Takip Edin

Kentsel Dönüşüm

Yeni kentsel dönüşüm programı açıklandı.

Yayınlanma tarihi

-

murat-kurum

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara’da düzenlenen “Kentsel Dönüşümde Yeni Dönem Tanıtım Toplantısı”nda Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’ni açıklıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşümde yeni yol haritasını açıklıyor. Kurum’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Hedef her yıl 300 bin konutu dönüştürmek. Bunun 30 binini bakanlık ve TOKİ yapacak. Kalanı özel sektör yapacak.

Hedef kentsel dönüşümü 20 yılda tamamlamak. Kentsel dönüşümde yeni dönem 7 temel hedef üstüne inşa edildi.

Afet risklerinin bertaraf edilmesi, çevresel, tarihi ve kültürel değerlerin korunması, yatay mimarinin esas alınması, engelli dostu şehirler kurulması temel hedefler arasında.

HER KENTE DÖNÜŞÜM ANAYASASI

Her kente özel kentsel dönüşüm anayasası geliyor.

Her belediye kendi il ve ilçesi için kentsel dönüşüm strateji belgesi hazırlayacak. Sadece ihtiyaç kadar konut üretilecek.

Kentsel dönüşüm alanları ilan edilmeden önce vatandaşlardan talep toplanacak.

HİÇBİR KONUT YARIM KALMAYACAK

Hiçbir konut yarım kalmayacak. Bu amaçla kentsel dönüşüme dahil olacak müteahhitlere kriter gelecek. 

Maketten veya temelden konut satışı bitecek

Emlakhaberi.com Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 25 yılı aşkın süredir sektörün içinde biri olarak her zaman doğru ve yatırıma yönelik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Kentsel Dönüşüm

2019’da Kentsel dönüşümde kira yardımı ne kadar?

Yayınlanma tarihi

-

kentsel-donusum-kira-yardimi-2019

Kentsel dönüşüm için devlet tarafından 18 ay boyunca yapılan kira yardımına ilişkin 2019 rakamları açıklandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu yıl yapılacak kira yardımları için herhangi bir zam yapmadı.

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında riskli olarak tespiti gerçekleştirilen ve anlaşma yolu ile yıkılan gayrimenkullerin hak sahipleri Bakanlığın sunduğu finansal desteklerden faydalanabiliyor. Bu desteklerin başında kentsel dönüşüm kira yardımı geliyor. 

Hak sahiplerine 18 ay boyunca verilen kentsel dönüşüm kira yardımı bedelleri her sene yeniden belirleniyor. Tespit edilen bedeller Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca duyuruluyor.

Emlakkulisi’nin haberine göre; bu yıl bakanlığın vermiş olduğu bir karar ile 2019 yılında verilecek kira yardımı oranları 2018 ile aynı olarak açıklandı. 2019 yılı için kentsel dönüşüm kira yardımlarında bir zam yapılmadı. 

İstanbul,  Ankara  ve İzmir’de 2019 yılı içerisinde kentsel dönüşüm kira yardımı kapsamında maliklere 960 TL, kiracıya bin 920 TL ve sınırlı ayni hak sahiplerine ise 4 bin 800 TL kira yardımı yapılacak. 

2019 YILI İL BAZLI KİRA YARDIMI TUTARLARI:


Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan,Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis 

Malik: 595,00 TL
Kiracı (Defaten): 1.190,00 TL
Sınırlı Ayni Hak Sahibi (Defaten): 2.975,00 TL

Amasya,Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt,Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce

Malik:  675,00 TL
Kiracı (Defaten): 1.350,00 TL
Sınırlı Ayni Hak Sahibi (Defaten): 3.375,00 TL

Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale

Malik:  755,00 TL
Kiracı (Defaten): 1.510,00 TL
Sınırlı Ayni Hak Sahibi (Defaten):  3.775,00 TL

Aydın,Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van

Malik:  830,00 TL
Kiracı (Defaten): 1.660,00 TL
Sınırlı Ayni Hak Sahibi (Defaten): 4.150,00 TL

Adana, Antalya, Bursa, Konya

Malik:  905,00 TL
Kiracı (Defaten): 1.810,00 TL
Sınırlı Ayni Hak Sahibi (Defaten):  4.525,00 TL

Ankara, İstanbul, İzmir

Malik:  960,00 TL
Kiracı (Defaten): 1.920,00 TL
Sınırlı Ayni Hak Sahibi (Defaten): 4.800,00 TL

Devamını oku

Kentsel Dönüşüm

Yatay mimari TOKİ projeleri ile başlıyor!

Yayınlanma tarihi

-

yatay sehirlesme

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, “yatay şehirleşmeyle yükselen Türkiye” projesinin tanıtımını yapacak.

Yarın İstanbul- Kasımpaşa’da yapılacak etkinlikte TOKİ tarafından yatay mimariyle Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde inşa edilecek 50 bin sosyal konut projesi de kamuoyuna açıklanacak. Erdoğan, projenin tanıtımında özellikle şehircilik ve yatay mimari konularında mesajlarını verecek. Başkan Erdoğan, 31 Mart seçim kampanyası kapsamında açıkladığı seçim manifestosunda yer alan ‘yatay şehirleşme‘ ilkesini hayata geçirmek için yarın ilk adımı da atmış olacak. Tanıtım sırasında TOKİ’nin yatay mimariyle hazırladığı Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden 50 bin sosyal konut projesi de kamuoyu ile paylaşacak.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÖNCELİKLİ

Başkan Erdoğan, yatay mimariyle hazırlanan yeni sosyal konutların hangi illerde ve hangi şartlarda satışa sunulacağını açıklayacak. Erdoğan, proje tanıtım töreninde ayrıca şehircilik üzerine mesajlarını da verecek. Yatay şehirleşme ile tabiatla bütünleşen, aile, mahalle ve komşuluk kültürünü ihya eden örnek yerleşim alanları kurulacak. Ayrıca kentsel dönüşüm alanları ile yeni imara açılan bölgelerde, bu modele öncelik verilecek.

HER ŞEHİRDE PİLOT UYGULAMA YAPILACAK

Erdoğan’ın 31 Mart seçimleri için hazırlanan 11 maddelik gönül belediyeciliği manifestosunda yer alan ilkelerden biri de yatay şehirleşme oldu. Erdoğan, manifestoyu açıkladığı konuşmada, şunları söylemişti: “Yatay şehirleşme yeni dönemdeki şehircilik vizyonumuzun merkezinde yer alacaktır. Gönüllerimize hitap eden mekanlar bütünü olan şehirlerimizi, toprakla daha çok buluşan, mahalle kültürünü yaşatan, komşuluk ilişkilerini canlı tutan yatay mimari anlayışıyla geliştireceğiz. Bu modelle, insani hizmetlerden yeşil alanlara ve akıllı şehir uygulamalarına kadar pek çok sorunu aynı anda çözebileceğiz. Her şehrimizde pilot uygulamayla başlayıp, zaman içinde genişleterek, yatay şehirleşme modelimizi ülkemizin her yerine yaygınlaştıracağız.”

Devamını oku

Kentsel Dönüşüm

Esenler’de yeni Kentsel Dönüşüm Projesi

Yayınlanma tarihi

-

esenler-kentsel-donusum-projesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından İstanbul’un Esenler ilçesi Güney Proje Alanı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi 1. Etap 1. Bölge kapsamında hayata geçirilecek 531 konutluk projenin inşaat yapım ihalesi 25 şubat pazartesi günü gerçekleştirildi.

Projenin ihale kapsamında konutların yanı sıra bir mescit ile çevre düzenlemesi ve alt yapı çalışmaları da bulunuyor.

Az katlı olarak tasarlanan projenin tamamlanıp yaşamın başlamasıyla birlikte bölgede peyzajlı parkları, meydanları, çocuklar için oyun alanları, spor sahaları, ticari alanlarıyla birlikte nitelikli bir yaşam alanı oluşturulmuş olacak.

Devamını oku

Kentsel Dönüşüm

Müteahhitlerin işi Arık Kolay Değil

Yayınlanma tarihi

-

erdoganrecep

Türkiye genelinde devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları ile alakalı adımlar atılmaya devam ediyoruz dedi.

Deprem riski altındaki binaların dönüşümüne ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da Hacı Harun Ekşi Camii’nin açılış törenine katıldı. Cuma gününü İstanbul’da Üsküdar’da eski mahallesinde camii açılışını yapan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, namaz çıkışında mahalleliye seslendi. Vatandaşlardan gelen kentsel dönüşüm sorularına yanıt veren Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasında “Müteahhitler kazansın diye böyle adım atmayız” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Zorla bir kentsel dönüşüm adımımız yok” dedi.

Üsküdar’da yapımı tamamlanan Hacı Harun Ekşi Camii’nin açılışını dualarla gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, namaz sonrasında vatandaşlara kentsel dönüşüm konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Erdoğan konuşmasında, “Namaz sonrasında çıkışta bir kardeşimiz yanıma yaklaştı. Buralar kentsel dönüşüm kapsamı içinde olan yerler. Bizim zorla bir kentsel dönüşüm adımımız yok. Depremle ilgili bir sıkıntı var malum.

Bütün mesele gönüllülük esasına dayalı olarak. Bazı müteahhitler yüzde 60-70’ini alırım kapıya koyarım diyormuş. Müteahhide evini vermeye mecbur değilsin. Böyle bir sıkıntı olduğu anda muhtara, belediye bakanınıza gelin bana bildirin.

Her şey gönüllülük esasına dayalı, kimseyi buradan kovmaya dayalı bir şey söz konusu değildir. Belediye başkanı arkadaşlarımızın bu konuda aracı olması suretiyle Bakanlarımızın da devreye girmesiyle bu adımı atarız. Vatandaşın mağdur olmasına fırsat vermeyiz. Müteahhitler kazansın diye böyle adım atmayız.” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Kentsel Dönüşüm

İmar Barışında 2019 Tarifesi Belli Oldu

Yayınlanma tarihi

-

Uzatılan imar barışı başvurularında 2019 tarifesi belli oldu. Buna göre arsa rayiç bedellerinde 2019 yılı dikkate alınacak.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “31/12/2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar için Yapı kayıt Belgesi başvuru süresi 15/06/2019 tarihine kadar, yapı kayıt bedeli ödeme süresi ise 30/06/2019 tarihine kadar uzatılmıştı. Uzatma sonrası teknik güncellemeler nedeni ile başvurular 01 Ocak’tan itibaren alınmıyordu. Çalışmaların tamamlanması sonrası, Yapı Kayıt Belgesi başvuruları tekrar başladı. Buna göre yapılacak başvurularda arsa ve arazi birim değerlerinin 2019 değeri esas alınacak” dedi.

Arsa – Arazi Değerleri %11,865 Arttı

Yapılan düzenleme ile yapı sınıfı bedellerin değişmediğini lakin cadde ve sokak rayiç değerlerinin yeniden değerleme oranının yarısı nispetinde arttığını belirten Özelmacıklı “Arsa ve arazilerinin 2019 yılı vergi değerleri, 2018 yılı vergi değerlerinin, bu yıla ait yeniden değerleme oranının yarısı olan (%23,73/2) %11,865 (on bir virgül sekiz yüz altmış beş) oranında artırılması suretiyle bulunan değer oldu. Buna göre 2018 yılında rayiç değeri 3.000-TL olan arsa için 2019 yılında bu değer 3559,5-TL olarak esas alınacak. Yeni yıla ait ait arsa birim değerleri, ilgili belediye müracaat ile ya da belediyenin internet siteleri üzerinden arsa rayiç sorgulamaları ile öğrenilebilir” dedi.

Taksitlendirme Önemli Bir İhtiyaç

Ödemelerde taksitlendirmenin önemli bir ihtiyaç olduğunu belirten Altın Emlak Genel Müdürü “İmar Barışında Yapı Kayıt Belgesi bedeline her malik kendi bağımsız bölümünün kullanım durumuna göre eşit olarak katılmak zorunda. Çünkü iskansız yapılarda Yapı Kayıt Belgesi bedelinin tamamı ödenmeden Yapı Kayıt Belgesi düzenlenmiyor. Lakin sahada görüyoruz ki binadaki maliklerden bazıları ödeme yapmayınca işlemler yapılamıyor ve tıkanıyor. Her ne kadar ödemeyen maliklerden talep etme hakkı olsa da kimse başkası adına bu bedeli ödemek istemiyor. O zaman çözüm bunu taksitlendirmek ve ödenmesini kolaylaştırmak olmalı” dedi.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ