Takip Edin

Genel

Mina Başaran’dan kadınlara son mesaj

Yayınlanma tarihi

-

Dün akşam saatlerinde Başaran Holding’e ait özel jet Dubai’den dönerken İran sınırlarında düştü. Kazada Başaran Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mina Başaran ve 7 arkadaşı ile birlikte tüm uçak mürettebatı hayatını kaybetti. Mina Başaran, MAG Mart sayısı için röportaj vermişti.

Samimi ve içten tavırları ile bilinen Mina Başaran, “ Araştırmacı kişiliğimi ve enerjik tavrımı her yaptığım işte sergilerim. Genel olarak sorumluluk almayı ve öğrenmeyi seven biriyim. Bunu iyi bir avantaj olarak görüyorum” diye kendini anlatmıştı. Mina Başaran, başarılı iş kadını olmak isteyen kadınlara; daha çok kendi ayakları üzerinde durabilen, değer yaratan, güvenilen, yenilikçi, aynı zamanda cesaretli bireyler olmayı hedeflemelerini tavsiye etmişti.

Başarıyı nasıl tanımlarsınız? Başarının parametreleri nelerdir sizce?

Gerçek başarının arzuladığın ve inandığın konularda elinden gelenin en iyisini ortaya koymak olduğunu düşünüyorum. Konuya, kazanmak ya da kaybetmek olarak yaklaşmıyorum. Kısaca başarı, hangi konuda olursa olsun, o işi en iyi şekilde sonuçlandırmaktır. Bu güne kadarki sorumluluklarımı en iyi şekilde yerine getirerek şu anki konumumu hak etmem en büyük şahsi başarımdır.

Başarılı bir iş kadını olmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?

Daha çok kendi ayakları üzerinde durabilen, değer yaratan, güvenilen, yenilikçi, aynı zamanda cesaretli bir birey olmayı hedeflemelerini tavsiye ederim.

İş hayatında size başarıyı getiren, farklılık yarattığınız alanlar neler oldu?

Her konuda mükemmeliyetçi bir yaklaşımım var. Bu beni ve çevremdekileri biraz fazla yorsa da sonuçları bizi mutlu ediyor. Araştırmacı kişiliğimi ve enerjik tavrımı her yaptığım işte sergilerim. Genel olarak sorumluluk almayı ve öğrenmeyi seven biriyim. Bunu iyi bir avantaj olarak görüyorum. Edindiğim bilgi birikiminin her geçen gün şirketimize daha fazla fayda sağlayacağına inanıyorum.

İş hayatında taviz veremeyeceğiniz prensipleriniz nelerdir?

Güven ve sürdürülebilirlik benim için çok önemli. Etik değerleri ve her ilişkide olduğu gibi saygı ve özveriyi de unutmamak gerek…

Türkiye’de kadınların iş hayatındaki rolünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Genel olarak kadınlar, erkeklere göre iş hayatında daha büyük özveriyle çalışmak zorunda kalıyor. Kadınların detaycı ve titiz çalışma prensiplerine sahip olması, iş hayatında daha kararlı olmalarıyla sonuçlanıyor. Farklı bakış açılarıyla toparlayıcı ve üretken yapıları, çalışma hayatına ekstra katkı sağlıyor. İletişim becerileri yüksek olduğundan özellikle satış ve pazarlama süreçlerinde çok daha aktif ve başarılılar. Sürekli değişkenlik gösteren sektörlerde de bunu başarmak büyük sorumluluk.

Daha iyi noktalara gelebilmek için nasıl desteklenmeleri gerekiyor sizce?

Hangi alanda olursa olsun Türk kadının çözüm bekleyen en büyük sorunu “fırsat eşitsizliği”. Bu durum kadını; eğitimden, iş hayatından ve dolayısıyla tüm iktisadi faaliyetlerden soyutluyor. Kadını dışa bağımlı hale getiriyor. Toplum içinde pasif bir statüye itiyor.

Temelde cinsiyet değil, birey bilincinin oluşturulması gerekir diye düşünüyorum. Bu anlayışın benimsenmesiyle yükselen farkındalık, beraberinde kadının toplumda güçlenmesini sağlayacaktır. Maalesef ki ülkemizde kadınların sosyal ve aile yaşamlarında ciddi sorunları var. Ülkemizde bu konuda her ne kadar sivil toplum örgütleri bulunsa da yetersiz kalıyor. Sayılarının nitelikleriyle birlikte artırılması gerekir. Ayrıca gerektiğinde pozitif ayrımcılık da yapılmalı. Bu durum kanunlarla desteklenmeli. Özellikle iş dünyasında bu konuda örnek gösterilecek başarılı durumlar var.

İşten arta kalan vakitlerinizde dinlenmek ve eğlenmek için neler yapıyorsunuz?

Seyahat etmeyi çok seviyorum, bu yüzden her fırsatta keyif aldığım yerlere gidiyorum. Boş bulduğum anlarda da spaya gidip dinlenmek çok iyi geliyor, tazelenip yoğun tempoya adapte olabiliyorum. Alışverişi de unutmamak gerek; kendimi en güzel ödüllendirdiğim şeylerden biri.

Emlakhaberi.com Editörü Sizlere Doğru Tarafsız Özel haberler yazarak bilgi almanızı ve doğru fikirlerle yatırım yapmanız için bilgi aktaran içerikler giriyorum.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

7. İnşaat ve Konut Konferansı 15 Ocak Ta Yapılacak

Yayınlanma tarihi

-

Sektörün önde gelen isimlerini bir araya getiren İnşaat ve Konut Konferansı’nın yedincisi 15 ocak 2019 tarihinde düzenlenecek.

7. İnşaat ve Konut Konferansı’nın yeri ve tarihi belli oldu. Konferansı düzenleyen Eventuum’dan yapılan açıklamaya göre 15 ocak 2019 salı günü yapılacak konferans Ataşehir’deki Sheraton Grand Hotel’de gerçekleştirilecek.

Konferansla birlikte bir araya gelecek olan sektörün önde gelen isimleri, patronlar, sivil toplum kurluşları üyeleri, sektör paydaşları, üst düzey çalışanlar bu prestijli konferansta inşaat sektörünün mevcut durumunun analizini yapacak ve gelecek projeksiyonları konuşulacak.

İlk olarak 2012 yılında düzenlenmeye başlayan konferans bugüne kadar 1500’ü aşkın sayıda değerli ismi ağırladı.

Yedi yıldan bu yana düzenli organize ettikleri konferansın sektöre sağladığı katkılar sebebiyle heyecan içinde beklenen büyük bir buluşmaya dönüştüğünü ifade eden Eventuum Genel Müdürü Pınar Kopuz; her sene olduğu gibi bu sene de konfenansta birbirlerinden değerli isimleri konuk edeceklerine dikkat çekerek inşaat sektörüyle ilgili yatırımcı, uygulayıcı ve tüm karar vericileri bir araya getirerek işbirliği fırsatlarına ve bilgi alışverişine zemin oluşturmayı hedeflediklerini kaydetti.

Konferansa katılmak isteyenler +90 212 258 48 50 numaralı telefondan veya  conference@eventuum.net e-posta adresine mail göndererek bilgi alabilir.

Devamını oku

Genel

Bitmemiş Projeden ev alana da vatandaşlık verilecek

Yayınlanma tarihi

-

Tamamlanmamış konut projelerinden 250 bin dolar veya daha üstü rakamlar karşılığında alım yapanlara da vatandaşlık hakkı getirildi.

“Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete ’de yayımlandı. Yönetmelik ile en az 250 bin dolar veya karşılığı döviz ya da Türk lirası tutarında taşınmazı, tapu kayıtlarına 3 yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın alan yabancıların Türk vatandaşlığına geçme hakkı kazanabileceğine ilişkin maddeye, tamamlanmamış konut projeleri için de hüküm eklendi.

 Müjdat Güler – Hatice Kolçak

Böylece projesi devam eden taşınmazı satın alan bir yabancı, buna ilişkin sözleşmeyi notere ibraz ederek Türk vatandaşı olabilecek. Ancak söz konusu durumda, bu kişinin 3 yıl süreyle konut üzerindeki haklarını devretmemeyi taahhüt etmesi gerekecek.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, “10 ayda gerçekleşen 30 bin 431 adetlik yabancıya satış rakamı önemli bir veridir. Yabancıya satış yıl sonuna kadar bu düzenlemeyle 40 bin seviyesini aşacak.

Bu da ekonomiye 8-9 milyar dolar döviz girişi sağlayacak. Eğer satışı 50 bine çıkarabilirsek, ekonomiye sadece 1 yıl içinde en az 10 milyar dolarlık döviz girişi sağlayabiliriz” dedi.

Devamını oku

Genel

Bakan Kurum sayılı günler kala son rakamı açıkladı

Yayınlanma tarihi

-

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 31 Aralık itibarıyla sona erecek İmar Barışı için şu ana kadar 8 milyon 900 bin vatandaşın başvuruda bulunduğunu ve 7 milyar 511 milyon liralık ödeme yapıldığını bildirdi. Bakan Kurum, yıl sonuna kadar başvuru sayısının 10 milyonu bulmasını ve geçmesini beklediklerini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi gezi ve incelemelerde bulunmak üzere uçakla Erzurum’a geldi. Erzurum Kalesi’ni de içine alan bölgede yaklaşık 250-300 bin metrekarelik millet bahçesi oluşturacakları bilgisini veren Kurum, tarih ve kültürün öne çıktığı sosyal donatı alanı meydana getireceklerini belirtti. Belediye başkanlarıyla yapılan toplantıda kent merkezinde yaşanan hava kirliliğinin gündeme geldiğini ifade eden Bakan Kurum, Türkiye’de 339 hava izleme istasyonuyla hava kalitesini izlediklerini söyledi.

Erzurum’da 5 bölgede hava kirliliğini takip ettiklerini vurgulayan Bakan Kurum, şu an için kent merkezindeki hava kirliliği seviyesinin iyi oranda olduğuna dikkat çekti. Kışın gelmesiyle birlikte kalitesiz kömür kullanmaktan kaynaklı bir kirlilik söz konusu olduğunu anlatan Bakan Murat Kurum, “Kömürün kalitesini Valimizle konuştuk. Vali Bey daha kaliteli bir kömür temini ya da doğal gaz kullanımını yaygınlaştırarak kent merkezi için bir düzenlemeye gidecek. Alt gelir grubu vatandaşlara destek olması için Bakanlığımızın sürdürdüğü yardım süreci var. Şehir merkezinde yaşanan bu hassasiyeti ileteceğiz. Valilik konunun takipçisi olacak. Hava kalitesini daha iyi seviyelere çıkaracağız” diye konuştu.

İMAR BARIŞI’NA 8 MİLYON 900 BİN BAŞVURU

Erzurum Kalesi önündeki basın açıklaması sonrası soruları cevaplandıran Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye genelinde 8 milyon 900 bin vatandaşın İmar Barışı’na başvurduğu bilgisini verdi. 7 milyar 511 milyon lira gelirin söz konusu olduğunu bildiren Bakan Kurum, başvuruların Aralık sonu itibarıyla biteceğini hatırlattı. Erzurum genelinde başvuru sayısının 45 bin olduğunu, vatandaşların 15 milyon TL ödeme yaptığını ifade eden Kurum, “Bilindiği gibi İmar Barışı 31 Aralık 2017 tarihine kadar yapılan yapıları içeriyor.

Valileri, belediye başkanlıklarını bu konuda uyarıyoruz, ’31 Aralık 2017’den sonra yapılmış yapıları kayda almayın’ diye. Konuyu Bakanlık denetim birimleri sıkı takip ediyor. Biz İmar Barışı’ndan 14 milyon vatandaşın yararlanmasını bekliyorduk. Şu ana kadar 9 milyona yaklaştı. Müracaatlar Aralık sonuna kadar devam edecek. 10 milyon seviyelerine gelecek ve aşacaktır diye düşünüyoruz” dedi.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ