Takip Edin

Emlak Ekonomi

Nivo İstanbul’da 2 yıl kira garantisi

Yayınlanma tarihi

-

Nivo İstanbul projesi

200 milyon dolarlık yatırım bütçesiyle hayata geçen Nivo İstanbul projesi müşterilerine 2 yıl kira garantisi sunuyor.

Kira garantisiyle ilgili açıklama yapan Cathay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, “Sunduğumuz 2 yıl kira garantisinin yanı sıra uluslararası rezidans yönetim markası The Ascott Limited ile yaptığımız 20 yıllık anlaşmamız sayesinde müşterilerimiz 20 yıl boyunca alternatif bir kiracıya sahip olacak” dedi

Uluslararası rezidans yönetim markası The Ascott Limited ile yaptığı 20 yıllık anlaşma ile ‘The Citadines’ markasını Türkiye’ye tanıtan ve gayrimenkul sektörüne yeni bir soluk getiren Nivo İstanbul, müşterilerine 2 yıl kira garantisi sunuyor. 

Karlı yatırımı garantiliyor

Kira garantisinin yanı sıra Ascott ile imzaladığı servis rezidans hizmeti verilmesini kapsayan 20 yıllık anlaşma ile müşterilerine 20 yıl boyunca kiracı alternatifi sunduklarını belirten Cathay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, “2019’un ilk çeyreğinde tamamlanmasını planladığımız Nivo İstanbul projemizle müşterilerimize karlı yatırımı garantiliyoruz. Citadines markasını Türkiye’ye getirdiğimiz bu anlaşmayla Ascott, Nivo İstanbul projemizin 150 dairesini ‘Citadines Nivo İstanbul’ adı altında işletecek. Böylece müşterilerimiz sahip oldukları 2 yıl kira garantisinin yanı sıra 20 yıl boyunca kiracı bulma derdi çekmeyecek.

Tuğsuz: Nivo İstanbul, bölgenin en önemli yaşam merkezi olacak

Kendi alanında dünya lideri olan bir markanın birçok fırsat arasında bizim projemizi tercih etmiş olması, projemiz ve sunduğu imkanlar için uluslararası bir onay niteliğinde. Ayrıca projemizin bölgesindeki rekabetten ayrıştığının net ispatı olarak görüyoruz. 

LEED sertifikası adayı projemiz, değeri her yıl yükselen Basın Ekspres Yolu’nda, 42 bin metrekarelik alanda yer alıyor. Projemizin, Güneşli E-5, TEM ve sahil yolunu birbirine bağlayan bir kavşak noktasında yer almasının yanı sıra 3 blok home-ofis ve 2 blok konutun sahip olduğu semte, trafiğe ve yaya giriş çıkışına açık olan alışveriş caddesi bulunuyor. Hemen yanı başında Fatih metro istasyonunun yapımı süren projemiz, kongre merkezleri ve fuar alanlarının yanı sıra Starcity, Mall of İstanbul, Metroport gibi alışveriş merkezlerine, bölgedeki pek çok beş yıldızlı otele, Atatürk Havalimanı ve yapım çalışmaları devam eden 3’üncü Havalimanı’na çok yakın olması gibi avantajlara da sahip…

Tüm bu avantajların yanı sıra güvenlik, sunulan kişisel hizmetler, uzun dönem konaklama servisi ve misafir programlarıyla ‘Servis Rezidans’ hizmetinde, konuklara evden uzakta ev hissi yaşatmayı ve ev sıcaklığında otel konforu sunmayı planladığımız projemizin Ascott ile birlikte Basın Ekspres aksının en önemli yaşam merkezlerinden biri haline geleceğine eminiz.

20 yıl alternatif kiracı fırsatı

Cathay Group olarak pek çok farklı uygulamada olduğu gibi ‘Serviced Residence’ konusunda da öncü olduk. Otel konforunda ev sıcaklığı sunmak için çalışmalarını sürdürdüğümüz ‘Citadines Nivo İstanbul’ ile Nivo İstanbul projemizde 2 yıl kira getirisinin yanı sıra 20 yıl boyunca müşterilerimize alternatif bir kiracı fırsatı sunuyoruz” dedi.

Uluslararası rezidans yönetim markası The Ascott Limited, Amerika, Asya – Pasifik, Avrupa ve Orta Doğu’da 30’dan fazla ülkede 130 şehirde Ascott, Citadines, Somerset, Quest ve The Crest Collection gibi markalarıyla 73 binden fazla rezidans dairesini yönetiyor.

Cathay Group Hakkında:

Cathay Group, 25 yıldır yerli ve yabancı yatırımcılarla işbirlikleri kurarak, gelişmekte olan araziler üzerinde nitelikli konut, ofis, alışveriş, iş merkezi, sosyal ve kültürel projeleri hayata geçiriyor. Özenle tasarladığı yaşam alanlarıyla hayat kalitesini artırmayı kurumsal bir strateji olarak belirleyen Cathay Group, sahibinden son kullanıcıya kadar, karlı yatırımı garantiliyor. Sadece bugünü değil, yarını da düşünen Cathay Group’un imzasını taşıyan projeler, geçmişten geleceğe İstanbul’un değer kazanan yaşam alanları olma misyonuyla tasarlanıyor, özenli mimarileriyle bulundukları çevreye değer katıyor.

Emlakhaberi.com Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 25 yılı aşkın süredir sektörün içinde biri olarak her zaman doğru ve yatırıma yönelik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emlak Ekonomi

Kar Group, 2019 yılında yeni yatırımlarla giriyor

Yayınlanma tarihi

-

Kar Group, Anadolu'da da yatırımlarını aralıksız sürdürüyor

İnşaat sektörün önde gelen firmalarının A’dan Z’ye tüm ihtiyaçlarına yanıt veren Kar Group, 2019 yılında üç yeni yatırımı daha hayata geçirmeyi planlıyor.

Agrega, kireç, hazır beton, asfalt, prefabrik beton elemanları ve yapı kimyasalları üretimlerini gerçekleştirerek ülkenin önde gelen müteahhitlerinin A’dan Z’ ye tüm ihtiyaçlarına yanıt veren Kar Group, 2019 yılında yeni yatırımları hayata geçirecek. Bundan yarım asır önce Pendik’te madencilik faaliyetleriyle ticaret hayatına adım atan ve bu yıl 50’nci yaşını kutlayan Kar Group, Kar Yapı çatısı altında adım attığı inşaat sektöründe de büyümesini sürdürüyor.

2018 yılını toplam 180 milyon TL’lik yatırımla kapattıklarını söyleyen Kar Group Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü “Yatırımlarımıza aralıksız devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıl, Elâzığ OSB 5. Bölge’de 13 bin 200 m2 alan içinde planlanan Karkim yapı kimyasalları fabrikamızda yatırımın sonuna geldik. Ürün gamında sıva yalıtımı, sıvalar harçlar, su yalıtımı, onarım ve güçlendirme, mastikler ve yardımcı ürünler, zemin uygulamaları, beton ve harç katkıları, restorasyon harçları olmak üzere 250`yi aşkın ürün bulunan fabrikamız bu yıl üretime başlayacak.

Öte yandan Bursa’nın Kayapa bölgesinde çevreye duyarlı olarak inşa ettiğimiz ve yakın zamanda faaliyete geçirdiğimiz agrega ve beton tesislerinin yatırımının yanı sıra Edonia Garden projesini geliştirdik. Şimdi de yeni yatırımlar üzerinde çalışıyoruz. 2019 yılında da Türkiye’nin ve dünyanın ilk yeraltı beton santralini Pendik’te yapacağız. Sancaktepe’de bir beton tesisin yatırımına başladık. Yeni bir konut projesi planlıyoruz. İyileştirme yatırımlarımızla birlikte 2019’da üç yeni yatırımı daha hayata geçirmiş olacağız. Ayrıca;Doğu Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz’de benzer yatırımları hayata geçirmek üzere fizibilite çalışmalarını sürdürüyoruz” diye konuştu.

2020 yılının ilk çeyreğinde teslim edilecek

Öte yandan; İstanbul’daki ilk konut projesi ‘Edonia Garden’ı ödeme kolaylıklarıyla satışa sunan  Kar Yapı, Pendik’te inşa ettiği projeden konut almak isteyenlerin karşısına iki ödeme seçeneğiyle çıkıyor. Kampanya kapsamında ‘peşin fiyatına yüzde 25 peşinat kalanı teslimde öde’ şeklinde ev sahibi olunabilirken, ‘peşin fiyatına yüzde 35 peşinat ve 36 ay eşit taksit’ fırsatıyla da konut sahibi olma imkânı sunuluyor. 

Projeyle ilgili açıklama yapan Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü, “Bu sene grup olarak 50’nci yaşımızı kutluyoruz. Yarım asırlık bir şirket olmanın gururunu ve mutluluğunu yatırımcılarımızla paylaşıyoruz. Peşin 254 bin TL’den başlayan fiyatlarla sunduğumuz projemizde konut almak isteyenlere iki farklı ödeme seçeneği sunuyoruz. Vade farkı almadan faizsiz isteyen ‘peşin fiyatına yüzde 25 peşinat ve kalanı teslimde öde’ seçeneğini, isteyen faizsiz, vade farksız yüzde 35 peşinat ve şirket bünyesinde 36 ay eşit taksit’ fırsatını seçebiliyor.Ocak sonuna kadar geçerli olan bu kampanya fırsatını değerlendirerek projemizden daire alan yatırımcılarımıza konutlarını 2020 yılının ilk çeyreğinde teslim etmeyi planlıyoruz” dedi. 

Arsa payı hariç 120 milyon lira yatırım değeriyle hayata geçen ‘Edonia Garden’ 10’ar katlı 4 blokta 388 adet konut ve 12 adet ticari üniteden oluşuyor. Metrekare büyüklükleri brüt 62.49 m2 ila 147.41 m2 arasında değişen 1+1, 2+1 ve 3+1 dairelerden meydana gelen proje, geniş sosyal donatı ve spor alanlarına sahip bulunuyor. ‘Edonia Garden’, iki katlı otopark ve her daireye özel bir araçlık alan imkanıyla da dikkat çekiyor. Lokasyon ve ulaşım kolaylığıyla da farklılaşan ‘Edonia Garden’, merkezi noktalara yakınlığıyla da dikkat çekiyor. Proje; Marmara Üniversitesi Hastanesi’ne 1,5 km, Sabiha Gökçen Havalimanı’na 3 km, hızlı feribota ise 7 km uzaklıkta bulunuyor.

Devamını oku

Emlak Ekonomi

Türkiye’de Krediyle konut satışı düştü!

Yayınlanma tarihi

-

Konut Fiyat Endeksi

2018 yılında özelliklede yılın ikinci yarısından sonra yaşanan konut kredisi faiz artışı sonrasında konut kredisi kullandırılarak yapılan konut satışları oldukça azaldı. Yıl içinde konut satışlarını teşvik için pek çok konut kampanyası ve konut kredisi indirimi uygulandı.

Bankaların konut kredisi faiz oranları Merkez Bankası’nın repo faizlerine, döviz kuruna ve piyasa risklerine bağlı olarak çabuk etkilenir bir yapıya sahip olup değişkenlik gösterir. Konut satışları ise büyük ölçüde konut kredisi faiz oranlarına bağlantılı şekilde azalıp artar. Konut satışlarında diğer yöntemlerin payı düşünüldüğünde konut kredisi faiz oranlarının konut satışları üzerinde ciddi bir etkisi olduğu görülebilir.

2018 yılının ilk altı ayında bankaların konut kredisi faiz oranları psikolojik sınır olan %1’in üzerinde olarak ortalama %1.30 seviyesinde seyretti. Bir önceki yılın aynı dönemine oranla yükseliş trendinde olan konut kredisi faiz oranları konut satışlarını da olumsuz etkiledi. Kredili konut satışları 2018’in Haziran ayına dek bir önceki senenin aynı dönemine oranla istikrarlı şekilde düşüş sergiledi.

Haziran ayında kamu bankaları Ziraat Bankası’nın öncülüğünde konut kredisi faiz oranlarını %0.98 seviyesine çekti. 2018’de uygulanan koşulsuz şartsız en alt konut kredisi seviyesi olan %0.98 faiz oranı kredili konut satışlarını canlandırdı.

HalkBank, VakıfBank ve Ziraat Bankası’nın %0.98 konut kredisi faiz oranlarına ek 2018 Mayıs ortasında tapu harçlarına ve konutta uygulanan KDV’ ye indirimler de uygulandı. 2018 yılında başlatılıp Ekim sonunda önce yıl sonuna kadar uzatılan KDV ve tapu harcı indirimleri 2019 Mart ayına kadar devam ediyor. Buna göre, konut satışlarında KDV oranları 31 Mart 2019’a kadar %18 yerine %8 olarak uygulanıyor. Tapu harçları ise %4’ten 3’e indi.

Mayıs ayının ortasında gelen indirim ve kampanyalar konut satışlarını arttırsa da tam anlamı ile kampanyanın altın dönemi Haziran ayı oldu. Kampanyalar ve konut kredisi faiz indirimi konut sektörünün peşinat kampanyaları ile de birleşerek kredili konut satışlarını Haziran ayında 2018 ilk aylarının neredeyse iki katına ulaştı.

Haziran ayında genel seçimler sonrası yükselen döviz kuruna müdahale etmek için Merkez Bankası %8 seviyesinde olan haftalık repo faizlerini %16,5’e çıkardı. Faizlerin artması ile kamu bankalarının konut kredisi faiz indirim kampanyası da bir anda son buldu.

Temmuz ayına geldiğinde döviz kuru hızla yükselen dengesiz bir seyir izlediği için Merkez Bankası ikinci faiz hangisini yaparak repo faizlerini %17.75’e çıkardı. Konut kampanyalarının da son bulduğu konut kredisi pazarinda bankalar riskler ve rekabetin düşmesi ile bir bir faiz artışına yöneldi. Temmuz ayında bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması bir önceki aya oranla %0.50 artış gördü.

Yaz ayları boyunca artan konut kredisi faiz oranları konut almak isteyen vatandaşın ihtiyacını ertelemesi ve mevduat faizlerini artması ile konut yatırımcısının konut alımının ertelenmesine neden olarak satışları en alt seviyeye indirildi.

Eylül ayına gelindiğinde Merkez Bankası dövize üçüncü müdahalesinde bulunarak para politikası faizlerini %17,75’den %24 seviyesine taşıdı. Bu hamle sonrası bankaların konut kredisi faiz oranları da zirveleri zorladı. 2018 Eylül ayında bankaların konut kredisi faiz oranı ortalamaları Ocak ayına oranla %1.40 artış gösterdi.

Konut kredisi faiz oranlarının yüksekliği ve kredili konut satışlarında yaşanan azalma neticesinde sektörü hareketlendirmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Destekleriyle Emlak Konut’un öncülük ettiği konut sektörünün ‘Türkiye için Kazanç Vakti’ kampanyası devreye girdi. Kampanya kapsamında konut sektörü bankalardan bağımsız olarak %0.98 faiz oranı ile senetle kredisiz konut satışı gerçekleştirdi. Eylül- Ekim döneminde uygulanan kampanya da konut satışlarında ciddi bir fark yaratamadı.

Kredili konut alımları da yüksek konut kredisi faiz oranları ve alternatif kampanyalar karşısında düşüşe devam etti. 2018 Kasım ayında kredili konut satışları Ocak ayına göre 5 kat azalarak kritik seviyelere ulaştı.

Ekim sonu itibari ile konut kredisi faiz oranları beş ay sonra ilk defa tekrar düşüş trendine girdi. Bankaların konut kredisine uyguladıkları faiz oranları hala psikolojik seviyenin oldukça üstünde olsa da düşüş eğilimi Kasım ayı boyunca devam etti. Kredili konut satışları bu aylarda ciddi düşüşler yaşayarak kritik seviyelere ulaştı.

Aralık ortasında Ziraat Bankası konut sektörüyle faiz indirim anlaşması gerçekleştiridi. Anlaşma kapsamında banka konut kredisi faiz oranlarını %1.78’e çekti. Anlaşmalı konut firmaları da kredinin 80 puanlık kısmını üstlendi. Böylece vatandaşa sadece anlaşmalı sıfır konut projelerinde geçerli olsa da tekrardan %0.98 faiz oranları ile konut kredisi sağlandı.

Aylar sonra konut kredisi faiz oranlarında ciddi bir düşüş sağlayan kampanya Aralık ayı kredili konut satışlarında artış sağlasa da Haziran ayının 6 kat altında kaldı.

2018 yılında konut satışları beş yıl sonra ilk defa sene bazında düşüş gösterdi. Kredili konut satışları Haziran ayı haricinde diğer 11 ayda bir önceki yılın altında kaldı. Teşviklere rağmen kredili konut satışları 276 bin 820′ ye ulaşarak 2017’ye oranla %41 düşüş gösterdi.

Devamını oku

Emlak Ekonomi

Kiralar Artık TÜFE’ye göre belirlenecek

Yayınlanma tarihi

-

kira-artis-oranlari-ne-kadar-oldu

Bugüne kadar Yİ-ÜFE rakamlarının 12 aylık ortalamasına göre belirlenen konutlarda kira artış oranlarının son 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanmasını ön gören tasarı, torba yasayla birlikte Meclis’ten geçerek yürürlüğe girdi.

Gayrimenkul kiralarında yenileme dönemlerinde yapılacak maksimum zamların belirlenmesinde esas olan kanun değişikliği onaylandı.

Yeni Kira Artış Oranları Tüfe Göre Olacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın geçtiğimiz aylarda açıkladığı ve enflasyonla mücadele kapsamında yeni ekonomi programı ile birlikte kira artış oranlarının 1 ocak 2019 tarihinden itibaren en fazla son 12 aylık TÜFE ortalaması oranında artırılabileceği yönünde yapılan değişiklik teklifi torba yasayla birlikte bugün TBMM’den geçti.

Cumhurbaşkanı tarafından onaylandıktan sonra Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek yeni düzenleme birkaç puan kiracılardan yana olacak. Konutlarda kira artış oranları olarak bugüne kadar son 12 aylık Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ortalaması ele alınıyordu.

Yeni hesaplama yöntemine göre ocak ayında kira kontratını yenileyecek olan kiracılar çok avantajlı hale geldi.

Son 12 aylık Yİ-ÜFE ortalaması yüzde 27.01 olurken TÜFE ortalaması ise yüzde 16.33 olarak gerçekleşti. Bu duruma göre ocak ayında konut kiralarına yapılabilecek en yüksek zam oranı yüzde 27.01 yerine yüzde 10.68’lik bir düşüşle maksimum yüzde 16.33 olarak uygulanacak. Yİ-ÜFE ve TÜFE arasındaki fark her zaman böyle yüksek olmuyor. Özellikle ağustos ile ekim arasındaki 3 aylık süreçte dövizde yaşanan yükselmelerin etkisiyle birlikte fark bu kadar yüksek oldu.

Ev sahibi ile kiracının karşılıklı anlaşması halinde bu oranın altında bir rakama anlaşma sağlanır.

Devamını oku

Emlak Ekonomi

Geçen Yıl Yabancılara 39 Bin 663 Konut Satıldı

Yayınlanma tarihi

-

yabancı konut satış rakamları

2018 yılının konut satış istatistikleri belli olurken, 2018 yılında sadece yabancılara satılan konut sayının 39 bin 663 olduğu görüldü.

Yabancıya Kaç adet Konut Satışı Oldu

Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, konut satış istatistiklerine yönelik yapılan araştırmayı inceledi. Ajans Press’in Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, 2018 yılında sadece yabancılara satılan konut sayısının 39 bin 663 olduğu görüldü. Ülke uyruklarına göre bakıldığında ise en çok konut satışının 8 bin 205 konut ile Iraklı vatandaşlara yapıldığı saptandı. Irak’ı 3 bin 652 konut ile İran, 2 bin 718 konut ile Suudi Arabistan, 2 bin 297 konut ile Rusya ve 2 bin 199 konut ile Kuveyt izledi. 

İMAR BARIŞI GÜNDEMDE YER ALDI

Ajans Press ve PRNet’in gerçekleştirdiği medya incelemesinde, yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. Gerçekleştirilen incelemede, son bir yıl içerisinde, konut başlığı altında 99 bin 696 haberin yazılı basında yansıma bulduğu tespit edildi. Yazılı basına yansıyan haberler incelendiğinde, en çok konuşulan başlığın 14 bin 983 haberle imar barışı olduğu tespit edildi.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ