Takip Edin

Enerji Sektörü

Kalpleri sevgi, mekanları Daikin ısıtıyor

Lütfiye Özel

Yayınlanma tarihi

-

İklimlendirme sektörünün yenilikçi markası Daikin, aşıklar kadar yalnız kalpleri de düşünerek 14 Şubat’a özel bir indirim kampanyası yaptı. Tasarımı ve teknolojisi ile fark yaratan Daikin Premix Tam Yoğuşmalı Kombi, 14 Şubat’ta yüzde 14 indirim fırsatıyla hem kalpleri hem de yuvaları ısıtacak.

Daikin, 14 Şubat Sevgililer Günü’nü unutmadı ve sevgiyi göstermenin en güzel yolunun sevdiklerimizin hayatına değer katmak olduğunu bilenler için özel bir kampanya düzenledi. Kalbi sevgiyle ısınanların günü olan 14 Şubat’a özel Daikin Premix Tam Yoğuşmalı Kombi’de yüzde 14 indirim fırsatı sunan Daikin, farklı ve anlamlı bir hediye alternatifi arayanların imdadına yetişiyor. Aşık çiftlerden yalnız kalplere kadar sıcacık bir yuva isteyen herkes yalnızca 14 Şubat günü geçerli olacak bu özel indirimden yararlanabilecek.

Segmentinin en küçük hacmine sahip şık tasarımı ve yüksek performansıyla öne çıkan Daikin Premix Tam Yoğuşmalı Kombi, marifetleri ile de beğeni topluyor. Daha az elektrik tüketen ve üstün yoğuşma teknolojisi sayesinde daha fazla yakıt tasarrufu sağlayan Daikin Kombi, bir yandan sevdiklerinizin bütçesini korurken, diğer yandan da gaz emisyon oranlarını azaltarak çevrenin korunmasına katkıda bulunuyor. Sadece 39 desibel ses basıncı ile en sessiz kombilerden biri olan Daikin Kombi, devir kontrollü fan teknolojisi ve özel susturucusu sayesinde, varlığını neredeyse unutturarak yalnızca sevdiklerinizin sesine odaklanmanızı sağlıyor.

Daikin Avrupa Tasarım Merkezi EDC ve Türkiye’deki Ar-Ge mühendislerinin 3 yıllık çalışması sonucunda ortaya çıkan Daikin Kombi, 40 cm. eni, 59 cm. boyu, 25,5 cm. derinliği ve sadece 27 kg. olan ağırlığı ile segmentinin “en küçük hacimli yoğuşmalı cihazı” olma özelliğini taşıyor. Uygulandığı her mekana şıklığı ve üstün konforu taşıyan Daikin Kombi, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine de ihraç ediliyor. Özel eşanjörü sayesinde uzun bir kullanım ömrüne sahip olan Daikin Kombi, koşulsuz 6 yıl garantisiyle birlikte satışa sunuluyor.

DAIKIN TÜRKİYE HAKKINDA

Türkiye’de 1978 yılından beri distribütörler vasıtasıyla faaliyetlerini sürdüren Daikin, Temmuz 2011’de Airfel’i satın alarak Türkiye iklimlendirme sektörünün iddialı bir yatırımcısı olmuştur. Daikin Türkiye bugün ısıtma, soğutma ve havalandırma alanında Türkiye’nin en geniş ürün gamına sahip şirketidir. Daikin Türkiye çatısı altında bulunan Daikin ve Airfel markalarının iklimlendirme sektörüne yönelik kombi, klima üniteleri, ısı pompaları, VRV, panel radyatörler, fancoil, klima santralleri vb. farklı ihtiyaçlara uygun son teknoloji ile üretilmiş ürünleri bulunmaktadır. Merkez ofisi İstanbul’da bulunan Daikin Türkiye; Sakarya’da bulunan üretim tesisleri, 7 bölge müdürlüğü, 300 bayi, 22 kadın girişimci Sakura bayi, 500 satış noktası ve 500’ün üzerindeki yetkili servisiyle Türkiye’nin geniş bir coğrafyasına hizmet verebilmektedir. Ayrıca Avrupa’nın ilk, dünyanın en büyük iklimlendirme deneyim merkezi Solution Plaza fuha İstanbul’u sektörüne kazandırmıştır. İstanbul’da bulunan Daikin Akademi ise bünyesinde her türlü hedef kitleye yönelik eğitim fırsatı sunmaktadır. Türkiye’nin yanı sıra Doğu Avrupa, Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın da Ar-Ge, üretim ve lojistik üssü olarak konumlanan Daikin Türkiye, CIS ülkelerinin (Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Ermenistan) ve Gürcistan, Kuzey Irak, KKTC pazarlarının sorumluluğunu da üstlenmiştir.

DAIKIN HAKKINDA

Osaka-Japonya’da 1924 yılında kurulan Daikin Industries Ltd., bugün 150 ülkede 20 milyar doları bulan cirosu, 60.000’den fazla çalışanı ve 90 üretim tesisi ile dünya ısıtma, soğutma, havalandırma ve florokimyasal ürünlerinde sektör lideridir. Konut, ticari ve endüstriyel iklimlendirme uygulamaları için müşterilerinin değişen ihtiyaçlarını gözeten Daikin, tüm dünyada ürün geliştirme alanındaki öncü yaklaşımları ve entegre çözümlerinin rakipsiz kalitesi ve kullanışlılığıyla tanınmaktadır. Daikin Türkiye’nin de bünyesinde yer aldığı Daikin Europe NV, 1972 yılında Avrupa pazarına yenilikçi ürünlerini sunmak için Belçika Oostende’de kurulmuştur. Daikin Industries Ltd.’in yüzde 100 iştiraki olan Daikin Europe NV, 5.500 çalışanı, Belçika, Türkiye, Çek Cumhuriyeti (2), Almanya, İtalya ve İngiltere’deki 7 üretim tesisiyle Avrupa’nın en büyük klima, ısı pompası ve soğutma cihazı üreticisidir. Bugüne kadar 500.000’in üzerinde kurulumu gerçekleştirilen Daikin Altherma, Avrupa’da en çok satan ısı pompası sistemleridir.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enerji Sektörü

Kone’den Yürüyen Merdivenlere LED aydınlatmalar. 

Kadir Özel

Yayınlanma tarihi

-

Finlandiya’da kurulan ve 1910 yılından bu yana dünyada olduğu gibi ülkemizde de asansör pazarının zirvesinde yer alan KONE, yürüyen merdiven çözümlerinde de öncü kimliğini sürdürüyor.

Tüm taşıma tiplerinde güvenliğe büyük önem veren kuruluş, geleceğe yaşanabilir bir dünya ve yeşil bir çevre bırakmak üzere yürüyen merdiven modellerinde %80 enerji tasarrufu sağlayan LED aydınlatmalar kullanıyor.

Yürüyen merdivenlerde çok özel görsel tasarım…

Asansör ve yürüyen merdiven sektöründe dünyanın lider firmalarından biri olan KONE, insan güvenliğine büyük önem veriyor. Geliştirdiği çözümlerde buna yönelik tasarım özellikleri ön plana çıkıyor. Bunların başında da yürüyen merdiven ve yollarda kullandığı aydınlatmalar geliyor. KONE ayrıca yarınları düşünerek aydınlatmada yüksek tasarruf sağlamak üzere  %80 enerji tasarrufu sağlayan LED aydınlatmaları tercih ediyor. KONE, tasarladığı yürüyen merdiven ve yürüyen yol çözümlerini insan akışı sağlamanın da ötesine taşıyor.

Göz alıcı mimari unsurlar ve aydınlatma özellikleri ile dikkat çeken çözümler yenilikçi çizgileriyle öne çıkıyor. Yoğun insan trafiği sırasında yolcu güvenliğini sağlamak üzere düşünülen yenilikçi kaplama ve sinyalizasyon çözümleri, yürüyen merdiven tasarımlarına fark katıyor. Aynı şekilde görsel anlamda estetik bir yüzey için göz alıcı ve zor yıpranan materyaller tercih ediliyor. Dokulu veya desenli kaplama malzemeleri gibi yenilikçi yüzeyler çarpıcı ve benzersiz bir tasarım oluşturmak üzere çeşitli aydınlatma çözümleri ile kombine ediliyor.

 

www.kone.com.tr

Devamını oku

Enerji Sektörü

Bu yasak dinozor kombileri tarihe gömecek, hepimize tasarruf ettirecek!

Kadir Özel

Yayınlanma tarihi

-

Nisan ayında yürürlüğe girecek ErP yönetmeliği ile eski tip hermetik kombi ve kazanlara getirilecek ithalat ve üretim yasağını değerlendiren Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder; “Dinozor kombilerinizle vedalaşın demiştik, şimdi bunun zamanı geldi” dedi.

Önder, “21 Nisan’da başlayacak yasak ile dinozor kombiler tarihe gömülecek ve bu yasak hepimize tasarruf ettirecek” derken, halen yıllık ortalama 1.400 lira doğalgaz faturası ödeyen bir kullanıcının yoğuşmalı kombi kullanımı ile 350 lirasının cebinde kalacağını söyledi.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 2015 yılından bu yana uygulanan ErP (Energy Related Products-Enerji İlişkili Ürünler) Yönetmeliği’nin ülkemizde de yürürlüğe girmesi için geri sayım başladı. 21 Nisan’da yayınlanması beklenen yönetmelik ile yoğuşmasız hermetik (konvansiyonel) kombi ve kazanların ithalatı ile üretimine yasak getirilecek. Bu cihazların yerini verimlilik değerleri daha yüksek, NOx (azot oksit), CO ve CO2 gibi atık gaz oranları daha düşük olan, piyasada ‘yoğuşmalı’ olarak bilinen kombi ve kazanlar alacak.

Isıtma sektörünü olduğu kadar tüm kullanıcıları da yakından ilgilendiren bu yönetmelik hakkında Levent’teki deneyim merkezi fuHa İstanbul’da bir bilgilendirme toplantısı düzenleyen Daikin Türkiye yetkilileri, yeni dönemde yaşanacak değişiklikleri paylaştı. Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, enerji tüketimi yapan cihazlara bir dizi standardı zorunlu hale getiren düzenlemelerin AB’de olduğu gibi ülkemizde de önce klimalarda devreye alındığını, şimdi de ısıtma cihazlarında uygulanacağını belirterek, şu bilgileri verdi: “Eylül ayında yaptığımız basın lansmanında ‘Dinozor kombi tarih oluyor’, ‘Dinozor kombinizle vedalaşın’ demiştik, bugün ise ‘Dinozor kombinizle vedalaşma vakti geldi’ diyoruz. O gün segmentinin en küçük premix yoğuşmalı kombisini tanıtırken aslında 21 Nisan’daki bu yönetmelik değişikliğine de dikkat çekmiştik. Bu yönetmelik ile sezonsal verimlilik değeri yüzde 86’nın altında kalan konvansiyonel kombiler ve 400 kW altındaki konvansiyonel kazanlar artık ithal edilemeyecek ve üretilmeyecek. Tüm pazar yoğuşmalı olarak tanımladığımız kombi ve kazan sınıfına kayacak.”

Önder, “Daikin olarak, yoğuşmalı kombi ve kazanlardaki geniş ürün gamımızla hatta bunun daha da ötesinde hibrit ürünlerimizle bu değişikliğe hazırız” derken, sözlerine şöyle devam etti: “Yoğuşmalı kombileri Türkiye’de üretmekle kalmayıp, tüm dünyaya ihraç eden bir şirketiz. Gururla söylüyorum ki, Türkiye’de ürettiğimiz kombileri şu anda 25 ülkeye gönderiyoruz. Segmentinin en küçük premix yoğuşmalı kombisi Türkiye ile aynı anda AB ülkelerinde satışa çıktı. Bundan 5 yıl önce 10 milyon dolar seviyesinde olan ihracatımız geçen yıl itibariyle 100 milyon doları aştı. Hedefimizde 2020 yılında 200 milyon dolara ulaşmak var. Yönetmelikleri beklemeden teknolojinin sunduğu bütün imkanları, inovatif bir şirket olarak kullanıcılarımıza yansıtırken istihdamdan ihracata ülkemize de değer oluşturmaya devam ediyoruz.”

İÇ ANADOLU VE DOĞU’DA TASARRUF 1.000 TL.’Yİ BULACAK

Kullanıcı ve çevre dostu cihazların Daikin’in olmazsa olmazlarının başında geldiğini vurgulayan Önder, “Biz hep daha iyisi için çalışıyoruz. Bu yönetmelik değişikliklerini de daha iyisi için atılan adımlar olarak görüyoruz” dedi. ErP Yönetmeliği’nin çevre ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağlarken, kullanıcıların bunu bizzat doğalgaz faturalarında göreceğini dile getiren Önder, bunu şöyle örneklendirdi: “Bu yönetmelik sonrasında kombi almak, kombisini yenilemek durumunda kalan bir kullanıcı yoğuşmalı bir cihaz için 1.000 TL fazla ödeme yapacak ama kullandıkça kazançlı çıkacak. Yoğuşmalı kombiler içinde bulunan özel sistemlerden dolayı biraz daha pahalı görünebilir. Ancak ortalamalardan yola çıkarak bir hesap yaparsak, İstanbul’da yılda ortalama 1.400 TL. doğalgaz faturası ödeyen bir kombi kullanıcısının 350 lirası cebinde kalacak. Hele de Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu gibi kışların çok sert geçtiği bölgelerimizde bu tasarruf oranı 1.000 TL.’yi bulacak. Soğuk kış şartlarında yıllık ortalama 2.000 metreküp doğalgaz tüketerek 2.500 liralık doğalgaz faturası ödeyen bir kullanıcı, bundan sonra 1.500 liralık fatura ödeyecek, 1.000 lira tasarruf edecek. Daha geniş düşünürsek; Türkiye’de şu anda 13 milyon 610 bin doğalgaz abonesi var. Zaman içinde yaşanacak kombi sahipliğini, yeni kombi alımlarını düşünerek her bir abonenin sadece 100 dolarlık tasarruf ettiğini düşünsek; toplamda 1.36 milyar dolarlık tasarruf demek. Yılda 300 lira, 500 lira hem aile bütçelerimiz hem de ülke ekonomimiz için önemli rakamlar. Kazanan kullanıcı ve ülke ekonomisi olacak.”

YENİLİKLER HİBRİT SİSTEMLER İLE DEVAM EDECEK

Daikin Türkiye Isıtma Departman Müdürü Fahri Umut Ertür, takılacak bir kontrol cihazı ile tasarruf oranının yüzde 30-35’lere çıkabileceğini belirtirken, Türkiye’nin doğalgaz ithalatına ödediği faturanın 16 milyar dolar civarında olduğuna, bunun en az 4 milyar dolarının da evlerde tüketilen doğalgazdan kaynaklandığına dikkat çekti. Konvansiyonel cihazlara getirilecek üretim ve ithalat yasağının halihazırda kullanılan hermetik konvansiyonel cihazları kapsamayacağı bilgisini veren Ertür, “Mevcut kombiler kullanılmaya devam edilebilecek. Kombisini değiştirmek isteyen kullanıcılar ise, yoğuşmalı cihaz almak durumunda kalacak” dedi.

Daikin’in geniş bir yoğuşmalı ürün gamına sahip olduğunu, şu anda Daikin yoğuşmalı kombileri üç farklı kapasitede pazara sunduklarını, fiyatı ile her bütçeye uygun yeni iki seriyi de bu yıl üretmeye başlayacaklarını açıklayan Ertür, Türkiye’de henüz zorunlu olmayan bazı yeni uygulamaları da devreye alacaklarını açıkladı. Ertür, sektörün geleceğini de yansıtan bu yenilikler hakkında şu bilgileri verdi: “Avrupa’da ErP yönetmeliğinin kombi ile ilgili fazından sonra yayınlanan GAR (Gas Appliance Regulation) yönetmeliği henüz Türkiye’de uygulamaya girmeden önce biz uyum çalışmalarını başlattık. Yoğuşmalı yanma teknolojisini bir adım ileriye götüren ve yoğuşmalı kombilerde gaz/hava ayarının servislerce yapılma ihtiyacını ortadan kaldıran gaz-adaptif (otomatik gaz-hava oranı ayarı) teknolojisini yoğuşmalı ürünlerimizde kullanmaya başladık. Bunun yanı sıra, öncelik verdiğimiz bir diğer konu hibrit sistemler. Analizlere göre; 2030 yılında satılan cihazların yarısı ASHP-Hibrid (hava kaynaklı hibrit ısı pompaları) olacak. Bu trendin Türkiye’de de yaşanması kaçınılmaz. Çünkü ErP yönetmeliği uzun vadede teknolojik olarak A enerji sınıfına sıkışan ürün yapısına ve bu ürünlerin hibrit cihazlara doğru yönelmesine etki edecek. Daikin olarak biz bugün A+++ hibrit teknolojiye sahip ısı pompaları satışını yapabilen bir iklimlendirme firmasıyız. Şu an satışını yapmakta olduğumuz hibrit ısı pompalarında yüzde 146’ya varan verim değerleri ile pazarın teknolojik liderliğini üstleniyoruz. Alanında uzman bir şirket olarak biliyoruz ki, hibrit sistemler ile yaklaşık sıfır enerjili binalar ve şehirler kurmak mümkün. Bunun için çalışıyoruz. Dünyanın en küçük kombisinden sonra pazarda tüm dengeleri değiştirecek yeni ürünler ile ısıtmayı tasarlamaya devam edeceğiz. Onun için ‘Daikin gelecekten geliyor’ diyebiliyor ve size gelecekte yaşanacakları anlatabiliyoruz.”

KLİMALARDA DEĞİŞİM SÜRECİ R32 İLE BAŞLADI

Daikin Türkiye Bireysel Sistemler Satış Müdürü Arif Ercan Dursun ise ısıtmanın yanı sıra soğutma cihazlarında da önemli bir değişim yaşandığına dikkat çekerek, şu bilgileri verdi: “AB öncülüğünde çıkartılan yeni regülasyonlara göre bireysel ve ticari seri split klimalarda daha verimli ve daha çevreci bir soğutucu akışkan olan yeni nesil gaz R32 kullanımı zorunlu hale getirildi. Biz bu gaza Reform32 diyoruz çünkü gerçekten devrim niteliği taşıyor. Japonya’da Daikin’in öncülüğünde çevreci R32 gazı tüm markalarda kullanılmaya başlandı. Çin’deki üreticiler de fabrikalarını buna adapte etti ve üretimlerini bu doğrultuda güncelliyor, R32 soğutucu akışkan kullanan klima ve ısı pompası satışları 52 ülkede 10 milyon adeti aştı. Mart 2017’den bu yana gerçekleşen R32 ile çalışan klima satışlarıyla birlikte CO2 (Karbondioksit) tüketiminde yaklaşık 47 milyon ton azalma olduğu hesaplanıyor. Uyum yasaları çerçevesinde önce klimalarda, sonra kombilerde yönetmelikleri düzenleyen Türkiye’nin R32 regülasyonu için de önümüzdeki dönemde aynı yaklaşımı göstermesini bekliyoruz.”

Daikin Türkiye’nin geçen yıldan bu yana R32 ile çalışan yeni nesil klimaları Türkiye’ye sunduklarını hatırlatan Dursun, şunları söyledi: “Tüm yeniliklerde olduğu gibi R32 konusunda da öncülük üstlendik. Daikin’in bu konuda sahip olduğu 93 patenti ücretsiz olarak sektörün erişimine açtı. Bu konuda sektörümüze yönelik bilinçlendirme faaliyetleri, toplantılar ve seminerler düzenliyoruz. Yönetmelik ve kanunların hem AB ile uyumlu hale getirilmesi hem de R32’nin sağladığı avantajların yaygınlaştırılması için bu konuya özel bir önem veriyoruz. Sonuçta misyon edindiğimiz ana amaç; çevreye daha az zararlı, daha ekonomik ve daha verimli cihazlarla kullanıcıların karşısına çıkmak. Ayrıca bu üç ana hedefi teknoloji ile birleştirmek.”

 

DAIKIN TÜRKİYE HAKKINDA

Türkiye’de 1978 yılından beri distribütörler vasıtasıyla faaliyetlerini sürdüren Daikin, Temmuz 2011’de Airfel’i satın alarak Türkiye iklimlendirme sektörünün iddialı bir yatırımcısı olmuştur. Daikin Türkiye bugün ısıtma, soğutma ve havalandırma alanında Türkiye’nin en geniş ürün gamına sahip şirketidir. Daikin Türkiye çatısı altında bulunan Daikin ve Airfel markalarının iklimlendirme sektörüne yönelik kombi, klima üniteleri, ısı pompaları, VRV, panel radyatörler, fancoil, klima santralleri vb. farklı ihtiyaçlara uygun son teknoloji ile üretilmiş ürünleri bulunmaktadır. Merkez ofisi İstanbul’da bulunan Daikin Türkiye; Sakarya’da bulunan üretim tesisleri, 7 bölge müdürlüğü, 300 bayi, 22 kadın girişimci Sakura bayi, 500 satış noktası ve 500’ün üzerindeki yetkili servisiyle Türkiye’nin geniş bir coğrafyasına hizmet verebilmektedir. Ayrıca Avrupa’nın ilk, dünyanın en büyük iklimlendirme deneyim merkezi Solution Plaza fuha İstanbul’u sektörüne kazandırmıştır. İstanbul’da bulunan Daikin Akademi ise bünyesinde her türlü hedef kitleye yönelik eğitim fırsatı sunmaktadır. Türkiye’nin yanı sıra Doğu Avrupa, Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın da Ar-Ge, üretim ve lojistik üssü olarak konumlanan Daikin Türkiye, CIS ülkelerinin (Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Ermenistan) ve Gürcistan, Kuzey Irak, KKTC pazarlarının sorumluluğunu da üstlenmiştir.

DAIKIN HAKKINDA

Osaka-Japonya’da 1924 yılında kurulan Daikin Industries Ltd., bugün 150 ülkede 20 milyar doları bulan cirosu, 60.000’den fazla çalışanı ve 90 üretim tesisi ile dünya ısıtma, soğutma, havalandırma ve florokimyasal ürünlerinde sektör lideridir. Konut, ticari ve endüstriyel iklimlendirme uygulamaları için müşterilerinin değişen ihtiyaçlarını gözeten Daikin, tüm dünyada ürün geliştirme alanındaki öncü yaklaşımları ve entegre çözümlerinin rakipsiz kalitesi ve kullanışlılığıyla tanınmaktadır. Daikin Türkiye’nin de bünyesinde yer aldığı Daikin Europe NV, 1972 yılında Avrupa pazarına yenilikçi ürünlerini sunmak için Belçika Oostende’de kurulmuştur. Daikin Industries Ltd.’in yüzde 100 iştiraki olan Daikin Europe NV, 5.500 çalışanı, Belçika, Türkiye, Çek Cumhuriyeti (2), Almanya, İtalya ve İngiltere’deki 7 üretim tesisiyle Avrupa’nın en büyük klima, ısı pompası ve soğutma cihazı üreticisidir. Bugüne kadar 500.000’in üzerinde kurulumu gerçekleştirilen Daikin Altherma, Avrupa’da en çok satan ısı pompası sistemleridir.

www.daikin.com.tr

Devamını oku

Enerji Sektörü

Türk akımı’nın yüzde 60’ı tamamlandı!

Mustafa Özel

Yayınlanma tarihi

-

TürkAkım projesinin birinci hattının açık deniz kısmındaki 530 kilometrelik bölümünün insa edilmesiyle projenin yarısı tamamlandı. Türkiye’ye yılda 15,75 milyar metreküp Rus gazı taşıyacak 930 kilometre uzunluğundaki hat aynı zamanda ülkemizin enerji koridorlarında stratejik öneme sahip olmasını sağlayacak. Gazprom şirketi yetkilileri, dünyanın ikinci en büyük rezervinin bulunduğu ‘Rusya’nın doğalgaz başkenti’ diye nitelendirilen kutup bölgesinde Novi Urengoy şehrinde bir grup Türk gazeteciye faaliyetleri ve gelecek projelerini anlattı. 

530 KİLOMETRESİ TAMAM
Söz konusu hat tamamlanınca Türkiye’nin bir yıllık doğalgaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 35’ini karşılayacak. Rusya’nın Anapa kıyısından Kıyıköy’e kadar uzanacak bu kısım, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) inşa edeceği hat ile Lüleburgaz’a getirilecek. Avrupa’nın kullanımı için ayrılan ikinci hattın kara kısmı ise BOTAŞ ve Gazprom’un ortak kuracağı bir şirket tarafından inşa edilecek ve bu hat İpsala üzerinden Avrupa’ya gidecek. TürkAkım’ın ikinci hattının izleyeceği güzergah henüz netleşmedi. Halihazırda Ukrayna üzerinden Türkiye’ye Rus gazını taşıyan Batı Hattı’nı ikame edecek TürkAkım’ın, transit riski olmadan taşıma yapılacağı için Türkiye ve bölgenin enerji güvenliğine önemli bir katkı sunması öngörülüyor. 

DEV ÜRETİM TESİSİ
Gazprom sistemine dahil olan doğalgazın yaklaşık yüzde 70’ini üreten Urengoy bölgesi, Rusya’dan Karadeniz’in altından Türkiye ve Avrupa’ya doğalgaz aktaracak Türk Akım Doğalgaz Boru Hattı’ndan akacak doğalgazın da çok büyük kısmını sağlayacak. Kutup bölgesinde zor yaşam şartlarının hüküm sürdüğü bölgede 104 bin nüfuslu Novi Urengoy şehrini kuran Gazprom, meslek lisesi ve meslek yüksekokulu açmış. Rusya Federasyonu, 36 trilyon metreküp gaz ile dünyanın keşfedilmiş en büyük doğalgaz rezervlerini elinde tutarken, bu kapasite dünyanın tüm doğalgaz rezervlerinin yüzde 17’sini oluşturuyor. Üretilen 36 trilyon metreküp gazın üçte biri Yamal Yarımadası’nda geliştirilen yeni bir sahadan elde ediliyor. Sibirya’nın Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi’nde Urengoy sahasında 12 trilyon metreküp gaz rezervi ile dünyanın ikinci büyük gaz sahası bulunuyor. 

21. YÜZYILIN ‘İPEK YOLU’ BORU HATLARI
Her yıl yarım trilyon metreküpün üzerinde doğalgaz üretimi yapabilen şirket, geniş bir coğrafyada doğalgaz sahası geliştiriyor. Şirket için pazarlar arasında ise Çin’in oldukça önemli bir yeri var. Bu kapsamda Yakutskaya bölgesindeki Kovyktinskoye sahası ile Yakutkia bölgesindeki Chayandinskoye sahalarını birbirine bağlamaya hazırlanıyorlar. Gazprom Dobycha Urengoy şirketi Genel Müdür Yardımcısı Alexander Kalinkin, ‘Gerçek anlamda 21. yüzyılın İpek Yolu’nu bu boru hatlarının oluşturduğunu söyledi. Projenin stratejik önemini de vurguladı.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ