Takip Edin

Emlak Dijital

Müşteri deneyiminde EMEA Bölgesi’nin en iyisi Pronet oldu

Yayınlanma tarihi

-

pronet-guvenlik

Türkiye’nin lider güvenlik şirketi Pronet, bu yıl 11.’si düzenlenen çağrı merkezi sektörünün dünya çapındaki en prestijli ödüllerinden Contact Center World Awards’un, EMEA Bölgesi’nde (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) “En İyi Müşteri Deneyimi” kategorisinde birinci oldu.

Herhangi bir tehlike anında oluşan sinyale müdahale etmek için abonelerine ortalama 10 saniye gibi kısa bir sürede dönüş yapan Pronet, hayat kurtaran hizmetiyle farkını ortaya koyarak ödüle layık görüldü. 2015’te de Türkiye’de En İyi Müşteri Deneyimi Ödülü’nü alan Pronet, EMEA Bölgesi’nin en iyisi olarak, Las Vegas’ta düzenlenecek dünya finallerine katılmaya hak kazandı.

Pronet, çağrı merkezi alanında, sektörün en iyilerinin yarıştığı Contact Center World Awards’tan büyük ödülle döndü. Bu yıl 11. kez düzenlenen, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’dan birçok şirketin katıldığı yarışmada Pronet, “En İyi Müşteri Deneyimi” kategorisinde EMEA Bölgesi birincisi oldu. Bu ödülle Pronet, kasım ayında Las Vegas’ta düzenlenecek dünya finallerinde yarışma hakkını da elde etti.

Sıradan bir çağrı merkezinin ötesinde, verdiği kaliteli ve hızlı hizmetle hayat kurtaran Pronet’in bu farkı, ödüle layık görülmesinde en önemli etkenlerden biri oldu.

Profesyonel kadrosuyla 365 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren Pronet Alarm Haber Alma Merkezi, yılda toplam 2 milyon sinyal alıyor, 1 milyon çağrı karşılıyor ve 6 milyon dış arama yapıyor. İnsana ve teknolojiye yatırım yapan Pronet, bunun bir sonucu olarak alarm sonrası aboneyi ortalama 10 saniyelik arama hızıyla dünya standartlarının üstünde bir hizmet veriyor.

Contact Center World Awards’ta ödüle layık görülmekten gurur duyduklarını belirten Pronet Müşteri Deneyiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Olgun Kükrer, “Pronet olarak sektörde fark yaratan müşteri odaklı hizmet anlayışımız, çağrı merkezi sektörünün dünya çapındaki en önemli ödüllerinden biriyle taçlandı. Müşterilerimize kaliteli, hızlı, değer ve fark yaratan bir deneyim yaşatmak için 7 gün 24 saat çalışıyoruz.

Gelişen teknolojileri yakından takip ederek her zaman bunu altyapı ve hizmetlerimize yansıtıyoruz. Hayat kurtarırken verdiğimiz hizmette bir saniyenin bile önemi çok büyük. Bugüne kadar yaşanan acil durumlarda, Pronet Alarm Haber Alma Merkezi’ne gelen çağrılarla 10.000’lerce hayat kurtardık. EMEA Bölgesi’nin en iyisi olduk, şimdi hedefimizde dünya birinciliği var” dedi.

Emlakhaberi.com Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 25 yılı aşkın süredir sektörün içinde biri olarak her zaman doğru ve yatırıma yönelik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Emlak Dijital

Emlakta dijital dönüşüm tam gaz.

Yayınlanma tarihi

-

1555586074_Mustafa_Hakan___zelmac__kl___Hakan_Akdo__an_Emre_Er__ahin_Evrim_K__rm__z__ta___Ba__aran_

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) ‘Dijital Değişim ve Dönüşüm’ sloganı ile önceki gün emlak danışmanları ile sektöre yön veren teknoloji firmalarını İstanbul’da bir araya getirdi. Etkinlikte, ev sahibinin doğru kiracıyı seçebilmesi için özel bir rapor sunan akıllı kiralama platformu KiraPlus ve dijital asistan Fizbot gibi teknolojik çözümler de tanıtıldı. 

Değişim başladı

TÜGEM Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan, “Etkinliğimiz 300’ün üzerinde gayrimenkul danışmanını teknoloji firmalarıyla buluşturdu. Sektörün geleceğinde dijitalin yeri ve pazarlamada dijital alternatifleri konuştuk. Sektörün dijitale geçiş süreci, müşterilerin arama alışkanlıkları ve firmalarının geliştirdiği farklılıklar hakkında bilgiler de verdik” diye konuştu. 

Açılış konuşmasını EurAsia PropTech Initiative kurucusu Mete Varas’ın yaptığı etkinlikte Reidin, Hürriyet Emlak, Endeksa, Zingat, Reos Emlak Sistemi, Fizbot, KiraPlus ve Immoviever sponsor olarak yer aldı. 

Gün içinde 14 ayrı oturumda çok zengin içerikler paneller eşliğinde portallardan, karar destek sistemlerine, CRM çözümlerinden 360⁰ resim çözümlerine kadar dijitale dair ne tür yenilikler varsa sektör temsilcileri ile konuşuldu. 

Etkinliğin sektörde ilk olduğunu vurgulayan TÜGEM kurucu başkanı Hakan Akdoğan “Etkinliğimiz bugün 300’ün üstünde gayrimenkul danışmanını teknoloji firmaları ile bir araya getirdi. Bugün konularında birbirinden uzman şirket ve konularımız ile sektörün geleceğinde dijitalin yeri, pazarlamada dijital alternatifler, çözüm sunan uygulamaları konuştuk. Fuaye alanında firmalarımız ürün ve hizmetlerini katılımcılar ile de paylaşma imkanı buldu. Böyle bir ilki başardığımız için TÜGEM olarak mutlu ve gururluyuz” dedi.

Prop-Tech proje sorumlusu ve TÜGEM başkan yardımcısı Mustafa Hakan Özelmacıklı ise “Uzun süredir üzerinde çalıştığımız etkinliğimiz büyük bir başarı ile gerçekleşti. Duyurularımız sonrası ilk iki günde kayıtlarımız doldu. Bugün Kıbrıs’tan, İzmir’den, Ankara’dan , Bursa’dan birçok ilimizden sektörüne değer veren nitelikli gayrimenkul danışmanları ile bir aradayız. Onlarla sektörün önde gelen teknoloji firmalarını bir araya getirmiş olduk. Etkinliğimizi başka illerde de devam ettireceğiz” dedi. 

TÜGEM Hakkında

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği kısa adı ile TÜGEM, Emlak Danışmanlığı mesleğine değer katan, gelişim ve eğitim odaklı vizyoner girişimcilerin bir araya geldiği öncü sivil toplum kuruluşudur. Üyelerine ve meslektaşlarına eğitim, teknoloji, hukuk ve sinerjik işbirliği olanakları ile katma değer sağlamak misyonu ile hareket eden dernekkurulduğu günden bu güne birçok çalışma ile sektöre değer katmaktadır.

Devamını oku

Emlak Dijital

Konut satışlarının artması için pazarlamanın dijitalleşmesi gerekiyor

Yayınlanma tarihi

-

Konut satışlarının artması için pazarlamanın dijitalleşmesi gerekiyor

Hürriyet Emlak Projeland, inşaat şirketi profesyonelleri için düzenlediği ‘Dijital Pazarlama ile Konut Satışlarını Hızlandırmanın Püf Noktaları’ eğitimini gerçekleştirdi. Eğitimde katılımcılara konut satışlarını hızlandırmaları için pazarlamada dijital kanalları aktif ama doğru kullanımın püf noktaları anlatıldı.  

Türkiye’deki sıfır konut projelerini tek bir çatı altında birleştiren Hürriyet Emlak Projeland, inşaat şirketi profesyonelleri için düzenlediği ‘Dijital Pazarlama ile Konut Satışlarını Hızlandırmanın Püf Noktaları’ konulu eğitimi Cevahir Hotel Asia Maltepe’de gerçekleştirdi. 

Açılış konuşmasını Hürriyet Emlak Projeland Satış Grup Müdürü Mehmet Varoğlu’nun yaptığı eğitim yoğun bir katılımla gerçekleşti. Eğitimde Hürriyet Emlak Pazarlama Direktörü (CMO) Yusuf Mert Yılmaz Günümüzde Satışlarda Dijitalin Önemini, Endeksa CEO’su Görkem Öğüt Gayrimenkul Piyasasında Son Durum, Hızlı Gayrimenkul Satışının Sırrı, Doğru Fiyatlama, Rakamlarla Kartal, Maltepe, Pendik, Tuzla, Yazar ve pazarlama danışmanı 

Kürşat Tuncel ise Dijitalde Yaratılan İlgiyi Satışa Dönüştürmenin Yolları hakkında deneyimlerini paylaştı.

Konut satışlarının artması için pazarlamanın da dijitalleşmesi gerektiğine değinen Hürriyet Emlak Projeland Satış Grup Müdürü Mehmet Varoğlu, “Günümüzde en basitinden en lüksüne kadar tüm ihtiyaçlarımızı dijital platformlar üzerinden karşılayabiliyoruz. Fiziki olarak bir ürün bize ne kadar uzak olursa olsun mobil cihazlarımız üzerinden oldukça hızlı bir şekilde o ürüne ulaşabiliyoruz. Gelişen teknolojiyle birlikte bu ihtiyaçlara konut da dahil oldu. Ev arayan kişilerin neredeyse tamamı ilk aramasını dijital platformlar üzerinden gerçekleştiriyorlar ve beğenme aşaması tamamlandıktan sonra fiziki olarak görmek istiyorlar. Artık 7’den 70’e herkes ister satılık ister kiralık olsun gayrimenkul ihtiyaçlarını karşılamak için ilk adımı dijital üzerinden atıyor. Ofisinizin lokasyonu ne kadar iyi olursa olsun sadece kapının önünden geçen insanlara ulaşabilirsiniz. Dijitalde ise elinde akıllı telefonu ve interneti olan herkese ulaşabilirsiniz. ” dedi.   

Gayrimenkul aramalarının yüzde 92’sinin internetten yapıldığına dikkat çeken Hürriyet Emlak Pazarlama Direktörü (CMO) Yusuf Mert Yılmaz, “Gayrimenkul sektöründe başarılı olma ve satışları artırmak için en etkili yolun tüm sosyal mecralarda var olarak doğru kanallar üzerinden doğru hedef kitleyi belirlemekten geçiyor. Doğru hedef kitle bizi daha hızlı bir şekilde sonuca ulaştıracaktır. Denizde pusulasız bir şekilde ilerlemek bizi hiçbir zaman doğru limana ulaştırmayacaktır. Emlak sektörü için elimizdeki en iyi pusula da şu anda dijitaldir ve bunu doğru kullanmayı bilmektir” dedi.

Eğitimde konuşmacı olarak yer alan Endeksa CEO’su Görkem Öğüt, ’Satışları arttırmanın en temel unsurlarından biri pazarın beklentilerini bilmek ve beklentileri doğru sonuçlarla çözüm bulmak oluyor. Bu noktada bizim en büyük yardımcımız dijital platformlarda yapılan aramalar, yorumlar, sayfa ziyaretleri ve kullanan kelimeler oluyor. Elde edilen verilerden çıkan sonuçları kullanarak bizler satışları gerçekleştirip bölgelere özel satış stratejileri belirlemiş oluyoruz. Günümüzde yaşanan piyasa koşuları nedeni ile konut satışlarını artırmak için dijitalleşmeye daha fazla özen göstermeliyiz’’ dedi.

Yazar ve pazarlama danışmanı Kürşat Tuncel, günümüzde etkin dijital pazarlamanın önemine dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti: “Tüm çalışma alanları mecburi olarak dijitale doğru kaydı. İnsanlar sizinle ilgili bir fikir sahibi olmak istediklerinde ilk başvurdukları bilgi kaynağı  oldu ve bu kişiler özelinde değil firmalar ve markalar için de geçerli. Bu yüzden her sektörde olduğu gibi inşaat firmalarının da dijital mecraları daha yakından takip ederek aktif bir şekilde kullanması gerekiyor.”

Devamını oku

Emlak Dijital

Facebook, Instagram ve Whatsapp Çöktü

Yayınlanma tarihi

-

whatsapp

Sosyal medya devleri Facebook, Instagram ve WhatsApp’ta erişimde sorun yaşanıyor. Global seviyede yaşanan sorunun Facebook, Instagram ve WhatsApp sunucularına yapılan botnet saldırısı nedeniyle olduğu belirtildi. Şirket mühendislerinin sorunu çözmek için çalıştığı, sorunun en kısa sürede çözüleceği aktarıldı.

Facebook’un ana ürünü, Messenger hizmeti, resim paylaşım sitesi Instagram ve mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın erişiminde sorun yaşandığı görüldü. Sosyal medya hesaplarına ulaşamayan insanlar, “Facebook ve Instagram çöktü mü” sorusuna cevap ararken kesinti nedeniyle ilgili şirketten resmi bir açıklama yapılmadı. Şirket mühendislerinin sorunu çözmek için çalıştığı belirtildi. 

Dünyaca ünlü fotoğraf ve video paylaşım uygulaması Instagram’da kullanıcıların erişim sıkıntısı ve profillerinde akış yenilenemediği belirtildi. Facebook’ta da erişim sıkıntısı yaşandığı, kullanıcıların fotoğraf yükleme ve paylaşım sorunuyla karşı karşıya kaldığı görüldü. Öte yandan, 22.00’dan itibaren de Whatsapp’ta erişim sorunu ortaya çıktı. Whatsapp’ta Türkiye’de dosya paylaşımında sorun yaşanırken, Güney Amerika ve Kuzey Avrupa’da ise erişim sorunu yaşandığı belirtildi. 

Devamını oku

Emlak Dijital

AdColony’den Kobilere Destek Kampanyası

Yayınlanma tarihi

-

AdColony’den Kobilere Destek Kampanyası

LinkedIn’in Türkiye satış ortağı AdColony, LinkedIn’in profesyonel ortamını Kobilerin daha etkin kullanması için bir destek kampanyası hazırladı. 
Bilinirlik ve ticari faydaları Kobilere sunmak isteyen LinkedIn mecrasında farklı ticaret kuruluşlarına üye olan, yurtdışına ihracat yapan,  kısıtlı kaynağa sahip her büyüklükteki firmaların küçük ve orta ölçekli projelerine destek olmak üzere fırsat sunuyor.

Bu fırsat sayesinde şirketler, AdColony aracılığıyla yaratılan reklam hesapları üzerinden gerçekleştireceği yayınlarında 1.000$ tutarındaki ilk harcamalarında sadece tutarın yarısı kadar faturalandıracak. Kısaca AdColony şirketlere 500$ değerinde bir teşvik fırsatı sağlamış olacak.

AdColony Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Latin Amerika Pazarları Büyüme ve Müşteri İlişkileri Direktörü Melike Kırtepe, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Türkiye’de ki küçük ve orta ölçekli girişimlerin gelişip büyümesine yardımcı olmayı hedefliyoruz. Hali hazırda birçok firma ile buluşarak LinkedIn’i tanıtıyor, LinkedIn pazarlama çözümleri ve dijitalde reklam kullanımı hakkında eğitimler düzenliyoruz. LinkedIn reklam yönetimi sürecinden bahsettiğimiz eğitimlerle iş ortaklarımızın LinkedIn’i verimli kullanarak yatırımlarının karşılığını alacağı bir iş planı tasarlıyoruz.  “ dedi

Dijital reklamın gücü yadsınamaz ama  bir yandan da internet kullanıcılarının kafasındaki en büyük soru işareti ulaştıkları içeriklerin güvenilirliği! AdColony  ve Nielsen yaptıkları araştırma ile bu sorunun cevabını aradılar. Araştırmanın sonuçlarına göre 18-55 yaş arası internet kullanıcılarının en güvenilir buldukları sosyal mecra LinkedIn oldu!  Farklı sosyal medya araçları ile karşılaştırıldığında kullanıcılar LinkedIn’i alanında tek olması yönü ile daha değerli buluyor.

Sosyal medya kullanıcılarına göre en güvenilir içeriklere LinkedIn’de ulaşılıyor. LinkedIn üyelerine göre bu mecrayı diğer sosyal medyalardan ayıran özellikler kendilerini geliştirmesine yardımcı olması, sektörden güncel haberleri barındırması ve tecrübe, bilgi, deneyim ve başarı hikayelerine erişilebilen bir platform olması. AdColony de bu sebeple en doğru reklam çözümünü  küçük ve orta ölçekli işletmelere LinkedIn kampanyası yaratarak sunuyor. 

Devamını oku

Emlak Dijital

Kalabalık Alanlar Akıllı Yüz Tanıma Güvenlik Yeni Bir Boyuta Geliyor

Yayınlanma tarihi

-

1551615157_facerecognition_3 kopya

Türkiye’nin lider güvenlik teknolojisi entegratörlerinden Sensormatic’in sunduğu, öğrenen ve akıllı Yüz Tanıma Çözümü özellikle kalabalık alanların güvenliğinden sorumlu güvenlik elemanları için de güçlü bir yardımcı Güvenlik teknolojileri sektöründe en yenilikçi çözümleri sunan Sensormatic, geleneksel yüz tanıma sistemlerinden çok daha yetenekli bir çözümle güvenliğe yeni bir boyut getiriyor.

Sensormatic tarafından sunulan Yüz Tanıma Çözümü, gelişmiş yüz tanıma algoritması, güçlü şifreleme özelliği ve kamera bağımsız yapısıyla kullanıcılarına büyük avantaj sağlıyor.

Binlerce kişinin olduğu alanlar için de ideal

Alışveriş merkezleri ve stadyumlar gibi insan trafiğinin yoğun olduğu yerler,güvenlik seviyesi yüksek fabrika ve tesisler için ideal olan bu çözüm, aynı zamanda yakın gelecekte sayıları daha da artacak olan akıllı şehir uygulamalarının vazgeçilmez unsurlarından biri olmaya hazırlanıyor. Örneğin emniyet teşkilatı kalabalık bir meydanda kötü niyetli kişileri ararken; bazı işletmeler ise giriş-çıkışları özel izne tabi bina ve alanlar için bu çözümden faydalanabiliyor. 

Özel geliştirilmiş yüz tanıma sistemi

Yüz tanıma işlemi sırasında her kişiye ait yüzü 256 basamaklı, değiştirilemez bir kodla tanımlayan sistem, insan yüzünde yer alan dudak ve burun gibi noktaların algoritmasını işleyerek doğruluk oranını en üst seviyeye çıkartıyor. Tanımlanan yüzler, kullanan kurumlar tarafından belirlenen standartlar doğrultusunda geçmişe yönelik ya da canlı kayıtlar üzerinden aranabiliyor. Taranan görüntü kaynağının yalnızca güvenlik kameralarından gelen görüntüler olmasına gerek bulunmuyor. Akıllı telefonlar, kameralar veya YouTube gibi platformlarda bulunan videolar sisteme yüklenerek de tarama yapılabiliyor. Yüz Tanıma Yazılımı, gelişmiş algoritması ile bu videolardaki yüzleri inceliyor ve daha önce kurum tarafından hazırlanmış bir kara liste olması durumunda, bu listedeki kişileri tespit ederek uyarı verebiliyor.

Kamera bağımsız sistem kolaylık sağlıyor

Sistemin yazılım tabanlı ve kamera markası yada modelinden bağımsız yapısı kurumlara kullanım kolaylığı sağlıyor. Canlı görüntü aktarımı yapabilme özelliğini destekleyen RTSP protokolüne (Real Time Streaming Protocol) sahip tüm kameralarla kullanılabilen sistem, ister sabit ister hareketli ortamlarda rahatlıkla kullanılabiliyor. Bu kameralar sabit bir güvenlik kamerası, bir webcam ya da güvenlik ekiplerinin kullandığı araçların içindeki kamera da olabiliyor.

Kişi ve grup bazında ayrı listeler, ayrı uyarı biçimleri

Sensormatic Yüz Tanıma Çözümü’nün en önemli artılarından biri de kişi ya da grup bazında listeleme olanağı sunabilmesi. Bu kapsamda Beyaz Liste ve Kara Liste olmak üzere farklı listeler oluşturulabiliyor. Kara Liste’ye kaydedilmiş bir fotoğrafın tarama sırasında tespit edilmesi durumunda sistem otomatik olarak ilgili operatöre uyarı veriyor. Bu uyarılar, kullanıcının isteği ve ihtiyacı doğrultusunda sesli ve pop-up, sessiz ve pop-up ya da sadece log bildirimi olarak verilebiliyor. Beyaz Liste ise daha çok alan güvenliğinde öne çıkıyor. Örneğin, laboratuvarlar, özel depo ya da ofis gibi alanlara giriş için özel olarak yetkilendirilen kişiler bu listeye ekleniyor. Liste dışı birinin bu alanlara giriş yapmayı denemesi durumunda sistem yine gerekli uyarıları veriyor.

Sürekli öğrenen yazılım ile yüksek doğruluk oranı

Çözümün doğruluk payının bu denli yüksek olmasında, arka planda çalışan öğrenen bir yazılımın varlığı etkili. Aynı kişinin farklı açılardan çekilmiş kamera görüntülerinin eşleştirilebildiği sistem, bu sayede daha sonraki taramalarda hatalı seçimlerin ve uyarıların oluşmasını engelleyebiliyor. Kullanıcılar, doğruluk oranını daha da yükseltmek için manuel olarak da kişileri sisteme ekleyebiliyor. Manuel olarak ne kadar farklı kaynaktan, ilgili kişiye özel farklı görüntüleri sisteme yüklenirse, yazılımın öğrenme olasılığı ve doğru tanımlama performası daha yüksek oluyor.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ