Sektörel Haberler

Gayrimenkul Sektörünün bir yılı nasıl geçti

Ardımızda bıraktığımız 2018 senesine Türkiye gayrimenkul sektöründe en çok tartışılan konular üzerinden bakıyoruz.

Konut: Arzı ve talebi anlamak

Şubat ayında sektöre sunulan “Konutun geleceği, geleceğin konutu” başlıklı araştırma, tüketicinin kararlarında güvenin etkisini ve sektörde kurumsallaşma ihtiyacını vurguladı. Mayıs ayında kabul edilen İmar Barışı, mimari projelerine aykırı inşa edilmiş milyonlarca yapının kayıt altına alınmasına imkan yarattı. Yılın son aylarında ise gözler satış rakamlarına çevrildi. Kasım ayında, gelir gider dengesi bozulmuş konut üreticilerine Bakanlık düzeyinde destek planlandığı belirtildi. Yabancıya konut satışı ise stok tartışmalarıyla beraber sektör gündeminde üst sıralardaydı.

Döviz: Riskler ve çözüm arayışı

Ağustos ayında Türk Lirası’nın yaşadığı ani değer kaybı ile tatil dönüşü gayrimenkulde riski tartışmamız kaçınılmaz oldu. Türk Parasının Kıymetini Koruma Hk. Karar’da değişiklik yapan 85 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı, Eylül’de yürürlüğe girdi. Düzenleme, gayrimenkul satış ve kira sözleşmelerinin Türk Lirası üzerinden yapılmasını zorunlu kıldı.

Globaldeki varlığımız

Bu sene yabancı yatırımcı kadar yabancı yatırımcı olmayı da konuştuk. Türkiye’de iş yapan uluslararası firmalar ülkeye bakış açılarını anlatırken, Nisan ayında Türkiye’den aktörler sınırın ardındaki pazarları tartıştılar. Yatırımcılar için öne çıkan pazarlardan biri de Londra oldu.

Teknoloji: Sektörü dönüştüren dinamikler

Teknolojinin sektörün üretim sürecine etkisi, bu yıl her zamankinden daha görünürdü. Perakende sektöründe değişen tüketici alışkanlıklarına göre şekillenen projelerin sayısı çoğaldı. Teknoloji ışığında perakendede lokasyon seçiminin geldiği noktayı Mayıs ayındaki 23. Yuvarlak Masa toplantısında konuştuk. Proptech ortamının da büyümesi göz önüne alındığında proptech kavramının önümüzdeki dönemde daha çok duyacağımızı kestirmek zor değil.

Ofiste bir sonraki adım

Mart ayında düzenlenen 21. Yuvarlak Masa etkinliğinde, çalışma alanlarının değişen doğasını konuştuk. Paylaşımlı çalışma alanları ofis kulelerine yayılırken, kurumsal firmaların da yeni ofislerinde hiyerarşik düzenden sıyrılmayı tercih ettiğini tartıştık.

Binalar nasıl yaşar?

Bu sene hayata geçen yapıları yaşatmak da yeni projeler üretmek kadar konuşuldu. Gayrimenkul değerinin mülk ve tesis yönetimi ile ilişkisi, Mayıs ayında gerçekleşen FM Expo İstanbul’da tartışıldı. Gayrimenkul yönetimi, geçtiğimiz sene hem perakende alanında hem de konut projeleri açısından önemli bir gündem maddesiydi.

Trend: Sosyal faydayı gözetmek

Haziran’da yayınlanan Küresel Gayrimenkulde Şeffaflık Endeksi bu sene, bugün şeffaflığa olan talebin her zamankinden daha güçlü olduğunu vurguladı. İstanbul’un performansı tatmin edici olmasa da Aralık ayında Gayrimenkulde Gelişen Trendler 2019 üzerine konuşulacak çok şey vardı. Bu seneki rapor, “Etki yaratmak” başlığını taşıyordu. Yılın son etkinliğinde ise gayrimenkulün yaratabileceği sosyal etkiyi konuştuk.

Oylamaya Katılın:
0 / 0

Etiketler

Kadir Özel

Emlakhaberi.com Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 25 yılı aşkın süredir sektörün içinde biri olarak her zaman doğru ve yatırıma yönelik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün