublex veya 4+1 bulma şansınızı da ikiye katlıyor. Beylikdüzü, satılık daire veya kiralık daire olmak üzere iki genel başlıkta incelediğimizde kendi adında bir öneme sahip oluyor. Bölgedeki kiralık mülklerin satılık daire fiyatları oranına bakıldığında oldukça uygun olduğu gözlemlenebiliyor. Genellikle insanlar, iyi bir kapı komşusu istediği vakitte ortalama olarak 1000 ila 1500 TL arasında bir kira bedeli ödemek durumunda kalabiliyor.

Beylikdüzün’de hiç kullanılmamış satılık daire fiyatlarını araştıran birisi, ortalama olarak 2+1 evler için 200 bin TL’den başlayan fiyatlar ile ev sahibi olabiliyor.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ