Takip Edin

Sektörel Haberler

Yepyeni renk Koleksiyonu Alligator Palazzo

Yayınlanma tarihi

-

Alligator-Palazzo

Alligator Boya Palazzo renk koleksiyonu, minimalizm ve sadeliğin ön plana çıktığı İskandinav tarzından esintiler taşıyor. Tasarımcılar tarafından en çok tercih edilen renklerin başında gelen Palazzo serisi modern bir dekorasyonun olmazsa olmazı. Mart ayı itibariyle tüm tasarımcıların ve tüketicilerin beğenisine sunulan yeni renk koleksiyonu, dekorasyonda hiçbir zaman modası geçmeyecek sadeliği ön plana çıkartıyor.Günümüz koşuşturmalı hayatı içinde özellikle evinde huzur ve sadeliği arayanların kendilerinden izler bulacağı Palazzo serisi renkleri toprak ve gri tonlarını bünyesinde barındırıyor.

Sektördeki yeri ve konumlandırması itibari ile Tüketici Odaklı, Sağlıklı ve Çevreci, Profesyonel Çözüm yaklaşımı ile yenilikçi ve gelişmeleri sektöre sunmayı görev edinmiş bir marka olma yolunda ilerleyen Alligator Boya, 2004 yılından beri daha iyi ve prestijli ürünlere arzu duyan tüketici grubunun ihtiyaçlarını karşılayarak, üst düzey hizmet anlayışı ile yaşam alanlarına değer veren, tüketicisine dekorasyon özelinde de seçimler sunarak zevkli mekânlar sunuyor. 

Alligator Boya’nın nötral toprak ve gri tonlarından oluşan yepyeni Palazzo renkleri serisinin tercih edildiği mekanlarda öncelik, İskandinav ülkelerinde olduğu gibi doğal ışık kullanılmasından yana. Mum ya da abajur gibi soft ışık veren aydınlatmalar da bu alanlar için iyi birer alternatif oluşturuyor.

Alligator Boya’nın Palazzo renklerini; İpeksi Mat parlaklıktaki iç cephe boyası Alligator Leona veya Mat dokusuyla Alligator Moss ürünleriyle yaşam alanlarınıza taşıyabilirsiniz. 

Ayrıntılı bilgi için:

www.alligatorboya.com

Emlakhaberi.com Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 25 yılı aşkın süredir sektörün içinde biri olarak her zaman doğru ve yatırıma yönelik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Haberler

Aydınlık cepheler için Polinet

Yayınlanma tarihi

-

İnşaat sektörüne özel çözümler sunan ve ürettiği son teknolojik Polikarbon Panelleri ile sektörün lider firmalarından biri haline gelen Polinet, geniş ürün yelpazesi ile sektöre yön veriyor.

Polikarbon maddesi son yıllarda özellikle inşaat sektörünün vazgeçilmezleri arasına girdi. İnşaatların çatı sistemlerinde yaygın olarak kullanılan polikarbonun bu kadar çok tercih edilmesinin başlıca nedenleri arasında içeriğinde bulunan reçine sayesinde dayanıklı olması ve güneş ışığından en üst seviyede yararlanmaya fırsat sunması bulunuyor.

Tüm bunların yanı sıra tasarımı ile de mimari görsellik açıdan önem arz eden polikarbon maddesinin alevleri yaymama özelliğinden dolayı inşaat sektörünün de kısa zamanda gözdesi olduğunu özellikle belirtelim. 2000 yılında sektöre adım atan ve o günden bugüne verdiği hizmetlerle sayısız başarılara imza atan Polinet firması, tam bu noktada devreye giriyor. Polikarbonat Panel üretimindeki başarısı ile adından sıkça söz ettiren firmanın önümüzdeki dönemlerde hedefi yurt dışında bilinirliliğini artırmak. Hali hazırda Mısır, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Türkmenistan ve Bosna Hersek’te bilinen bir marka olan başarılı firma verdiği kaliteli hizmetleri dünya çapında duyurmakta kararlı.

Yüzde 100 çevreci

Polinet’in üretmiş olduğu ışık geçirgenliği yüksek, çok duvarlı gövde yapıları sayesinde üstün ısı yalıtımı sağlayan transparan Polikarbonat Panelleri kolay uygulanabilir özellikleri sayesinde yapıların çatı cephelerinde rahatlıkla ve güvenli bir şekilde kullanılıyor. Cama göre daha dayanıklı ve beş kat daha hafif olan bu ürünler aynı zamanda farklı formlara kolaylıkla girebiliyorlar. Diğer dikkat çeken özellikleri ise şöyle, U.V korumalı,çizilmeye,darbeye karşı dayanıklı, hava koşullarına uygun, alev geciktirici teknolojiye sahip, optik kalite ve renkli. Özellikle bu üstün fonksiyonel özelliklerinin yanı sıra renk skalasının da bir hayli fazla olması Polikarbonat çatı ve cephe sistemlerine değer katıyor. Ar-Ge ve teknolojiye yatırım yapan ve bu yatırımını her yıl yukarı taşıyan Polinet firması, ürettiği çevreci, yüzde 100 geri dönüştürülebilir Polikarbonat ürünlerinin yanı sıra alüminyum profiller ve diğer aksesuarlar ile mimari yapıların ışıklık ihtiyacını eksiksiz bir şekilde karşılayan en doğru sistemsel çözümleri sunuyor.

Üstün teknoloji ile donatılmış Polikarbonat Panel ailesi

Firmanın Polikarbonat Panelleri belirli başlıklar altında, üstün teknolojiden yararlanılarak müşterilerin hizmetine sunuluyor. Modüler bir yapıya sahip olmasının yanı sıra istenilen uzunlukta üretilebilen MegaLux Polikarbonat Panelleri, hem cephe hem de ışıklık kaplaması olarak kullanılabiliyor. Beş katmanlı gövde yapısı sayesinde daha yüksek ısı yalıtımı sağlayan MegaLux Panelleri, geniş renk alternatiflerine sahip ve fonksiyonel çözümler üretiyor. Bu zamana kadar çok sayıda farklı yapıda kullanıldı. Hem dış cephede hem de iç mimaride kullanılan Multilux-549 ise tam anlamıyla profesyonel bir cephe kaplama malzemesi. Birbirine içten kilitlenerek döşenebilen bu ürün yükseklik ve uzunluk ölçüleri çok fazla olan alanlar için mükkemmel sonuçlar veriyor. 40 mm gibi oldukça yüksek bir kalınlığa sahip olduğu için rüzgar ve kar yüklerine karşı da sorunsuz ve güvenli bir şekilde görevini gerçekleştiriyor. Polikarbonat panel ailesinin bir diğer önemli ürünü ise NewLux Panelleri. Çatı ve cephe ışıklık alanları, NewLux Panellerinin sahip olduğu gizli vidalı birleşim detayları sayesinde pratik, güvenli ve kesintisiz bir şekilde kaplanıyor.  Hemde ısı, rüzgar ve suya karşı herhangi bir birleşim aksesuarına ihtiyaç olmadan. Bu paneller; araba park yeri, kanopi, balkon, veranda, sera, kış bahçesi, çatı feneri gibi küçük alanlar için oldukça kullanışlı.

Endüstriyel çatı kaplaması olan  sandviç panellerle birlikte kullanımı için  üretmekte olduğu Easylux, Masterlux ve Grecalux polikarbonat paneller ise çok yüksek ısı ,hava ,su yalıtım  gibi çok önemli özellikleri bir arada sunuyor. Kar ve rüzgar yüklerine karşı mukavemeti çok yüksek olan bu ürün serileri ,kullanıcıdan uygulayıcıya kadar , tüm müşterileri beklentilerini fazlasıyla karşılıyor. Grecalux ürünler çatı kaplaması yanısıra cephelerde de kullanılabiliyor.

Polinet Panel ailesinin son ürünü olan Thermolux ise piyasa da geleneksel polikarbonat levhaların düşük performansları karşısında , yüksek performanslı ürünlere olan taleb artışı nedeniyle ortaya çıktı. Altı duvarlı gövde yapısı ve 20 mm den 40 mm kadar kalınlık alternatifleriyle, Thermolux polikarbonat levhalar mükemmel ışık geçirgenlik, mukavemet, ısı yalıtımı gibi üstün özellikler ile pazardaki geleneksel ürünlere tartışmasız bir üstünlük sağlıyor.

Tüm bu polikarbonat ürün ailesinin tamamlayıcısı olan Polinet çatı &cephe havalandırma ve duman tahliye pencereleri , açma ,kapanma foksiyonlarına, sistemsel çözümler sunan elektrikli açkı mezanizmaları ,kontrol üniteleri ile kavuşuyor.Sistem içinde duman, yangın alarm, yağmur ve rüzgar sensörleri gibi opsiyonel aksesuarlar yer alarak , kullanım fonksiyonelliğini zenginleştiriyor. Polinet çatı &cephe havalandırma ve duman tahliye pencereleri Polinet’in tüm polikarbonat sistemlerine kolayca ve güvenle entegre oluyor. 

Devamını oku

Sektörel Haberler

İnşaat şirketleri uyarlama davası açmaya hazırlanıyor!

Yayınlanma tarihi

-

Konuta olan talepteki düşüşler, dövizde yaşanan artışlar ve buna bağlı olarak inşaat maliyetlerindeki ciddi artışlar üzerine son dönemde verdikleri taahhütleri yerine getiremeyen yüzlerce inşaat şirketi, arsa sahipleriyle yapılan paylaşım oranlarının yeniden düzenlenmesi ve ne müşterilerinin, ne arsa sahiplerinin ne de kendilerinin mağdur olmaması için uyarlama davası açmaya hazırlanıyor ve bu konuda kamudan destek ve düzenleme bekliyor.

Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören, son 6 aylık dönem içinde uyarlama davalarıyla çok sık karşılaştıklarını belirterek arsa malikleri ile anlaşılan yüzde oranlarının değişmesi, inşaat bedelinin arttırılması, inşaat süresinin yeniden belirlenmesi ya da sözleşmeden dönme konularında davaların gündemlerinde olduğunu söyledi.

İstanbul’da en çok Kadıköy ve Kartal ilçelerindeki inşaat projeleri için bu tip davalar açıldığını ve bu sürecin binlerce konut sahibini ilgilendirdiğini belirten Öngören, sözleşme sorunu yaşayanların daha çok küçük ve orta ölçekte iş yapan müteahhitler olduğuna dikkat çekti.

Açılan davaların veya davaya gerek kalmadan taraflar arasında sağlanan uzlaşmaların hem inşaat şirketleri, hem arsa sahipleri hem de ilgili projeden ev alan kişiler için önemli bir adım olduğuna vurgu yapan Öngören bu durumun inşaat şirketlerinin temerrüde düşmesini de engellediğini kaydederek “Bildiğiniz gibi inşaatçı olarak inşaat sürelerinde temerrüde düşüldüğünde, sözleşme arsa sahiplerince fesih ediliyor ve Yargıtay kararlarına göre, inşaatın yaklaşık yüzde 80’i tamamlanmamışsa inşaat şirketi sözleşmede anlaşılan daire yerine sadece yaptığı inşaatın maliyetini üç beş yıllık bir dava sonunda alabiliyor. Bundan dolayı hem inşaat şirketi büyük mali zarara uğruyor hem de inşaat şirketinden daire alan 3. kişiler tapularını alamıyor. Borçlar Kanununun 480. maddesine göre, başlangıçta öngörülemeyen veya ön görülebilip de taraflarca göz önünde tutulmayan durumlar, eserin yapılmasına engel olur veya son derece güçleştirirse yüklenici, hakimden sözleşmenin yeni koşullara uyarlanmasını isteme, bu mümkün olmadığı veya karşı taraftan beklenemediği takdirde sözleşmeden dönme hakkına sahiptir” dedi.

Öngören, Yargıtay’ın bu davalarda söz konusu olan uyarlama taleplerini kabul ettiğini dile getirerek açılan davaların yaklaşık iki yıllık bir süreçte karara bağlanmakla birlikte, dava açıldıktan sonra dava baskısı ile pek çok arsa sahibi süre ve bedel paylaşım oranı konusunda uzlaşmaya vardığını ifade etti.

Devamını oku

Sektörel Haberler

Havalimanı İnşaatında Çıkan Atıklar Sanat Eseri Oldu

Yayınlanma tarihi

-

sifir-ataik-sanat-eseri

İGA’nın, Çevre ve Sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında yürüttüğü “Atıktan Sanata” Projesi’nin lansmanı, Sayın Emine Erdoğan’ın katılımıyla İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirildi. İGA’nın Sayın Emine Erdoğan’ın himayesinde ülke çapında başlattığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ‘Sıfır Atık Projesi’nden ilham alarak hayata geçirdiği Atıktan Sanata (ARTWIST) Projesi’nin lansmanı 21 Haziran 2019 tarihinde yapıldı.

Lansmana Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Mehmet Cahit Turhan, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Mehmet Karaca, çok sayıda paydaş ve sanatçı da katıldı. 

Dünyanın en büyük havalimanı ve bölgenin en önemli hub’ı olma özelliğinin yanı sıra, sanata ve çevreye verdiği değerle ön plana çıkan İstanbul Havalimanı; inşaat sürecinde ortaya çıkan atıkların yeniden kullanılarak değerlendirilmesine, atık azaltımı ve atık bilincinin artırılmasına yönelik kurduğu sanat atölyesi ile bir ilke daha imza attı. 

Havalimanı inşaatından çıkan her türlü atık, birçok farklı sanat dalındaki sanatçılar ve akademisyenlerle çalışılarak ‘Çiçek’, ‘Moda’, ‘Heykel’ ve ‘Kullanılabilir Ürün’ olarak 4 farklı kategoride eserlere dönüştürüldü. Şubat ayında başlayan projede 8 üniversiteden yaklaşık 800 üniversite öğrencisi, komşu mahallelerde yaşayan 40 kadın ve çocuk, sanatçı ve kanaat önderlerinden oluşan toplam 31 kişi ile birlikte toplam 34 atölye çalışması yapıldı. Atölye çalışmaları sonucunda 100 ton atıktan toplam 39 eser ortaya çıkarıldı. 

“Atıktan Sanata” projesi ile daha sürdürülebilir bir çevre… 

İGA, tüm paydaşlarıyla 2016’dan bu yana sürdürdüğü Toplam Atık Yönetimi ile “Sıfır Atık” altyapısını kurguladı. Atıktan Sanata Projesi, İstanbul Havalimanı inşaatı sürecinde ortaya çıkan atıkların yeniden kullanılarak değerlendirilmesi, atık azaltımı ve atık bilincinin arttırılmasına yönelik farklı birçok çalışmayı içeriyor. Seçkin Pirim, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Yunus Karma ortaklığında yürütülen projede, atık yönetimi, ileri dönüşüm kavramlarının yaygınlaşmasına katkı sağlanması hedeflendi. Projenin diğer hedefi ise bölge halkı için ekonomik getirilerin sağlanmasıydı. 

Emine Erdoğan’dan ‘Sıfır Atık’ çalışması…

Sıfır Atık Projesi, ülkemizde 2017 yılında sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde oluşan atıkları kontrol altına almak ve gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak adına Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde başlatılmıştır.

Bu kapsamda gerçekleştirilen etkinlikte, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Mehmet Karaca ve birçok sanatçının katılımıyla Saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendi, atık kaşıklardan Çiçek Atölye çalışması ve tamamen hurda atıklardan yapılmış tabla üzerine bitki aranjmanı yaptı.

100 ton atığın ileri dönüşümünden bu eserler ortaya çıktı…

Daha yaşanılabilir bir çevre ve daha güçlü bir ekonomiyi hedeflediklerini vurgulayan İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, “Havalimanları tek kimlikle, dünya vatandaşlığının kapılarının aralandığı yerler. Her birimizin bir kimliği olsa da hepimiz dünya vatandaşıyız ve yaşadığımız evrene iyi bakmakla sorumluyuz. İşte bu kapsamda da, İstanbul Havalimanı ilklerin ve enlerin havalimanı olacak… Büyüklüğü, mimarisi, ekonomiye katkısı, alt yapısı ve en önemlisi çevreye olan saygısıyla dünyada sayılı havalimanlarından biridir İstanbul Havalimanı… Çevreye duyarlı bir havalimanı olma yolunda attığımız adımlar uluslararası çevrelerce de takdir edilmiş ve birçok uluslararası ödül alarak ülkemizi gururlandırdık” dedi ve şöyle konuştu: “İstanbul Havalimanı olarak tüm kiracı ve paydaşlarımızla birlikte geliştirdiğimiz Toplam Atık Yönetimi’ne uyum sağlayarak çevreye olan duyarlılığımızı bir kez daha kanıtladık. Bu çalışmalarla da yetinmeyip Çevre ve Sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında yürütülen önemli projelerimizden biri olan ve bugün burada lansmanını yaptığımız “Atıktan Sanata Projesi”ni hayata geçirdik. Bu süreçte yaptığımız eserlerden bazıları da 7 Nisan’dan itibaren terminal binamızda sergilendi ve bugün de ÇODEM’e geliri bağışlanmak üzere de sizlerin beğenilerine sunuluyor. Bu açıdan değerlendirdiğimizde İstanbul Havalimanı sadece bir havalimanı olmaktan çok öte, aynı zamanda bir yaşam ve sanat alanıdır. İGA olarak İstanbul Havalimanı’nda kültüre, sanata ve çevreye olan desteğimiz her zaman sürecek.”

Etkinlik sonrası Sayın Emine Erdoğan’a, üniversiteler iş birliği ile hazırlanan, çok sevdiği ‘Gelincik Çiçekleri’ tablosu ve usta dokuma sanatçısı Fırat Neziroğlu’nun sahnede dokumasını finalize ettiği kaftan takdim edildi. 

Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi, Heykeltraş Sayın Seçkin Pirim, bitki tasarımcısı Sayın Yunus Karma, Antik A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Olgaç Artam, Sayın Meriç Aktaş Ateş, İTÜ Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Karaca ve moda sanatçısı Fırat Neziroğlu’na plaket verdi. Etkinlik, İstanbul Havalimanı Sıfır Atık Deklarasyonunun imzalanması ile son buldu. 

Devamını oku

Sektörel Haberler

İMSAD bileşik endeksi mayıs 2019 sonuçları açıklandı

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Mayıs ayı sonuçları açıklandı. Sanayi faaliyetlerinin zirveye ulaştığı Mayıs ayı 2019 yılında zayıf ve durağan geçti. İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi 2018 yılı Mayıs ayına göre 23,17 puan düşüş gösterdi. Alt endekslerin farklı eğilimler gösterdiği Bileşik Endeks’te ihracat tarafında önemli bir artış yaşandı ve bu artış genel Faaliyet Endeksi’ni de destekledi.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin Mayıs 2019 sonuçları açıklandı. Bileşik Endeks’te şu bilgiler yer aldı: Beklenen canlılığın yaşanmadığı ve endekslerin durağan kaldığı Mayıs ayında, İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi bir önceki aya göre 0,63 puan geriledi. 2018 yılı Mayıs ayından itibaren gerileyen Bileşik Endeks, Mayıs 2018’e göre 23,17 puan düşüş gösterdi.

Faaliyetlerde canlanma için mevsimsellik de yeterli olmadı

Mevsimselliğin etkili olmadığı faaliyetler, geleneksel olarak en canlı olan Mayıs ayında durağan kaldı. Alt faaliyet gruplarında ise farklı eğilimler yaşandı. İhracat tarafında önemli bir artışın yaşandığı Mayıs ayında, bu artış genel Faaliyet Endeksini de destekledi. İçerideki faaliyetler ise durağan kaldı. Faaliyetlerde “bekle-gör” dönemi oluştuğu görüldü.

Yurtiçi satışların azaldığı Mayıs ayında ihracatta önemli bir artış gerçekleşti. İhracattaki artışta Haziran ayı başındaki uzun bayram tatili nedeniyle öne çekilen yüklemelerin de etkili olduğu görüldü. Üretimde ise sınırlı bir gerileme meydana geldi. Cirolar Mayıs ayında içerideki durağanlık nedeniyle sınırlı ölçüde düştü. Yurtdışı satış fiyatlarında sınırlı bir artış yaşanırken, tahsilat hızı ise düşmeye devam etti.

Güven Endeksi’nde sınırlı bir gerileme yaşandı

Güven Endeksi’nde de Mayıs ayında gerileme yaşandı. Belirsizlikler ve faaliyetlerin zayıf kalması güven kaybındaki gerilemenin belirleyicisi oldu. Güven seviyesi Mayıs ayında bir önceki aya göre 0,7 puan, 2018 yılı Mayıs ayına göre 18,2 puan düşüş gösterdi. Yurtiçi pazarlarda da Mayıs ayında güven düştü. İhracat pazarlarında ise güven Mayıs ayında yükselen tek alan oldu.

“Bekle-gör” dönemi beklentilerde zayıflamaya neden oldu

İnşaat Malzemeleri Sanayi Beklenti Endeksi Mayıs ayında sınırlı ölçüde geriledi. Beklentilerin, faaliyetlerin durağanlaşması ile ortaya çıkan siyasi ve ekonomik belirsizliklerden dolayı zayıfladığı görüldü. Ancak beklentilerdeki zayıflama sektörde daha çok ihtiyatlı bir “bekle-gör” dönemini yansıttı.

Beklenti Endeksi, Mayıs ayında bir önceki aya göre 1,1 puan, geçen yılın Mayıs ayına göre 22,8 puan düştü. Önümüzdeki üç aya ilişkin alınan yurtiçi siparişlerde düşüş yaşandı. Önümüzdeki üç aya ilişkin alınan ihracat siparişleri ise Mayıs ayında artış gösteren tek alan oldu. İhracat siparişlerinde artış ise hızlandı. Önümüzdeki üç ayın üretim beklentisi de artış gösterdi. Yılın geri kalanında beklentilere, risklerde yaşanacak gelişmeler ile ekonomide ve inşaat sektöründe alınacak yeni önlemlerin yön vereceği belirtildi.

İyileşme için risklerdeki gelişmeler belirleyici olacak

İnşaat malzemeleri sanayisinde faaliyetlerin en yüksek olduğu aylardan biri olan Mayıs ayında, hem Ramazan ayı etkisi hem de yaşanan siyasi ve ekonomik belirsizlikler ile faaliyetlerin bu kez durağan kaldığı görüldü. Bileşik Endeks ile alt endekslerdeki iyileşmenin, faaliyetlerde durağanlığa, güven ve beklentilerde ise zayıflamaya ve “bekle-gör” dönemine yol açan risklerdeki gelişmelere bağlı olacağı belirtildi.

Devamını oku

Sektörel Haberler

Mobilyada KDV yüzde 10’da kalıcı olsun!

Yayınlanma tarihi

-

Mobilyada KDV yüzde 10’da kalıcı olsun!

Cumhurbaşkanlığı kararı ile 30 Haziran’a kadar uzatılan mobilyada KDV indirimi uygulaması ay sonu itibari ile sona eriyor. Yüzde 8 bandında uygulanan KDV oranının 30 Haziran 2019’da tekrar yüzde 18’e çıkacağını belirten Türkiye Mobilya ve Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Mustafa Balcı, “Mobilyada KDV oranı yüzde 10’da sabitlenmeli ve kalıcı olmalıdır. Sektörün en büyük sorunlarından biri olan kayıt dışılığın ortadan kalkması için atılacak önemli adımlardan biri budur.

Merdiven altı üretim nedeniyle KDV ödemeyen bazı işletmelerin neden oldukları bu haksız rekabetin böylece ortadan kalkacağını düşünüyorum. Sonuç olarak milli ekonomimizin güçlenmesi için KDV’nin yüzde 10’da sabitlenmesi devletimizin de menfaatine olacaktır.” dedi. 

“KDV indirimi kalıcı olsun, ekonomi güçlenmeye devam etsin”

“Hükümetimizin Enflasyonla Topyekün Mücadele kapsamında hayata geçirdiği mobilyada KDV indirimi geçtiğimiz mart ayında tekrar uzatılarak sektörümüzde bir canlılık katmıştı. Ancak Türk mobilyacısı 2019’da genel olarak zor bir sene geçiriyor” diye belirten MOSDER Başkanı Mustafa Balcı, “Hammadde alımlarımızda KDV oranı yüzde 18, satışlarımızda ise yüzde 8, aradaki fark ihracat yapan markalar için çok ciddi bir problem oluşturuyor. Biz hükümetten KDV indiriminin kalıcı olmasını talep ediyoruz. Bu doğrultuda hem üreticiyi, hem satıcı, hem de tüketiciyi desteklemek için KDV indiriminin sürekli olması sektörümüz adına çok olumlu bir adım olacaktır ve ekonomimizi güçlendirmeye devam edecektir” diye ifade etti.

Başkan Balcı, mobilya alacak vatandaşlara ve özellikle yeni evleneceklere bu son 10 günde devam edecek olan indirim fırsatından iyi yararlanmalarını önerdi.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ