Emlak Ekonomi

Basın Ekspres Yolunda 3 günde bir konut satılıyor

EVA Gayrimenkul Değerleme, son 8 yıldır sanayi alanlarının dönüştürülmesi ve ulaşım bağlantılarına yakınlığı sebebi ile markalı konutta tercih edilen bir bölge haline gelen Basın Ekspres Yolu’nu mercek altına aldı. EVA Gayrimenkul Değerleme’nin bölgedeki 29 adet markalı konut projesi üzerinden yaptığı satış hızı analizine göre ortalama 2,88 günde bir konut satılırken, bir günde ortalama 0,35 konut satışı gerçekleşiyor.

EN ÇOK TALEP AZ ODALI VE KÜÇÜK M2’Lİ DAİRELERE

Gayrimenkul sektöründe değerleme, danışmanlık, en iyi kullanım etüdü, proje değerleme, piyasa araştırmaları konularında öncü olan EVA Gayrimenkul Değerleme’ye göre, Basın Ekspres bölgesindeki konut projelerinin yoğunlaştığı alanlar Basın Ekspres Yolu’nun doğusu.  Projelerde 1+1, 2+1 ve 3+1 tipteki dairelere ağırlık verilirken, satışlarda ilk olarak az odalı ve küçük m2’li tipteki konutlar talep görüyor.  1+0 ve 4+1 tipindeki dairelere de projelerde yer veriliyor.

BEKAR, ÇALIŞAN KESİM YA DA ÇEKİRDEK AİLELER TERCİH EDİYOR

EVA Gayrimenkul Değerleme Araştırma ve Raporlama Müdürü Şeyma Şehirli, Basın Ekspres aksı boyunca talep edilen 1+1 ya da küçük metrekareli 2+1 tipi dairelerin genellikle bekar, çalışan kesim ya da çocuksuz çekirdek orta-üst gelir grubundaki aileler tarafından tercih edildiğini belirtirken sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bölge genelinde özellikle Basın Ekspres Aksında yer alan projelerde 1+1 konut tipine ağırlıklı olarak yer veriliyor. Daha iç kesimlerde ise kentsel dönüşüm projelerinde 2+1 ve 3+1 daire tiplerine yer veriliyor. Bölge genelinde en çok 1+1 ve sonrasında sırasıyla 2+1, 3+1 ve en düşük oranda 1+0 tipi üretiliyor.  1+0 tip ise, Basın Ekspres aksı ve Tem güzergahında yer alan projelerde bulunuyor.

29 ADET MARKALI KONUT PROJESİNE İLGİ BÜYÜK

Bölgede 29 adet markalı konut projesi üzerinden yapılan satış hızı analizine göre ortalama 2,88 günde bir konut satılmakta ya da bir günde ortalama 0,35 konut satışı gerçekleşiyor.

FİYATLAR YAKLAŞIK 2.800 TL/m2 – 10.500 TL/m2 ARALIĞINDA

Mevcut projelerde; fiyatlar yaklaşık 2.800 TL/m2 – 10.500 TL/m2 aralığında değişiyor. Satışı devam eden projelerde ise fiyatlar 4.750 TL/m2 – 14.250 TL/m2 (KDV’den arındırılmış fiyatlardır) aralığında. Belirtilen projelerde satış alanlarının daire brütü, kat brütü ve proje brütü olarak farklı şekilde talep ediliyor. En yüksek talep edilen birim fiyatları Basın Ekspres Aksında yer alan projelerde yer alıyor ancak belirtilen fiyatların üzerinden %20-%30 aralığında peşin fiyat indirimi yapıldığı bilgisine ulaştık.

DÜKKANLAR DA İSE FİYAT ARALIĞI 11.750 – 28.000 TL/m2

Dükkanlar için talep edilen birim satış değeri 11.750 – 28.000 TL/m2, talep edilen birim kira değeri ise 53 – 107 TL/ m2/ay olduğu görülmektedir. Projelerde yer alan dükkanların görünürlük, sirkülasyon ve fonksiyona göre talep edilen birim satış ve kira değerleri de değişkenlik gösteriyor.

EVA Gayrimenkul Değerlendirme Danışmanlık Hakkında:

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık AŞ, gayrimenkul sektörün uzman isimleri tarafından 2008 yılında kuruldu. EVA, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilen Değerleme Şirketlerinden olup ayrıca, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK)  tarafından finans kurumlarına,  “gayrimenkul, gayrimenkul projesi veya bir gayrimenkule  bağlı hak ve faydaların değerlemesi” hizmet verme yetkisine sahip şirketler arasındadır. Ayrıca uluslararası bir kurum olan RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors) tarafından Türkiye’de “Regulated by RICS” olarak ünvanı verilen ilk kuruluştur.

EVA Değerleme’nin kendi alanında 22 adet uluslararası ödülü bulunmaktadır. Finans piyasaları konusunda dünyanın önemli otoritelerinden Euromoney Yayın Kurumunun lider dergisi olan Euromoney Magazine her yıl dünyanın birçok ülkesinde çeşitli kategorilerde en başarılı kurumları bilimsel bir çalışma ile belirlemektedir.  EVA  Değerleme,   2011 senesinde Euromoney tarafından Değerleme Konusunda Türkiye En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması, 2013 senesinde Türkiye’nin En İyi Danışmanlık (Best Real Estate Advisory-Overall), En İyi Araştırma (Research) ve En İyi Değerleme (Valuation) Firması ödüllerinde, 2014 senesinde ise “Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Araştırma Firması” ödülüne, 2016, 2017 ve 2018 senelerinde tekrar Türkiye’nin En İyi Danışmanlık (Best Real Estate Advisory-Overall), En İyi Araştırma (Research) ve En İyi Değerleme (Valuation) Firması ödüllerinde layık görülmüştür. Ayrıca uluslararası International Property Awards, EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlığı 2013-2014 senesi ödüllerinde “Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması” ve “Avrupa’nın En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması”;  2014-2015, 2015-2016, 2016-2017, 2017-2018 ve 2018-2019 senesinde ise arka arkaya tekrar “Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması”  olarak seçmiştir. Tüm bu ödüller yanısıra 2017 senesinde Global Brands Magazine tarafından “Best Property Appraisal Company, Turkey 2017”, 2018 senesinde tekrar Global Brands Magazine tarafından “Most Innovative Real Estate Valuation Brand, Turkey,2018 ödülüne layık görülmüştür.

EVA Gayrimenkul Değerleme, her türlü gayrimenkul ve gayrimenkule dayalı hak ve faydaların değerlemesi, makine ve ekipman değerlemesi hizmetleri vermekte, gayrimenkul projelerinde fizibilite, şerefiyelendirme, yer seçimi analizi, çalışmaları yapmakta, en iyi ve en verimli kullanım etütleri hazırlamakta, kurumsal imar barışı danışmanlığı hizmeti vermekte, finansal kurumlar için kredilerde yatırım ilerleme raporları hazırlanması hizmetleri vermektedir. Şirketin ortakları ve Yöneticileri arasında Türkiye’nin ilk  SPK Lisanslı Değerleme Uzmanlarından Cansel Turgut Yazıcı, Özdil Şahin, Özhan Yurtseven ve Zuhal Balsarı bulunmaktadır. Şirketin Türkiye Otel Sektörü Pazar Analizi Raporu, Türkiye Alışveriş Merkezleri Potansiyeli Analizi raporları, İstanbul Markalı Konut Piyasası Araştırma ve Öngörüler Raporu , İstanbul Yurt sektörü raporu gibi yayınlanmış sektörel araştırma raporları vardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Kadir Özel

Emlakhaberi.com Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 25 yılı aşkın süredir sektörün içinde biri olarak her zaman doğru ve yatırıma yönelik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Konut Projeleri | Emlak Haberleri | Emlak Rehberi | Emlak Tv | Sektörel Haberler | Emlak Gündemi | Emlak Ekonomi | Emlak Turizm | Kentsel Dönüşüm | Prefabrik Evler | Termal Kaplıca | Villa Projeleri | Ticari Projeler | Bölge Analizi | Arsa – Arazi 2b | Reklam Tanıtım Filmleri | Emlak Magazin | 3 Boyutlu Duvar Kağıdı | Dekormi |
Kapalı
Kapalı