Takip Edin

Kentsel Dönüşüm

Kentsel dönüşüm’de vites yükseltiyoruz!

Yayınlanma tarihi

-

Özhaseki, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun da katıldığı Adana Sanayi Odası’nda (ADASO) düzenlenen “İmar barışı” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, ülkenin yüz ölçümünün yüzde 66’sının, nüfusun ise yüzde 71’inin birinci derecede deprem bölgesinde olduğunu belirtti.

Özhaseki, 6 ve üzerindeki yıkıcı depremlerin son yüzyılda neredeyse 56 defa yaşandığını, her iki yılda bir olduğunu belirterek, son yüzyılda Türkiye’nin 83 bin insan kaybettiğini, mali olarak 100 milyar dolar kayıpları olduğunu vurguladı.

Uygun olmayan alanlarda konut yapıldığını söyleyen Özhaseki, “Halen tarım alanlarında, uygun olmayan zeminlerde çok yüksek katlı yapıları yapmak için de müthiş bir hırsla insanoğlu saldırmaya devam ediyor. Bizim biraz ders almamız lazım. ” dedi.

Japonya’dan örnekler veren Özhaseki, “Bizde küçücük depremlerde evler iş yerleri yıkılıyor. İnsanlar perişan oluyor, kimi camdan atlıyor, kimi balkondan atlıyor, kimi dama çıkıyor, kimi aşağı iniyor derken bir sürü ölenimiz var. Bu bizim için acı bir durum. ” diye konuştu.

Mimar Sinan’ın Süleymaniye Camisi’ni tüm bildiklerini yaptıktan, her türlü tedbirini aldıktan sonra “Allah’ın izniyle bu cami kıyamete kadar yaşar” dediğine dikkati çeken Özhaseki, “Biz toprağın üzerine geliyoruz. Biriketleri örüyoruz. İçine iki çocuğu atıyoruz. Sonra da deprem olduğunda ‘Kader canım’ diyoruz. Vallahi Cenab-ı Hak bize ne diyor bilmiyorum. Kadere benzemiyor bu iş. Garip bir şey var. Burada bizim biraz daha dikkatli olmamız gerekiyor.” dedi.

Özhaseki, Bakanlık olarak şehircilik şurasını topladıklarını, adeta imarın yeni yasalarını baştan sona yazdıklarını ancak erken seçim nedeniyle yasaların mecliste görüşülemediğini aktardı.

Özhaseki, Türk milletinin tüm Anadolu ve Trakya’da yaklaşık 26,5 milyon ev, iş yeri gibi bağımsız birim oluşturduğunu, biraz hassas davranılırsa bunun yüzde 80’inin imara aykırı olduğunun ortaya çıkacağını ifade ederek, böyle bir sıkıntı varsa bunun çözülmesi gerektiğinin altını çizdi.

İmar barışı
İmar barışı uygulamaları hakkında bilgiler veren Özhaseki, imar barışı konusunda vatandaşların yapı kayıt belgelerini e-devlet üzerinden veya müdürlükler üzerinden yapabileceğini belirtti.

İmar barışıyla vatandaşın psikolojik olarak rahatlayacağını ifade eden Özhaseki, şunları söyledi:

“Önümüzdeki dönem Türkiye’de artık kentsel dönüşümün en hızlı yapılacağı bir dönem içerisine giriyoruz. Kentsel dönüşüm lafını bazı arkadaşlar kötü kullandığı için bunu kullanmaktan da imtina ediyorum. Efendim ‘rantsal dönüşüm’ oldu falan diyorlar. Kardeşim sen rantsal dönüşüm yapma bunu söyleyen adam. Bunu doğru dürüst yap. Bir rant varsa millete ver, topluma ver bunu ama kentsel dönüşüm bir gerçeklik. Bir keyfiyet değil. İstersek yaparız, evlerimiz de biraz yenilensin diye elimiz cebimizde keyif yaptığımız bir ortam değil. Bu ülke için yüzde 100 bir gerçeklik ve zorunluluk. Arkadaşlar dünyada 10 tane en riskli metropol şehir sayılıyor. Birisi İstanbul.”

Özhaseki, ülkenin deprem kuşağı üzerinde olduğunu anımsatarak, şöyle devam etti:

“Bizim tedbir almamız gerekmiyor mu 4 milyon 600 bin bağımsız birimin olduğu İstanbul’da. Allah korusun. İki farklı araştırma raporu var. Birisi Kandilli, birisi meclisin yapmış olduğu. İkisinde de hasar görecek bina sayısı 600 binlerle ifade ediliyor. Ne kadar kurtarma tedbiri alırsanız alın, ne kadar ekip dizerseniz dizin iki sokağa, 5 sokağa, 25 sokağa 125 sokağa giresiniz. Her bir binada 100 kişi çalışıyor. Aşağıda birisi kaldı kurtarayım diye diğer tarafta insanlar Allah korusun çığlık çığlığa can verirler. Bu bizim için zorunluluk.”

Kentsel dönüşümde özellikle projelerde yerli imalatın kullanılmasına önem vereceklerini ifade eden Özhaseki, “Kapı kolları, lambaları Çin’den, asansörleri Kore, Almanya’dan yok öyle.” dedi.

Özhaseki, yaptıkları hesaba göre yılda 500 bin konutu değiştirecek güçte olduklarını, bunun bu piyasaya 200 milyar lira civarında can suyu girmesi, 250 sektörün canlanması anlamına geldiğini aktardı.

İmar barışında başvuruların 250 bini geçtiğini belirten Özhaseki, siteye girip inceleyen, form doldurmaya devam eden kişinin bir milyondan fazla olduğunu, günde 80-100 bine yakın müracaatın olduğunu kaydetti.

Terör örgütleri
Özhaseki, Doğu ve Güneydoğu illerinin koordinatör bakanı olarak o bölgelerdeki yatırımlara imrendiğini, bazen kendi şehrinde niye yok diye de hayıflandığını belirtti.

Terör örgütünün “çukur” eylemlerini anımsatan Özhaseki, “Buna her taraftan destek verdiler. En önemli televizyonlarımızda bunların liderleri sazlar çaldılar, türküler söylediler. Cumhuriyet gazetesinde PKK’lı teröristlerle röportaj yapıldı. Gözlerimle gördüğüm, okuduğum için söylüyorum. ‘Çiçek çocuk’ muamelesi yaptılar. Bu katiller sürüsü yere izmarit atmazlarmış, çevreciymiş. Aslan gibi yavrularımızı vuruyor bu katiller ne çevreciliğinden bahsediyorsunuz.” dedi.

Özhaseki, ikinci bir örgüt olarak FETÖ’nün ortaya çıktığını belirterek, şunları söyledi:

“Hiç kimse kimseye numara yapmasın şu ramazan gününde. Bunların kafaya almadığı bir tek Allah’ın kulu yok. Herkesi kafaya aldılar. Niye? Kibar bir yüzle geldiler. ‘Hizmet eriyiz, çocuklarınızı verin okutalım’ dediler. Sağdan sola tüm liderleri kafaya aldılar. FETÖ’nün konuşmaları. ‘Bir tane şefaat hakkım olsa Ecevit’e yapardım’ diyor. Lanet sen zaten kendini cehennemden  kurtaramazsın da Ecevit’e nereden şefaat edeceksin. Yani onu da kafaya alıyor. Derdi orada. Herkesi kafaya alıyorlar ve işlettiler milleti. Gerçek yüzlerini 15 Temmuz’da gördük.”

Özhaseki, DEAŞ’ın İslam tarihi içindeki hiçbir akımdan olmadığını belirterek, üç terör örgütünün de aynı ülkeden beslendiğini, aynı yerden para aldıklarını, istedikleri tek şeyin Türkiye’yi diz çöktürmek olduğunu sözlerine ekledi.

“Çevre ve şehircilik anlamında yaptıklarımız ortada”
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu da Adana’nın geçmişten bugüne gelen sıkıntıları ve sorunlarını bildiklerini anlatarak, yeni değişen süreçlerin, ortaya çıkan ihtiyaçların takipçisi olduklarını belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ülke ve kent için yerine getirdikleri yaban hayatı planı, imar barışı, kentsel dönüşüm, yeniden yapılandırma ve teşvikler süreçlerini anlatan Sarıeroğlu, bu uygulamaların vatandaşlara hayırlı olmasını diledi.

Sarıeroğlu, “16 yıldır AK Parti olarak çevre ve şehircilik anlamında yaptıklarımız ortada. Yeşil alanların artırıldığı, sosyal donatı imkanlarının olduğu akıllı şehirler konusunda çok güçlü adımları attığımız dönemleri yaşıyoruz. Bu bakış açısıyla Adana’mızın da bir dönüşüm değişim sürecini daha hızlı yaşayacaktır diye düşünüyorum.” dedi.

Emlakhaberi.com Editörü Sizlere Doğru Tarafsız Özel haberler yazarak bilgi almanızı ve doğru fikirlerle yatırım yapmanız için bilgi aktaran içerikler giriyorum.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kentsel Dönüşüm

Kentsel Dönüşüme Acilen Hız Verilmeli

Yayınlanma tarihi

-

Şua İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nimetullah Kaya, Dünya Konut Günü kapsamında depreme ve sürdürülebilir yapılara dikkat çekti

Her an deprem gerçeği ile karşı karşıya olan Türkiye’de riskli binaların yenilenmesi sürecinde kentsel dönüşümün kritik önem taşıdığını vurgulayan Şua İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nimetullah Kaya, Dünya Konut Günü kapsamında yaptığı açıklamada kentsel dönüşüm çalışmalarına acilen hız verilmesi ve toplumun depreme karşı bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Sürdürülebilir bir dünya için inşaat sektörüne de önemli görevler düştüğünü belirten Kaya, çevre hassasiyeti taşıyan konutların hem küresel ısınmaya hem de tüketicilerin tasarrufuna ciddi katkıları olduğunu vurguladı.

Her yıl 13 Ekim tarihinde kutlanan Dünya Konut Günü çerçevesinde açıklamalarda bulunan Şua İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nimetullah Kaya, Türkiye’nin yüzölçümünün yüzde 92’sinin deprem kuşağında bulunduğunu hatırlatarak konutların deprem bilinciyle ve insan ihtiyaçlarının iyi analiz edilmesi sonucunda itina ile tasarlanması gerektiğinin altını çizdi. Resmi verilere göre yaklaşık 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonunun riskli durumda olması nedeniyle kentsel dönüşüm çalışmalarına acilen hız verilmesi gerektiğini vurgulayan Kaya, küresel ısınmayla mücadeleye katkıda bulunmak için de inşaat sektörüne önemli görevler düştüğüne dikkat çekti.

 

Toplum depreme karşı bilinçlendirilmeli

Kentsel dönüşümün planlı bir şekilde hayata geçirilmesi durumunda depreme karşı dayanıklı ve kaliteli yapıların oluşabileceğini ifade eden Nimetullah Kaya, vatandaşlara da bu konuda önemli bir rol düştüğünü belirtti. Konut alırken, binaların deprem yönetmeliğine uygun inşa edilip edilmediğinin sorgulanmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Kaya şu açıklamalarda bulundu; ‘’Depremlerin oluşturacağı hasarları azaltmanın en etkili yolu toplumu depreme karşı bilinçlendirmek. Bu bilinç çerçevesinde güvenilir ve depreme dayanıklı bir ev sahibi olmak isteyenlerin detaylı bir araştırma yapması gerekiyor. Bu noktada; projelerini yönetmeliklere uygun olarak ileri inşaat teknolojisi ve yüksek kaliteli malzemelerle hayata geçiren, sermaye yapısı ve referansları güçlü köklü inşaat firmalarını tercih etmek büyük avantaj sağlıyor.”

 

Sürdürülebilir dünya için çevre hassasiyeti taşıyan konutlar şart

Çevre hassasiyeti yüksek ve insana saygılı yapıların hem giderek etkileri artan küresel ısınma ile mücadeleye hem de insan yaşamına önemli katkıları olduğunu belirten Kaya; “Konut satın alacaklar seçimlerini yaparken çevresel faktörleri de mutlaka göz önünde bulundurmalılar. Binaların çevreye olan etkilerini göz ardı etmemek gerekiyor. Akıllı telefon ya da tabletlerle internet bağlantısı üzerinden kontrolü sağlanabilen ve bu sayede enerjiyi verimli kullanan akıllı ev konsepti kurularak, yağmur sularının arıtılmasıyla elde edilen gri su arıtma sistemi gibi su verimliliğine yönelik uygulamalar tercih edilerek ve güneş enerjisinden yararlanılarak doğaya dost sürdürülebilir bir yaklaşımla dizayn edilen binalar, hem dünyanın sürdürülebilirliğine hem de tüketicilerin daha tasarruflu bir yaşam sürmesine katkı sağlıyor” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

 

Şua İnşaat Hakkında

İnşaat sektöründe 1992 yılından bu yana Elite City, Elite Side, Elite Rezidans, Elite Life başta olmak üzere çok sayıda yeni nesil projeye imza atan ve şimdi de Kadıköy Fikirtepe’de konumlanan Elite Concept projesi ile dikkat çeken Şua İnşaat, hayata geçirdiği projelerle bulunduğu lokasyonların mimari, sosyal ve finansal gelişimine öncülük ediyor. Hayatın ve yatırımın merkezinde yükselen projeleri ile elit bir yaşam konsepti sunan Şua İnşaat, aynı zamanda kısa vadede yüksek kazanç vadediyor. Projelerinde dünyaca ünlü markaları tercih eden Şua İnşaat; mobilya, dolap, kapı, granit ve pencere sistemleri gibi pek çok detayı ise Şua Şirketler Grubu çatısı altında faaliyet gösteren Elite Design bünyesinde Samandıra’da konumlanan üretim tesisinde özel olarak tasarlayıp üretiyor. Bu sayede yüksek kaliteli özel tasarım ürünleri uygun maliyetlerle projelerine entegre ediyor. Geleceğe yön veren projeler inşa eden Şua İnşaat, ileri inşaat teknolojisi ile hayata geçirdiği tüm projelerini doğaya dost sürdürülebilir bir yaklaşımla planlıyor.

Devamını oku

Kentsel Dönüşüm

Uzundere’deki ilk konutlar teslim ediliyor

Yayınlanma tarihi

-

Kentsel dönüşümde Türkiye’ye örnek bir model uygulayan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Uzundere’de başlattığı ilk etap kapsamındaki konutlar, 29 Eylül Cumartesi günü yapılacak törenle hak sahiplerine teslim edilecek. Tamamlanarak oturmaya hazır hale gelen ilk 9 bloktaki dairelerin sakinleri, yeni evlerine taşınmanın heyecanını taşırken, ev sahipleri teslim almadan önce yeni evlerini gezdi.

Başkan Kocaoğlu: İlk hedefimiz 40 bin konut

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentsel dönüşüm için yaptıkları depreme dayanıklı, sağlıklı ve konforlu binaların birer birer yükselmesiyle vatandaşların bu işe olan inancının giderek arttığını ve sürecin ciddi anlamda hız kazandığını söyledi. Başkan Kocaoğlu, “Her zaman söylüyorum. Kentsel dönüşümün başarısının temelinde, karşılıklı güven yatıyor. İzmir bunu sağladı ve başardı. Çünkü Belediye olarak hem vatandaşlarımıza hem de müteahhitlere verdiğimiz sözleri tuttuk. Örnekler ortaya çıktıktan sonra da hızlandık. İlk hedefimiz 40 bin sağlıklı konut üretmek. İzmir’deki bu modelin tüm ülkeye örnek olacağına inanıyorum” diye konuştu.

1975’ten beri Uzundere’de ikamet ettiğini ifade eden hak sahiplerinden Seracettin Dağtekin, “İzmir Büyükşehir Belediyesi bire bir çalışmalar yaptı. Bize neyin nasıl olacağını tek tek anlattı ve sonunda da bizi mağdur etmedi. Binalarımız yenilendi. Çok memnunuz, Yerimiz çok güzel oldu. Evlerimizi gezdik, işçiliği süper yapmışlar. Hiçbir sıkıntımız yok. ‘Beğenmedik, kötü olmuş’ desek haksızlık olur. Yanlış olur. Hiçbir kusuru yok. On numara ve kimse mağdur olmadı” şeklinde konuştu.

4 yaşında bir kız çocuğu annesi olduğunu anlatan Ayşe Dağtekin de, “Evimiz çok eski değildi; ama kentsel dönüşüm projesi başlayınca biz de dahil olduk. Yıkılıp yeni ev sahibi olma fikri iyiydi. Ailece karar verdik bu fikre ve teslim almamıza birkaç gün kaldı. Çok heyecanlıyız, mutluyuz. Her şeyden önce düzenli bir çevre var. Caddeye çocuklarımızı çıkaramıyorduk, şimdi ben balkondan bakıp çocuğumu izleyebileceğim. Eskiden böyle bir endişemiz vardı, onu bırakıp evden dışarıya çıkaramıyordum. Evin önünde çocuk parkı var, güzel bir çevresi var. Sadece evle olmuyor, düzenli bir çevre de gerekiyordu” dedi.

Devamını oku

Kentsel Dönüşüm

Okmeydanı’nda dönüşüm nasıl olacak paylaşıldı!

Yayınlanma tarihi

-

Beyoğlu Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, arazi yapısı, tapu sorunu, hak sahiplerinin sayısı itibarıyla Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi Okmeydanı Kentsel Dönüşümü’nde inşaat ve uzlaşma çalışmaları devam ediyor.

Smart Beyoğlu aplikasyonu ve ”vatandasinokmeydani.com” adresinde, hak sahipleri mevcut durum ve dönüşümle ilgili her türlü bilgiye online ulaşabiliyorlar. Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, bütün hak sahipleri ile toplantılar yapıyor, gerektiğinde tek tek görüşüyor. İnşaat çalışmalarını KİPTAŞ’ın yaptığı dönüşüm için hazırlanan infografik, sosyal medyada büyük ilgi görüyor. Projenin 5 yılda tamamlanması öngörülüyor.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ