Takip Edin

Arsa – Arazi 2b

İstanbul’da 8 ilçede imar planları değişti!

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul’da bazı ilçeler için Büyükşehir Belediyesi imar değişikliği yaptı. İBB imar değişikliğine ilişkin askı süreci 7 Kasım itibariyle başladı.

İstanbul’un bu ilçelerinde oturanlar dikkat! Yeni imar planı düzenlemesi yapıldı. Toplam 8 ilçeyi kapsayan imar planı düzenlemesi ayrıntıları belli oldu. Başta Bağcılar ilçesi olmak üzere, Eyüpsultan, Sarıyer, Ümraniye, Arnavutköy, Beylikdüzü ve Sultangazi ilçelerinde yapılan imar değişiklikleri 7 Kasım-7 Aralık 2018 tarihleri arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi imar müdürlüğünde askıda kalacak. Büyükşehir web sitesinde yayımlanan ve askı süreci başlatılan yeni imar planı değişiklikleri 30 gün boyunca askıda kalacak ve vatandaş itirazlarını yapabilecekler.

İşte imar planı değişikliği yapılan o 8 ilçe ve değişiklik ayrıntıları;

– Bağcılar İlçesi yeni imar planı düzenlemesi ayrıntıları; İkitelli – Ataköy Metro Hattı Revizesine ilişkin 1/5000 ve 1/1000 ölçekli 24.07.2018 tasdik tarihli Nazım ve Uygulama İmar Planı tadilatı.

Fevzi Çakmak Mahallesi, 77 ada, 1 parsele ( Plan Notu ) ilişkin 1/5000 ölçekli 14.09.2018 tasdik tarihli plan tadilatı.

– Eyüpsultan İlçesi yeni imar planı düzenlemesi ayrıntıları; Alibeyköy Mevkii, Güzeltepe Mahallesi, 2 ada, 68, 69, 77, 81 parseller, 858 ada, 1, 2, 4, 5, 7, 8, 9, 11, 12, 13 parseller, ( Eski: 46 ada, 1 parsel, 2 ada, 23, 24, 48, 49, 51, 52, 54, 55, 57, 63, 65 parseller ) ile yollar ve kadastral boşluklara ilişkin 1/5000 ölçekli 14.09.2018 tasdik tarihli plan tadilatı.

– Sarıyer İlçesi yeni imar planı düzenlemesi ayrıntıları; Zekeriyaköy Mahallesi, 130 ada, 3 parsele ilişkin 1/5000 ölçekli 13.07.2018 tasdik tarihli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı tadilatı.

– Ümraniye İlçesi yeni imar planı düzenlemesi ayrıntıları; Yukarı Dudullu Mahallesi, 23 pafta, 14792 parsele ilişkin 1/5000 ölçekli 24.07.2018 tasdik tarihli plan tadilatı.

– Silivri İlçesi yeni imar planı düzenlemesi ayrıntıları; Seymen Mahallesi, 9 pafta, 1863 parselin bir kısmı ve 1843 parsele ilişkin 1/5000 ölçekli 19.06.2018 tasdik tarihli plan tadilatı.

– Arnavutköy İlçesi yeni imar planı düzenlemesi ayrıntıları; Taşoluk Mahallesi, 5903 ada, 1 parselin bir kısmına ilişkin 1/5000 ölçekli 13.07.2018 tasdik tarihli plan tadilatı.

– Beylikdüzü İlçesi yeni imar planı düzenlemesi ayrıntıları; Sahil Mahallesi, 385 ada, 16 parsel ile 149 parselin bir kısmına ilişkin 1/5000 ölçekli 18.05.2018 tasdik tarihli plan tadilatı.

– Sultangazi İlçesi yeni imar planı düzenlemesi ayrıntıları; İsmetpaşa Mahallesi, 108 ve 111 sokak ile Sultançiftliği – Boğazköy kesişimine ( Askeri Kuşaklama Yolu ) ilişkin 1/5000 ölçekli 19.06.2018 tasdik tarihli plan tadilatı.

Emlakhaberi.com Editörü Sizlere Doğru Tarafsız Özel haberler yazarak bilgi almanızı ve doğru fikirlerle yatırım yapmanız için bilgi aktaran içerikler giriyorum.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arsa – Arazi 2b

Yeni Havalimanı Çevresindeki Arazilere yoğun ilgi

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul’un 3. Havalimanı toplam 76 milyon metrekare alan üzerine planlan ve 29 Ekim’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılacak havalimanı ilk etapta yılda 90 milyon yolcuya hizmet verecek.

Emlakhaberi.com’dan Filiz Çetinkaya’nın haberine göre 4 etap şeklinde planlanan havalimanın 3 etabının da 2028’e kadar tamamlanarak hizmete alınması ile birlikte bu kapasite de yıllık 200 milyon yolcuya kadar çıkmış olacak.

Rekabeti kızıştıracak

Doğrudan 100 bin, yan sektörlerle birlikte 1,5 milyon kişiye yeni istihdam alanı sağlayacak olan mega proje ile Türkiye, havayolu taşımacılığı alanında da en üst lige çıkarak rekabeti daha da kızıştıracak.

Büyüklüğünden altyapısına, güvenlik sistemlerinden mimarisine kadar pek çok alanda ilkleri bünyesinde barındırarak dünyaya örnek olacak havalimanı bölgede de büyük heyecana yol açtı.

Arsa ve Tarlası Olanlar Yerlerini satmıyor

Projenin gündeme geldiği 2014 yılından beri fiyatların sürekli yükselişte olduğu Arnavutköy’de son birkaç aydır satışlar neredeyse bıçak gibi kesilmiş durumda. Bölgede iş yapan emlakçılar ise bunun 29 Ekim’de açılışı yapılacak olan İstanbul Yeni Havalimanı’ndan kaynaklandığını belirtiyor. Çünkü yer sahiplerinin havalimanın açılmasını beklediği ve açılış sonrasında ise şu an m2’si 500 ile 750 TL arasında olan arsa fiyatlarının bin TL’ye kadar çıkacağını ifade ediyor.

Fiyatlar 30 TL’den 400 TL’ye çıktı

İstanbul Yeni Havalimanı’na yakın mahallelerde projenin 4 yıl önce gündeme gelmesiyle birlikte rakamların yükselişe geçtiğini kaydeden Gayrimenkul Yatırım Uzmanı Kadir Özel, m2’si 40 TL’den satılan tarlaların fiyatı 10 kat artarak 400 TL’ye 50 bin TL’den satılan konutların ise fiyatının 4 yılda 5 kat artarak 250 bin TL’ye kadar çıktığını belirtti.

Kiralık Dairelerde yoğunluk var

Pilotların, hosteslerin ve havalimanında çalışacak personellerin bölgede yer baktığını ve kiralama tarafında yoğun bir dönemin geçirildiğini kaydeden Özel, kiralık daire fiyatlarının ise bin TL’den başladığını yer bulamayan ya da daha nitelikli proje arayanların ise Başakşehir, Kayaşehir ve Göktürk tarafını tercih ettiğini söyledi.

Yabancı yatırımcılar bölgede yer bakıyor

Havalimanı projesiyle birlikte değerlenen bölgede Galatasaray Spor Kulübü (250 dönüm arsası var) Ağaoğlu, İş Bankası, Özerk Çiller gibi çok sayıda şirketin ve iş adamının yeri bulunurken, Katar, Libya, Kuveyt, Fransa, Almanya ve Amerika’dan yatırımcıların ise yer baktığını ve şu anda Belçika’dan gelen bir yatırımcıya 10 milyon liraya kadar yer aradıklarını belirten Gayrimenkul Yatırım Uzmanı Kadir Özel bir ülkenin konsolosluğunun ise bölgede kendi misafirlerini ağırlamak üzere otel yapmak için yer baktığını söylüyor.

Bugün 700 TL açılış sonrası bin TL

Ekonomide yaşanan gelişmelere rağmen bölgede fiyatların düşmediğini aksine işlerin yoğunlaştığına dikkat çeken Özel, ilginç bir gelişmeyi de paylaştı. Özel, 29 Ekim’de açılacak havalimanı öncesi bölgede neredeyse kimsenin yerini satışa çıkarmadığını ifade ederken şu an m2’si 700 TL olan arazilerin açılış sonrası yani 30 Ekim’de yüzde 20-30 artışla artık bin TL’den satılacağını kaydetti.

İmar gelir diye bekliyorlar

  1. havalimanına yakın bölgede imarsız tarla vasfında yeri olanların açılış sonrası imar gelir diye bir bekleyiş içinde olduklarını ve bu yüzden satışların neredeyse yok denilecek kadar az olduğunu kaydeden emlakçı Serkan Sabancı ise bölgeden özellikle Arapların yer aldığına ilişkin duyumların geldiğini, pilot hostes ve havalimanı çalışanlarının ise yer arayışında olduklarını belirtti.
Devamını oku

Arsa – Arazi 2b

Yabancı devlet arazisi kiralayabilir mi?

Yayınlanma tarihi

-

Topraksız çiftçileri desteklemek için atılan adımlar meyvelerini vermeye başladı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 6 ilde hazineye ait arazilerin toprağı olmayan köylülere kiralanmasına ilişkin son verileri paylaştı. Bakan Pakdemirli, 10 bin 105 kiracıya 554 bin dekar alanın kiraya verildiğini söyledi. Pakdemirli, yabancılara devletin mülkiyetindeki arazilerin kiralanmasının söz konusu olmadığını vurguladı. 

ÜRETİCİYE DESTEK

Bakan Pakdemirli, Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu kapsamında yeterli gelire sahip aile işletmeleri oluşturmak için başlanan arazi edindirme faaliyetlerine değindi.

554 BİN DEKALIK ALAN

Pakdemirli, bu kapsamda parçalı, hisseli ve kullanılmayan tarım arazilerinin gerçek çiftçilik yapan kişilere devredilmesi konusunda arazi edindirme çalışmalarının başlatıldığını hatırlattı.

Tarım reformu uygulama alanı olarak ilan edilen Ankara, Aydın, Edirne, Konya, Mardin ve Şanlıurfa’da hazine arazilerinin yıllık olarak toprağı olmayan veya az toprağı olan çiftçilere kiralandığını belirten Pakdemirli, kiralama işlemlerinde tüm kriterlere özen gösterildiğini de aktardı.

Devamını oku

Arsa – Arazi 2b

Kumburgaz ve Selimpaşa Bölgesi Arsa Yatırımı

Yayınlanma tarihi

-

Büyükçekmece ilçesinin batı yönünde olan E-5 karayolu ile E-6 arasında kalan Kumburgaz, Kamiloba, Celaliye ve Selimpaşa mahallesine kadar olan bölgeye 10 yıldır arsalara villalara bakıp  gelmekteyim.

Bölgenin arazi yapısı Marmara denizine  manzarası olması, bahçeli nizamla az katlı yapılaşması, İstanbul’un diğer mahallelerine göre çok ferah olması, gelişmeye prim yapmaya müsait olduğundan dolayı yatırım yapmaya çok uygundur. Gelişme ve büyümesine devam eden İstanbul, Üçüncü Havaalanı, Kanal İstanbul, Marmara Kuzey otobanı bunlara bağlantılı yapılacak olan metro hatları, bağlantı yollarıyla her alanda ilerlemeye devam edecektir.

Bizim değerlendirmeye aldığımız bölge olan  Büyükçekmece Silivri içlerinini  E-5 üzerinde bulunan Kumburgaz, Kamiloba, Celaliye, Selimpaşa mahalleleri geçmişte İstanbulun yazlık alanları olarak kullanılıyordu. Ama son yıllardaki yatırımlarla beraber bu konumundan çıkıp Büyükçekmece’ye en yakın olan Kumburgaz da inşaat firmaları butik site konsepti projeler üretmeye başladılar.

Bu yönde gelişmelerin devam edebilmesi için ülke ekonomi durumunun normalleşmesi gerekiyor. Döviz normal seviyelere gelip konut kredi oranlarının % 1 altına düşmesiyle birlikte her şey normale dönecektir.

Bölgedeki arsaların değer kazanması bu projelerin hayata geçmesinin dışında imar uygulamalarında değişikliğe gidilmesi de etkili olacaktır. Meri imar planlarının değişikliği genelde belediyeler tarafından bölgedeki gelişmeye bağlı olarak halkın taleplerini dikkate alarak düzenleme yapılmaktadır.

Genel olarak bölgenin coğrafi yapısının cazibesi, iki ana karayolu arasında kalması, denize olan manzarasının güzelliğiyle  vizyonu iyi olan bir belediye Başkanıyla beraber bu bölge yatırımcısına kazandırmaya devam edecektir.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ