Takip Edin

SEKTÖREL HABERLER

2017 Yılında Taşınmaz Satanlar Dikkat

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye genelinde 2017 yılında toplamda 2.557.543 taşınmaz satış yolu ile el değiştirdi. Sadece ikinci el konut satışlarında 749 bin 616 taşınmaz el değiştirdi. Alım satım işlerini devamlı yapmasalar da, gayrimenkullerini beş yıl içinde satış, trampa, takas ve kamulaştırma gibi nedenlerle elden çıkartanlar, alım satımdan sağladıkları kazançlar için gelir vergisine tabi tutuluyor.

Değer artış kazancının mükellefler tarafından yeteri kadar takip edilemediğini ve yüksek vergi cezaları ile karşılaşıldığını dile getiren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Gayrimenkulün beş yıllık süre zarfında elden çıkarılması sonucu sağlanan kazanç vergiye tabi. Vergilendirilecek kazancın tespitinde elde etme bedelinin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)  tarafından belirlenen Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranlarına endekslenmesi sonucu bulunacak olan tutarı ile elden çıkarma sonucu elde edilen tutar arasındaki fark esas alınıyor. Ayrıca bu kazançtan elden çıkarma dolayısıyla yapılan ve satıcının uhdesinde kalan giderler ile ödenen vergi ve harçlar da düşülüyor” dedi.

Alırken Gösterdiğiniz Değere Dikkat

Değer artış kazancının en çok, taşınmazı peşin olarak satın alan ve tapu işleminde düşük beyanda bulunan kişileri etkilediğini belirten Altın Emlak Genel Müdürü “Bazı müteahhitler, kendilerine doğacak vergi nedeni ile taşınmazı ilk sattıkları kişiye satış bedelini mümkün olduğu kadar düşük göstermeye çalışıyor. Hatta daireyi kredi ile alacak olan müşterilere, ekspertiz değerinin %50’sinden fazla kredi çektirmemeye gayret ediyorlar. Bu şekilde düşük bedel gösterilerek taşınmazı alan kişi, beş yıl içinde sattığında, yeni alan da daha yüksek oranda kredi çekip tapuda gerçeğe yakın bir satış bedelini gösterdiğinde, satıcıya çok yüksek bir tutarda gelir vergisi çıkıyor” dedi.

Beş Yıllık Sürede Dikkate Alınan Durumlar

Beş yıllık süre için, satın alma halinde gayrimenkulün tapuya tescil tarihinin, kooperatif ortaklarına tahsis edilen gayrimenkullerde ise tahsis tarihinin esas alındığını belirten Özelmacıklı “Tapu senedinde yazılı olan iktisap tarihi sürenin başlangıcı olduğu için mutlaka not alınmalı. 2017 yılı için değer artışı kazançlarına ilişkin istisna tutarı ise 11.000 TL’dir. İstisna haddini aşan tutarda gelir elde edilmesi durumunda beyanname verilmesi gerekiyor. Vergi tarifesinde ise gelire göre %15 ila %35 arasında vergi tahakkuk ediyor. Değer artış kazancının hesaplanması ve beyanname verilmesi için, internet vergi dairesinin hazır beyan sistemi kullanılabiliyor. Beyanname için son tarih ise 26 Mart” dedi.

 

ALTIN EMLAK Hakkında:

Altın Emlak tamamı yerel sermayeli, güçlü sistem altyapısına sahip bir emlak franchising markasıdır. MEB onaylı eğitim verme yetkisine sahip ilk kuruluş olma özelliği taşıyan ALTIN EMLAK, hizmetleri Türk Standartları Enstitüsü’nden onaylı ilk ve tek firmadır. Suudi Arabistan’nın yanı sıra Türkiye’de 25 ilde 100’ü aşkın temsilciliği bulunan ALTIN EMLAK, büyümesini franchising sistemi ile sürdürüyor.

Emlakhaberi.com Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 25 yılı aşkın süredir sektörün içinde biri olarak her zaman doğru ve yatırıma yönelik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEKTÖREL HABERLER

GROHE Red, tek dokunuşla anında kaynar su sağlıyor

Yayınlanma tarihi

-

Ebeveynlere gönül rahatlığı sağlayan elektronik çocuk kilidine sahip GROHE Red, mükemmel yalıtım ve ‘tatil’ modu ile enerji maliyetlerini düşürüyor, ihtiyacın üzerinde doldurulan su ısıtıcılarının yol açtığı su israfına son veriyor

GROHE, tüketicilerin su ile ilgili her türlü ihtiyacını karşılamak için inovatif çözümler sunmayı sürdürüyor. Tek düğmeye dokunarak anında kaynar su sağlayan GROHE Red çay yapmak, yemek pişirme sürecini hızlandırmak, hazır içecekler, çorbalar ve diğer gıdalar için veya tencere ve tavaları çalkalamak için anında 100 dereceye ısıtılmış su sağlayarak mutfakta büyük kolaylık ve tasarruf sağlıyor.

Yeni GROHE Red, açıklama gerektirmeyen iki simgenin yer aldığı ve kullanımı son derece kolay yeni şık kumanda koluyla tek dokunuşla çalışıyor. Ayrıca, kumanda kolunda yer alan akıllı çocuk kilidi sayesinde çocukların kaynar sudan etkilenmesini de önlüyor. Tamamen yalıtılan ve asla rahatsızlık verici sıcaklıklara ulaşmayan çıkış ucuna kullanıcılar için de güvenli kullanım sunuyor.

 

A Sınıfı Enerji Verimliliği için Avrupa standartlarına uygun olan GROHE Red, kendi türü içinde bir “tatil” modu içeren tek mutfak sistemi olma özelliğini de taşıyor. Kazanın içindeki maksimum su sıcaklığı 60 derece ile sınırlandırılarak enerji maliyetleri azaltılıyor. Bu özellik, GROHE’nin birinci önceliği olarak takip ettiği sürdürülebilirlik taahhüdünü de yansıtıyor.

 

Her mutfak için doğru GROHE Red

GROHE Red’in birçok çeşidi bulunuyor böylece farklı kullanıcı taleplerinin ve ihtiyaçlarının karşılanması da mümkün oluyor. Dört litrelik kapasitesi ile küçük aileler için ideal olan orta boyutlu kazan, en dar lavabo altlarına bile sığıyor. Büyük boyutlu kazan ise, ofis ve daha büyük evlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitede. Her iki kazan da, yüksek kaliteli titanyumdan yapılan su haznesi ile korozyona son derece dayanıklı. Her GROHE Red başlangıç setinde bulunan filtre, sistemi kirece ve kirliliğe karşı korumasının yanı sıra suyun tadını da iyileştiriyor. Bu filtrelerin, yerel su şebekesinin koşulları doğrultusunda seçilen beş farklı çeşidi bulunuyor.

 

Yeni GROHE Red, eşsiz incelikteki tasarımı ve farklı görünüm çeşitliliği ile hemen her mutfak dekoruna mükemmel şekilde uyum sağlıyor. Geleneksel bir eviye bataryası gibi karışık soğuk ve sıcak su akıtmanıza da imkan veren Duo modellerinin yanı sıra, sadece kaynar su tedarik eden iki Mono modeli de bulunuyor. Mono modelleri, GROHE Blue Home veya eski mutfak bataryasının yanında kullanım için ideal.

 

GROHE hakkında

GROHE dünyanın önde gelen sıhhi tesisat donanımları sağlayıcısıdır. GROHE Group, global GROHE markası kalite, teknoloji ve tasarımın yanı sıra “Pure Freude an Wasser” felsefesini sunmayı amaçlayan sorumluluktan oluşan marka değerlerinden güç almaktadır.

GROHE’nin dünya çapında 6.000 civarında çalışanı bulunmaktadır. GROHE’nin Almanya’daki çalışan sayısı yaklaşık olarak 2.400’dür. GROHE, Almanya’daki üç üretim tesisinin yanı sıra, diğer pazarlarda da birçok tesise sahip. GROHE, banyo ve mutfak ürünleri portfolyosuyla, 2014 yılında 1,2 milyar Avro tutarında konsolide satış rakamına ulaşmıştır.

Ocak 2014’te LIXIL Group ve Japon Kalkınma Bankası tarafından satın alınan GROHE Group halen satışlarının yüzde 85’ini Almanya dışında gerçekleştirmektedir.

LIXIL Group, inşaat malzemeleri ve ev teçhizatları sektörlerinde küresel bir liderdir. Nisan 2015’ten  tarihinden itibaren geçerli olmak üzere LIXIL Group’un global sıhhi tesisat ürünleri iş kolu yeni LIXIL Su Teknolojisi Grubu (LWTG) iş birimine entegre edilecektir. GROHE, LWTG içinde bağımsızlığını sürdürecektir.

 

Telif hakkı

Her bir fotoğrafın ‘özellikler’ penceresinde belirtilen tüm telif hakkı kısıtlamalarına uymaya özen gösteriniz.

Bu bilgiye ulaşmak için dosyayı açmadan üzerinde sağ tıklayın ve ‘özellikler’ altında ‘detaylar’

seçeneğine gidin. Görüntüyü yayınladığınız takdirde, kaynak olarak Grohe’yi belirtmenizi rica ederiz.

Kaynağı belirtilen fotoğrafların kullanımı ücretsizdir. Fotoğraflar reklam amacıyla kullanılamaz

Devamını oku

Enerji Sektörü

Türk insanı doğalgazı seviyor!

Yayınlanma tarihi

-

Kadir Has Üniversitesi Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi (CESD), Türkiye Toplumunun Enerji Tercihleri Araştırması 2017 sonuçlarını açıkladı. Üniversitede düzenlenen konuyla ilgili toplantıya Rektör Prof. Dr. Sondan D. Feyiz, CESD Müdürü Prof. Dr. Volkan Ediger, Prof. Dr. Meltem Ucal, Doç. Dr. Gökhan Kirkil, Yardımcı Doç. Dr. Emre Çelebi katıldı. 

Araştırma kapsamında tesadüfi yöntemle 16 ilden seçilen bin 235 denekle yapılan yüz yüze görüşmede ve dört ayrı başlık altında 46 soru yöneltildi. Çoğunluğunu orta yaş grubunun oluşturduğu deneklerin yüzde 49.5’i kadın, yüzde 50.5’i erkeklerden oluştu.

Birinci bilgi kaynağı TV
Araştırmanın sonuçlarına göre, Türk halkı enerji konusundaki bilgileri çoğunlukla televizyondan öğreniyor. Katılımcıların yüzde 67’si televizyonu birinci sırada gösterirken, yüzde 16’lık kısım internet/sosyal medyaya işaret etti. Gazetelerden öğrenenlerin yüzde 5 ile sınırlı kalması dikkat çekerken yüzde 3’lük kesim bu bilgileri daha çok aile ve arkadaş çevresinden aldığını belirtti.

En yüksek fatura ısınmaya
Araştırmaya göre hane halkları en yüksek faturayı ısınma amacıyla ödediğini düşünüyor. “Enerji tüketiminizi düşündüğünüzde hangisi için daha çok para harcıyorsunuz” sorusuna katılımcıların yüzde 66’sı ısınma cevabını verirken yüzde 28’i aydınlatma ve ev aletlerini gösteriyor. Pişirme, sıcak su ve soğutma giderleri diyenlerin oranı ise oldukça düşük.

Çoğunluk gazla ısınıyor
Kadir Has Üniversitesi CESD araştırması sonuçlarına göre yüzde 52’lik kesim doğalgazla ısınırken, yüzde 21’lik bölüm bu ihtiyacını kömürle karşıladığını beyan ediyor. Isınmak için yüzde 15’lik kesimin odun ve yüzde 10’luk kesimin de elektriği tercih ettiği görülüyor.

Zengin doğalgazla, fakir kömürle
Isınma amaçlı enerji tüketiminde gelir gruplarına göre yapılan değerlendirme, Türkiye’de gelir seviyesi yükseldikçe doğalgaz kullanımının da arttığını ortaya çıkardı. Aylık 900 lira ve altında geliri bulunan katılımcılar arasında odun ve kömürle ısınma oranı yüksek. Aylık 1800-2700 lira arası gelire sahip hanelerin yüzde 60’sı doğalgazla ısındığını beyan ederken, 2700-3600 TL gelire sahip vatandaşlarda bu oran yüzde 71’i buluyor.

Mutfakta tüp azalıyor, elektrikli ocak artışta
Mutfaktaki ocakta doğalgaz kullananlar bir önceki araştırmada olduğu gibi yüzde 49’luk oranı oluşturmaya devam ederken, LPG (tüpgaz) kullananların oranı 2 puanlık gerilemeyle yüzde 41’e indi. Mutfakta elektrikli ocak kullananların oranı 1 puanlık artışla yüzde 8’e yükseldi.

Göze en çok batan gaz faturası
Araştırmanın en dikkat çeken noktalarından biri ise parasal değer olarak evlerde en fazla tüketilen enerji türü konusunda ortaya çıktı. Bu soruya, doğalgaz karşılığını verenlerin oranı, bir önceki yıla göre 6 puan artarak yüzde 47 oldu. Elektrikte ise tam tersi bir durum söz konusu. En fazla para ödenen enerji türünü elektrik olarak gösterenlerin oranı bir önceki araştırmada yüzde 50 iken, son araştırmada bu oran 11 puanlık düşüşle yüzde 39’a indi.

Faturası 200 TL’yi aşanlar artmış
Bu arada, evde en çok tükettiğiniz enerji türüne ne kadar ödüyorsunuz sorusuna verilen cevaplar da ilginç. 201 TL ve üstü diyenlerin oranı bir önceki yıla göre 8 puanlık artışla yüzde 37’ye yükselirken, 151-200 TL arası ödediğini söyleyenlerin oranı da yüzde 18’den yüzde 25’e yükseldi. 51-200 TL arası diyenlerin oranı gerilerken 50 TL altı ödediğini söyleyenler yüzde 2’de kaldı.

Antalyalı elektrikten dertli
Evde en çok tükettiğiniz enerji türüne ne ödüyorsunuz sorusuna cevap verenler, bölgelere göre ciddi farklılıklar gösteriyor. Ankaralıların yüzde 84.7’si en fazla doğalgaza, Antalyalıların yüzde 89.6’sı ise en fazla elektriğe para ödediklerini beyan etti. Bu farklılık, yazları yoğun klima kullanılan Antalyalılar’ın bu cihazı kışları da ısınma amaçlı tercih ettiklerini ortaya koyuyor. Öte yandan, Gaziantep ve Erzurum’da bu oranlar doğalgaz ve kömür ağırlıklı çıktı.

Isı yalıtımı zenginin harcı
Evlerinde ısı yalıtımı olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 32’de kalırken, yüzde 66 hiç olmadığını beyan etti. Isı yalıtımı bulunduğunu beyan edenler ülkenin özellikle kuzeydoğu bölgelerinde yüksek çıkarken, güney, doğu ve güneydoğu bölgelerinde en düşük oranlara iniliyor.

Elektrik kesintisi azaldı algısı
Araştırmaya katılanlara yöneltilen “Yaşadığınız mahallede ne sıklıkta elektrik kesiliyor” sorusuna yılda birkaç kez (düşük) diyenlerin oranı 2 puanlık düşüşle yüzde 45 oldu. Ayda birkaç kez (orta) diyenlerin oranı ise 7 puan yükselerek yüzde 34’a çıktı. Haftada birkaç kez elektrik kesintisi yaşandığını beyan edenlerin oranı da 13’ten 11’e indi. Hiç kesilmedi diyenler yüzde 10’da kaldı.

En önemli sorun pahalılık
Araştırmanın sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 42’si enerji konusunda Türkiye’deki en önemli sorunu “enerjinin pahalı olması” diye tanımlıyor. Geçen yıl böyle düşünenlerin oranının yüzde 31 olduğu dikkate alındığında, pahalı algısının yükseldiği ortaya çıkıyor. Geçen yıl yüzde 39’luk kesim ithal enerjiye bağımlılığı en önemli sorun olarak görürken, son araştırmada böyle düşünenlerin oranının 17’ye gerilemesi de bir başka dikkat çeken nokta.

Güneş Türkiye’den yükselecek
Deneklere Türkiye’nin gelecekteki en önemli enerji kaynağının ne olacağına dair görüşleri de soruldu. Bu soruya yüzde 34 ile en yüksek oranda güneş cevabı alındı. Bir enerji kaynağı olmamasına rağmen, bu soruya yüzde yüzde 21’lik bir kesim “bor” karşılığını verirken yüzde 14’lük kesim doğalgaz ve yüzde 9’luk kesim rüzgar cevabını verdi.

Pahalı bulsak da doğalgazı seviyoruz
Enerji Tercihleri Araştırması’na katılanların yüzde 49’u, tercih şansları olması halinde evdeki enerji ihtiyaçlarını karşılamak için doğalgazı tercih edeceklerini belirtiyor. Deneklerin yüzde 30’u bu soruna güneş enerjisi, yüzde 10’u rüzgar enerjisi cevabını veriyor.

Çoğunluk nükleeri tehdit görüyor
Deneklerin yüzde 53.3’ü nükleer santrallerin çevre ve toplum sağlığı için tehdit içerdiği görüşünü beyan etti. Buna rağmen yüzde 48.3’lük bir kesimin Türkiye’nin kendi nükleer teknolojisini geliştirmesi gerektiği fikrinde olması da ilginç bir sonuç olarak kayıtlara geçti.

Enerji politikalarını öğrenenler arttı
Katılımcılar, oy verdikleri partinin enerji politikaları konusunda ne derecede bilgi sahibi oldukları sorusuna yüzde 46.6 oranında “bilgim yok” karşılığını verdi. Bu oranın geçen seneki yüzde 75.1’lik seviyeye göre yüzde 28.5 azalması, en dikkat çekici değişikliklerden biri oldu.

AK Partili seçmenden yüzde 49 destek
Hükümetin enerji politikalarını destekliyor musunuz sorusuna verilen cevaplara bakıldığında, AK Parti seçmenlerinin yüzde 49’unun destekliyorum cevabını verdiği görülüyor. AK Parti’ye oy verenlerin yüzde 25.8’i bu konuda nötr kalırken, yüzde 15.9’luk bir bölüm desteklemediğini beyan ediyor. CHP’li seçmen yüzde 65, HDP’li seçmen yüzde 64 oranında “desteklemiyorum” derken, AK Parti ile Başkanlık seçimleri ittifakı yapan MHP seçmenleri arasında ise yüzde 40’lık bir kesim desteklemediğini ifade etti.

Ediger: Enerji Bakanlığı iletişim çalışması başarılı
CESD Müdürü Prof. Dr. Volkan Ediger, Araştırma sonuçlarını değerlendirirken, bu yıl iklim değişikliği, sürdürülebilirlik, çevre, yenilenebilir ve yerli enerji konularında vatandaşın daha bilinçlendiğinin ortaya çıktığı görüşünü dile getirdi. Özellikle yenilenebilir enerjide yapılan büyük çaplı güneş ve rüzgar enerjisi ihaleleri konusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın etkin bir iletişim çalışması yürütmesinin bunda etkili olduğunu belirten Ediger, gelecek yıl açıklanacak üçüncü araştırma sonuçlarının daha sağlıklı olacağını sözlerine ekledi.

Devamını oku

SEKTÖREL HABERLER

650 konutluk Vadişehir projesinde Borpanel imzası

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul Başakşehir’de yapımı devam eden ve sona yaklaşılan 650 konutluk Vadişehir Projesi’nde Borpanel mobilya ve ahşap ürünleri kullanılıyor.

Kurulduğu 1984 yılından bu yana 30’a yakın ülkeye kapı, mutfak, banyo ve özel tasarım ahşap ürünleri ihraç eden Borpanel, Irmak Group-Çolakoğlu Yapı ortaklığında hayata geçirilen 650 konutluk İstanbul Başakşehir’deki Vadişehir Projesi’nde yer aldı. Projeye ürün ve işçilik kalitesinin yanı sıra üretim kapasitesi avantajıyla dahil olan Borpanel, konutlara mutfak, kapı, vestiyer, banyo ve süpürgelik gibi mobilya ve ahşap ürünler sağlıyor. Temmuz 2018’de tamamlanması planlanan Vadişehir Projesi’ne uygun ürünlerin üretimi için Borpanel’in uzman ekibinden 40 kişi görev yapıyor.

Böylesi büyük bir projede yer almanın yeni projelere referans kaynağı olduğunu belirten Borpanel Satış ve Pazarlama Direktörü Alpay Özcan, “Borpanel, 2001 yılında Türkiye’nin en büyük sanayi gruplarından Borsan Grup bünyesinde kuruldu ve kapı, mutfak, banyo, vestiyer, süpürgelik ve benzeri mobilya ürünlerinin üretimini gerçekleştiriyoruz. Şirket yönetimi ve üretimlerimiz Samsun’da. Köklü geçmişimiz ve uzman ekibimizle her yıl yaklaşık yüzde 30 büyüme gerçekleştirdik. Direkt satışımızın yanı sıra Türkiye’de 6, yurtdışında 3 bayimiz üzerinden satış yapıyoruz” diyen Özcan sözlerini şöyle sürdürdü: “650 konutluk Vadişehir Projesi, son dönemde dahil olmaktan en çok gurur duyduğumuz proje. Özellikle tüm ürün gamımızı ve üretim kalitemizi tek bir projede sergileyebilmek adına bizler için büyük bir fırsat anlamı taşıyor. Ürün kalitemiz ve teslimat zamanı konusundaki hassasiyetimizle Irmak Grup’un 200 dairelik yeni projesinde yer alma konusunda ciddi çalışmalarımız var.”

20 bin m² kapalı olmak üzere toplamda 25 bin m² üretim alanına sahip olan Borpanel’in tasarım ekibi, sürekli değişen müşteri ihtiyaçlarına öncelik vererek dünyadaki trendleri ve son teknolojik gelişmeleri izleyerek inşaat sektörüne her yıl özgün modeller kazandırıyor.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ