Takip Edin

Emlak Gündemi

Konut alan yabancıya oturum müsaadesini noterde verelim

Yayınlanma tarihi

-

OECD ülkeleri arasında en fazla konut satışı yapılan ülke olan ABD’nin geçtiğimiz yıl yabancıya sattığı gayrimenkullerden 153 milyar dolarlık bir gelir elde ettiğini vurgulayan DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, “Avrupa ülkeleri için de bugün yabancıya konut satışı ciddi bir gelir kaynağı. Örnek olarak İspanya’da geçen yıl 50 bin konut yabancıların mülkiyetine geçti. Toplam pazarın içinde yabancıya satışın oranı yüzde 10’un üzerinde. Bu rakamda, İspanya’nın konut yatırımcılarına verdiği oturum izninin rolü çok büyük. Türkiye’de ise bu oran yüzde 2 bile değil. Bu rakamı artıracak proje ve düzenlemeleri hızlıca hayata geçirmek zorundayız. Bugün, oturum izni için gereken yatırım tutarını 100 bin dolara çeksek; yabancıya oturum iznini de noterde versek, ülkemize çok ciddi bir ihracat geliri ve katma değer oluştururuz” dedi.

Son yıllarda rekor üstüne rekor kıran; 2017 yılını da 1,4 milyon adetlik konut satışıyla tamamlayan gayrimenkul sektörü, yabancı yatırımcıların da radarında… Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; bu yılın ilk yarısında yabancılara konut satışı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,1 artışla 11 bin 816’ya ulaştı.

 

YABANCIYA SATIŞTA REKOR KAPIDA

Yabancıların Türkiye pazarına olan ilgisinde son dönemde çok ciddi bir hareketlilik olduğunun altını çizen DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, “Özellikle Irak ve Suudi Arabistan başta olmak üzere Körfez ülkelerinden çok sayıda yatırımcı Türkiye pazarıyla yakından ilgileniyor. Aynı şekilde Rusya ve İran’dan da çok ciddi bir talep gözlemliyoruz. Tabii bunda son dönemde dövizde yaşanan yükselişin de payı var. Yılın kalanında da bu ilginin devam etmesi durumunda, yabancıya konut satış rakamının 25 bini aşacağını ve bu alanda yeni bir rekor kıracağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

 

ABD’NİN YILLIK GELİRİ 153 MİLYAR $

Yabancıya satışta ulaşılan rakamların bugün Türkiye’nin potansiyelini yansıtmadığını da sözlerine ekleyen Ziya Yılmaz şu ifadeleri kullandı: “Bugün dünyada OECD ülkeleri içinde en fazla konut satışını gerçekleştiren ülke olan ABD’de geçtiğimiz yıl 284 bin adet konut yabancıya satıldı. Bu konutlar sayesinde ABD, 153 milyar dolarlık gelirin sahibi oldu. Yine aynı şekilde İspanya’da geçen yıl yabancılara satılan konut sayısı 50 bin adet civarında. Bu her 9 konuttan 1’inin yabancıya satıldığı anlamına geliyor. İngiltere’de de bu oran çok benzer seviyelerde. Türkiye’de ise geçen yıl 1,4 milyon konut satışı gerçekleşti. Bunun sadece 22 binini yabancıya satabildik. Yani her 65 konuttan sadece birinin satışı yabancılara yapıldı. Elde ettiğimiz gelir ise 4,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu tablo gösteriyor ki yabancıya konut satışında Türkiye daha rekabetçi olmak zorunda. Bu rakamı artıracak proje ve düzenlemeleri hızlıca hayata geçirmek zorundayız. Bugün, oturum izni için gereken yatırım tutarını 100 bin dolara çeksek; yabancıya oturum iznini de noterde versek, ülkemize çok ciddi bir ihracat geliri ve katma değer oluştururuz.”

Faizler yüzde 1’in altına gelsin, yeni bir hikâye yazarız

Türkiye’de faizlerin yüzde 1’in altına indiği dönemlerde gayrimenkul sektörünün farklı bir hikâye yazmaya başladığını, sektörün tekrar bir hikâye yazması için bakanlık ve hükümet tarafından bir destek beklediklerini söyleyen Ziya Yılmaz, gayrimenkul üreticileri olarak faizlerin yüzde 1 seviyesinin altına inmesi için fedakârlık yapmaya hazır olduklarını vurguladı.

Konut alımı için Cumhuriyet tarihinin en uygun dönemlerinden biri

Son dönemde maliyetlerde yaşanan artışların fiyatlara yansıtılmadığını, dövizdeki yükselişle birlikte de konut alımı için çok uygun bir ortam oluştuğunu vurgulayan Ziya Yılmaz şunları söyledi: “TÜİK verilerine göre inşaat maliyetleri iki yılda yaklaşık yüzde 45 civarında arttı fakat konut üreticileri bunları maliyetlerine yansıtmadı. Yeni yapılacak projelerde ise bu maliyetlerin fiyatlara yansıtılması kaçınılmaz. Tüm bunlar değerlendirildiğinde, konut alımı için belki de Cumhuriyet tarihinin en uygun dönemlerinden birini yaşıyoruz. Özellikle dövizi olanlar bunu bozdurup konut yatırımı yapabilir.”

İstMarina’da metrekare fiyatı 5 katına çıktı

Konut yatırımının uzun vade için en karlı yatırım aracı olduğunu vurgulayan Ziya Yılmaz, “20 senedir konut üretiyorum. Uzun vadede konutun kazandırdığını hiçbir şey kazandırmaz. İstMarina projesinde metrekaresini 3.800 TL’den sattığımız konutlar varken projede şu anda aynı konutların metrekare fiyatı 19 bin TL’ye kadar çıkıyor. Yani 5 katlık bir prim söz konusu. Sektörün geneline baktığımız zaman diğer enstrümanlara göre bizim sektörümüz uzun ve orta vadede çok daha fazla para kazandırıyor” şeklinde konuştu.

Emlak Bankası sektöre ivme getirir

Emlak Bankası’nın yeniden açılacak olmasının önemine dikkat çeken Ziya Yılmaz, “Bu konunun yıllardır altını çiziyorum. Dünyada konut üreten her ülkenin, özellikle gelişmekte olan her ülkenin sektörle ilgili 2-3 bankası bulunuyor. Bizde maalesef sektörü çok iyi bilen, bizimle birlikte hareket eden bir bankamız yok. Bu nedenle Emlak Bank’ın kurulması sektöre farklı bir ivme ve hareket getirecektir” dedi.

Emlakhaberi.com Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 25 yılı aşkın süredir sektörün içinde biri olarak her zaman doğru ve yatırıma yönelik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Emlak Gündemi

Bitmemiş Projeden ev alana da vatandaşlık verilecek

Yayınlanma tarihi

-

Tamamlanmamış konut projelerinden 250 bin dolar veya daha üstü rakamlar karşılığında alım yapanlara da vatandaşlık hakkı getirildi.

“Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete ’de yayımlandı. Yönetmelik ile en az 250 bin dolar veya karşılığı döviz ya da Türk lirası tutarında taşınmazı, tapu kayıtlarına 3 yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın alan yabancıların Türk vatandaşlığına geçme hakkı kazanabileceğine ilişkin maddeye, tamamlanmamış konut projeleri için de hüküm eklendi.

 Müjdat Güler – Hatice Kolçak

Böylece projesi devam eden taşınmazı satın alan bir yabancı, buna ilişkin sözleşmeyi notere ibraz ederek Türk vatandaşı olabilecek. Ancak söz konusu durumda, bu kişinin 3 yıl süreyle konut üzerindeki haklarını devretmemeyi taahhüt etmesi gerekecek.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, “10 ayda gerçekleşen 30 bin 431 adetlik yabancıya satış rakamı önemli bir veridir. Yabancıya satış yıl sonuna kadar bu düzenlemeyle 40 bin seviyesini aşacak.

Bu da ekonomiye 8-9 milyar dolar döviz girişi sağlayacak. Eğer satışı 50 bine çıkarabilirsek, ekonomiye sadece 1 yıl içinde en az 10 milyar dolarlık döviz girişi sağlayabiliriz” dedi.

Devamını oku

Emlak Gündemi

Miran İstanbul Evleri Esenyurt’ta Yükseliyor

Yayınlanma tarihi

-

Bir milyona yaklaşan nüfusuyla İstanbul’un en hızlı gelişen ilçesi konumundaki Esenyurt son yıllarda özellikle yabancı yatırımcıların ilgi odağı olmuş durumda.

Sayısız parkları ve yeşil alanları, büyük ve işlek alışveriş merkezleri, metro, metrobüs, otobüs gibi her yere ulaşabileceğiniz sıklıkla çalışan toplu taşıma olanakları da Esenyurt’u cazibe merkezi yapıyor.

Çok sayıda markalı ve lüks konutlar ise, ilçenin kalite algısını artıran bir öge. Hem yatırımcı için cazip kazançlar ve yüksek prim olağanı sağlamış hem de yaşayanlar için konforlu bir yaşam merkezi haline gelmiş Esenyurt’un tam ortasında yükseliyor.

Miran İstanbul Evleri… İki bloktan oluşan projede; her isteğe uygun daire tipi bulunuyor. Projenin 100 metre ilerisine gelecek metro durağı, Türkiye’nin en geniş kapasiteli Eğitim ve Araştırma hastanesine olan 50mt mesafesiyle proje, yatırımcısına prim yaptıracak konumda.

Deprem yönetmeliğine uygun ve kale gibi sağlam evinizi alırken, tüm malzemelerin birinci sınıf olduğundan emin olacaksınız. Mükemmel ısı ve ses yalıtımlı, özel mobilyadan üretilmiş mutfak ve banyo dolaplı, birinci sınıf parkeli dairelerinizde her anınızın keyfini çıkarabilirsiniz.

Kaliteli Özel dizayn PVC kaplamalı kapılar, birinci sınıf armatürler, cam duşa kabinli özel fayanslı banyolarınızda rahat rahat yaşayacaksınız.

Teslimleri 2019 sonunda yaşamın başlayacağı sitede, tapular hazır, krediniz hazır, geriye kalan sadece bu muhteşem projede yaşamaya başlamak…

İletişim: Miran İstanbul Evleri Pınar Mah. 19 Mayıs Blv. No:36  Esenyurt / İstanbul – Türkiye +90212) 699 75 53 | +90542 576 04 26

Devamını oku

Emlak Gündemi

Türk Vatandaşlığı ediniminde yasal düzenleme geldi

Yayınlanma tarihi

-

Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun uygulanmasına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik kapsamında 7 aralık 2018 tarihli ve 30618 sayılı Resmi Gazete’de 418 sayılı kararla Madde 1 aşağıdaki şekilde yeniden düzenlenerek yürürlüğe girdi.

11 şubat 2010 tarihli ve 2010/139 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun uygulanmasına ilişkin yönetmeliğin 20. maddesinin 2. fıkrasının (b) bendinde yer alan “satın aldığı” ibaresinden sonra gelmek üzere “veya kat mülkiyeti ya da kat irtifakı kurulmuş en az 250 bin Amerikan Doları veya karşılığında Türk Lirası tutarı peşin olarak yatırılan gayrimenkul satışının vaat edildiğine dair noterden düzenlenen sözleşmenin 3 yıl süreyle devrini ve terkini yapılmayacağı taahhüdüyle tapu siciline şerh edildiği ibaresi eklendi.

Bu değişiklikle birlikte bundan sonra 250 bin Dolar ya da karşılığı Türk Lirası değerine sahip bir taşınmazın peşin olarak noter kanalıyla yapılacak alım vaadi sözleşmesi vatandaşlık hakkı kazanmak için yeterli olacak.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ