Takip Edin

EMLAK HABERLERİ

Robot Gayrimenkul Danışmanı ile çalışmaya hazır mısınız?

Yayınlanma tarihi

-

Uluslararası birçok şirkette Satış&Pazarlama Müdürü ve Genel Müdür koltuğuna oturan Ayşe Fügen Arda; 27 yıllık çalışma hayatı boyunca satış, pazarlama, finans ve yatırım konularında edindiği uzmanlığını, “Coldwell Banker Baras” çatısı altında sürdürüyor. “Lüks Konut Uzmanı” olarak.

Arda, özel bir ruha sahip olan, farklı, sıra dışı ve lüks mülklerin doğru pazarlanması gerektiği vizyonuyla Los Angeles, Miami ve Barcelona’da aldığı Lüks Konut Satış Uzmanlığı eğitimlerinin ardından kendi liderliğinde ödüllü ekibiyle dünya lideri bir markanın çatısı altında hizmet sunuyor.

Teknolojiye dayanan alternatifler gayrimenkul danışmanının yerini alabilir mi?

Teknolojinin hızına yetişilemeyen gelişmesiyle birlikte gayrimenkul sektörü önemli bir eşiğe gelmiş durumda. Global bazda teknolojik gelişmelerin, sosyolojik araştırmaların ve yeni pazarlama stratejilerinin oluşması sektörde artık veri ve analizinin güçlendiği bir çağı başlatttı. Peki gayrimenkul danışmanı bu teknolojiye nasıl adapte olacak, nasıl kullanacak ve en önemlisi de gerçekten bir gün bu teknoloji onun yerini alabilecek mi?

Yapılan araştırmalar büyük gayrimenkul şirketlerinin ve danışmanlarının halihazırda bu teknolojik devrime hazırlandığını ve birçoğunun da ayak uydurmaya başladığını gösteriyor.

KPMG’nin 36 ülkeyi kapsayan araştırmasına göre, önemli gayrimenkul danışmanlarının %86’sı dijital ve teknolojik yeniliği fırsat olarak görüyor ve halihazırdaki işlerini bu sistemlere adapte ediyor. Yine araştırma sonuçlarına göre gayrimenkulde teknolojiyi kullanma konusunda ABD ve Asya Pasifik ülkeleri, Avrupa ve Türkiye’nin bir hayli ilerisinde yer alıyor. Türkiye’nin potansiyelinin yüksek olduğu düşünülüyor.

Büyük Veri Çağı

Dijital çağın bizlere sunduğu en büyük yenilik devasa boyuttaki verilere kolayca ulaşma ve bunları analiz ederek işleme yeniliği oldu. Gayrimenkul sektöründe de inanılmaz derecede fazla veri bulunuyor. Bu veriler yalnızca gayrimenkulle ilgili değil, artık müşteri verileri de oldukça önemli. Sosyolojik verilerin gayrimenkulde ne kadar önemli olduğu tüm araştırmalarda kanıtlanmış durumda. Tüm bu verilerin doğru analizi, geleceğin yatırım stratejilerini de belirliyor. Çünkü bu analizlerden çıkan sonuçlar müşterilerin değişen ihtiyaçlarına hızlı yanıt veriyor ve oluşabilecek sorunları da önceden görebilmeyi sağlıyor. Yatırım analizleri sayesinde danışman-müşteri arasında oluşan organik bağ iyi bir yatırım ortaklığına da dönüşebiliyor. Bu veri işleme mekanizmasını şöyle düşünebiliriz; trafik durumu, çevredeki sosyal tesislere, hastanelere, önemli noktalara ulaşım süresi, güncel arsa fiyatları, çevredeki rakipler, müşterilerin sosyolojik yapısı, istekleri ve daha birçok verinin aynı anda analiz edilmesine yarayan sistemler doğru yatırım fırsatlarını oluşturabilecek. İşlenen bu bilgiler yatırım fırsatı yaratmanın yanında müşteri hizmetlerinin de gelişmesini sağlayacak.

Gayrimenkul Danışmanı Sistemin Önemli Bir Parçasıdır

Ortaya çıkan tüm bu veriler daha uzun bir süre gayrimenkul danışmanının eleğinden geçmek zorunda. Niye daha uzun bir süre? Çünkü yapay zekâ gibi bir gerçek de var. Belki de bir süre sonra birçok sektörde olduğu gibi yapay zekâ her şeyi kendi yapacak ve müşteriyle bile iletişimi de o kuracak. Şimdilik bu noktaya gelene kadar biraz zaman var gözüküyor. Yine o noktada dahi duygusal mekanizmanın işleyeceğini, gayrimenkul danışmanının tamamen göz ardı edilemeyeceğini düşünüyorum.

İşin dijital reklam boyutunda da aynı mantık işliyor. Bugün dijital ortamda bir reklam verirken, kullanılan platformlar milyonlarca kişiden oluşan istatistiki verileri önünüze getiriyor ve bunu istediğiniz kriterlere göre ayarlayabiliyorsunuz. Bu noktada gayrimenkul danışmanının bilgi ve deneyimi bu mekanizmanın faydaları yönünden artı ve eksilerini belirliyor. İki kişi bir reklamı aynı kitleye yaptığında dönüşümleri de farklı olabiliyor. Burada çoğu zaman sizin mekanizmanın verilerini nasıl değerlendirdiğiniz ve kullandığınız önemli hale geliyor.

Sonuç olarak şu an geleneksel şirketler dijital dünyada ayakta kalmaya çalışıyor. Ancak, bugün kesin olarak, bunun eski sistemlerle gerçekleşmesinin bir yolu yok. Değişen müşteri ihtiyaçlarına cevap veremeyenler yakın bir zaman içerisinde sektörden silinip gidecektir. Çünkü artık sistem müşteri ve teknoloji odaklı ilerliyor. Hayatta ve ayakta kalmak isteyen gayrimenkul danışmanların kültürel ve teknolojik bir dönüşüm geçirmeleri ve ortadaki bu nimetlerin farkına varmaları gerekiyor.

Emlakhaberi.com Editörü Sizlere Doğru Tarafsız Özel haberler yazarak bilgi almanızı ve doğru fikirlerle yatırım yapmanız için bilgi aktaran içerikler giriyorum.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EMLAK HABERLERİ

Arap yatırımcılar akın akın geliyor!

Yayınlanma tarihi

-

30 yıllık bilgi, birikim ve deneyimle ülkemize değer katan yüksek kalite ve teknolojiye sahip projeler tasarlayan Deik Türk Yemen İş Konseyi Başkanı ve Beyttürk Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğurcan Barman: “Doların artmasıyla beraber lüks markaların önünde oluşan kuyruklar gayrimenkul piyasasında da gözlemlenmektedir. Türk gayrimenkul sektörüne Arap yatırımcıların ilgisi her zamankinden daha fazla yaşanıyor.” Dedi.

 

Deik Türk Yemen İş Konseyi Başkanı ve Beyttürk Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğurcan Barman: “Şu anda Arap ülkelerinden gelen taleplere yetişmekte zorluk çekiyoruz, öyle ki bayram boyunca çağrı merkezimiz ve satış ofislerimiz yoğunluktan ve gelen talepten dolayı bayramın 1‘nci günü dahil gece 12.00’a kadar açık olacak. Şu anda birçok yatırımcı Türkiye’den konut almak, yatırım yapmak için adeta yarışıyor.” dedi.

 

Türkiye’nin istikrarına güvenen Arap yatırımcı, doların artmasıyla beraber ilgisini daha da arttırdı. Özellikle Yemen, Irak ve Katarlı yatırımcıların ilgisinin her zamankinden çok daha fazla olduğu gözlemleniyor.  Türkiye’den gayrimenkul alarak oturum hakkı kazanıyorlar, bu da küçük yatırımcı için çok büyük bir fırsat oluyor. Şu anda 1 milyon dolarlık yatırım yapan yabancı yatırımcılar Türk pasaportu elde edebiliyorlar ancak bu tutara ulaşamayanlar ise ikametgâh iznine sahip olmak için yatırımlarını büyük bir hızla gerçekleştiriyorlar. Bugün 100.000$ altında yatırım yapacak yüz binlerce Arap yatırımcı bulunmaktadır. Gerçekleştirilecek doğru projeler ile bu yatırımcılar Türkiye’ye çekilebilir.

 

Barman : “Yabancıya Satılan Gayrimenkuller İhracata Büyük Destek Sağlıyor”

Yabancıya satılan gayrimenkullerin aslında ihracat olarak ele alınması gerektiğini söyleyen Barman: “Maalesef biz Türkiye olarak yabancıya konut satışında hala istenilen düzeyde pay alamıyoruz. Bunun için inşaat şirketlerinin kendi bünyelerinde “Yabancı Pazar Departmanı” oluşturmaları şart. Şirketler yabancı çağrı merkezlerini oluşturmalı, yabacı satış elemanları istihdam etmeliler.” Dedi.

 

Deik Türk Yemen İş Konseyi: “Yemenli Yatırımcıların Potansiyeline Çok İnanıyoruz”

Yemenli yatırımcıların potansiyeline çok inandığını söyleyen Barman :”İş Konseyi olarak Yemenli yatırımcıları Türkiye’ye çekmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Eylül ve Ekim aylarında bu konuyla ilgili olarak bir dizi toplantılar gerçekleştireceğiz. Özellikle Suudi Arabistan da yatırımları olan Yemenli yatırımcılar şu anda ilgisini Türkiye’ye çevirdi. 1 milyar doların üzerinde yatırım yapacak Yemenli yatırımcılar önümüzde günlerde heyet olarak Türkiye’ye gelecekler. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’da çok büyük bir teveccüh bulunmaktadır. Bu yıl sonuna kadar ekonomimize ciddi anlamda katkı sağlayacaktır.

Devamını oku

Emlak Ekonomi

İnşaat maliyet bedelleri yayımlandı!

Yayınlanma tarihi

-

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğle emlak vergisine esas olmak üzere gelecek yıl uygulanacak bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri belirlendi. Buna göre, mesken binaları açısından lüks inşaatlar için metrekare normal inşaat maliyet bedellerinin asgari ve azami sınırları bin 341,59 lira ile 2 bin 940,71 lira, birinci sınıf inşaatlar için 566,17 lira ile bin 966,55 lira, ikinci sınıf inşaatlar için 398,84 lira ile bin 332,37 lira, üçüncü sınıf inşaatlar için 134,72 lira ile 907,45 lira, basit inşaatlar için 64,10 lira ile 409,25 lira arasında tespit edildi.Tebliğ ile kullanım amacı farklı olan diğer binaların metrekare normal inşaat maliyet bedelleri de yeniden düzenlendi.

Devamını oku

Emlak Ekonomi

İşte Emlak Bank’ın Yeni Genel Müdürü

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye Emlak Bankası, “Türkiye Emlak Katılım Bankası Anonim Şirketi”, kısa adıyla “Emlak Bank” olarak yeniden faaliyete başlayacak.

Yönetim Kurulu’nda alınan kararla Emlak Bank Genel Müdürlüğüne, Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Deniz Aksu atandı.

TÜRKİYE Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 100 günlük Eylem Planı açıklamasında, 3 Temmuz 2001 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile bankacılık yapma yetkisi sona erdirilen ve tasfiye kapsamına alınan Emlak Bankasının “konut, arsa ve gayrimenkul ağırlıklı” çalışacak şekilde tekrar faaliyete geçirileceğini duyurmasının ardından çalışmalar hız kazandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Emlak Bankasının atıl durumda ve tasfiye halinde olduğunu hatırlattı.

Kurum, “Emlak Bankasını yeniden güçlendirerek ekonomiye kazandırmak için çalışmalarımızı süratli bir şekilde sürdürüyoruz.” dedi.

Çalışmalara ilişkin bilgi veren Kurum, “Bankamızın olağan genel kurul toplantısını 3 Eylül 2018’de İstanbul’da gerçekleştireceğiz. Bu kapsamda ivedilikle yönetim kurulunu da belirledik. İnşallah yıl sonuna kadar Emlak Bankası faaliyetlerine başlayacak. Böylece Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı
gibi konut, arsa ve gayrimenkul ağırlıklı çalışacak, katılım bankacılığındaki markamızı ‘Emlak Bank’ olarak ortaya koyacağız.” diye konuştu.

Kurum, bankanın faaliyet amacına ilişkin olarak, “Bankanın amacını faizsiz bankacılık ilkeleri çerçevesinde katılım bankalarının yapabilecekleri her tür işlemi yürütmek olarak belirledik.” ifadesini kullandı.

BANKANIN GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE DENİZ AKSU ATANDI

Bakanlıktan alınan bilgiye göre, bankanın yeni genel müdürü ve faaliyet alanına ilişkin ayrıntılar da netleşti. Buna göre, dün yapılan yönetim kurulu toplantısıyla Genel Müdürlük görevine Albaraka Türk Katılım Bankası Kredi Riskinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Deniz Aksu atandı.

Merkezi İstanbul’da olacak bankanın yeni unvanı “Türkiye Emlak Katılım Bankası Anonim Şirketi” kısa adıyla “Emlak Bank” olarak belirlendi.

Emlak Bank tarafından yapılabilecek iş ve işlemlerden bazıları şöyle:

“Katılım fonu kabulü, nakdi, gayri nakdi her cins ve surette kredi verme işlemleri. Yurt içi ve yurt dışından fon toplama, hesaplar açma, borç alma, avans kabul etme işlemleri. Bankalar, finansal kuruluşlar, şirketler ile yurt içinde ve yurt dışında ortaklık veya kar-zarar ortaklığına girişilmesi veya sair her türlü surette iş birliği veya iştirakte bulunulması ve bu maksatla fonlar teşkil veya temin edilmesi. Yürütülen faaliyetler çerçevesinde yurt içinde veya yurt dışında, ham veya mamul madde, makine, ekipman, teçhizat, uçak, gemi ve taşınır mülkiyetine konu olabilecek her türlü mallar ile arsa, arazi, bina ve taşınmaz mülkiyetine konu olabilecek her türlü mallarla ilgili satım, trampa, bağış, takas, inşa, işletme ve benzeri işlemleri ve ilgili tescil, beyan, şerh, terkin, fek, değişiklik, düzeltme ve diğer her türlü işlemler.”

Bankada ayrıca kar ve zarar ortaklığı belgesi, katılma intifa senetleri, kara iştirakli tahviller, borçlanma araçları, diğer menkul kıymetler ve sermaye piyasası araçları çıkarma işlemleri de yürütülecek.

Nakdi ve kaydi ödeme ve fon transferi işlemleri, muhabir bankacılık veya çek hesaplarının kullanılması dahil her türlü ödeme ve tahsilat işlemlerinin de yapılacağı bankada, çek ve diğer kambiyo senetlerinin iştirası işlemleri, saklama hizmetleri, kredi kartları, banka kartları ve seyahat çekleri gibi her türlü ödeme vasıtalarının ihracı ve bunlarla ilgili faaliyetlerin yürütülmesi işlemleri, efektif dahil kambiyo işlemleri, para piyasası araçlarının alım ve satımı, kıymetli maden ve taşların alım ve satımı veya bunların emanete alınması işlemleri de bankanın yapacağı işlemler arasında bulunuyor.

Ayrıca, ekonomik ve finansal göstergelere, sermaye piyasası araçlarına, mala, kıymetli madenlere ve dövize dayalı, vadeli işlem sözleşmelerinin, opsiyon sözleşmelerinin, birden fazla türev aracı içeren basit veya karmaşık yapıdaki finansal araçların alımı, satımı ve aracılık işlemlerinin, sermaye piyasası araçlarının alım ve satımı ile geri alım veya tekrar satım taahhüdü işlemleri ile daha önce ihraç edilmiş olan sermaye piyasası araçlarının aracılık maksadıyla alım satımının yürütülmesi işlemleri de Emlak Bank tarafından yapılacak.

Başkaları lehine teminat, garanti ve sair yükümlülüklerin üstlenilmesi gibi garanti işleri ile Hazine Müsteşarlığı ve/veya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve kuruluş birlikleri nezdinde oluşturulan bir sözleşme kapsamında üstlenilen yükümlülükler çerçevesinde alım satım işlemlerine ilişkin piyasa yapıcılığını da üstlenecek olan Emlak Bank, bankalar arası piyasada para alım satımı işlemlerine aracılığın yanı sıra finansal kiralama işlemleri, sigorta acenteliği ve bireysel emeklilik aracılık hizmetlerini de yürütecek.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ DESTEKLEYECEK

Her türlü maddi ve gayri maddi menkul ve gayrimenkul mallar ile bu mallar üzerinde bulunan hak, mülkiyet ve imtiyazların her türlü suretle satın alınması, kiralanması, satılması, kiraya verilmesi, yönetilmesi, geliştirilmesi, üzerinde her türlü ayni veya şahsi haklar tesis edilmesi de banka tarafından yapılabilecek.
Marka, patent, ihtira beratı, lisans, know-how, tasarım, ticaret unvanı, işletme adı, telif hakkı, fikir ve sanat eserleri, sınai mülkiyet dahil ilmi, teknik ve diğer her türlü fikri ve sınai hakları ile meydana getirme, satın alma, trampa/değişim, bağış, takas ve diğer her türlü suretle mülkiyetini edinmek ve aynı suretlerle mülkiyetini devretmek, tüm bu hakları geliştirmek, kullanmak, işletmek, kiralamak veya kiraya vermek, rehin ve diğer haklarla sınırlamak da bankanın iş ve işlemleri arasında yer alıyor.

Kamunun düzen ve yararına, şirket prensipleri ve ilgili mevzuat dahilinde sosyal gayeli yardımlarda bulunabilecek olan Emlak Bank, ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde, Tarım Kredi Kooperatiflerine ve KOBİ’lere destek verebilecek, kentsel dönüşümü de destekleyecek.

Emlak Bank, söz konusu işlemlerle, Bankacılık Kanunu, Sermaye Piyasası Kanunu, Türk Ticaret Kanunu ve diğer mevzuat hükümleri kapsamında çalışmak suretiyle amaç ve konusuyla ilgili Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunca izin verilecek diğer her türlü faaliyeti de gerçekleştirebilecek.

Sermaye piyasası aracı ihraç yetkisine sahip olabilecek

Banka ayrıca Genel Kurulun alacağı karar çerçevesinde ilgili mevzuata göre borçlanma aracı niteliğindeki sermaye piyasası aracı ve menkul kıymet ihraç edebilecek. Genel kurul, bu ihraçların zamanlamasını, değer ve şartlarını ise Yönetim Kurulunun takdirine bırakabilecek.

Genel Müdür Aksu kimdir?
Ortadoğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu olan Aksu, bankacılık hayatına 1995’te Pamuk Bank’ta Kurumsal Portföy Yöneticisi olarak başladı. 1997’de Yapı Kredi Finansal Kiralama Anonim Ortaklığı’nda Bursa Bölge Müdürlüğü görevini üstlendi. 1998-2008 yıllarında CitiBank’ın Ticari Bankacılık Biriminin kuruluş ve faaliyete geçme sürecinden itibaren Kurumsal ve Ticari Bankacılık Satış Başkanı olarak görev yaptı.
2008’de HSBC’de Kıdemli Şube Müdürü olan Aksu, 2012’de başladığı Albaraka Türk’te Kurumsal Pazarlama Birimi’nde Birim Müdürü olarak 5 yıl görev yaptıktan sonra 2017’de Kredi Riskinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ