Takip Edin

Emlak Ekonomi

Bakan Kurum: İnşaat sektörü Yeniden Yükselişe geçti

Yayınlanma tarihi

-

murat kurum balıkesir

Çevre ve Şehircilik bakanı Murat kurum, “Kimse felaket tellallığı yapmasın. İnşaat sektörü dibi gördü. Artık yön yukarıya doğru” dedi. Bakan Kurum inşaat sektörüne desteklerin devam edeceğini de belirtti.

Gayrimenkulün sektörünün zaman geçse de öneminden bir şey kaybetmeyeceğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Sektörün temsilcileri de değişen ihtiyaçlar ve kendilerine gelen talepler doğrultusunda yeni projeler üretmek durumunda” dedi

 Son 16 yılda gayrimenkul alanında yapılanların yeni düzenlemelerle Türkiye’nin büyümesine pozitif etkiler yaptığını vurgulayan Bakan Murat Kurum, sektörden gelen tüm taleplere cevap verdiklerini belirtti

Elimiz boş dönmedik

Bugüne kadar inşaat sektörüne ilişkin önemli düzenlemelere imza attık. Bundan sonraki süreçte de yapmamız gerektiği noktada hepsi yapılacaktır. Biraz daha açacak olursak bu sürece harçlar, vergi indirimleri konusunu da katabiliriz. Sağolsunlar, Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak ile Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan sektörümüzün düzenlemeler konusundaki taleplerini dikkate aldılar ve onların yanında oldular. Biz, ne talep etti isek, açıkçası elimiz boş dönmedik. Bundan sonraki süreçte de aynı anlayış ile yürütülecek çalışmalar olacaktır.

Yükseliş sürecine girdik

Açıklanan büyüme rakamlarına bakılırsa, piyasaların beklentileri çerçevesinde bir sonuç gördük. Artık dibi gördük ve dipten yukarı doğru yükseleceğimiz sürece de girdik. Sektörümüz başta olmak üzere gerçekten bu konuda önemli bir savaş verdik. Artık kimse inşaatla ilgili kriz tellallığı yapmasın. Çünkü 31 Mart seçimleri ile kriz tellallarının beklentileri sona erecektir. 4.5 -5 yıl bu ülkede ne genel seçim ne de yerel seçim olacak. İşte bu fırsatı çok iyi değerlendirmemiz lazım.

Bu gerçekten ülke olarak bizlerin geleceğinin meselesi. Eğer fırsatları iyi değerlendirirsek, birçok gelişmiş şehirde gördüğümüz modern yapıları ihtiyaçlarımız doğrultusunda kendi şehirlerimizde de yapabiliriz. İnşaatın büyümedeki payını hep birlikte korumamız lazım. Bunu sanayi ile birlikte de yapabiliriz. Mesela biz İller Bankası’na şehrin içindeki sanayi alanlarının dönüşümünü sağlasın diye Hadımköy’de 1.5 milyon metrekarelik yer aldık. Bunların eşzamanlı götürülmesi gerekiyor.

Emlak Bankası aracılığı ile yerli üretime odaklanılmasına vesile olacak fabrikaların açılmasına destek olacağız. Biz, bugüne kadar TOKİ ile 825 bin, Emlak Konut GYO ile 125 bin konuta imza attık. TOKİ eliyle 2002 yılından bugüne 150 milyar liralık yatırım yapıldı. Dönüştürmeyi planladığımız 6 milyon 700 bin konut da inşaat ekonomisinin önemli bir parçasıdır. Kentsel dönüşüm bundan sonraki yol haritamızda bizim en önemli inşaat faaliyetimiz olacak. Şu anda TOKİ’nin bir akarı var.

Biz de, bakanlık olarak bu kuruma her türlü desteği vereceğiz. Dönüştürülmesi gereken konutları 20 yıl içerisinde özel sektörle birlikte çalışarak inşa edeceğiz. Sonuçta inşaat sektörünün önemi bu ülkede azalmayacaktır. Önemli olan elimizdeki kaynakları verimli olarak kullanmamızdır. İlk çeyrek geride kalırken artık yükseliş trendine giriliyor. Seçim sonrası istikrar ortamını görecek olan yatırımcıların ilgisini göreceğiz. Seçimin ardından bankaların uyguladıkları faiz oranlarında da düşüşler olacaktır. Enflasyonda ek haneli rakamlara gerilediği zaman bu diğer alanlara da yansıyacaktır. Sonuçta biz pratik zekâlı insanlarız, üretime odaklandığımız zaman bu ülkeyi kimse tutamaz.

Emlakhaberi.com Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 25 yılı aşkın süredir sektörün içinde biri olarak her zaman doğru ve yatırıma yönelik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Emlak Ekonomi

Emlak Bankası ilk şubesini açtı.

Yayınlanma tarihi

-

İnşaat sektörünün büyük bir heyecanla beklediği Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın İstanbul Ataşehir’deki merkez şubesi bugün hizmete girdi.

Türkiye’nin altıncı katılım bankası olan Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın sektör için yeni ürünler geliştiren ve inşaat sektörünün içinde bulunduğu finansal sorunlara çözüm üreten bir banka olması bekleniyor.

26 şubat Tarihinde Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) tarafından faaliyet izni verilen ve bugün Ataşehir’deki merkez şubesinin açılışıyla resmen faaliyetlerine başlayan Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın bu yıl sonuna kadar 7 bölgede 15 şubeyi hizmete sokması planlanıyor.

Devamını oku

Emlak Ekonomi

Konutta ÖTV ve KDV indirimi süre uzatıldı.

Yayınlanma tarihi

-

Konutta ÖTV ve KDV indirimi için uzatma kararı

31 Mart tarihinde sona erecek ÖTV ve KDV indirimi, Cumhurbaşkanı kararıyla uzatıldı. Konutta vergi indirimi yıl sonuna kadar sürecek.

Ekonomiyi canlandırmak için geçen yıl konut, otomotiv, beyaz eşya ve mobilyada gerçekleştirilen vergi indirimlerinin 31 Mart’ta sona eren süresi yeniden uzatıldı.

Konutta vergi indirimi desteği 31 Aralık 2019 tarihine kadar sürecek. Otomotiv, beyaz eşya ve mobilyadaki vergi indirimi de 30 Haziran’a uzatıldı.

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, konut satışında alıcı ve satıcının ödediği binde 20 oranındaki tapu harcının binde 15’e, KDV’nin de yüzde 8’e indirilmesine ilişkin düzenlemenin yürürlük tarihi 31 Mart 2019’dan 31 Aralık 2019 tarihine uzatıldı. Tapu harcı indirimi birinci el ve ikinci el konut satışlarını, KDV indirimi ise yeni konut satışlarını etkiliyor.

OTOMOTİVDE VERGİ İNDİRİMİ 30 HAZİRAN’A KADAR

Otomotiv sektörünü desteklemek amacıyla silindir hacmi 1600’ün altındaki araçlarda özel tüketim vergisi (ÖTV) oranları 15’er puan indirilmişti. Buna göre, vergisiz fiyatı 70 bin liranın altında olan araçlarda, ÖTV oranı yüzde 45’ten yüzde 30’a; vergisiz fiyatı 70 bin ile 120 bin arası olan araçlarda yüzde 50’den yüzde 35’e düşürülmüştü. Ticari araçlarda KDV ise yüzde 18’den 1’e indirilmişti. 31 Mart 2019’da sona erecek olan otomotivdeki vergi indirimi, 30 Haziran 2019’a uzatıldı.

31 Mart’tan 30 Haziran’a uzatılan vergi indirimleriyle, beyaz eşyada yüzde 6.7 oranındaki ÖTV sıfırlanırken, mobilyada KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e indirildi.

Devamını oku

Emlak Ekonomi

Konut kredisi çekerken hangi banka tercih edilmeli?

Yayınlanma tarihi

-

guncel-konut-kredi-faiz-oranlari

Konut kredisindeki düşüş eğilimi devam ediyor. Devlet bankaları başlangıcı yağınca diğer bankalarda yavaş yavaş konut kredi faiz oranlarını indirmeye başladı.

En avantajlı konut kredisi şu anda yüzde 1.28’le Ziraat Bankası tarafından sunulurken diğer bankalar da ev satın almak isteyenler için makul oranlar veriyor.

İşte güncel konut kredisi faiz oranları…

 • Ziraat Bankası yüzde 1.28
 • ICBC yüzde 2.40
 • HalkBank yüzde 1,85
 • İş Bankası yüzde 2.20
 • Yapı Kredi yüzde 1.59
 • Garanti Bankası yüzde 1.65
 • QNB Finans yüzde 1.88
 • VakıfBank yüzde 1.75
 • Şekerbank yüzde 2.29
 • Akbank yüzde 1,57
 • Anadolubank yüzde 2.10
 • Deniz Bank yüzde 2.29
 • HSBC yüzde 2.15
 • İNG Bank yüzde 1.67
 • Kuveyt Türk yüzde 1.59
 • Türkiye Finans yüzde 2.02

Üstte sıraladığımız Bankaların konut kredi faiz oranlarını seçim sonrası daha aşağı indirmeleri düşünülüyor .

Devamını oku

Emlak Ekonomi

Emlak Katılım Bankası’nın faizlere olumlu etkisi olacak

Yayınlanma tarihi

-

Emlak Katılım Bankası’nın faizlere olumlu etkisi olacak

Nivo markalı projeleriyle dikkat çeken Cathay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, Emlak Katılım Bankası’nın sektörün kredilendirilmesi için önemli bir hamle olduğunu belirterek son zamanda konut kredi faizlerinde yaşanan yumuşamada ihtisas bankası kurulmasının da olumlu etkisi olacağını söyledi. Tuğsuz, “Konutta faizler dengeleniyor. Sektörde bahar canlılığı görebiliriz” dedi. 

Gayrimenkul sektörünün yenilikçi markası Nivo ile birçok yabancı yatırımcıyı Türkiye’ye çekmeyi başardıklarını aktaran Cathay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz Emlak Katılım Bankası’nın yeniden açılmasıyla özellikle yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye yatırımlarının artmasını beklediklerini belirtti. Tuğsuz, “Emlak Katılım Bankası’nın yeniden canlandırılması sektörümüz için son derece sevindirici bir gelişme olmuştur. Bilindiği üzere 2001 krizi sonrası kapatılan Emlak Bankası, daha öncesinde Emlak ve Kredi Bankası olarak büyük ölçüde inşaat sektörüne kredi veriyordu. Konut sektörü için önemli bir misyonu vardı. Sektör temsilcileri olarak Emlak Bankası’nın yeniden kuruluşunun yapılarak eksik kalan bu misyonu üstlenmesinden son derece memnunuz” dedi. 

Konut kredisi piyasasına denge geldi

Tuğsuz şöyle devam etti; “Bu sayede sektörün en önemli sorunu finansmana ulaşmak kolaylaşacak. Geliştirici tarafta yatırımcılar projelerine daha uygun koşullarda finansman sağlayacaktır. Ev almak isteyenler de daha uygun şartlarla konut kredisi alabilecektir. Konvansiyonel bankalarda ihtisaslaşma sınırlı olduğu için bankalar sektörü tam analiz edemiyor. Bu nedenle faizleri yüksek tutmayı tercih ediyorlar. Ayrıca sektöre destek olmakta çekingen davranıyorlar. Tek bir alanda uzman bir banka olması konut kredisi piyasası için de bir denge unsuru olacaktır.” 

Kurumsal krediler artacak

Tuğsuz, “Yeni bir kaynak olarak kurumsal krediler sağlanacak. Belki imar barışından bir miktar kaynak da buraya aktarılabilir. Bunun dışında Emlak Bankası bir yatırım bankası gibi de çalışabilir. Kurulacak bir fon üzerinden işlem yapılabilir. Fon, piyasadan gayrimenkul alabilir, sukuk ve tahvil ihracı yapabilir. Bireysel emeklilik şirketleri de fona yatırım yapabilir” şeklinde konuştu.

Devamını oku

Emlak Ekonomi

Baharla Beraber Konut Piyasası Hareketlenecek

Yayınlanma tarihi

-

Baharla Beraber Konut Piyasası Hareketlenecek

Tona Yapı ve Safe İnşaat İcra Kurulu Başkanı İlhan Erdal, bahar aylarında konut sektöründe hareketlilik yaşanacağını kaydetti. Erdal “Bu dönemde konut satışlarında artış olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 

Bahar ve yaz aylarının konut satışları üzerinde olumlu etkileri olduğunu vurgulayan İlhan Erdal, bu dönemde piyasanın hareketleneceğinin altını çizdi. Yaşanan bu hareketliliğin inşaat sektörünün yan kollarını da besleyeceğine vurgu yapan İlhan Erdal “Türkiye’de 2018 Nisan ayında, 103 087 konut satışı gerçekleşmişti. Bu rakamın önümüz Nisan ayında artacağını düşünüyorum. Bahar ve yaz aylarında konut sektöründe canlanma yaşanacağı şüphesiz. Konut faizlerinde yaşanan düşüş ve firma bünyesinde yapılan kampanyalar ile konut sektörü canlanacaktır. Bahar demek heyecan ve yeni başlangıçlar demektir. Dolayısıyla bu dönemde konut satışlarında hareket yaşanacağı görüşündeyim” ifadelerini kullandı.

DURU bir yaşama geri sayım

2020 yılında teslim edilecek ve 47.276 m2’lik arazi üzerinde hayata geçen DURU Beytepe, eşsiz lokasyonu, sosyal alanları ile fark yaratıyor. 484 daireden oluşan proje, bünyesinde barındırdığı çocuk oyun alanları, sosyal yaşam alanları ve sağlıklı yaşam alanları ile keyifli bir ortam sunuyor. 2+1’den 5+1’e kadar olan konut seçenekleri ile modern yaşamın yansımalarının detaylandırıldığı proje, aynı zamanda doğanın huzur veren yapısı ile birlikte vatandaşların ilgisine sunuluyor. Açık ve kapalı spor alanları seçenekleri ile konut sahiplerinin karşısına çıkan Duru Beytepe, basketboldan futbola, tenisten bisiklet parkuruna kadar birçok olanağı da konut sahipleri ile

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ