Takip Edin

EMLAK REHBERİ

Müşteriyi Vücut Dilinden Nasıl Anlarsınız?

Yayınlanma tarihi

-

Profesyonel poker oyuncularını, iletişim uzmanlarını ve özel dedektifleri bir kenara atarsak, pek çok kişi diğer insanların vücut dilini çözmekte, özellikle de stresli anlarda zorluk yaşıyor.

Örneğin ünlü yazar ve iş adamı John Asher’a göre ev alan ya da satan kişilerin tansiyonu yükseliyor.

Peki bir gayrimenkul danışmanı olarak dili başka şeyler söyleyen fakat vücut dili farklı hareket eden müşterileri nasıl idare edeceksiniz?

İletişim uzmanlarına göre vücut ve kelimeler arasında uyuşmazlık varsa, her zaman doğruyu söyleyen vücut olur. Bu yüzden de gayrimenkul danışmanlarının vücut dilini iyi okuyabilmesi, buna göre tepki verebilmesi gerekir.

Eğer bir müşteri bir satın alımı ya da teklifi kabul etmeye hazırsa, vücudu da buna uygun hareket edecektir. Mutlaka o kişinin rahatladığını, pozitif bir hâle büründüğünü fark edeceksiniz. Vücut dilini okurken şu hareketlere dikkat etmenizi öneririz;

Yüz

Gülümsemek ve yavaşça başını sallamak (Olumlu)

Yüzünü kaşımak ve dudakları büzmek (Kararsız)

Gözler

Genişlemiş gözlerle, göz teması kurmak (Olumlu)

Gözleri kaçırmak ve kısmak (Kararsız)

Kollar

Rahat ve gevşek bırakılmış kollar (Olumlu)

Çapraz tutulan kollar, kaldırılan omuzlar (Kararsız)

Eller

Yanda tutulan eller, açık avuçlar (Olumlu)

Sıkılmış ya da arkaya toplanmış eller (Kararsız)

Bacaklar

Büzülmeyen ya da size doğru uzatılan bacaklar (Olumlu)

Titretilen bacaklar, ayaklar (Kararsız)

Vücut Açısı

Size doğru ve dik durması (Olumlu)

Sizden uzak durması (Kararsız)

Kaynak: emlakbroker.com

Emlakhaberi.com Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 25 yılı aşkın süredir sektörün içinde biri olarak her zaman doğru ve yatırıma yönelik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EMLAK REHBERİ

Ümraniye Satılık Daire Fiyatları

Yayınlanma tarihi

-

Ümraniye bölgesinde son zamanlarda yapılan yeni yapılar bölgenin trendini artırdı ve bölgedeki yapılan konut projelerinin kira fiyatları ve satılık daire fiyatlarının son zamanların en yoğun ilgisi ve odağına getirdi.

Bölgeye gelen metroda birlikte Ümraniye de satılık daire fiyatları her geçen gün artmakta bu konuda uzman görüşlerini aldığımız emlak ve emlakçılar odalarının Ümraniye bölgesinin satışlarında birinci sırayı çekti öngörülüyor .

Halıfleks Halıların satışı yapıldığı kaliteli Duvardan Duvara Halı bulabileceğiniz tek platform haliflekss.com adresidir.

Devamını oku

EMLAK REHBERİ

Esenyurt ve 2+1 daire arayışı zirve yaptı

Yayınlanma tarihi

-

Alıcıların faiz ve vergi indirimine olan duyarlılığı, online konut aramalarına hemen yansıdı. Sektörde faiz indiriminin duyurulduğu 7 Mayıs’tan bu yana internette ‘konut kredisi’ arama oranı, 4 katlık bir artış yaşarken, Emlakjet verilerine göre online ‘konut’ aramalarındaki artış ise KDV ve harç indiriminin de etkisiyle sadece 10 gün içinde % 10’a ulaştı

Emlakjet verilerine göre, Mart ve Nisan’da kiralık daireye odaklanan konut alıcıları, Mayıs başında satılık dairede % 2’lik bir artış trendi başlatırken indirimlerin duyulmaya başladığı son 10 günde ise bu oran hızla % 10’a yükseldi. Satılık dairede en çok aranan ilçe ‘Esenyurt’, daire tipi ise ‘2+1’ oldu

Yeni nesil emlak bulma sitesi Emlakjet verileri, konut alıcılarının Mayıs ayında arka arkaya gelen KDV, tapu harcı ve konut kredisi faizleri indirimleriyle harekete geçtiğini gösterdi. Sektörde faiz indiriminin duyurulduğu 7 Mayıs’tan bu yana internette ‘konut kredisi’ arama oranı, 4 katlık bir artış yaşarken, Emlakjet verilerine göre online ‘konut’ aramalarındaki artış oranı ise KDV ve harç indiriminin de etkisiyle sadece 10 gün içinde % 10’a ulaştı.

‘Hareketlenme kiralıktan satılığa döndü’

Verileri değerlendiren Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter, “Emlakjet verilerine göre Mart ve Nisan aylarında kiralık daire aramasında gördüğümüz hareketlenme, Mayıs ayı ile yeniden ‘satılık’ daireye çevrildi. Satılık daire araması, Nisan ayında Mart ayına göre % 5’lik bir düşme göstermişti. Mayıs ayına girdiğimiz ilk haftada satılık daire aramasında görülen % 2’lik pozitif yönde artış oranı, indirimlerin duyulmaya başladığı son 10 günde ise hızla % 10’a yükseldi. Satılık dairede en çok aranan ilçe ‘Esenyurt’, daire tipi ise ‘2+1’ oldu” dedi.

500 bin TL’lik bir markalı konut, 350 bin TL’ye geliyor!

Google’ın Ocak 2018’de yaptığı araştırmaya göre son 4 yılda internet üzerinden gayrimenkul arama trendinin % 253 oranında arttığını ve Türkiye’de emlakta en çok araştırmanın internetten yapıldığını hatırlatan Kunter, alıcıların gündemdeki gelişmelere oldukça duyarlı olduğunu kaydetti.

KDV ve tapu harcı indirimi, bankaların faiz indirimi ve GYODER, KONUTDER ve İNDER’in yaklaşık 150 projede 1 ay süresince başlattığı % 20 indirimi orta gelirlilerin konuta erişimi açısından değerlendiren Kunter, “150 metrekare üstü konutlarda uygulanan % 18’lik KDV oranının % 8’e inmesi, 500 bin liralık bir konutta 90 bin lira olarak uygulanan KDV oranının 40 bin liraya inmesi anlamına geliyor. Yani 50 bin liralık bir kazanç var. Tapu harcı indirimini de buna eklersek, gelen tüm indirimin 500 bin TL’lik bir evde karşılığı 52.500 TL’ye ulaşıyor. Markalı konut projelerindeki peşin ve kredili alımlarda başlayan % 20 indirimi bunun üzerine koyduğunuzda, toplam fiyat 347 bin 500 TL’ye geliyor. Aylık faizin % 1,24’ten % 0,98’e düşmesi ise 300 bin TL kredi kullanan birinin toplam geri ödemesinin 66 bin 650 TL daha az olması demek. Bunlar orta gelirlileri konut almaya teşvik eden önemli gelişmeler” diye konuştu.

Sıra kalıcı vergi indirimi ve makro politikalarda

Konut sektöründe bu yıl ilk evini alacaklara devlet katkısının 15 bin TL’den 20 bin TL’ye artırılmasıyla başlayan bu olumlu gelişmelerin ilk çeyrekte yüksek faiz ve mevsimsel durgunluk nedeniyle geçen yıla göre % 6,7 azalarak 303.877 adetlik satışla tamamlanan konut satışlarını hareketlendireceğini kaydeden Kunter, Meclis’ten geçen imar barışının yine orta gelir grubu için konut kredisi ile alınıp satılabilir uygun fiyatlı konut seçeneklerini artırabileceğini kaydetti.

Genel KDV oranının % 8’e kalıcı olarak çekilmesinin ve tapu harcı indiriminin de alıcı ve satıcı için ayrı ayrı % 1’de sabitlenmesinin sektördeki en önemli beklentileri olduğunu vurgulayan Kunter, faiz indirimlerinin kalıcı hale getirilmesi için alınacak makro politikaların önemine dikkat çekti. Kunter şöyle devam etti: “Enflasyonun, dolayısıyla faizin düşmesi için önce sıkı bir para politikası, petrol fiyatlarının ve üretim maliyetlerinin gerilemesi gerekiyor. Özellikle son dönemlerde petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü hareket, hem gayrimenkul yatırımlarındaki hammadde maliyetlerinin artmasına hem de cari açığın finansmanı noktasında da sorun yaratıyor. Hükümetin bu konulardaki politikaları, orta ve uzun vadede sektör için çok önemli. Ayrıca konut sektöründe ikincil piyasaların da oluşması gerekiyor.”

Devamını oku

EMLAK REHBERİ

Başakşehir Satılık Daire Fiyatları

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul İli Başakşehir ilçesi son yılların en çok isminden söz ettiren ilçelerin başında geliyor bu nedenle bu bölgedeki konut yatırımları son derece hızlı yükseliyor İstanbul ilinin kuzey bölgesinde yer alan ilçe yeni şehirleşmeye on yıl önce başlamıştı.

 

İstanbul Büyükşehir belediyesi yatırımların bir çoğunu bu ilçeye yaptığı için kişi başına gelir bu bölgede daha yüksek, sosyal ve ekonomik bakımında bir çok konut üreticisi ,toki,kiptaş gibi devlete bağlı kurumların en çok bu bölgede yatırımlarını görürsünüz .

 

Ev fiyatları Başakşehir ilçesinde son derece hızlı yükseliş gösteriyor bunun başlıca sebebi 3. Havalimanı bu bölgenin yanı başına yapılması şehir hastanesi, ulaşım , spor kompleksleri her şey bu bölge için adete biçilmiş kaftan gibi her şey bu bölgeye olunca ister istemez ev fiyatlarını da yükseliyor.

 

Ortalama 2+1 dairelerin site ve bölgeye göre değişen fiyatları 350 bin tl başlıyor 550 bin tl kadar yükselen 95 m2  2+1 daireler vardır .

 

3+1 dairler ise yine sitesi bölgesi yapı durumu cephesi ,şerefiye dediğimiz farkları ön planda tutar isek 600 bin tl başlangıç gösteriyor 1 Milyon Tl kadar değişen fiyatları görmekteyiz

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ