Takip Edin

Emlak Ekonomi

Konut kredi faiz oranları düşecek mi?

Yayınlanma tarihi

-

Konut sahibi olmak isteyenler için kredilerde son durum bilgisi oldukça önemli. Her ne kadar şu sıralar vatandaşlar kampanyalı konut satışlarına daha fazla ilgi göstergelerde konut kredisi faizleri kampanyalı satışları da etkileyebiliyor.

Son yıllarda en yüksek seviyeleri görmeye başlayan kredi faizleri özellikle ABD Türkiye arasında yaşanan kriz sonrasında, yüksek mevduatlarda olduğu gibi kredi faiz oranları da seyrini yükseliş trendine bırakmıştı. el yakan kredi faizlerinde düşüşler ise yeni yeni başlamış durumda. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ekonomi politikalarında yaptığı yeni hamleler sayesinde Banaklar gevşemeye başlamış gibi görünüyor.

Bankalar yavaş yavaş ekonomide normalleşmeye ayak uydurmaya başlıyor. Şu sıralarda en düşük konut kredisi veren banka olarak devlet bankası Ziraat Bankası olarak gözüküyor. Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranları diğer bankalara oranla oldukça düşük seviyelerde. Yüzde 2 sınırının altında olan tek banka olarak ev sahibi olmak isteyenlere kredi sunuluyor. Ziraat bankası’ndan konut kredisi kullanacaklar için en düşük oran 1.98 olarak vatandaşı karşılıyor.

Ocak-Şubat 2019’da kredi faizleri düşüşe geçebilir

Yıl sonu nedeniyle kredi pazarında bir daralma söz konusu. Bankalar ekonomide yaşanan gelişmeler sonrasında hasar tespitinde. Lakin 2019 için planlamalar da yapılmaya başlanmış durumda. Yeni yıl 2019 ile birlikte Ocak ve Şubat aylarında kredi satmak isteyecek olan bankaların daha fazla gevşemelerinin mümkün olduğu uzmanlar tarafından öngörülüyor.

Banka Aylık Kredi Faizi (5 Yıl) Aylık Kredi Faizi (10 Yıl)
Ziraat Bankası konut kredisi %1,98 %1,98
ING Bank konut kredisi %2,11 %2,09
Kuveyt Türk* konut kredisi %2,06 %2,16
Türkiye Finans* konut kredisi %2,19 %2,20
Yapı Kredi konut kredisi %2,33 %2,33
Garanti Bankası konut kredisi %2,34 %2,34
İş Bankası konut kredisi %2,50 %2,50
Vakıfbank konut kredisi %2,50 %2,50
TEB konut kredisi %2,58 %2,58
Halkbank konut kredisi %2,59 %2,59
Akbank konut kredisi %2,59 %2,59
QNB Finansbank konut kredisi %2,59 %2,59
Şekerbank konut kredisi %2,74 %2,74
ICBC Bank konut kredisi %2,80 %2,80
DenizBank konut kredisi %2,99 %2,99
HSBC konut kredisi %2,99 %2,99
Anadolubank konut kredisi %2,90 %3,00

Emlakhaberi.com Editörü Sizlere Doğru Tarafsız Özel haberler yazarak bilgi almanızı ve doğru fikirlerle yatırım yapmanız için bilgi aktaran içerikler giriyorum.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emlak Ekonomi

Gayrimenkul sektörü toparlanma sinyalleri veriyor

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi (TR-81) ekim ayında, geçen ayki düşüşün ardından toparlanmaya başladı ve bir önceki aya göre yüzde 0,30, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 7,27 oranında arttı. REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre ise, markalı konut projelerinde yabancı yatırımcıların oranı, bu ay yukarı yönlü seyrini sürdürdü ve yüzde 19’a ulaştı. Bu oran, son 6 aylık ortalamanın (yüzde 12) 7 puan üzerinde.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre ekim ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 19’luk kısmının yabancı yatırımcılara yapıldığı gözlemlendi ve böylece yabancı yatırımcı oranı geçtiğimiz ay, endeks tarihindeki en büyük sıçramalarından birini yaptıktan sonra yükselişini sürdürdü. Yabancı yatırımcıların tercih noktasında ağırlıklı olarak (yüzde 44) 2+1 özellikteki konutların öne çıktığı gözlemlendi. Onu yüzde 33 ile 1+1 ve yüzde 12 ile 3+1 konutlar izledi. Son altı aylık ortalamanın yüzde 12 olduğu yabancı yatırımcılara satışlar haziran ayında yüzde 10, temmuz ayında yüzde 9, ağustos ayında yüzde 11, eylül ayında ise yüzde 18 oranında gerçekleşmişti.

Türkiye genelinde konut satış fiyatları hafif de olsa artış eğiliminde
Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi‘ne göre Türkiye genelinde konut satış fiyatları son bir ayda yüzde 0,30 artarken, son üç ayda yüzde 0,40, son altı ayda yüzde 2,22, son bir yılda yüzde 7,27, son üç yılda yüzde 31,99, son beş yılda ise yüzde 80,76 oranında arttı. Konut kira değerleri ise son bir ayda yüzde 0,01 düşerken, son üç ayda yüzde 1,21, son 6 ayda yüzde 4,47, son 1 yılda yüzde 6,50, son 3 yılda yüzde 24,55, son 5 yılda ise yüzde 64,10 oranında artış gösterdi.

Alıcıların çoğu (yüzde 68) bitmemiş konutları tercih ediyor
Ekim ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 32’si bitmiş konut stoklarından oluşurken, yüzde 68’i ise bitmemiş konut stoklarından oluştu. Bitmemiş konutların satış oranında 3 puanlık bir artış olurken, bitmiş konutların satış oranında ise 3 puanlık bir düşüş yaşandı. Ayrıca Yeni Konut Fiyat Endeksi, ekim ayı stok erime hızı değerlendirildiğinde adet bazlı yüzde 4,9 oranında, metrekare bazlı ise yüzde 4,0 oranında erime gözlemlendi.

Yeni Konut Fiyat Endeksi 1+1 ve 2+1 konutlarda düşüş gösterdi
Yeni Konut Fiyat Endeksi ekim ayında bir önceki aya göre 1+1 konut tipinde yüzde 0,44 oranında; 2+1 konut tipinde yüzde 0,21 oranında azalırken; 4+1 konut tipinde yüzde 1,01 oranında, 3+1 konut tipinde yüzde 0,33 oranında arttı. Metrekare bazında ise 51-75 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,51 oranında; 76-100 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,34 oranında düşerken; 101-125 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,37; 126-150 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,55; 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda ise yüzde 1,34 oranında artış gösterdi.

Yeni Konut Fiyat Endeksi 8 yılda yüzde 82,50 oranında arttı
Yeni Konut Fiyat Endeksi, ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,05 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,82 oranında, endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı ocak ayına göre ise yüzde 82,50 oranında artış gösterdi ve endeks değeri 182,5’e ulaştı. Yeni Konut Fiyat Endeksi ekim ayında bir önceki aya göre, İstanbul Asya Yakası’nda yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0,10 oranında azalırken; İstanbul Avrupa Yakası’nda yer alan markalı konut projelerinde ise yüzde 0,11 oranında arttı. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya Yakası’ndaki projeler Avrupa Yakası’na kıyasla 10,40 puan fazla artış gösterdi.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi, 2018 yılı ekim ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Markalı konut projelerinde gerçekleştirilen satışlara baktığımızda, kurda yaşanan dalgalanmanın da etkisiyle yabancı gayrimenkul alıcısının Türkiye’ye ilgisinin sürdüğünü görüyoruz. Ekim ayında yabancı yatırımcılara yapılan konut satışları, son 6 aylık ortalamanın yüzde 7 üzerine çıkarak, yüzde 19’a ulaştı. Ayrıca ekim ayı yeni konut satışlarında peşinat yüzde 39, banka kredisi yüzde 14 ve senet kullanım oranı yüzde 47 olarak gerçekleşti. Senet kullanımının, peşinat ve banka kredisi oranlarından yüksek olmasında, kredi faizlerindeki artışın yanı sıra, proje geliştiricilerinin sunduğu avantajlı ödeme seçeneklerinin de etkili olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

REIDIN CEO’su Kerim Alain Bertrand ekim ayı sonuçları hakkında şunları söyledi: “Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayan Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’nin (TR-81) ekim ayında nispi bir durağanlık sürecine girdiğini gözlemliyor. Bu ay içinde ise endekste yüzde 0,30 oranında bir değer artışı yaşandığı bilgisine ulaşıyoruz. Endekste geçen ay yaşanan azalışa kıyasla bu ay gözlemlenen artış, sektörün bu yıl sonuna doğru canlanma sürecinde olabileceği yönünde bir sinyal olarak görülebilir. Vergi teşviklerinin devamına ilişkin hükümet tarafından alınan kararlar, yıl sonuna doğru sektörün toparlanmasına destek olmakla birlikte; fiyatlarda önümüzdeki dönemde gözlemlenecek artış veya azalış, bu toparlanmanın kalıcı olup olmayacağını bizlere gösterecektir.”

Ekim ayı kira artışında Antalya, satış fiyatları artışında Sinop öne çıktı
Ekim ayında Sinop’ta metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 1,26 oranında arttı ve Sinop, satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde Kars’ta metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 1,85 oranında azaldı ve Kars, satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir oldu. Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,01 oranında azaldı ancak geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 6,50 oranında artış gerçekleşti. Ekim ayında Antalya’da metrekare başına konut kira değerleri yüzde 1,83 oranında arttı ve Antalya kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde Batman’da metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2,73 oranında azaldı ve Batman kiraların en çok azaldığı şehir oldu.

En yüksek yıllık kira getirisi sunan iller 7 aydır değişmiyor: Aydın, Van ve Kırklareli
Satın alınan konutların kiraya verilmesi durumunda, alış fiyatının kaç yıl içerisinde yıllık kira değeri ile karşılanabileceğini gösteren amortisman süresi verilerine göre, ekim ayının en kısa amortisman süreleri yedi aydır olduğu gibi yine Aydın, Van ve Kırklareli şehirlerinde ölçüldü. Kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanan REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranının en yüksek olduğu şehirler de yine Aydın, Van ve Kırklareli oldu.

Devamını oku

Emlak Ekonomi

Gayrimenkulde alım-satım işlemleri gerçek değerden olacak

Yayınlanma tarihi

-

Emlak alım-satım işlemlerinde mülk değerlerinin düşük gösterilmesinden Devletin önemli gelir kaybına uğradığını ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; tapu kayıtlarında yapılan işlemlerin gerçek değerlerinden gösterilmesi amacıyla yeni bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Hesaplanan tapu harcı masraflarını azaltacak olması nedeniyle konut alıcılarından da karşılık bulan emlak değerlerinin olduğundan düşük değerlerle beyan edilmesi; yılda ortalama 1.3 milyon konut satışının gerçekleştirildiği Türkiye’de devletin çok önemli miktarda bir gelir kaybına uğramasına yol açıyor.

Maliye’nin müfettişleri sürekli denetimlerini sürdürse de gelir kaybının sadece çok küçük bir kısmı telafi edilebiliyor. Bu durumun devletin önemli bir gelir kaybına yol açtığını dile getiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bu durumun düzeltilmesine yönelik yeni bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Müteahhitlerin gerçek satış değerlerinin altında fatura kestiklerine ve bunun da tapuda hesaplanan tapu harcı tutarlarının olması gerekenin çok altında hesaplanmasına yol açtığına dikkat çeken Bakan Kurum yaptıkları çalışma ile birlikte gayrimenkullerin gerçek değer üzerinden satışının yapılmasını ön görecek hem maddi hem de teknik anlamda tedbirler alacaklarını söyledi.

Tapu harcı oranları ne kadar?

Tapu harcı oranları evin satış bedeli üzerinden alıcıdan ve satıcıdan yüzde 2’şerden olmak üzere yüzde 4 olarak uygulanıyor. Hükümetin gayrimenkul sektörüne destek olmak amacıyla aldığı ve sonradan süresini uzattığı bir kararla birlikte 31 aralık 2018 tarihine kadar toplamda yüzde 3 olarak uygulanıyor, 1 ocak 2019’dan itibaren yeniden toplam yüzde 4 olarak uygulanmaya başlayacak.

Devamını oku

Emlak Ekonomi

Makyol Gayrimenkul’den yeni villa projesi

Yayınlanma tarihi

-

Makyol İnşaat’ın Gayrimenkulden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kemal Şahismailoğlu 2019 yılında Büyükçekmece Gölü manzaralı arazi üzerinde 300 milyon TL değerinde yatırıma başlamayı hedeflediklerini açıkladı.

Makyol Gayrimenkul’ün faaliyetleri ve 2019 yılı hedefleri, Mövenpick İstanbul Hotel’de, 12 Kasım Pazartesi günü düzenlenen basın sohbet toplantısıyla paylaşıldı.

Toplantıya, Makyol İnşaat’ın Gayrimenkulden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kemal Şahismailoğlu, İş Geliştirme, Satış ve Pazarlama Koordinatörü Nil Atak ve Grup Satış Müdürü Ahmet Palut katıldı.

Toplantıda konuşan Kemal Şahismailoğlu, Makyol’un, 53 yıllık mazisiyle Türkiye’nin taahhüt alanında faaliyet gösteren sayılı markalarından biri olduğunu ve “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Taahhüt Şirketi” arasında yer alarak küreselleştiğinin altını çizdi.

Taahhüt alanında elde ettikleri deneyimi, 1993 yılından bu yana farklı alanlarda geliştirdikleri gayrimenkul projelerine de başarılı bir şekilde yansıttıklarını belirten Şahismailoğlu, şunları söyledi:

“Gayrimenkul alanında 1993 yılında Etiler’deki İTÜ Konutları’yla başladığımız projemizin devamında 1996 yılında Haramidere Carrefour AVM’yi hayata geçirdik. Ardından 2003 yılında Mövenpick Hotel İstanbul, 2004 yılında Bodrum’da yer alan Doria Evleri, 2007 yılında Doria Hotel Bodrum, 2011 yılında ise Le Meridien İstanbul Etiler’i inşa ettik. Sonrasında 180 milyon TL yatırım değerine sahip ilk markalı konut projemiz Makyol Yaşam Beylikdüzü’nü inşa ederek sahiplerine teslim ettik. Toplam 464 daire ve 84 birim ticari alana sahip Makyol Yaşam’da şu an doluluk oranımız yüzde 95 civarında. Bir diğer markalı konut projemiz 200 milyon TL yatırımla Bahçeşehir’de yükselmeye devam eden Makyol Santral. Roy Higgs Mimarlık tarafından projelendirilen Makyol Santral; toplam 16 bin 906 metrekare arazi üzerine 5 blokta 407 daire, 9 villa ve ticari alanlardan oluşuyor. Makyol Santral’i gelecek yılın ikinci yarısı teslim etmeye başlayacağız.”

“Varlıklarımız 7 milyar TL, Arazi Stoku 2,5 milyar TL”

Makyol Gayrimenkul’un, toplam 7 milyar TL değerinde varlığa ve 2,5 milyar TL değerinde de arazi stokuna sahip olduğunu bildiren Şahismailoğlu: “Gelecek yıl ilk yatırımı Büyükçekmece Gölü manzaralı 120 dönüm arazi üzerinde gerçekleştirmeyi planladığımız, ardından orta vadede Beylikdüzü ve Esenyurt’ta yeni açılan İstanbul Havalimanı’na yakın konumdaki arazilerimiz üzerine proje geliştirmek için çalışmalarımıza başlayacağız.” dedi.

Şehrin karmaşasından uzak, geniş yeşil alanların yer aldığı 120 dönümlük bir alanda toplamda 300 milyon TL yatırıma sahip olacak yeni bir projeye başlayacaklarını belirten Makyol İnşaat’ın Gayrimenkulden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kemal Şahismailoğlu projeye dair şu detayları aktardı.

“Makyol Gayrimenkul olarak yeni projemizde ayrıcalıklı bir yaşam sunmayı hedefliyoruz. Bilindiği üzere İstanbul’un en büyük sorunlarından biri ulaşım ve çok katlı yapılar. Yeni geliştireceğimiz projede az katlı villaların yer alacağı, şehir hayatının karmaşasından uzak ama aynı zamanda ulaşım açısından birçok avantajı bir arada sunacak ayrıcalıklı bir projeye imza atacağız. Makyol Gayrimenkul olarak bir proje geliştirirken bölgenin ihtiyacını göz önünde bulunduruyor ve bu doğrultuda konut, ofis ve ticari üniteleri değerlendiriyoruz. Değeri günden güne artan Büyükçekmece de şehrin merkezine kıyasla daha huzurlu ve ailelerin tercih edeceği bir yaşam konsepti için çalışıyoruz. 300 milyon TL yatırımla hayata geçecek göl manzaralı, geniş yeşil alanlar ve az katlı villaların yer alacağı yeni projemiz için oldukça heyecanlıyız.”

“2018’i yüzde 20 Ciro Artışı ile Bitirmeyi Hedefliyoruz.”

Makyol Yaşam ve Makyol Santral’de mevcut yatırım miktarlarının yüzde 70’i kadar bir satış cirosuna ulaştıklarını belirten Kemal Şahismailoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Öncelikle Makyol Yaşam’dan ev sahibi olanlar ve yaşamaya başlayanların büyük bir kısmı, Makyol güvencesini ve inşaat kalitesini deneyimledikten sonra ya Makyol Santral’deki fırsatlardan faydalanmayı tercih ettiler ya da Makyol Santral için birer referans noktası haline geldiler. Bunun da en önemli sebebi Makyol Yaşam’dan ev sahibi olanlara, aradan geçen zaman zarfında neredeyse yüzde 100 kazandırmış olmamızdan ileri geliyor.

Bu çerçevede yılbaşından bu yana her iki projemizden de ev sahibi yapacak birçok kampanya düzenledik, Emlak Konut’un kampanyalarına dâhil olduk. Ekim ayında Makyol Santral nezdine peşin ödemelerde metrekaresi 4.250 TL’den başlayan fiyatlarla yüzde 25 indirim ya da 23 bin TL’den başlayan peşinat fırsatı sunan bir kampanya başlattık. Yine aynı dönemde Makyol Yaşam’daki son 60 daire için hemen teslim imkânıyla peşin ödemelerde yüzde 10 ‘Enflasyonla Topyekun Mücadele’ indiriminin yanı sıra, yüzde 10 ek indirim ya da ‘yüzde 0 faiz, yüzde 20 peşinat ve 36 ay vade’ imkanı sunmaya başladık. Bu çerçevede Makyol Gayrimenkul olarak 2018 yılını geçen yıla oranla yüzde 20 ciro artışı ile bitirmeyi hedefliyoruz.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ