Takip Edin

Dekorasyon ve Mimari

“Konut Sektöründe 2018 Yılı Yatırımcı Yönelimlerini Yeni Nesil Kullanıcı İhtiyaçları Belirleyecek…”

Kadir Özel

Yayınlanma tarihi

-

Bugüne kadar yurtiçinde ve yurtdışında farklı fonksiyonlarda pek çok nitelikli mimari ve iç mimari projeye imza atan Alpugan Mimarlık kurucusu Mimar Boğaç Alpuğan, 2018’de gayrimenkul sektörünün geleceği ve konut endüstrisinin kullanıcı alışkanlıklarına etkisini analiz ederek, sektörde yatırımcı bakışını değiştirecek, kendi trendlerini oluşturacak ciddi bir değişim sürecinin gerçekleşeceğini vurguladı.

Alpugan Mimarlık kurucusu Boğaç Alpuğan, konut endüstrisi ve gayrimenkul sektörünün geleceğini değerlendirirken sektöre yeni bakışlar katacak ve kullanıcıların yaşam pratiklerini değiştirecek ciddi bir değişim sürecinin yaşanacağını vurguluyor. Düşük getiriler, konut faizleri, yatırım yapma ve birincil varlıkların kısıtlılığı gibi kritik faktörlerin sektörün geleceğinde dinamik bir devinime sebep olduğunu belirten Alpuğan, yakın gelecekte farklı bir fikir ve yeni bir anlayış ortaya koyabilen yatırımların ayakta kalabileceğine inanıyor.

Boğaç Alpuğan, gayrimenkul projelerinin en az tasarımları kadar önemli bir aşamasının da pazarlama ve satış süreci olduğunu belirtiyor: “Tasarladığımız yapıların belirli bir aşamasında devreye giren pazarlama ve satış ekipleriyle yapının pazarlamasını güçlendirebilecek verileri oluşturmaya çalışıyoruz. Bazı yatırımcılar mimar seçiminden sonra bu kişileri devreye sokarak doğru tasarımın oluşmasını ve sektörde ön saflara çıkmayı kolaylaştırıyorlar” diyen mimara göre bu aşama yapı satışını hızlandıran ve kolaylaştıran bir unsur olarak değerlendirilebilir. Bu pazarlama sisteminin içerisinde AVM, havuzlar, fitness ve SPA alanları gibi sosyal kullanım alanlarının da birer pazarlama aracı olarak mimariyi güçlendirdiğini belirten Alpuğan şöyle ekliyor: “İyi ve akıllı tasarım artık yatırımcının elini daha fazla güçlendiriyor ve sektörde iyi mimari proje ihtiyacı değişimin en belirli aracı olarak duruyor.”

Mimar Boğaç Alpuğan, değişimin sadece sektörel stratejilerde değil, konut tipolojilerinde ve sosyal – bireysel kullanım alanlarının oranında da gözleneceğinin altını çiziyor. Günümüz yönetmelikleri içerisinde en düşük kullanımı garantilemek için hazırlanmış sosyal alana ayrılan alanlar, yeşil alanlar gibi kavramların, 2018’de gayrimenkul projelerini farklılaştıracak en önemli öğeler olduğunu belirtirken, sektörde bu konuya önem veren projelerin kullanıcı taleplerinin de etkisiyle öne çıkacağını vurguluyor. Alpuğan’a göre konut tipolojilerinin değişimi sonucu, kullanılan malzemelerin farklılaşmasıyla gelecekte akıllı mutfak tezgahları, aynalar, tek bir tuş ile kontrol edilebilen evler daha çok hayatımıza girmeye başlayacak ve kullanıcıların yaşam pratiklerini değiştirecek.

“Birçok insan iş hayatı ile yaşlılık hayatını aynı bölgelerde geçirmemek için yatırım yapmaya başlıyor. Kent içi kullanımlarda kiralama ağırlıklı ilerlerken, yeşil alanın bol olduğu yerlerde konut sektörü hızını arttırıyor” diyen Mimar Boğaç Alpuğan kullanıcı arayışlarının bu yeni trendlere uygun olarak geleceği şekillendirdiği günümüzde gayrimenkul projelerinin yatırımcı yönelimlerinin de bu yönde gelişmesi gerektiğinin altını çizerek sözlerini tamamlıyor.

Alpugan Mimarlık Hakkında

İzmir Serbest Mimarlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Mimar Boğaç Alpuğan tarafından 2003 yılında İstanbul’da kurulan Alpugan Mimarlık, yurt içi ve yurtdışında, gayrımenkul projelerinden rekreasyon yapılarına, turizm yapılarından gastronomi mekanlarına çok farklı ölçek ve tipolojilerde mimari ve iç mimari projeler üretiyor.

Mimarlığın ‘tasarım’ demek olduğu fikrinden yola çıkarak biçimlendirdiği projelerde en iyi kullanıcı deneyimini sunmaya odaklanan Alpugan Mimarlık, profesyonellerden oluşan ekibiyle iyi düşünülmüş tasarımlar yaratmayı ve bunları beklenmedik şekillerde geliştirmeyi amaçlıyor; mesleki etiği, sürdürülebilir yaklaşımları, ekonomik çözümleri ve inovasyonu öncelleyen tasarım çizgisinden ödün vermeden, bağlamsal dinamiklerle ve çevresel kriterlerle uyumlu projelere imza atıyor.

Emlakhaberi.com Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 25 yılı aşkın süredir sektörün içinde biri olarak her zaman doğru ve yatırıma yönelik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dekorasyon ve Mimari

Düfa Boya İle Yılın Rengini Evinize Taşıyın

Kadir Özel

Yayınlanma tarihi

-

Düfa Boya, renk uzmanlarına göre yaratıcılık, orijinallik ve vizyoner düşünce ile örtüşen 2018 yılının rengi Ultra Violet’i evinize taşıyor.

Moda ve tasarım dünyasının her yıl merakla beklediği “Yılın Rengi” Pantone Color Institute tarafından açıklandı. 2018 yılının rengi Ultra Violet oldu. Renk skalasında birbirinin tamamen zıttı olarak konumlanan kırmızı ve mavinin birleşmesiyle ortaya çıkan Ultra Violet, 2018 yılında modadan sanata, dekorasyondan mimariye kadar pek çok alanda karşımıza çıkacak.

Ev dekorasyonunda en önemli detaylardan biri olan renk seçimi, yaşam alanlarımızı daha canlı hale getirmemiz için büyük önem taşıyor. Düfa Boya renk uzmanları 2018 yılın rengini evine taşımak isteyenlere Düfa İç Cephe Renk Koleksiyonu’ndan 4030 Menekşe/Violet rengini öneriyor.

Renk seçimlerinde alanımızdaki doğal ışığın, mevcut mobilya/aksesuarların ve alan genişliğinin dikkate alınması gerektiğini belirten Düfa Boya renk uzmanları; beyaz haricinde renk seçimlerinde tamamlayıcı renkler kullanarak yumuşak geçişler yapabileceğimizi, yaşam alanlarımıza farklı boyut ve doku kazandırabileceğimizi belirtiyor.

Düfa Boya Hakkında:

Üstün Alman teknolojisi ve AB standartlarına uygun kalitesi ile Türk pazarında kısa zamanda kabul gören DÜFA Boya, çevre ve insan sağlığına duyarlı, uygulaması pratik su bazlı boyalar üretmektedir. “Boyanın Ustası” sloganıyla pazara renk getiren Düfa, Mix makine renklendirme teknolojisi ile müşterilerine 70 binin üzerinde renk seçeneği sunmaktadır.

Devamını oku

Dekorasyon ve Mimari

edding’ten evinizi ısıtacak dekorasyon önerileri

Kadir Özel

Yayınlanma tarihi

-

Eviniz kışa hazır mı? Dışarı çıkmanın zor olduğu, evde daha çok vakit geçirilen bu mevsimde, herkesin isteği huzurlu ve sıcak bir ortama sahip olabilmek. Bu yıl evde kış atmosferini doyasıya yaşamanın yolu edding ile yapacağınız küçük dokunuşlardan geçiyor.

edding, kolay ama etkili dekorasyon fikirleriyle soğuk kış günlerinde birkaç adımla evde daha sıcak bir ortam sunuyor. Battaniyelere, kilimlere ve kozalaklara, edding hobi sanat kalemleriyle hayata geçireceğiniz rengarenk tasarımlar eşlik ediyor.

Eviniz için kışın uyumlu ve huzur verici renkleriyle kış atmosferini yaratabilirsiniz. Biraz beceriyle kış tonlarını evinizin dekorasyonuna dahil edebilirsiniz. Sınırsız hayal gücünüz ve birbirinden renkli edding hobi-sanat kalemleri ile bunu büyük bir zevkle yapabilirsiniz. Şablonları ise dışarıda gezinirken doğrudan doğadan toplayabilirsiniz. Canlı tonlarda edding hobi-sanat kalemleri ile tasarlayacağınız dekoratif eşyalarınızın üzerine evinize renk katacak kozalak ve kokinaları serpiştirebilirsiniz. Kış dekorasyonunun vazgeçilmezlerinden olan bu doğal malzemeleri edding kalemlerle boyayabilir, ister bir sepetin içinde masanızda, ister kapı süsünde kullanabilirsiniz.

edding ile kış ortasında içinizi ısıtmaya yetecek sıcak bir ev dekorasyonu yapabilir, zamanınızın çoğunu geçirdiğiniz yerlerde pozitif duygularınızı tetikleyecek ve size enerji verecek sıcak değişimlerle kışı çok daha mutlu geçirebilirsiniz.

Devamını oku

Dekorasyon ve Mimari

DYO’nun ‘Ustalığa Değer’ projesinin dördüncü durağı Bursa oldu

Kadir Özel

Yayınlanma tarihi

-

‘Yarınlar İçin Değer’ kurumsal sosyal sorumluluk projesi çatısı altında, 2016 yılından bu yana ‘Ustalığa Değer’ diyerek boya ustalarına eğitim veren DYO, Ankara, Mersin ve Adana’dan sonra bu kez Bursa’daydı. Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip 20 ustaya, mekânda renk ve ışık kullanımıyla ilgili teknik bilgilerin yanı sıra iş alma olanaklarını nasıl geliştirecekleri anlatıldı.

 

Boya sektörünün lider şirketi DYO’nun Türkiye’de değer yaratma hedefiyle başlattığı ‘Yarınlar İçin Değer’ çatısı altında gerçekleştirilen ‘Ustalığa Değer’ projesi bu yıl 5 ilde boya ustalarıyla buluşuyor. 2016 ve 2017 yıllarında 13 farklı ilde mesleki yeterlilik belgesine sahip 316 boya ustasına eğitim verilmesini sağlayan DYO, 2018’deki çalışmalarına Ankara, Mersin ve Adana’dan sonra Bursa ile devam etti. 17 Şubat tarihinde Bursa Heybeli Otel’de gerçekleştirilen eğitim programı çerçevesinde mesleki yeterlik belgeli 20 ustaya, mekânda renk ve ışık kullanımı ile ilgili teknik bilgilerden, mekân kombinasyonu yaratmaya kadar birçok noktanın incelikleri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Burçin Cem Arabacıoğlu tarafından anlatıldı.

 

MYK BELGESİ’NE SAHİP TÜM USTALAR KATILABİLİYOR

Eğitimde boya ustaları bir iç mimar gözüyle; mekânda renk ve ışık uyumuyla ilgili temel dersler alırken, müşteri ilişkileri ve iyi iletişim ile iş alma olanaklarını nasıl geliştireceklerine dair önemli bilgiler de edindi.  Eğitim sonunda yapılan sınav ile başarılı olan ustalar MSGSÜ Sürekli Eğitim Merkezinden başarı belgesi almaya hak kazandı.

DYO’nun Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirdiği ‘Ustalığa Değer’ projesi çerçevesinde, MYK tarafından belgelendirilmiş birikimli ve deneyimli ustaların mesleki hayatlarına ivme kazandırmak, mesleğe yeni katılmış genç ustaların kabiliyetlerini geliştirmelerine olanak sağlamak ve sektör itibarının artırılması hedefleniyor. 2016 yılından bu yana devam eden ‘Ustalığa Değer’ eğitimlerine MYK Belgesi’ne sahip tüm boya ustaları katılabiliyor.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ