Takip Edin

Enerji Sektörü

Isı Yalıtımı Sektörü yeni yılda Verimliliğe Odaklandı

Yayınlanma tarihi

-

Isı Yalıtımı Sektörü, Özgür Kaan Alioğlu ,

Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 75’ini ithal ettiğinin altını çizen Austrotherm Türkiye Genel Müdürü Özgür Kaan Alioğlu, “Türkiye mantolamanın ne olduğunu öğrendi, birinci faz tamamlandı. 2019 yılı verimliliğe odaklandığımız, ısı yalıtım kalınlıklarını artırarak tüketiciden yalıtım sektörüne, ülkeden çevreye kadar herkesin kazandığı, ikinci faza geçtiğimiz bir yıl olmalı.

Tüketicilerin daha verimli ısı yalıtım için desteklenmesi gerekiyor” dedi.

Yalıtım her açıdan hayati bir role sahip

Özgür Kaan Alioğlu, “Enerji tüketimimizin yüzde 35’sini konutlarda kullanıyoruz. Konutlarda tüketilen enerjinin yüzde 70’inden fazlası, ısıtma ve soğutma amaçlı. 2017’de enerji ithalatı için yaklaşık 37 milyar dolar para harcadık ve ithal ettiğimiz enerjinin %35’ini yani yaklaşık 13 milyar dolarını konutlarda kullandık. 2018 yılı rakamlarının da benzer yüzdelerde olacağı öngörülmekte. Türkiye’de yaklaşık 21 milyon konutun 16 milyona yakınında halen daha ısı yalıtımı yok.

Yalıtım sektörü, bir çok açıdan hayati önem taşıyor. Hem tüketicilerin daha fazla enerji tasarrufu yaparak hane ekonomisine pozitif etki yaratması, hem ülkemizin konutlarda ısıtma-soğutma amaçlı ithal ettiği enerji miktarını düşürmesi yönünden. Ayrıca enerji kaynaklı cari açık sorunumuzu azaltması ve bu sayede dışa bağımlılığımızın azalması ile birlikte Milli Güvenlik politikalarımıza da destek sağlaması, hem de enerji tüketimininin azalması sayesinde salınan karbon gazları mikarının düşürülmesi ile doğanın korunması açısından yalıtım ülkemiz için öncelikli konuların başında yer almalı” dedi.

Arz talep arasında dengesizlik hakim

Alioğlu, “Yalıtımın önemi nedeniyle doğal olarak sektöre yatırımcı ilgisi yüksek. Ancak ne yazık ki koordinasyonsuz ve plansız yatırım politikaları sebebiyle şu anda talebin 4 katı kadar fazla arz oluştuğunu söyleyebiliriz. Arz ve talep arasındaki bu dengesizlik ve aşırı uçurum sebebiyle de sektörde çok yoğun bir rekabet yaşanmakta. Bu rekabet ilk bakışta, serbest piyasa koşulları sebebiyle tüketicinin lehine gibi gözükse de, kontrolsüz üretim ve denetimsiz uygulama ortamında ürün ve hizmet kalitesinde yol açtığı kalitesizlik ve standart dışılık sebebiyle tüketiciler ve ülkemiz için büyük bir risk oluşturmakta”

Tüketicilerin daha verimli ısı yalıtım için desteklenmesi gerekiyor

Sektör olarak kamu nezdindeki çalışmalarımızı özellikle sektör derneklerimiz İZODER ve EPSDER’in öncülüğünde yürütüyoruz diyen Özgür Kaan Alioğlu, “Ülkemizde enerji tasarrufu ve özellikle konutlarda mantolama uygulamaları ile ilgili devlet-sektör işbirliği ile yıllar süren, yoğun, özverili ve çok başarılı çalışmalar yapıldı, yapılmaya da devam ediyor.

Son dönemde, sanayi üretim maliyelerinin artması ve alım gücünün düşmesi ile tüketicilerin ısı yalıtımı yatırımına kaynak ayırma konusunda sıkıntı yaşadığını görüyoruz. Bu noktada beklentimiz, üretimi çeşitli devlet destekleri kapsamında olan ısı yalıtım ürünlerinin tüketimlerinin de gerekli mevzuat değişiklikleri ve devlet teşvikleri ile desteklenmesi ve bu sayede tüketicilerin, daha verimli ısı yalıtım ürünlerini kullanabilmelerinin önünün açılması.

Bir kısmı Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’nda da yer alan, en etkili ve çabuk sonuç alınabilecek bazı aksiyonları 3 ana gurup altında şu şekilde toparlayabiliriz. Isı Yalıtımı Uygulamalarında Karar Alma ve Hayata Geçirme Süreçlerini Hızlandıracak Hukuki ve Kanuni Altyapının Düzenlenmesi, Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Sahipliğinin Teşvik Edilmesi, Isı Yalıtımı Projeleri için Finansman Modellerinin Geliştirilmesi” dedi.

En çok hammadde ve enerjiden etkileniyoruz

Özellikle biz EPS’den mamül ısı yalıtım malzemesi üreticileri için maliyetlerimiz içerisinde hammadde oranı çok ciddi bir yer tutmakta diyen Austrotherm Türkiye Genel Müdürü Özgür Kaan Alioğlu “hammaddelerimizin de hemen hemen tamamı döviz cinsinde satışı yapılan ürünler. Bir kısmını yurtdışından ithal ediyoruz, bir kısmını da Türkiye’deki üreticilerden tedarik ediyoruz. Ancak Türkiye’deki üreticilerden tedarik ettiğimiz ürünler de döviz cinsinden fiyatlanmakta. Bunun yanında diğer bir önemli gider kalemimiz de enerji. Enerji fiyatlarındaki döviz kuru bazlı artışlar da anında üretim maliyetlerimizi etkilemekte. Doğal olarak döviz kurlarındaki artış nerdeyse bire bir oranında üretim ve ürün maliyetimize yansımakta.

Biz ise bu artışları fiyatlarımıza kısmen yansıtabiliyoruz. Bu sektörümüze ya da firmamıza has bir sorun değil. TUIK enflasyon verilerine baktığımızda tüketici enflasyonunun üretici enflasyonundan çok daha düşük olduğunu görüyoruz. Artışları yansıtamıyoruz, çünkü tüketicinin de alım gücünün düşüyor. Sanayicinin üretim maliyetlerindeki artışı satış fiyatlarına yansıtamaması, kısa vadede kar marjlarının düşürmekte, ancak bundan daha da önemlisi orta vadede firmaların işletme sermayelerinin erimesine yol açabilecek seviyelerde karsızlığa yol açma ihtimalini ortaya çıkarmakta. İçinde bulunduğumuz türbülans ortamından hızla sıyrılmamız için, sanayi firmalarının bu sürecin sonuna işletme sermayelerini kaybetmeden ve ayakta kalarak ulaşması çok büyük önem taşımakta” dedi.

Ne kadar kalın ısı yalıtım levhası, o kadar çok enerji tasarrufu

Alioğlu, “Türkiye’nin içerisinde bulunduğu ekonomik durumun kısa süreli, geçici bir süreç olduğuna inanıyoruz. Türkiye’ye güvenimiz tam. Bu sebeple Austrotherm olarak Türkiye yatırımlarımıza ara vermeden devam etmeyi planlıyoruz. 2019 yılında da ISI YALITIMI ÜLKE KAZANIMI diyerek, verimli ısı yalıtıma, daha kalın ısı yalıtımının sunduğu faydaları anlatmaya odaklanacağız. 

Son on beş yılda, arz talep dengesinin sağlanabilmesi adına kamu eliyle ciddi yatırımlar yapıldı. Özel sektör projeleri için de keza aynı durum geçerli. Artan enerji fiyatlarının yalıtım ihtiyacını daha da artırdığını düşünecek olursak, Türkiye’nin ısı yalıtımıyla ilgili bir aydınlanma sürecine girdiğini söyleyebiliriz. Ancak gelişmiş ülkelerin uzun yıllarda kat ettikleri yolu bizim bir anda alabilmemiz ne yazık ki o kadar kolay olmuyor. Ülke olarak bu yolculuğun başlarındayız diyebiliriz. Kamuoyunda ısı yalıtımı ve mantolama bilincinin oluşturulabilmesi konusunda birinci evreyi tamamladığımızı söyleyebilirim. Artık herkes ısı yalıtımının öneminin ve sunduğu faydanın farkında.

Şimdi ikinci evreye geçiyoruz. Artık sektör olarak tüketiciye ve kamuoyuna, üst seviyede verimli mantolama sistemlerine nasıl sahip olabileceklerini daha yüksek sesle anlatmamız gerekiyor. Bir mantolama sistemi birçok komponentten oluşuyor. Ancak asıl işi yapan, yani ısı yalıtımını sağlayan komponent “Isı Yalıtım Levhası”. Ne kadar kalın ısı yalıtım levhası, o kadar çok enerji tasarrufu demek. Avrupa’da yaklaşık 12 cm’ler civarında olan ortalama Isı Yalıtım Levhası kalınlıkları ülkemizde ne yazık ki 4 cm mertebelerinde. Biz de kalınlık hedeflerimizi artırmalıyız.”

Emlakhaberi.com Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 25 yılı aşkın süredir sektörün içinde biri olarak her zaman doğru ve yatırıma yönelik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enerji Sektörü

Baymak Güneş Kolektörleri Paket Sistemleriyle Maksimum Güneş Enerjisi

Yayınlanma tarihi

-

baymak-isi-sistemleri

Baymak, selektif soğurucu yüzey, sandy cam yapısı, patentli şase ve özel kaya yünü izolasyonuna sahip Flat Plate Güneş Kolektörleri ve daha fazla sıcak kullanım suyu sağlayan Aqua Elegant Depo ile güneşten maksimum faydalanmanın kompakt yöntemini sunuyor.

Baymak’ın güneş enerjisi konusunda yaptığı yatırımlarla geliştirdiği Güneş Enerjisi Paket Sistemi her yapıya uygun kompakt çözümler sunuyor. Kolay uygulanabilir sistemi ile uzun ömürlü bir yapıya sahip olan güneş enerjisi paket sisteminde Türkiye genelinde sistem kurulumu konusunda eğitimli bayi yapısına sahip Baymak, ihtiyaca uygun projelendirme ve kurulum sağlayabiliyor. 

Baymak yeni seri güneş kolektörlerinde kullanılan son teknolojiye sahip bakır ve alüminyum üzerine titanyum nitritoksit kaplanmış selektif soğurucu yüzey, güneşten gelen radyasyon ısısını maksimum oranda plakaya aktarır. Bu sayede verimi düşüren yansıma kayıpları minimize edilir. Düşük demirli ve Sandy desenli cam ise gelen güneş ışınlarının yansımasını minimize eder ve kolektörde maksimum ışının toplanmasını sağlayarak verimini arttırır. Solar geçirgenliğini artırmak için demir oksit oranı düşük olan camlarda, sevkiyat ve montaj sırasında ya da dış ortam şartlarında kırılmaya karşı dayanıklılık için temperleme yapılmıştır. Türkiye’de üretilen Sandy desenli cam Avrupa’nın performansı en yüksek güneş kolektörü camları arasında yer alıyor. Aynı zamanda tek parça cam fitili ile köşe noktalarda vulkanize UV dayanımlı EPDM cam tutucu contalar kullanılarak tam sızdırmazlık elde edilir. Baymak’ın yeni seri güneş kolektörlerinde yüksek ısı transferi için lazer kaynaklı borular kullanılırken ısı kaybının engellenmesi için yüksek ısı yalıtımlı ve yüksek yoğunluklu 40 mm kalınlığında kaya yünü kullanılır. Kaynak teknolojisiyle, güneş enerjisinden maksimum faydayı sağlayan absorber yüzey ve kullanılan solar ürün ekipmanlarından elde edilen yüksek verim sayesinde az sayıda güneş kolektörü kullanılarak daha fazla sıcak su üretimi sağlanabilmektedir. 

Baymak’ın güneşten maksimum faydanın elde edilmesini sağlayan yeni Aqua Elegant Güneş Kolektörü sistemlerinde özel depo tasarımı ve paslanmaz çelik flex boru eşanjörü sayesinde geleneksel sistemlere göre daha fazla sıcak kullanım suyu kapasitesine sahip olup hızlı sıcak su sağlıyor. Aqua Solar Paket sistemlerinde yüksek kaliteli emaye kaplı iç depo ile kullanım suyunda hijyen sağlanır. Aqua Solar depolar, Mg Anot ile korozyona karşı korumalıdır ve kullanım suyu hijyen sertifikasına (PZH) sahiptir. Yüksek yoğunluklu poliüretan izolasyon ve UV ışınlarına karşı güçlendirilmiş plastik kapaklara sahip ve opsiyonel olarak yardımcı ısıtıcı bağlantı manşonu sayesinde, elektrikli ek ısıtıcı bağlanabilir. Kompakt yapıda kolay kurulum sağlayan Baymak Güneş Kolektörü paket sistemleri Aqua Elegant paket sistemlerinde 120, 170, 200 ve 300 Litre ve Aqua Solar paket sistemlerinde 160, 200 ve 300 Litre kapasitesiyle her tüketim miktarına uygun geniş ürün yelpazesine sahiptir.

Baymak Güneş Kolektör Ailesi Teknik Özellikleri 

Advanced XL : 2,5 m² 

Advanced X : 2,0 m² 

Tipi : Düzlemsel 

Selektif Yüzey : Bakır 

Cam Tipi : Düşük Demirli Temperli Sandy Solar Cam 

Cam Kalınlığı : 4 mm 

Taşıyıcı Boru Sayısı : 12 Ad 

Apollo E Cu XL : 2,5 m² 

Apollo E Cu X : 2,0 m² 

Tipi : Düzlemsel

Selektif Yüzey : Bakır

Cam Tipi : Düşük Demirli Temperli Sandy Solar Cam 

Cam Kalınlığı : 3,2 mm 

Taşıyıcı Boru Sayısı : 10 Ad 

Apollo E XL : 2,5 m² 

Apollo E X : 2,0 m² 

Tipi : Düzlemsel

Selektif Yüzey : Alüminyum

Cam Tipi : Düşük Demirli Temperli Sandy Solar Cam 

Cam Kalınlığı : 3,2 mm 

Taşıyıcı Boru Sayısı : 10Ad 

Devamını oku

Enerji Sektörü

Evleri daha akıllıca ısıtmak mümkün mü?

Yayınlanma tarihi

-

dijital termostat

Danfoss’un yeni nesil dijital termostatı ECO2’nin hassas ısıtma kontrolü sayesinde, ev ısıtmasında %30’a varan enerji tasarrufu sağlanıyor.Isıtma, soğutma, motor kontrol sistemleri ve güç çözümleri alanlarında dünya lideri Danfoss’un 2019 Alman Dizayn ve 2018 Red Dot Dizayn Ödüllü yeni nesil dijital termostatı ECO2 ile evler daha akılcı ısıtılıyor.

Tasarımı ve basit kullanımıyla kısa sürede kullanıcıların dikkatini çekmeyi başaran dijital radyatör termostatı ECO2 sayesinde ortam sıcaklığı, istenilen sıcaklığa göre sabit tutularak kontrolsüz ısınma engellenmekte, kişisel ihtiyaçlara göre ayarlanabilmekte ve bu şekilde en ekonomik işletim şekli elde edilebilmektedir. ECO2 ısıtma ihtiyacının olmadığı zaman sistemin kapalı kalmasını sağlayarak konfor ve tasarrufu arttırıyor. 

Dijital dönüşümde fark yaratan ürünler 

Danfoss Isıtma Çözümleri Akıllı Ev Uygulamaları Uzmanı Serhat Onay konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Danfoss, ısıtma sistemlerinin dijital dönüşüm sürecinde, ürünlerini ve birimlerini bu altyapıyla hazırlayıp fark yaratmaya devam ediyor. Danfoss yeni nesil dijital radyatör termostatı ECO2, hassas ısıtma kontrolü yanısıra Danfoss Eco App uygulamasını sayesinde akıllı telefonların bluetooth özelliği ile uzaktan kolayca programlanma imkanı sağlıyor. Termostatların bulunduğu ortamlar manuel modda veya haftalık programlama modunda kontrol edilebilirken “Evde”, “Dışarda” ve “Tatil” modu seçenekleriyle de termostatın programı kolayca değiştirilebiliyor. Ayrıca uygulama üzerinden her bir radyatörün ayarı bağımsız olarak da yapılabiliyor.” dedi. 

Benzersiz fonksiyonları sayesinde %30’a varan tasarruf

Onay, sözlerine; “ECO2, doğru zamanda istenilen sıcaklıklara ulaşması anlamına gelen “Akıllı Öğrenme” özelliği ile, geçmişine yönelik verileri kullanarak her odanın ne kadar hızlı yeniden ısıtılabildiğinin ölçüp kendini optimize ediyor. ECO2, “Isı Kontrol” özelliği bölgesel ısıtma ve yoğuşmalı kazan sistemlerinde kullanılarak avantaj sağlıyor. ECO2, ani sıcaklık düşüşlerinde (3 dakikada -0,5C) diğer adıyla “Pencere Açık Fonksiyonu” sayesinde kendini devre dışı bırakarak sistemin istemsiz sarfiyat yapmasını da önlüyor. Sıcak hava ve yaz sezonu gibi dönemlerde ECO2, “Vana Egzersiz Fonsiyonu” ile haftada bir defa açılıp kapanarak (yaklaşık 5sn) hareketsiz kalan vananın sıkışmasını engelliyor. ECO2’nin farklı fonksiyonlarının sağladığı hassas ısıtma kontrolü sayesinde, ev ısıtmasında %30’a varan enerji tasarrufu elde ediliyor.” şeklinde devam etti.

Devamını oku

Enerji Sektörü

Türkiye’de 15.4 milyon doğalgaz abonesi var!

Yayınlanma tarihi

-

doğalgaz fatura

Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliğinin (GAZBİR) hazırladığı sektör raporuna göre, 2017 aralık ayı sonu itibarıyla 14 milyon 162 bin 930 olan doğalgaz abone sayısı 2018’in aralık ayında yüzde 8 artış kaydederek 15 milyon 400 bin 892’ye yükseldi.

Doğalgaz tüketimi 2018’de yüzde 3 arttı

GAZBİR’in raporunda 2018 yılında ülke genelinde doğalgaz tüketiminin bir önceki seneye göre yüzde 3 artarak 5 milyar 653 milyon metreküpe ulaştığı belirtiliyor.

Aralık ayında en çok doğalgazın ithal edildiği ülkeler Rusya, İran, Azerbaycan, Cezayir ve Katar olarak sıralandı.

Devamını oku

Enerji Sektörü

Erzurum’da yalıtım hayati öneme sahip

Yayınlanma tarihi

-

izoder-erzurum-isi-yalitim

Ülke genelinde yalıtım bilincini artırmak, kamu ile sektör temsilcilerini buluşturmak ve vatandaşlara çözüm önerileri sunmak amacıyla Anadolu’da ‘Tüm Yönleriyle Yalıtım Seminerleri’ düzenlemeye devam eden İZODER, 2019’un ilk seminerini Erzurum’da gerçekleştirecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliği protokolü çerçevesinde şimdiye kadar 8 ilde ‘Tüm Yönleriyle Yalıtım Seminerleri’ni düzenlediklerini belirten İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, “Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz seminerlerin gördüğü yoğun ilgi, Anadolu’ya açılma stratejisinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Sert kara ikliminin hüküm sürdüğü, kışların soğuk ve karlı, yazların sıcak ve kurak geçtiği Erzurum’da yalıtım hayati öneme sahip bir konu olduğundan, seminerimize ilginin yüksek olacağına inanıyorum” dedi.

İZODER (Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği), ‘Tüm Yönleriyle Yalıtım Seminerleri-Erzurum’u; Erzurum Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü işbirliği ile 7 Mart Perşembe günü Polat Erzurum Resort Otel’de düzenliyor. Seminere, kamu ve sektör temsilcileri ile alanında uzman isimler konuşmacı olarak katılacak. 

Politek partnerliğinde, Aspol, Filli Boya/Capatect, İzocam, Kalekim, Mardav, MegaBoard, Terrawool sponsorluğunda düzenlenen seminerde; öğretim üyeleri, mimar, mühendis ve STK temsilcileri gibi sektörün tüm bileşenleri ve tarafları bir araya gelecek.

Devamını oku

Enerji Sektörü

Soyak Grubu’na Enerji Finansmanında 1.lik Ödülü

Yayınlanma tarihi

-

Soyak Grubu, GFC Media Grup tarafından organize edilen 2019 Türkiye Bonds & Loans Ödülleri ödül gecesinde 1.lik Ödülüne layık görüldü.

Türk sermaye piyasaları ile finans sektörünün saygın ödülleri arasında yer alan ve finans oscarları olarak da adlandırılan ‘2019 Türkiye Bonds & Loans Ödülleri’ sahiplerini buldu. 21 Şubat 2019 akşamı Shangri-la Bosphorus-İstanbul otelinde düzenlenen ve yurt içi ve yurt dışından 200’ü aşkın finans kuruluşu, yatırım fonu, hukuk, danışmanlık ve özel sektör temsilcilerinin katıldığı ödül töreninde Soyak Grubu şirketlerinden MİS Enerji Üretim A.Ş., Manisa-Alaşehir’de devam eden jeotermal enerji yatırımları için sağladığı uzun vadeli proje finansmanı ile Yılın Enerji Finansmanı Kategorisinde 1.lik ödülünü almaya hak kazandı.

Bu ödül, Soyak Holding’in çevre bilinci ve sürdürülebilirlik ilkesiyle gerçekleştirdiği Türkiye’nin büyümesine ve istihdamın artırılmasına destek sağlayan yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik başarılı yatırımlarının bir sonucudur.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ