Takip Edin

EMLAK REHBERİ

Müşteriyi Vücut Dilinden Nasıl Anlarsınız?

Kadir Özel

Yayınlanma tarihi

-

Profesyonel poker oyuncularını, iletişim uzmanlarını ve özel dedektifleri bir kenara atarsak, pek çok kişi diğer insanların vücut dilini çözmekte, özellikle de stresli anlarda zorluk yaşıyor.

Örneğin ünlü yazar ve iş adamı John Asher’a göre ev alan ya da satan kişilerin tansiyonu yükseliyor.

Peki bir gayrimenkul danışmanı olarak dili başka şeyler söyleyen fakat vücut dili farklı hareket eden müşterileri nasıl idare edeceksiniz?

İletişim uzmanlarına göre vücut ve kelimeler arasında uyuşmazlık varsa, her zaman doğruyu söyleyen vücut olur. Bu yüzden de gayrimenkul danışmanlarının vücut dilini iyi okuyabilmesi, buna göre tepki verebilmesi gerekir.

Eğer bir müşteri bir satın alımı ya da teklifi kabul etmeye hazırsa, vücudu da buna uygun hareket edecektir. Mutlaka o kişinin rahatladığını, pozitif bir hâle büründüğünü fark edeceksiniz. Vücut dilini okurken şu hareketlere dikkat etmenizi öneririz;

Yüz

Gülümsemek ve yavaşça başını sallamak (Olumlu)

Yüzünü kaşımak ve dudakları büzmek (Kararsız)

Gözler

Genişlemiş gözlerle, göz teması kurmak (Olumlu)

Gözleri kaçırmak ve kısmak (Kararsız)

Kollar

Rahat ve gevşek bırakılmış kollar (Olumlu)

Çapraz tutulan kollar, kaldırılan omuzlar (Kararsız)

Eller

Yanda tutulan eller, açık avuçlar (Olumlu)

Sıkılmış ya da arkaya toplanmış eller (Kararsız)

Bacaklar

Büzülmeyen ya da size doğru uzatılan bacaklar (Olumlu)

Titretilen bacaklar, ayaklar (Kararsız)

Vücut Açısı

Size doğru ve dik durması (Olumlu)

Sizden uzak durması (Kararsız)

Kaynak: emlakbroker.com

Emlakhaberi.com Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 25 yılı aşkın süredir sektörün içinde biri olarak her zaman doğru ve yatırıma yönelik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EMLAK REHBERİ

Şantiyedeki Baretlerin Rengi ne anlama geliyor ?

Kadir Özel

Yayınlanma tarihi

-

Her yer inşaat ama burada çalışanlar kimlerdir hiç merak ettiniz mi ?

İşte size kısaca bilgi verelim hepsi tehlikeli iş yaptıkları için zorunlu olarak Baret takarlar işte bu baretler rengârenk İşte kimliklerine göre renleri inceleyelim Beyaz renk Yönetici Mühendis Ziyaretçi durumundadır.

 

Sarı renk takmış çok görürüz baktığımızda bunlar inşaatın emektarlarıdır yani işçilerdir.

Kırmızı Renk Baret takmış olan kişiler ise Yangın savunma elemanı (Kalite Kontrol elamanı )

Turuncu renkler kimi ifade ediyor dersiniz bu çalışan işçileri denetleyen Ustabaşılardır.

Mavi Renk Baret takmış olan kişiler Bakım grubu dediğimiz kişilerden oluşuyor

Yeşil doğa rengi en çok güvendiğimiz kişiler kim bunlar dersiniz sağlık grubu olanlardır.

 

İşte bir inşaat şantiyesine girdiğinizde Bu baret takmış kişiler kimlerdir diye düşünmeyin Baret rengine bakınız kimler olduğunu anlarsınız.

Devamını oku

EMLAK REHBERİ

Emlak rayiç bedeli nedir?

Kadir Özel

Yayınlanma tarihi

-

Rayiç bedel, gayrimenkulün günümüz piyasasındaki alım-satım değeridir. Pazar değeri olarak da adlandırılan bu bedel piyasada oluşan değer ve emlak vergisini esas alan değer olmak üzere ikiye ayrılır.

Peki, rayiç bedel nedir? 

Piyasa koşullarına göre belirlenen rayiç bedelleri etkileyen unsurlar arasında arz-talep dengeleri, semt, ilçe, mahalle, manzara, ulaşım, sokak sayılabilir. Emlak vergisi rayiç bedeli belirlenirken mülkün minimum değeri hesaplanır. Ayrıca emlak vergisi için ödenecek bedel söz konusu rayiç bedeller üzerinden emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile bulunur. Esas rayiç bedel genellikle piyasa değerinin altında kalır.

Rayiç bedel nasıl hesaplanır?

Rayiç bedeli hesaplamak için gayrimenkulün yer aldığı semtteki en az diğer üç gayrimenkulün rayiç bedelini ve metrekarelerinin öğrenilmesi gerekiyor. Örneğin bir meskenin rayiç bedelini hesaplamak istediğinizi farz edelim. Bu durumda, aynı semtteki üç farklı meskenin rayiç bedeli ve metrekarelerinin öğrenilmesi gerekiyor. Bu üç evin rayiç bedelinin toplamını, üç evin toplam metrekaresine bölerek; bu semtte metrekare başına kaç lira rayiç bedel olduğu tespit edilebiliyor.

Metrekare başına düşen rayiç bedelini, esas rayiç bedeli bulmak istenilen evin metrekaresi ile çarparak evin gerçeğe yakın rayiç değeri kısmen de olsa bulunmuş oluyor.

Eğer semtte yapılaşma oranı artıyorsa ve kentleşme yüksek seviyedeyse rayiç bedelinde artış görülür. Ülkedeki ekonomik durum ve genel piyasadaki canlılık da emlak rayiç bedelini etkileyen etmenlerdir.

Devamını oku

EMLAK REHBERİ

“Bloke Çeke Servet Ödemeyin”

Kadir Özel

Yayınlanma tarihi

-

Uzmanlar gayrimenkul alış verişinde, alım satım bedelinin el değiştirmesi sırasında yaşanabilecek olumsuzlukların önlenmesi amacıyla bloke çek veya tapu takas sistemi öneriliyor. Lakin bankalar tarafından bloke çek için talep edilen ücretlerinin çok farklı uygulandığı, asgari olarak 20-TL alınan bedelin, bazı bankalarda 500-TL’nin üzerine çıktığına dikkat çekiyor.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Günümüzde tapu işlemleri sırasında mülkiyet hakkında alım satım bedelinin el değiştirmesi sırasında genellikle nakit para tercih ediliyor. Bloke çek ve tapu takas gibi güvenceli sistemlerin daha da yaygınlaşması gerekiyor. Lakin bloke çek gibi işlemlerde bazı bankalar 500-TL’nin üzerinde talep ediyor. Bu tür tutarlar nedeni ile sahte para, dolandırıcılık, sayma ve taşıma gibi riskleri ile taraflar karşı karşıya bırakılıyor” dedi.

Tapu Takas Sistemi Kullanılmıyor

Tapu Takas sisteminin güvenli para transferi için kurulduğunu ve satış bedeli olan nakdin eş anlı olarak el değiştirmesine imkan sağladığını belirten Altın Emlak Genel Müdürü “Tarafların güven probleminin bertaraf edilmesi, nakit taşıma riskinin ortadan kaldırılması, bloke çekten daha düşük maliyetle hızlı transfer kolaylığı tapu takas sistemi ile mümkün. Lakin sistem, 17 Nisan 2015 tarihinden itibaren faal olmasına rağmen 2015’de 1, 2016 yılında 5, 2017’de 12, 2018’de şimdiye kadar sadece 2 olmak üzere bugüne kadar sadece 20 işlem de kullanıldı” dedi.

Beyanlar Gerçeği Yansıtmıyor

Ülkemizdeki değer karışıklığının devam ettiğini de dile getiren Özelmacıklı “Belediye rayiç değerleri ile gerçek satış bedelleri arasındaki farklar, beş yıl içinde yapılan satışlardaki değer artış kazancı vergisi, müteahhitlerin ilk satıştaki gelir vergisi, alternatif ödeme sistemlerin bilinmemesi gibi birçok neden bu tür ödeme sistemlerinden kaçınılmasına neden oluyor. Halbuki Tapu Takas sisteminde alıcı ve satıcıdan, satış bedeline bakılmaksızın sadece 70-TL ücret tahsil ediliyor” dedi.

Bloke Çek Nedir?

Banka tarafından düzenlenen ve çekte yazılı tutarın banka tarafından hesapta bloke edildiğini gösteren belgedir. Bloke çekler, üzerine “işbu çekin karşılığı vardır” veya “karşılığı bloke edilmiş olup, ibrazında ödenecektir” şeklinde bir kayıt düşerek banka şubesi yetkililerince imzalanır. Bu yazı ile normal çeklerden farklı bir niteliğe sahip olur.

Gayrimenkul alımlarında, işlemin yapılacağı gün, ödenecek meblağı taşıyan banka çeki, konutu satan kişi adına düzenlenerek alıcıya ya da banka yetkilisine teslim edilir. Bu çeki tapu idaresinde alan satıcı, ilgili banka şubesine gider ve çeki tahsil eder. Satış bir nedenle yapılamaz ise çeki hazırlatmış olan alıcı bu blokeyi kaldırabilir.

Satıcının ise dikkat etmesi gereken unsur, bloke çeki mümkünse alıcı ile bankadan düzenlenirken görmesi veya ilgili banka ile görüşerek çekin doğruluğunu teyit etmesidir. Ayrıca çekin üstünde yazılı olan isminin tam ve eksiksiz olarak yazıldığını teyit etmelidir. Bloke çek banka tarafından düzenlenir ve bankanın yetkili kişilerinin imzalarını içerir.

Tapu Takas Nedir?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Takasbank arasında yürütülen ortak çalışma ile gayrimenkul alan ve satan tarafların varlıkları aynı anda, hızlı ve güvenilir bir ortamda el değiştirdiği sistemdir.

Satıcı ve alıcının tapu müracaatlarının tamamlanması ve Tapu Müdürlüğü tarafından harç tutarı yatırılması için gönderilen makbuz numarasının ulaşmasından sonra Tapu Takas uygulaması kullanılabilmektedir. Alıcı ve satıcı kendilerine ait bilgilerini tapu dairesine başvuru sonrasında taputakas.com.tr adresinden veya mobil uygulama üzerinden girerler. Tarafların bilgileri TAKBİS’te sorgulama yapılarak, sorgulama sonucu satış işleminin tamamlanıp, taşınmazın alıcı adına tescil edildiğinin öğrenilmesiyle, alıcının hesabındaki para Takasbank aracılığıyla anlık olarak satıcının hesabına transfer edilmektedir. Bunun için de alıcı ve satıcıdan sadece 70 TL bir hizmet bedeli alınmaktadır.

 

 

 

ALTIN EMLAK Hakkında:

Altın Emlak tamamı yerel sermayeli, güçlü sistem altyapısına sahip bir emlak franchising markasıdır. MEB onaylı eğitim verme yetkisine sahip ilk kuruluş olma özelliği taşıyan ALTIN EMLAK, hizmetleri ISO ve Türk Standartları Enstitüsü’nden onaylı ilk ve tek firmadır. Suudi Arabistan’nın yanı sıra Türkiye’de 25 ilde 100’ü aşkın temsilciliği bulunan ALTIN EMLAK, büyümesini franchising sistemi ile sürdürüyor.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ