GAYRİMENKUL YASASI TASLAĞININ SEKTÖR ÇALIŞANLARININ GÖRÜŞÜNE AÇILMASI BÜYÜK ŞANS.

Bugüne kadar gayrimenkul aracılık hizmetleri ile ilgili anayasamızda herhangi bir yasanın olmaması sektörde birçok sorunu doğurmuş ve beraberinde alıcı – aracı – satıcı iş birliğini zedeleyerek sorunlar doğurmuş hatta çok uzun yıllar sonuçlanmayan davaların oluşmasına sebep olmuştur.

Emlak yasası ile ilgili düzenleme taslağını incelediğimizde sektör için iyi şeyler yapmak niyetiyle yola çıkılsa da aslında mevcut taslak haliyle sektöre balyoz gibi bir darbe vurulacak gibi görülüyor. Bu hataların elbette telafisi olacaktır. Zaten yasa taslağının görüşe sunulmasının amacı sektörün yani sorunları canlı yaşayan Profesyonel kesimin görüşüne başvurmak olduğunu düşünüyorum. Bu böyle olmaz ise sektör gelirinin yarısı hatta 10/9’u yok olacaktır. Bu durumda sektörün gelişmesi planlanıyorken geriye gitmesi büyük ihtimal. Kaş yapalım derken göz çıkarabiliriz.

Mevcut hizmet bedeli olan alıcı %3 + KDV satıcı %3 + KDV hizmet bedeli toplamda %3 olacak dolayısıyla sektörün geliri %50 azalacak. Bu durumda nitelikli insan kaynağını sektör kaybedecek.

Aracı ile satıcı arasında hizmet sözleşmesi yapılacak olması, çalışma şartlarının sözleşme ile  yasalaşıyor olması Emlak sektörünün de  yıllardır istediği çalışma biçimi. Kurumsal şirketler ve bayileri bunu zorunlu kılarak yıllardır zaten bu çalışma şekli ile hizmet vermektedir. Burada sonuçları aracılar için çok ağır olacak düzenleme şu ; yapılan hizmet sözleşmesinin iptalinde %3 olan yani satıcı tarafının %1,5 hizmet bedelinin %10 cezai şart olarak aracıya ödenecek olacağının taslakta belirtiliyor olması. Bu durumda 500.000 TL yetki belgesi ile pazarlanan bir mülk için şu an ki haliyle %3+KDV 15.000 + KDV alıyorken düzenleme taslağına göre % 1,5 + KDV 7.500+KDV alınması öngörülmektedir. Aracının devre dışı bırakılması durumunda,  ki bu çok kolay olacaktır. Satıcı ben satmaktan vazgeçiyorum demesi yeterli olacaktır. İptal durumunda da 750 TL ile aracı evine gönderilecektir.

Sektörün ana sorunu olan, önüne gelen herkesin emlakçı ( gayrimenkul danışmanı ) olmasının önüne geçilmesi, profesyonel gayrimenkul danışmanlığı işinin bir meslek olmasını sağlayacak altyapının hazırlanması, bunun için gerekli olan eğitim alt yapısı için yüksekokul ve üniversitelerde bölümlerin açılmasını yasa ile düzenlenmesi, sektördeki kirliliğin ortadan kalkması için bu işi profesyonelce yapan bütün birikimini bu işe yatıran, tüm emeğini bu iş için harcayan, yıllarını bu işte tecrübeli olmak için harcayan, eğitim için ulusal ve uluslararası alanda eğitim alan, sadece bu işi yapan profesyonellerin önünü açacak, bu işi ek iş olarak yasal olmayan yollar ile yapan, vergi ödemeyen, kaçak çalışan ;

Site yöneticileri ,Muhtarlar ,Güvenlik görevlileri ,Bahçıvanlar ,Garsonlar

Otel resepsiyonları ,Bakkal ve marketler ,Su dağıtıcıları

Restaurant ve lokantıcılar vs. bu kişilerin Gayrimenkul mesleğine bulaşmalarının önünü tıkamak ve yasak hale getirmek olmalıdır.

Kısacası gayrimenkul danışmanlığı işini profesyonelce yapanların dışındaki kişilerin bu işi yapmasını önleyecek düzenlemelerin bir an önce yasalaşmasını çok istiyoruz.

Hizmet bedelinin piyasalarda kabul görmüş oranı alıcı %3 + KDV, satıcı %3 + KDV ‘nin korunması Gayrimenkul danışmanının emeğinin korunarak iptaller ve devre dışı bırakılma durumunda cezai maddenin en az hizmet bedeli kadar olmasını arz ve talep ediyoruz.

Gayrimenkul işi finansal bir iştir. Gayrimenkulün el değiştirmesi ile piyasalar canlanmaktadır. Gayrimenkul profesyonelleri tarafından bakıldığında kayıt dışının ortadan kalkması için gerekli düzenlemelerin sektör öncüleri ile birlikte yapılması gerekmektedir. Kurumsal altyapısı olan şirketlerin toplum içinde ayakçı emlakçı diye tabir edilen kayıtdışı çalışan kişilerden arındırılması için gerekli kanun maddelerini sektör adına istiyoruz.

Çünkü gayrimenkul işi sadece finansal bir iş değildir. Aynı zamanda duygusal bir süreçtir. İnsanlar yıllarca çalışıp bir gayrimenkul almaya karar verirler yada ihtiyaçları doğrultusunda gayrimenkullerini satmaya karar verirler.  Bu süreci hem alıcıya hem de satıcıya en faydalı olacak biçimde sonlandıracak eğitimli profesyonellere ihtiyaç vardır. Bütün bu hizmetleri en doğru biçimde verecek, Dünya’da olduğu gibi Türkiye’mizde de Gayrimenkul danışmanlık işi profesyonelce yapılmalıdır. Arzuladığımız ve beklentimiz, olması zorunlu olanda GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN PROFESYONEL olmasıdır.

Haber: Metin Sığırtmaç / Coldwell Banker Artemis Borker Owner