Emlak Ekonomi

Şubat 2019 kira artış oranı ne kadar oldu

Kiracıları Yakından ilgilendiren bir haber Şubat 2019’da konutlarda yapılabilecek maksimum kira zammı oranı belli oldu.

Emlakhaberi.com Özel Kira Artış oranı haberi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak 2019 ayına ait enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlarla birlikte Türkiye’de milyonlarca kiracıyı ve ev sahibini yakından ilgilendiren şubat 2019 kira zammı oranı belli oldu.

2019 yılında konutlarda kira artış oranları artık TÜFE bazında hesaplanıyor

Yenilenecek konut kira kontratlarında 2018 yılı sonuna kadar hep Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) son 12 aylık ortalaması baz alınırken 1 ocak 2019’dan itibaren enflasyonla mücadele kapsamında Yeni Ekonomi Programı içinde kira artış oranının son 12 aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamına göre hesaplanacağına dair kararname ocak ayı içinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

TÜİK tarafından bugün açıklanan enflasyon rakamlarına göre genel enflasyon rakamları ocak 2019’da 1.06 artarak yıllık bazda yüzde 20.35 olurken son 12 aylık TÜFE ortalaması da yüzde 17.16 oldu.

Buna göre şubat ayı içinde yenilenecek konut kiralarında artış oranı en fazla yüzde 17.16 olacak. Bunun altında kira artış oranları ev sahibi ile kiracının anlaşması halinde mümkün olacak.

Oylamaya Katılın:
0 / 0

Etiketler

Kadir Özel

Emlakhaberi.com Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 25 yılı aşkın süredir sektörün içinde biri olarak her zaman doğru ve yatırıma yönelik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün