Takip Edin

EMLAK HABERLERİ

Robot Gayrimenkul Danışmanı ile çalışmaya hazır mısınız?

Yayınlanma tarihi

-

Uluslararası birçok şirkette Satış&Pazarlama Müdürü ve Genel Müdür koltuğuna oturan Ayşe Fügen Arda; 27 yıllık çalışma hayatı boyunca satış, pazarlama, finans ve yatırım konularında edindiği uzmanlığını, “Coldwell Banker Baras” çatısı altında sürdürüyor. “Lüks Konut Uzmanı” olarak.

Arda, özel bir ruha sahip olan, farklı, sıra dışı ve lüks mülklerin doğru pazarlanması gerektiği vizyonuyla Los Angeles, Miami ve Barcelona’da aldığı Lüks Konut Satış Uzmanlığı eğitimlerinin ardından kendi liderliğinde ödüllü ekibiyle dünya lideri bir markanın çatısı altında hizmet sunuyor.

Teknolojiye dayanan alternatifler gayrimenkul danışmanının yerini alabilir mi?

Teknolojinin hızına yetişilemeyen gelişmesiyle birlikte gayrimenkul sektörü önemli bir eşiğe gelmiş durumda. Global bazda teknolojik gelişmelerin, sosyolojik araştırmaların ve yeni pazarlama stratejilerinin oluşması sektörde artık veri ve analizinin güçlendiği bir çağı başlatttı. Peki gayrimenkul danışmanı bu teknolojiye nasıl adapte olacak, nasıl kullanacak ve en önemlisi de gerçekten bir gün bu teknoloji onun yerini alabilecek mi?

Yapılan araştırmalar büyük gayrimenkul şirketlerinin ve danışmanlarının halihazırda bu teknolojik devrime hazırlandığını ve birçoğunun da ayak uydurmaya başladığını gösteriyor.

KPMG’nin 36 ülkeyi kapsayan araştırmasına göre, önemli gayrimenkul danışmanlarının %86’sı dijital ve teknolojik yeniliği fırsat olarak görüyor ve halihazırdaki işlerini bu sistemlere adapte ediyor. Yine araştırma sonuçlarına göre gayrimenkulde teknolojiyi kullanma konusunda ABD ve Asya Pasifik ülkeleri, Avrupa ve Türkiye’nin bir hayli ilerisinde yer alıyor. Türkiye’nin potansiyelinin yüksek olduğu düşünülüyor.

Büyük Veri Çağı

Dijital çağın bizlere sunduğu en büyük yenilik devasa boyuttaki verilere kolayca ulaşma ve bunları analiz ederek işleme yeniliği oldu. Gayrimenkul sektöründe de inanılmaz derecede fazla veri bulunuyor. Bu veriler yalnızca gayrimenkulle ilgili değil, artık müşteri verileri de oldukça önemli. Sosyolojik verilerin gayrimenkulde ne kadar önemli olduğu tüm araştırmalarda kanıtlanmış durumda. Tüm bu verilerin doğru analizi, geleceğin yatırım stratejilerini de belirliyor. Çünkü bu analizlerden çıkan sonuçlar müşterilerin değişen ihtiyaçlarına hızlı yanıt veriyor ve oluşabilecek sorunları da önceden görebilmeyi sağlıyor. Yatırım analizleri sayesinde danışman-müşteri arasında oluşan organik bağ iyi bir yatırım ortaklığına da dönüşebiliyor. Bu veri işleme mekanizmasını şöyle düşünebiliriz; trafik durumu, çevredeki sosyal tesislere, hastanelere, önemli noktalara ulaşım süresi, güncel arsa fiyatları, çevredeki rakipler, müşterilerin sosyolojik yapısı, istekleri ve daha birçok verinin aynı anda analiz edilmesine yarayan sistemler doğru yatırım fırsatlarını oluşturabilecek. İşlenen bu bilgiler yatırım fırsatı yaratmanın yanında müşteri hizmetlerinin de gelişmesini sağlayacak.

Gayrimenkul Danışmanı Sistemin Önemli Bir Parçasıdır

Ortaya çıkan tüm bu veriler daha uzun bir süre gayrimenkul danışmanının eleğinden geçmek zorunda. Niye daha uzun bir süre? Çünkü yapay zekâ gibi bir gerçek de var. Belki de bir süre sonra birçok sektörde olduğu gibi yapay zekâ her şeyi kendi yapacak ve müşteriyle bile iletişimi de o kuracak. Şimdilik bu noktaya gelene kadar biraz zaman var gözüküyor. Yine o noktada dahi duygusal mekanizmanın işleyeceğini, gayrimenkul danışmanının tamamen göz ardı edilemeyeceğini düşünüyorum.

İşin dijital reklam boyutunda da aynı mantık işliyor. Bugün dijital ortamda bir reklam verirken, kullanılan platformlar milyonlarca kişiden oluşan istatistiki verileri önünüze getiriyor ve bunu istediğiniz kriterlere göre ayarlayabiliyorsunuz. Bu noktada gayrimenkul danışmanının bilgi ve deneyimi bu mekanizmanın faydaları yönünden artı ve eksilerini belirliyor. İki kişi bir reklamı aynı kitleye yaptığında dönüşümleri de farklı olabiliyor. Burada çoğu zaman sizin mekanizmanın verilerini nasıl değerlendirdiğiniz ve kullandığınız önemli hale geliyor.

Sonuç olarak şu an geleneksel şirketler dijital dünyada ayakta kalmaya çalışıyor. Ancak, bugün kesin olarak, bunun eski sistemlerle gerçekleşmesinin bir yolu yok. Değişen müşteri ihtiyaçlarına cevap veremeyenler yakın bir zaman içerisinde sektörden silinip gidecektir. Çünkü artık sistem müşteri ve teknoloji odaklı ilerliyor. Hayatta ve ayakta kalmak isteyen gayrimenkul danışmanların kültürel ve teknolojik bir dönüşüm geçirmeleri ve ortadaki bu nimetlerin farkına varmaları gerekiyor.

Emlakhaberi.com Editörü Sizlere Doğru Tarafsız Özel haberler yazarak bilgi almanızı ve doğru fikirlerle yatırım yapmanız için bilgi aktaran içerikler giriyorum.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kentsel Dönüşüm

Yeni model kentsel dönüşüme pilot ilçelerde geçildi!

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul’da dönüşüme girmesi gereken yaklaşık 700 bin binaya yönelik yeni bir model daha geliştirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ev sahiplerinin cebinden para çıkmadan yapılarını dönüştürmesini sağlayacak dönüşüm karşılığı m2 modelini devreye aldı.

İMAR ARTIŞI YOK

Özellikle Fikirtepe’de yaşanan problemler ışığında kentsel dönüşüm süreçlerinde ortaya çıkan aksilikler tespit edilerek geliştirilen modelde iki şart olacak. Uygulama alanlarında dönüşümlerin yerinde yapılması esas kılınacakken, yıkım sonrası yeni planda ise imar artışı hiçbir şekilde gündeme gelmeyecek.

1 MİLYAR LİRA AYRILDI

Bunun için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinden 1 milyar liralık bir kaynak 2018 yılı için ayrıldı. İlk etapta devreye alınan 1 milyar liralık kaynak ile ortaya çıkacak işin 5 milyar lirayı bulması planlanıyor. Söz konusu kaynağın her yıl arttırılması da gündemde.

VATANDAŞIN CEBİNDEN TEK KURUŞ ÇIKMIYOR

Vatandaşın cebinden tek kuruş çıkmadan yapısını yerinde dönüştürmeyi amaçlayan modelde ev sahipleri m2’lerinden fedakarlık etmiş olacak. 100 m2’lik bir ev için vatandaş 20 m2’sini verecek. Bir nevi yüzde 80’e yüzde 20 gibi bir anlaşma yapılacak. 100 m2 depreme dayanıksız bir yapı sahibi dönüşüm sonrası 80 m2 güvenli ve konforlu bir evin sahibi olacak.

MÜTEAHHİTTE GİDEMEYEN EV SAHİPLERİNİN İMDADINA YETİŞECEK

Bu modelle özellikle arsa m2’si yüzünden müteahhitle anlaşma sağlayamayan ev sahiplerinin de imdadına yetişilmiş olunacak. Büyükşehir belediyesi söz konusu uygulamayla yüzde 80’e yüzde 20 alırken müteahhitlerin ortalama yüzde 50-50 ile çalışıyor.

MALİYETİN YÜZDE 70’Nİ KARŞILIYOR

İBB’nin iştiraki KİPTAŞ ile gerçekleştireceği modelde alınacak yüzde 20’lik kesimler ile yapıların maliyetinin yüzde 70’e yakını karşılanmış olacak. Geri kalan yüzde 30’luk maliyet ise İBB bütçesinden ayrılan 1 milyar liralık kaynak üzerinden sağlanacak.

TEK ŞART: HERKES İMZA VERECEK

Söz konusu modelin uygulanması için daire sahiplerinin hepsinin imzası gerekiyor. İmza sürecini tamamlayan bina sakinlerinin başvurusu ile yıkım başlıyor. İmar artışı ile gerçekleştirilen kentsel dönüşümde binaların dönüşümü için yapı sahiplerinin 3’te 2’sinin onay vermesi yetiyordu.

6 İLÇEDE UYGULANMAYA BAŞLADI

Uygulama İstanbul’un 6 ilçesinde başladı. Beyoğlu, Beykoz, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Büyükçekmece ve Esenler de model hayata geçirildi. Yeni modeli duyan çok sayıda bina sahibi binasını yerinde dönüştürmek için başvuruda bulundu. Yeni modelin yaygınlaşmasıyla İstanbul’daki dönüşümün 10-15 yıl içerisinde tamamen gerçekleşeceği öngörülüyor.

Devamını oku

İcra İhale

Antalya Kepez’de kentsel dönüşüm ihalesi!

Yayınlanma tarihi

-

Kepez Belediyesi tarafından Antalya İli, Kepez İlçesi, Gülveren Mahalleleri sınırları içerisinde bulunan proje alanında kat/arsa karşılığı  inşaat işleri ihalesi düzenleniyor.

Kapalı teklif usulüne göre gerçekleşecek olan ihalenin teklifleri 8 Kasım 2018 tarihinde, saat 15:00’da Kepez Belediyesi’nde açılacak. İhale teklif dosyaları ise  8 Kasım 2018 tarihinde, saat 14:00’a kadar teslim edilmesi gerekiyor.

ayrıntı için tıklayınız

Devamını oku

Emlak Gündemi

Türkiye’de Konut İhtiyacı Bitmez, Stoklar Bitince Konut Fiyatları Artar

Yayınlanma tarihi

-

Çukurova Gayrimenkul Başkanı Tamer Son, hemen teslim projelerdeki zamsız avantajlı fiyatlar ve cazip kampanyaların değerlendirilmesini tavsiye etti

Türkiye’nin yüzölçümünün yüzde 92’sinin deprem kuşağında olduğunu ve yenilenmesi gereken yaklaşık 20 milyon konut bulunduğunu hatırlatan Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, genç nüfusa sahip ülkemizde evlenme, boşanma, büyüyen ailelerin evini de büyütme ihtiyacı gibi gelişmeler nedeniyle konut ihtiyacının bitmeyeceğini söyledi. Geçtiğimiz yıllarda projeden satışlara ilginin daha yüksek olduğunu belirten Son, son dönemde tüketicilerin hemen teslim projelere yöneldiğini ifade etti. İnşaat maliyetleri ve dövizdeki artışın mevcut projelerdeki konut fiyatlarına yansıtılmadığını belirten Son, stoklar tükendiğinde yeni başlayacak projelerde artan maliyetler nedeniyle konut fiyatlarının düşmeyeceğini aksine kaçınılmaz olarak yükseleceğini vurgulayarak tüketicilere hızlı karar vermelerini tavsiye etti.

Türkiye’nin lokomotifi konumunda olan inşaat sektörünün dünyadaki diğer gayrimenkul piyasalarıyla karşılaştırıldığında en büyükler arasında yer aldığını ifade eden Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, ülkemizde yıllık bazda 1 milyonu aşkın gayrimenkul alım satımı yapıldığını belirtti. Genç nüfusa sahip Türkiye’de evlenme ve boşanma sıklığına, çocuk sahibi olan ailelerin daha büyük bir eve ihtiyaç duymasına, en önemlisi deprem ülkesi olmamız nedeniyle yeni konutlara ihtiyaç duyulmasına ve yenilenmesi gereken yaklaşık 20 milyon konut bulunmasına dikkat çeken Tamer Son, tüm bu nedenlerden dolayı Türkiye’de konuta olan ihtiyacın kolay kolay bitmeyeceğinin altını çizdi.

Konut fiyatları düşmez, mevcut stoklar bitince konut fiyatları artar

İnşaat maliyetleri ve dövizdeki artışın mevcut projelerdeki konut fiyatlarına yansıtılmadığını belirten Tamer Son, stoklar tükendiğinde yeni başlayacak projelerde artan maliyetler nedeniyle konut fiyatlarının düşmeyeceğini aksine kaçınılmaz olarak yükseleceğini vurguladı. Fiyat avantajı açısından gayrimenkul yatırımı yapmak için doğru bir dönemde olduğumuzu ifade eden Son, yeni projelerde fiyatların artacağı beklentisi ve cazip kampanyaların etkisiyle mevcut konut stoklarının azalmaya başlayacağını söyledi.

 

Hemen teslim projelere talep artışı var

Geçtiğimiz yıllarda projeden satışlara ilginin daha yüksek olduğunu belirten Son, son dönemde tüketicilerin hemen teslim projelere yöneldiğini ifade etti. Özellikle son 6 aylık periyotta hemen teslim projelerin satışlarında artışlar yaşandığına dikkat çeken Son, yeni yapılan ve yapılacak olan projelerde enflasyonun ve faizlerin yüksek olması nedeniyle fiyatlarda önemli oranda artış gerçekleşeceğini belirterek konut almak isteyen tüketicilere henüz zamların yansıtılmadığı avantajlı fiyat ve fırsatları kaçırmamaları için hızlı karar vermelerini tavsiye etti.

Çukurova Gayrimenkul Hakkında

İnşaat sektöründe 1993 yılından beri faaliyet gösteren SON Grup bünyesindeki Çukurova Gayrimenkul, bugüne kadar Adana, Mersin ve İstanbul’da pek çok prestijli konut projesine imza attı. Mersin’de hayata geçirilen bir yazlık projesi olan Liparis 2 ve Liparis 4 ile sektöre giriş yapan Çukurova Gayrimenkul, Adana’da proje ortaklarıyla birlikte TMT Park Life, TMT Gölvadi, Yüzevler, Platinkent, Eserkent, Çukurova Residence, Çukurova Kent, Çukurova Park, Çukurova Villaları gibi nitelikli konut projeleri gerçekleştirdi. Kartal’da inşa ettiği adalar ve deniz manzaralı Adanuspark ile rotasını İstanbul’a çeviren ve ardından yine bölgenin sembol projelerinden Çukurova Tower’ı hayata geçiren Çukurova Gayrimenkul, Kartal’daki üçüncü projesi Çukurova Balkon’u 2017 yılında tamamladı. Kentsel dönüşüme odaklanan Çukurova Gayrimenkul, 25. yılını kutladığı 2018 yılında İstanbul’un en değerli bölgelerinden Kartal, Beylerbeyi ve Çengelköy’de üç yeni projeye imza atmaya hazırlanıyor. Yenilikçi, çevreci ve müşteri odaklı bir yaklaşımla faaliyetlerini sürdüren Çukurova Gayrimenkul, şehircilik anlayışına sahip projelerini insana ve doğaya saygılı konseptlerle geliştiriyor. Keyifli ve kaliteli yaşam alanlarını kârlı yatırım fırsatları ile birleştirmeyi misyon edinen Çukurova Gayrimenkul, bilgi birikimini ve deneyimini estetik, teknoloji, lüks ve konfor ile bütünleyerek bulunduğu bölgeye değer katan modern projeler inşa ediyor. Bu çerçevede bir yandan gayrimenkul sektörünün hızla geliştiği Adana’da projeleri devam eden Çukurova Gayrimenkul, merkez olarak konumlandırdığı İstanbul’un cazip bölgelerinde yeni konut projeleri gerçekleştirmeye devam ediyor.

www.cg.com.tr

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ