Takip Edin

Emlak Turizm

Genç Gezginler İçin Ucuza Seyahat Etme Tüyoları

Yayınlanma tarihi

-

Günümüzde hemen hemen herkesin özellikle genç kesimin en büyük hayallerinden biri dünyayı gezmektir. Kimi zaman vakit sıkıntısı, kimi zaman iş yoğunluğu, kimi zamansa maalesef maliyet yüzünden ertelenir hep bu hayaller. Online seyahat markası biletall.com blog yazısında,‘’Hiç olmazsa bütçemin yettiği kadarını gezsem yeter.’’ diyenlerin az bütçeyle mümkün olduğunca çok yer gezebilmesi için tüyolar hazırladı. Keyifli okumalar dileriz!

Erken Rezervasyon Cüzdan Kurtarır!

Pek tabi düşük bütçeli tatil denince akla ilk gelen çözüm erken rezervasyonla alınan biletler oluyor. Özellikle uçakla seyahat etmeyi düşünüyorsanız biletinizi ne kadar erken alırsanız işin içinden o kadar ucuza çıkma şansınız artar. Üstelik böylece hemen hemen her arkadaş veya aile ortamında bahsi en azından bir kez geçmiş olan ‘’Bu sene de Prag’a gidelim, oradan da belki Avrupa turu yaparız.’’ cümleleri havada kalmamış olur ve biletinizi çok önceden aldığınız için bu sefer bahsi geçen gezinizi gerçekten yapma fırsatı bulursunuz. Gitmek istediğiniz tüm şehirlere Biletall.com’dan kolaylıkla erken rezervasyon yapabileceğinizi de unutmayın.

Çok Gezen Değil, Çok Okuyan Karlı Çıkar

Diyelim ki ilk olarak İtalya’ya gitmeye karar verdiniz. Gitmeden derin bir araştırma yapmanız faydanıza olacaktır. ‘’Nerede ne yenir, en uygun hediyelik eşya nereden alınır, konaklama açısından en cep yakmayan fakat konforu da bir kenara bırakmadan kalabileceğiniz oteller hangileridir?’’ gibi ayrıntıları İtalya için yola çıkmadan önce belirlerseniz son dakikada acele ile ilk bulduğunuza razı olmaz ve bütçenizi dilediğiniz gibi ayarlama şansı elde edersiniz. Ayrıca yolculuğa çıkmadan önce gidilecek ülke veya şehirdeki müzeleri iyice okuyup araştırmak gerekir. Bazı dönemlerde müzelere giriş ve bazı etkinlikler ücretsiz olabilmektedir. Denk getirirseniz yaşadınız demektir!

Tabanlara Kuvvet

Tabii ki kıtalar arasını yürüyerek geçin demiyoruz. Fakat gittiğiniz ülkede her yere taksi ile ulaşım sağlamayı düşünüyorsanız, ne yazık ki cebinizde bir sonraki ülkeye gitmeye yetecek paranız kalmayabilir. Ülke veya şehir değiştirmeyecekseniz yürümek veya toplu taşıma aracı kullanmak hem cebinizi rahatlatır hem de size gittiğiniz yerin kültürünü daha yakından tanıma imkanı sunar. Üstelik manzaranın ve atmosferin tadını çıkararak, yavaş yavaş yürüyerek gezmek, geriye dönüp baktığınızda emin olun verdiğinize hiç pişman olmayacağınz bir karar olacaktır.

Ne Varsa Marketlerde, Sokak Aralarında Var

‘’Nasıl olsa bir kere dünyayı gezeceğiz, gelmişken her şeyin en pahalısını, en lüksünü deneyelim.’’ Demeyin! Emin olun sokak aralarında gördüğünüz butik dükkanlardaki tatlar ve tezgahlarda yapılıp ayaküstü tüketilen yöresel yemekler, geriye dönüp baktığınızda gezinizin en keyifli anlarından olacaktır. Ayrıca marketler ne güne duruyor? Damak tadınıza uygun yüzlerce hatta binlerce gıdayı oldukça ekonomik bir fiyata bulabileceğiniz süpermarketler seyehat boyunca en büyük yardımcınız olacaktır.

Düşük Sezon, Düşük Bütçe Dostudur

Temmuz ayında Fransa’ya gittiğinizi hayal edin. Harika bir atmosfer, mis gibi bir hava, çocuklar gibi şen Eyfel Kulesi’nin altında fotoğraf çektiriyor veya çimlere uzanmış o harika manzaranın tadını çıkarıyorsunuz öyle değil mi? Aklınıza gelmeyen bir şeyler var. Müzelerde bekleyeceğiniz bitmek tükenmek bilmeyen kuyruklar, turizm mevsiminde ülkeye akın etmiş turistlerin oluşturduğu kalabalık, otel ve uçak rezervasyonlarındaki cep yakan fiyatlar…

Tüm bunlar gezinizi eziyete dönüştürecekse, mutlaka düşük sezonda geziye çıkmayı denemelisiniz. Düşük sezonun illa kış mevsiminin ortası olması da gerekmiyor elbette. İlkbaharın başları veya sonbaharın ortalarına erken rezervasyon ile alacağınız biletler hem cebinizden gereksiz masraf çıkmasını önleyecek hem de gezinizi daha sakin ve huzurlu bir şekilde geçirmenizi sağlayacaktır.

Pazarlık Etmek Şart

Ben pazarlık edemem demeyin. Birçok ülkede turistler için otel, hediyelik eşya, restoran hatta taksilerde bile pazarlık payı bırakılarak fiyat verilmektedir. Seyahatinizi ucuza getirmek istiyorsanız bu ihtimalleri göz önünde bulundurarak, yerine göre satıcılar ile kıran kırana bir pazarlığa girişmeniz faydalı olacaktır.

Seyahatinizi tüm bu maddelere uyarak geçirirseniz düşük bütçe ile tahmin ettiğinizden çok daha fazla yer gezme imkanı bulabilirsiniz. Unutmayın geriye döndüğünüzde aklınızda gezi boyunca biriktirdiğiniz güzel anılar ve deneyimler kalacaktır. Siz seyahatinizi dolu dolu geçirmeye bakın, şimdiden iyi tatiller dileriz!

Emlakhaberi.com Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 25 yılı aşkın süredir sektörün içinde biri olarak her zaman doğru ve yatırıma yönelik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emlak Turizm

Mıpım Geleceği Etkilemek İçin 30’uncu Kez Kapılarını Açıyor

Yayınlanma tarihi

-

mipim2018-01

Dünyanın önde gelen gayrimenkul profesyonelleri fuarı olan MIPIM, bu yıl 30 yaşını kutluyor. Her yıl Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen MIPIM, bu yıl 12 Mart’ta kapılarını açacak. 15 Mart’a kadar açık kalacak MIPIM’e 26 bini aşkın gayrimenkul profesyonelinin katılması bekleniyor.

Geçen yıl Türkiye’den 250 kuruluş ve 657 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen MIPIM’in bu yılki ana teması ise “Geleceği Etkilemek”. Türkiye’den geçen yıl 250 kurum ve kuruluşun MIPIM’e katıldığını ve 4120 uluslararası B2B görüşmeye imza attıklarını belirten Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, “Nihayet bu yıl MIPIM Türkiye’yigerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştık. MIPIM ve MIPIM Türkiye birbirini tamamlayan iki unsur olacak” dedi.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç ise “Ülkemizin dünya

çapındaki inşaat ve gayrimenkul projelerinin sunulacağı İTO’nun görkemli İstanbul

Pavilyonu, MIPIM 2019’da Cannes’ın en popüler sahilindeki yerini alacak.” diye konuştu.

Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı dünyanın önde gelen gayrimenkul fuarı MIPIM 2019, 12-15 Mart tarihleri arasında bir kez daha Türkiye gayrimenkul sektörünün önemli oyuncularının katılımı ile gerçekleştirilecek. Fransa’nın Cannes şehrinde bu yıl 30’uncu kez kapılarını açacak MIPIM’de dünya gayrimenkul sektörünün dev oyuncuları bir araya gelecek. İstatistikler, gayrimenkul sektörünün dünya liderlerini ağırlayan ve günde 1 milyon üzerinde kartvizit alışverişinin gerçekleştirildiği MIPIM 2019’a, Türkiye’den olduğu gibi dünyadan da yoğun ilgi olduğunu gösteriyor. Şöyle ki; geçen yıl 90 olan katılımcı ülke sayısı 100’e çıkarken, fuarın düzenlendiği alan da 20 bin metrekareden 21 bin 500 metrekareye yükseldi. Benzer bir artış ziyaretçi sayısı için de bekleniyor. 2017’de 25 bin olan ziyaretçi sayısı geçen yıl 26 bine yükseldi. Bu yıl ise 26 bini aşkın kişinin MIPIM’i ziyaret etmesi bekleniyor. Diğer yandan, MIPIM 2019’a proje finansmanı alanında 5 bin, geliştirici alanında 4 bin 800, mimarlık alanında 2 bin, mülk sahibi alanında bin 600, hizmet sağlayıcı alanında 4 bin, portföy yönetimi ve ikincil piyasalar alanında da 5 bin 400 kuruluş şimdiden kayıt yaptırdı. Katılımcı sayısının ilerleyen günlerde artması bekleniyor.

Diğer yandan, bu yılki ana teması, “Geleceği Etkilemek” olarak belirlenen MIPIM’inkonferans programında “Topluma yönelik sağduyulu uygulamalar nasıl yapılır ve mevcut kaynaklar en iyi şekilde nasıl kullanılır?” ve “Uzun vadede fayda sağlayacak en iyi stratejiler nasıl seçilir?”

 gibi sorulara cevap arayan oturumlardüzenlenecek. MIPIM’de 360’ın üzerindeki konuşmacı olacak. Toplam 100 konferans ve oturumda hem ilham verici uzmanlar hem de son trendler hakkında bilgiler verilecek.

MIPIM 2019’un önemli katılımcılarından biri olan Türkiye’ye özel oturumda, Türkiye’nin yatırım fırsatları uluslararası katılımcılara anlatılacak.

Üst üste ikiyıl “Onur Ülkesi” olan tek ülke olma özelliğini taşıyan Türkiye, bu yıl da MIPIM’e güçlü bir katılım gerçekleştirecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un da ziyaret edeceği MIPIM’de İstanbul Ticaret Odası (İTO) yine 685 metrekarelik İstanbul Pavilyonu ile yeralacak. Emlak Konut, GYODER ve Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) bu yıl da geniş katılım ile MIPIM’de olacak. Türk mimarları ve müteahhitlerinin de her yıl olduğu gibi MIPIM’e yoğun ilgi gösterdiği görülüyor. Türkiye’den geçen yıl 250 kurum ve kuruluşun MIPIM’e katıldığını ve 4 bin 120uluslararası B2B görüşmeye imza attıklarını belirten Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, “Alkaş olarak uzun senelerdir gayrimenkul sektör liderlerine,  dünyanın en büyük gayrimenkul yatırım fuarı olan MIPIM’de eşlik ediyoruz. Uluslararası alanda Türk gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren özel ve kamu sektör kuruluşlarına gelen ilgiyi bu süreçte gözlemliyoruz. MIPIM Türkiye için Fransız ortağımız Reed Midem ile uzun süredir görüşme halindeydik. Nihayet bu yıl MIPIM Türkiye’yi gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştık. Ancak MIPIM’e katılımlarımız da aksamadan, aksine artarak devam edecek. Çünkü Cannes ve Türkiye’deki kitlelerin birbirinin tamamlayıcı olacağını düşünüyoruz. Kısacası hem Cannes hem de Türkiye uzun soluklu işbirliklerinin başlangıç noktası olacak. Bu bağlamda  Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un liderliğinde MIPIM’e bu sene İstanbul Ticaret Odası , GYODER ve TYD gibi sektörün güçlü paydaşları bir seferberlik başlattı . Bu güç birliği ile Türkiye’nin lokomotifi olan gayrimenkul sektörünü MIPIM’de daha da güçlü konumlandıracağız.” dedi.

ALKAŞ YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE JLL TÜRKİYE ÜLKE BAŞKANI AVİ ALKAŞ

MIPIM, uluslararası yatırımcıların kendi alanında en iddialı isimlerini, şehir plancılarını, uluslararası yatırımları kendi coğrafyalarına çekmeye kararlı belediyeleri, turizmde yeni fırsatlar arayan otel gruplarını bir araya getirdiğini belirten Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı ve JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş, “MIPIM; ülkeler, şehirler ve şirketler arasında yeni, güçlü ve istikrarlı iş bağlantılarının kurulmasına olanak sağlıyor.” dedi.

MIPIM’i bu yılın sonunda İstanbul’da gerçekleştirmeyi hedeflediklerini dile getiren Alkaş, “Biz İstanbul’un özelinde Türkiye’nin mutlaka süreklilik arz eden uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapması gerektiğini düşünüyoruz. Bu etkinliklerin Türkiye’nin uluslararası arenada tanıtılması için önemli olduğunu görüyoruz. Umarız bunun en önemli adımlarından birini MIPIM’i Türkiye’ye getirerek atmış olacağız. MIPIM Türkiye ile hem İstanbul hem de Türkiye dünyada bir adım daha ileri gidecektir.” dedi.

İTO BAŞKANI ŞEKİB AVDAGİÇ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, İTO’nun görkemli İstanbul Pavilyonu’nun MIPIM 2019’da Cannes’ın en popüler sahilindeki yerini alacağını söyledi.

“Türkiye’nin ve İstanbul’un dünya çapındaki inşaat ve gayrimenkul projeleriyle MIPIM 2019’dayız”

diyen Avdagiç, “İstanbul, Londra ve Paris çadırlarının arasında yer alarak dünyada en cezbedici

şehirlerinden biri olmanın gururunu taşıyor. İstanbul Pavilyonu’nda İstanbul’un en son, en cazip, en güzel ve en kârlı konut ve ofis projelerini tanıtacağız. Ziyaretçilerle proje sahiplerine anında

kapsamlı ve verimli ikili iş görüşmeleri yapma imkanı sunacağız” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin dünya inşaat sektöründe ilk sıralarda yer aldığını belirten İTO Başkanı Şekib Avdagiç,

şöyle devam etti: “Yabancı yatırımcılar, her geçen gün gayrimenkul alımında Türkiye’yi ve

İstanbul’u daha çok tercih ediyor. 2018 yılında yabancı yatırımcı 40 bin konut aldı. Bu bir önceki

yıla göre yüzde 100’den fazla bir artışa karşılık geliyor. Sadece İstanbul’da yabancılara satılan

konut miktarı 15 bine yaklaştı. Öyle ki her üç konuttan biri İstanbul’da satıldı. Son olarak 250 bin

dolarlık gayrimenkul satan alan yabancı yatırımcıya Türk vatandaşı olabilme imkanı sağlandı.

İnanıyorum ki, böylesi avantajlar, yabancı dostlarımızı İstanbul ve Türkiye’ye yakınlaştıracak ve onları İstanbullu yapacaktır.”

GYODER BAŞKANI FEYZULLAH YETGİN

MIPIM’in dünyanın en prestijli gayrimenkul fuarı olduğunu belirten GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, “MIPIM, Türkiye gayrimenkul sektörü için çok önemli bir organizasyon. Artık ülkelerin değil marka şehirlerin öne çıkarıldığı MIPIM’de düzenli olarak yer alan İstanbul Ticaret Odası’nı, ülkemizin ve gayrimenkul sektörümüzün tanıtımı adına destekliyoruz.

Son dönemin ekonomik konjonktürünü dikkate alarak, 2019 yılında farklılıklar oluşturmak, sektörün birlikteliğini yurtdışındaki platformlarda vurgulamak, Türkiye’yi ve İstanbul’u anlatmak adına büyük önem taşıyan MIPIM’de, gayrimenkul sektörümüzün yabancı yatırımcılar için gelecek vadettiğini çok iyi anlatmamız gerekiyor.

GYODER olarak, İstanbul Ticaret Odası işbirliği ile üyelerimizle birlikte yer alacağımız fuarda büyük bir sinerji oluşturarak, ülkemizin tanıtımına katkıda bulunacağımıza inanıyorum.” dedi.

TYD BAŞKANI OYA NARİN

“MIPIM gayrimenkul alanında dünyanın en nitelikli ve en geniş kapsamlı fuarı konumunda. MIPIM’de oluşan ticaret hacmi olağanüstü boyutlara ulaşıyor ve MIPIM’in turizm konusundaki etkinliği de giderek artıyor. Biz de üyelerimizin projelerini tanıtmalarına vesile olmak, aynı zamanda Türkiye’nin turizm yatırımları boyutunda bir yatırım destinasyonu olarak tanıtımını yapmak, ayrıca  da ülkemizde turizm yatırımlarını olumlu etkileyen (tahsis sürelerinin uzatılması vb.) gelişmeleri uluslararası yatırımcılara birinci elden anlatabilmek için 2018’de ilk defa MIPIM’de Kültür ve Turizm Bakanlığımızla birlikte bir stand açtık ve tanıtım faaliyetleri gerçekleştirdik.

Fuarda turizm pavilyonu içerisinde yer alarak çok sayıda uluslararası otel zinciri ve yatırımcılarıyla görüşmeler gerçekleştirdik. En önemlisi ise zor bir dönemden sonra Türkiye’de turizm sektörünün büyümeye devam ettiği ve geleceğinin parlak olduğu mesajını paylaşma imkanımız oldu. Bu paylaşımları da verilerle destekleyerek yabancı yatırımcılar için Türkiye’de “referans kurum” olma misyonumuzu güçlendirmiş olduk.

Yine aynı hedefler doğrultusunda bu sene de MIPIM 2019’da yer alacak olmaktan heyecan duyuyoruz.”

EDİTÖRE NOTLAR

MIPIM 2018’E TÜRKİYE KATILIMI:MIPIM 2018’de toplamda 1.600 metrekarelik bir alanda gayrimenkul şirketleri, şehirler ve mimarlarla temsil edilen Türkiye, fuarda 250 kuruluş ve 657’ye yakın kişiyle yer aldı. Uluslararası şirketlerle yapılacak B2B sayısı ise 4.120’ye ulaşmış durumda. MIPIM’de Balıkesir,  Beyoğlu, Gaziantep, İstanbul, Hatay, Bursa-Osmangazi ve Sivas belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşları önderliğinde temsil edildi.

Fuara katılan firmalar arasında  AND Gayrimenkul, Aremas, Artaş (Tema İstanbul), Bemes, Beyoğlu’nu temsilen BIG, Boytorun Mimarlık, Coldwell Banker, Çelen Grubu, Eczacıbaşı Gayrimenkul,  Elemeği Project Solutions, Emre Arolat, Esas Gayrimenkul,  Ferko, Fiba Gayrimenkul, GAD Architecture&GökhanAvcıoğlu,Halk GYO, İstanbul Airport City, İstanbul Gayrimenkul Çadırı ile İTO, İki Design Group,  Kuzu Grup, Lal Gayrimenkul Değerleme, Muum Mimarlık, Otis, Oyak İnşaat,  ProPlan Proje Yönetimi, Rönesans Gayrimenkul, Sabri Paşayiğit Mimarlık, Sanko, Tabanlıoğlu Mimarlık, Tahincioğlu Gayrimenkul, Tekfen Gayrimenkul, Teknik Yapı, Turkcell ve YPU dikkat çeken isimler arasında yer alıyor.

MIPIM 2018’de yer alacak mesleki toplum kuruluşları arasında ise Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD), Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK), Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), İstanbul Maden ve Metaller İhracatçıları Birliği (İMMİB), TURKISHCERAMICS ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) yer alıyor.

MIPIM 2018’DE OTURUMLAR, ETKİNLİKLER VE DİKKAT ÇEKEN KONUŞMALAR: MIPIM 2018’de 400’ün üzerinde keynote ve konuşmacı ile 100’ü aşkın oturum düzenlendi. Türkiye’ye Özel Ana Oturum’un da yer alacağı MIPIM 2018’de Avrupa, Asya ve Amerika ülkeleri için de oturumlar gerçekleşti. Ele alınan konular arasında dünya şehirciliğinin geleceği, değişen faktörler doğrultusunda yeni çözümler, çevre kirliliği tehlikesi karşısında çözümler, otelcilik-turizm, sağlık ve ulaşım sektörlerinin büyüyen şehirlerdeki rolü, yeni teknoloji trendleri, sektöre giren yeni oyuncular ön plana çıkıyor. Ayrıca, 14 Mart Salı günü gerçekleştirilmiş olan Kadınlara Özel Networking Kokteyli ve MIPIM Şehir Yatırım Forumu da önemli etkinlikler arasında yer alıyor. MIPIM 2018’in dikkat çeken diğer etkinlikleri arasında 20 ülkeden 51 yatırımcıyı bir araya getiren MIPIM RE-Invest Zirvesi, 60 belediye başkanı ve politik lideri bir araya getiren Mayor’s Think Thank, Liderler Kahvaltısı, gayrimenkul profesyonellerini bir araya getiren Occupier’s Zirvesi, sektörel temalı organizasyonlar bulunuyor.

Devamını oku

Emlak Turizm

Macera Tutkunları İstanbul’da Buluşuyor

Yayınlanma tarihi

-

Macera-Tutkunları-İstanbul’da-Buluşuyor

Tarihiyle, doğasıyla ve kültürüyle birçok medeniyeti barındıran Türkiye, macera tutkunlarının dikkatini çekmeye devam ediyor.

Rafting, yamaç paraşütü, balon, dalış, kayak ve safari başta olmak üzere farklı şehirlerde macera severler için birçok alternatif barındıran ülkemizde 3 bini aşkın koruma altında alan ile 527 adet doğa turizmi alanı belirlendi.Potansiyelimizin çok yüksek olduğunu belirten Tureks Fuarcılık Genel Müdürü Nergis Aslan, “ TURSAB’ın son açıkladığı verilere göre macera olsun diye 400 milyar dolara yakın para harcanıyor. Türkiye olarak gelişmekte olan turizm türünde payımızı arttırmalıyız.14 – 17 Şubat tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek Türkiye’de bir ilk olan‘Macera Turizmi ve Sporları Fuarı Adventure Turkey’ile sektörün gelişimi için yeni açılımlar sağlanacak” dedi.

Rafting, yamaç paraşütü

Tatil, turizm deyince akla ilk gelen deniz, kum, güneş algısının yanı sıra son zamanlarda popülerliği iyice yükselen macera turizmine ve doğa sporlarına ilgi her geçen gün artıyor. Her yıl yüzde 20 -30 oranında büyüme gösteren sektörün nabzı 4 gün boyunca İstanbul’da atacak. Tureks Uluslararası Fuarcılık tarafından düzenlenecek ‘Macera Turizmi ve Sporları Fuarı Adventure Turkey’ sektör profesyonellerini ve tüketicileri tek çatı altında buluştururken Ortadoğu, Avrupa, Afrika, Balkan ülkeleri ile Türki Cumhuriyetlerini bir araya getirerek uluslararası platform oluşturuyor.

İstihdama Katkı Sağlıyor

Son verilere göre seyahat edenlerin yüzde 15’i macera sporlarını, yüzde 15’i ise alışılmadık macera sporlarını tercih ediyor. Turizm endüstrisinde hızla gelişen sektörlerinin başında gelen macera turizmi önemli bir ekonomik katkıda sağlıyor. Bu turizm türünde Dünya’nın en özellikli ülkeleri arasında olduğumuzu vurgulayan Tureks Fuarcılık Genel Müdürü Nergis Aslan, “ Ülke olarak değerlendirmemiz gereken önemli bir potansiyel var. Bu bize istihdam anlamında da avantaj sağlar. Düzenlenecek etkinlik ile macera turizmine ve sporlarına hizmet eden tesisler, işletmeler, ürün ve hizmet satanları, kulüpler, seyahat acenteleri, turizm profesyonelleri ve tüm ilgililer bir araya gelerek önemli ticari faaliyetlere imza atılacak” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Emlak Turizm

Ayder Yaylası ile ilgili Bakan önemli bir açıklama yaptı!

Yayınlanma tarihi

-

ayder yaylasi bakan kurum aciklamasi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Rize‘de bir otelde kentsel dönüşüm alanları ile ilgili gerçekleştirilen toplantıya katıldı. Bakan Kurum ve beraberindekiler ardından Yağlıtaş Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm alanları ile meydan projesinde incelemelerde bulundu.

Bakan Murat Kurum, Rize‘de deniz doldurularak elde edilen alan üzerinde yapılan ve korozyona uğrayıp, temellerinin ağır hasarlı olduğu ortaya çıkan riskli binalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Rize‘de 173 bin metrekarelik dolgu alanı olan Ekrem Orhon Mahallesi’nde riskli yapılar olduğuna dikkat çeken Bakan Kurum, şunları söyledi:”Bu mahalle geçmiş yıllarda dolgu alanı üzerine yapılmış ve bodrum katlarındaki korozyon ve binaların riskli durumu sebebiyle burada dönüşüm projesine başlıyoruz. Bu dönüşüm projesi çerçevesinde 173 bin metrekarelik alanda belediye bloklarından başlamak üzere yaklaşık 4 bin 174 bağımsız bölümün olduğu projeyi 2019 yılı içerisinde başlatıyoruz. Belediye bloklarıyla birlikte etaplar halinde bu 4 bin 174 bağımsız bölümü içeren kentsel dönüşüm projemizi yaparak, daha az katlı, Rize’nin kültürüne, mimarisine, değerlerine uygun projeler geliştireceğiz.

Etaplar halinde bu projeyi tüm Ekrem Orhon Mahallesi’ne yaymayı hedefliyoruz. Yapacağımız projeler bölgenin kültürüne, değerine buradaki tarihi yapıların ön plana çıkması suretiyle, tarihin ön plana çıkması suretiyle Rize’yi bulunduğu konumdan daha yukarıya taşıyacak. Turistik anlamda, istihdam anlamında insanların huzurlu bir şekilde gezeceği alanları da içeriyor. Mevcutta 10-12 katlı binalarımızı da, yüksekliğini azaltmak maksadıyla bölgeye yakışır bir proje yapacağız ve Rize’nin geleceği için çok önem gördüğümüz bu projeyi de hızlı bir şekilde, kararlı bir şekilde hep birlikte gerçekleştiriyor olacağız.”

Ayder Yaylası‘nda kentsel dönüşüm projesinin başlayacağını da açıklayan Bakan Kurum, şunları dedi: “Bu proje sadece Rize‘yi ilgilendirmiyor. Ayder Yaylası, tüm Türkiye’yi ilgilendiriyor. Bugün Ayder Yaylası ile ilgili bir toplantı da yaptık. Bu toplantıda Ayder Yaylası ile ilgili otopark ihtiyacını karşılamak üzere 2 bin araç kapasiteli bir otopark inşaatı yapacağız.

Özel İdare mülkiyetinde bulunan, şu anki kaplıcaların bulunduğu noktada da yine butik otel ve kaplıcalar içeren, içerisinde restoranlar, alışveriş alanlarının olduğu, altında yine 250-300 araçlık otoparkı olduğu bir projeyi de otopark inşaatı ile birlikte eş zamanlı olarak 2019 yılının Nisan ayında başlatarak hızlı bir şekilde inşaat sürecini tamamlamak istiyoruz. Ayder Yaylası‘ndaki diğer projemiz ise buradaki kentsel dönüşüm ile alakalı. Artık işin sonuna geldik ve burada artık uygulamaya geçiyoruz. Turizm Bakanlığımız tahsis edilmiş alan üzerinde de rezerv konut inşa edeceğiz. Bu rezerv konutlarla birlikte de vatandaşımızın rızası çerçevesinde, rezerv konutlara taşımak suretiyle etaplar halinde, tüm Ayder’deki çirkin yapı yoğunluğunu yok etmek suretiyle bölgeye, bölgenin kültürüne, mimarisine yakışır projeyi, Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde gerçekleştiriyor olacağız ve bu projelere 2019 Nisan ayında başlamış olacağız.”

DOLGU ALANDAKİ RİSKLİ BİNALAR HAKKINDA GEREKEN YAPILACAK!

Rize’de, 1960’lı yılların ortalarında, dönemin belediye başkanı Ekrem Orhon tarafından deniz dolgusu başlatıldı. Büyük taşlarla doldurulan, arasına kum veya balçık gibi malzemelerle karışım yapılan 350 bin metrekarelik alan, deniz dolgu alanı olarak kazanıldı. Denizi dolduran Ekrem Orhon da ‘Denizi kara, karayı para yapan başkan’ olarak anıldı. Şehir merkezinin yaklaşık 3’te 1’ini oluşturan dolgu alanı üzerinde, ilk etapta 3 kat halinde yapıÿizni verildi; ancak geçen sürede, dolgu alanına yüksek katlı binalar inşa edildi. Bugüne kadarÿaralarında valilik, belediye başkanlığı, kültür merkezi, adliye gibi kamu kurumlarının da yer aldığı çok sayıda binanın inşa edildiği alanda, yaklaşık 70 bin kişi yaşıyor. Dolgu alan üzerindeki binalarla ilgili yapılan teknik incelemede, deniz suyu seviyesinin altında kalan bina temellerinin, oluşan korozyon nedeniyle zarar gördüğü ve tuzlu su altında kalan bina demirlerinin özelliğini kaybettiği, demirlerin açığa çıktığı tespit edildi.

Devamını oku

Emlak Turizm

Türkiye 37,5 milyon yabancı ziyaretçi ağırladı

Yayınlanma tarihi

-

kapadokya

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamada, Bakanlığın sınır giriş çıkış istatistiklerine göre ilk 11 ayda önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22,25 artışla 37 milyon 537 bin 696 yabancı ziyaretçinin ağırlandığı bildirildi. 

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 9 aylık verilerine göre yurt dışında yaşayan 5 milyon 217 bin 193 vatandaşla birlikte toplam ziyaretçi sayısının önceki ay itibarıyla, bir önceki yılın 11 aylık dönemine göre yüzde 21,35 artarak 43 milyona yaklaştığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

İstanbul İlini Kaç Ziyaretçi Gezdi

“En çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında, Ocak-Kasım 2018 döneminde yüzde 26,22 artışla Rusya Federasyonu ilk sırada, yüzde 25,56 artışla Almanya ikinci sırada, yüzde 36,45 artışla İngiltere üçüncü sırada yer aldı. İngiltere’yi Bulgaristan ile Gürcistan izledi. 

Rusya Federasyonu’ndan 5 milyon 865 bin 466, Almanya’dan 4 milyon 334 bin 67, İngiltere’den ise 2 milyon 212 bin 40 yabancı ziyaretçi geldi.”

Kasımda en çok ziyaretçi Bulgaristan’dan 

Türkiye’ye Kasım 2018’de gelen yabancı ziyaretçi sayısının yüzde 18,97 artışla 1 milyon 966 bin 277 olduğu aktarılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi: 

“Bulgaristan, Kasım 2018 döneminde bir önceki yıla göre yüzde 43,46 artış ve 212 bin 482 yabancı ziyaretçi rakamıyla birinci olurken, yüzde 53,96 artış ve 178 bin 421 yabancı ziyaretçi rakamıyla Almanya ikinci, yüzde 71,94 artış ve 140 bin 794 yabancı ziyaretçi ile Rusya Federasyonu üçüncü sırada yer aldı. Rusya Federasyonu’nu Gürcistan ve İran izledi.”

En çok giriş yapılan iller 

Ocak-Kasım ayında ağırlanan yabancı ziyaretçilerin en çok giriş yaptığı iller sıralamasında 12 milyon 355 bin 65 ile Antalya birinci, 12 milyon 265 bin 177 ile İstanbul ikinci, 3 milyon 540 bin 874 ile Edirne üçüncü sırada yer aldığı bildirilen açıklamada, bu illeri Muğla ve Artvin’in izlediği ifade edildi. 

Kapadokya Bu yıl Kaç Ziyaretçi Gezdi

Kasım ayında İstanbul’un 1 milyon 14 bin 984 ile en çok ziyaretçi ağırlayan il olduğu vurgulanan açıklamada, ikinci Edirne’nin 291 bin 501 ziyaretçiyi, üçüncü Antalya’nın 256 bin 238 kişiyi misafir ettiği, bu illeri Artvin ve Kırklareli’nin izlediği belirtildi. 

Yatak sayısı 1 milyon 478 bin 958 

Kültür ve Turizm Bakanlığının verilerine göre Türkiye’de Aralık 2018 itibarıyla Bakanlık ve belediye belgeli toplam 11 bin 554 konaklama tesisi ve 1 milyon 478 bin 958 yatak sayısı bulunuyor. 

Bakanlık işletme belgeli 3 bin 893 konaklama tesisi 970 bin 73 yatak kapasitesi barındırırken, yatırım belgeli 982 konaklama tesisi 222 bin 247 yatak sayısına sahip. 

Türkiye’de 7 bin 661 belediye belgeli konaklama tesisinde de toplam yatak sayısı 508 bin 885.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ