Toki Emlak Konut

Konut Satın Alanların Yüzde 65’i Ev Sahibi!

GYODER’in, potansiyel konut alıcısına yönüyle hazırladığı rapor, sektörde tarafından ilgiyle karşılandı. Rapor aynı zamanda, sektör tarafından merak edilen bir çok soruya cevap niteliğinde. Örneğin, konut alırken marka değerinin fiyata etkisi yüzde 5’ten yüzde 26’ya  ulaştı.

GYODER’in, araştırma ve stratejik planlama şirketi Akademetre işbirliği ile sektöre yönelik hazırladığı ‘Potansiyel Konut Alıcısı Büyüteç Altında – İstanbul Raporu’,  sektörde merak edilen bir çok konuya açıklık getiriyor. GYODER’in oluşturduğu raporla sektörde faaliyet gösteren firmalar ve sektör temsilcilerinin ihtiyaç duyacağı çarpıcı bilgiler içeriyor.

Potansiyel Konut Alıcısı Büyüteç Altında-İstanbul Raporu!

Raporda yer alan önemli bilgilerden biri de: Türkiye’de ev satın alan kitlenin yüzde 65’inin hâlihazırda ev sahibi olduğu, yani evleri olan insanların ikinci üçüncü konutlarını aldığı yönünde. Konut alımında marka değerinin fiyata etkisinin ise yüzde 5’ten yüzde 26’ya çıktığına dikkat çekiliyor.

Raporda ayrıca, genel konut projesine 100 TL veren tüketicinin markalı konut projesine 126 TL ödeyebildiği ve potansiyel konut alıcılarının ortalama dörtte birinin, oturdukları evin yatak odasının daha büyük olmasını istediği, yüzde 22’sinin banyo, yüzde 18,8’inin de daha büyük mutfak istediği belirlendi.

Hazırlanan raporda öne çıkan bazı verileri değerlendiren GYODER Başkan Yardımcısı Neşecan Çekici: “10 yıl önce markalı konuta fark ödemeyen tüketici, bugün %26 fark ödemeyi kabul ediyor, burada daha alınacak çok yol var”  yorumunda bulundu.

Konut Alanında Yapılan En Kapsamlı Araştırma!

GYODER tarafından hazırlanan sektörel rapor; İstanbul’da 5 bini aşkın potansiyel konut alıcısıyla yüz yüze görüşülerek ve onların ideal konut beklentileri doğrultusunda hazırlandı. Araştırma sonuçları: bir geliştirici ya da bir yatırımcı için karar verme aşamasında başvurulacak, önemli bir rapor olarak değerlendiriliyor.
Konut sektöründe bugüne kadar yapılmış en kapsamlı çalışmalardan biri olan ‘Potansiyel Konut Alıcısı Büyüteç Altında İstanbul” Raporu’nda yer alan bazı önemli unsurlar:

1.    Konutun ilk çağrışımlarını ‘sıcaklık’, ‘özel alan’, ‘mahremiyet’ ‘güvende olmak’, ‘dinlenmek’ ‘rahatlık’, ‘huzur’ ifadeleri oluşturuyor.
2.    Dolayısıyla potansiyel konut alıcısı, ‘güvende olmak’, ‘rahatlık’, ‘özgürlük’, ‘komşuluk ilişkileri’, ‘samimiyet’ ve ‘yeşil alan’ sunan zenginleştirilmiş yaşam alanlarını satın almak istiyor.
3.    Konutta oda kullanımı tercihleri değişiyor, tüketici alanların küçülmesine razı ancak projelerde standardın dışında heyecan verici unsurlar arıyor.
4.    Potansiyel konut alıcılarının yaklaşık dörtte biri, ‘Oturduğunuz evin hangi odasının daha büyük olmasını istersiniz?’ sorusuna ‘Yatak odası’ cevabını veriyor.
5.    Yüzde 22’si, ikamet ettiği evde banyonun, yüzde 18,8’i ise mutfağın daha büyük olmasını istiyor. Dolayısıyla potansiyel alıcılar bireysel konfor alanlarının genişlemesini istiyor.

6.    Potansiyel konut alıcısı yaş ortalaması 35.5, yani 35 yaşında evli erkekler potansiyel kitleyi oluşturuyor.
7.    Sektör aslında konutu, ev sahiplerine satıyor. Ev satın alan kitlenin yüzde 65’i hâlihazırda ev sahibi. Yani evleri olan insanlar ikinci üçüncü konutlarını alıyor.
8.    Bu alıcıların yüzde 65’inin siteden bağımsız bir ortamda yani site dışındaki alanlarda konutları var. Yüzde 91.7’si de bir apartman dairesinde konut sahibi.
9.    Birkaç yıl önce marka değerinin etkisinin yüzde beşler civarında görüldüğü konut sektöründe, markanın proje fiyatına etkisi artık yüzde 26’lara ulaştı. Genel bir konut projesine 100 lira veren tüketici markalı konut projesine 126 lira ödeyebiliyor.
10.    Oturmak için de olsa yatarım için de olsa değer kazandıran proje beklentisi oldukça yüksek.

11.    Potansiyel konut alıcısının temel beklentilerinin en tepesinde, doğa dostu, çevre dostu projeler yer alıyor.
12.    Gayrimenkul halen ‘güvenli liman’ olarak görülüyor.
13.    Deprem, önceki yıllara göre alıcının ‘ilk aklına gelen’ unsur değil.
14.    Sektörde bugüne kadar doğru kabul edilen birçok yargı, aslında bir yanılsamadan oluşuyor.
15.    Site içerisinde yaşayanların 3’te 2’si yine sitede yatırım yapıyor.
16.    Satın alınması planlanan konut tipine bakıldığında, tüketicilerin yüzde 83,6’sı apartman dairesi, yüzde 8,6’sı rezidans, yüzde 7,8’i villa/müstakil ev satın almayı planlıyor.

17.    Mevcut durumda konutu olan tüketicinin yüzde 42’si markalı, yüzde 58’i markalı olmayan projelerden konut sahibi.
18.    Tüketicinin yüzde 70’i de oturmak amacıyla konut almak istiyor. Üçte biri de daha üst statüye geçmek, daha güvenlikli bir yaşam alanı istediği için konut satın almayı planlıyor.
19.    Potansiyel alıcı, ortak alanda kullanmadığı donatıların ücretini ödemek istemiyor.
20.    Baz bir projeye 100 lira veren tüketici sosyalleşmeye yönelik bir konut projesine 104 lira veriyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Kadir Özel

Emlakhaberi.com Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 25 yılı aşkın süredir sektörün içinde biri olarak her zaman doğru ve yatırıma yönelik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

İlgili Haberler

Bir Yorum

  1. Potansiyel konut alıcısı birisi olarak haberiniz sayesinde gözümden kaçan bazı detayları görmüş oldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Konut Projeleri | Emlak Haberleri | Emlak Rehberi | Emlak Tv | Sektörel Haberler | Emlak Gündemi | Emlak Ekonomi | Emlak Turizm | Kentsel Dönüşüm | Prefabrik Evler | Termal Kaplıca | Villa Projeleri | Ticari Projeler | Bölge Analizi | Arsa – Arazi 2b | Reklam Tanıtım Filmleri | Emlak Magazin | İlan Sitesi | Dekormi | TNT Ajans |
Kapalı
Kapalı