Takip Edin

Emlak Sektörü

Evtiko’dan Ev Satmanın Püf Noktaları

Kadir Özel

Yayınlanma tarihi

-

Emlak sektörüne teknoloji bakış açısıyla yön veren Evtiko, evini hızlıca ve yorulmadan satmak isteyenlere yol gösterecek önemli ipuçları verdi.

Teknolojik dönüşümü emlak sektörüne taşımak için yola çıkan Evtiko, Türkiye’deki ilk senesini geride bıraktı. Türkiye’de ev satma deneyimini tümüyle değiştiren Evtiko, geniş gayrimenkul veritabanından faydalanarak, evini hızlıca satmak isteyenlere rehber olacak ipuçları verdi. Daha iyi bir yaşam için yeni bir eve taşınmak isteyenlerin, evlerini çok kolay ve hızlı bir şekilde satmalarına yardımcı olacak bu küçük ipuçları, evinizin emlak piyasasında artan rekabette kaybolmaması ve hak ettiği değeri bulması için de faydalı olacak.

 

  1. Hatalı fiyatlamadan kaçının

Doğru değerleme yapıldığı takdirde, evinizin fiyatında keskin iniş veya çıkışlar söz konusu olmaz. Evinizin konumu, ulaşım olanaklarına ve sosyal alanlara yakınlığı, kentin genel gelişim eğilimine göre gelecekte ulaşabileceği değer, binanın yaşı, gün ışığı alma miktarı, kolon ve kirişlerin engellemediği ve kullanılabilirliği yüksek bir plana sahip olması vb. birçok farklı neden, evinizin satışında önemli rol oynar. Zamanınızı boşa harcamamak için, konut satış sürecini uzatan nedenlerin başında, %95’lik bir oranla hatalı fiyatlandırmanın geldiğini unutmayın.

 

  1. Evinizin fotoğraflarını en iyi şekilde çekin

Okuduğumuzu veya duyduğumuzu unutabiliriz ama gördüğümüzü asla! Bu nedenle, evinizi hızlı satmanın en önemli faktörlerinden biri olan görselliğin gücünü göz ardı etmeyin.

Potansiyel alıcıların evinize bakarken, içinde kendi yaşam stillerini hayal ettiklerini unutmayın. Dolayısıyla evinizin boş hâliyle fotoğrafını çekmeniz önemlidir. İyi açılardan yakalanmış, alıcı açısından kuşkuya yer vermeyecek şekilde ve elbette temiz alanların yer aldığı fotoğraflar elinizi güçlendirecektir. Evinizin boş ve temiz halinin en kaliteli fotoğrafları, potansiyel alıcıların ilk andan etkilenmelerini ve evi kendi düzenleriyle hayal edebilmelerini sağlayacaktır.

 

  1. Evinizin konum avantajlarını mutlaka belirtin.

Trafik İstanbulluları düzenli olarak yoran, herkesin dert yandığı bir gerçeklik. Hal böyle olunca, potansiyel alıcıların ev alma kararı verirken en çok dikkate aldıkları kriterlerden biri de evin konumu ve çevresindeki imkanlar oluyor.

Evinizin potansiyel alıcılarını kafanızda belirleyerek, vurgulamanızın en faydalı olacağı imkanı kolaylıkla seçebilirsiniz. Kimi alıcılar için evinizin ana yollara yakın olması daha önemli bir kriterken, kimi alıcılar için evinizin yakınındaki yaşam merkezleri, kimisi içinse evin çevresinde konumlanmış okul, hastane gibi imkanlar evinize olan ilgiyi arttıracaktır. Örneğin 3+1 evinizi satıyorsanız, potansiyel alıcınız çocuklu bir aile olacağı için evin yakınındaki okullardan bahsetmeniz evinizin alıcı gözündeki değerini yükselecektir.

 

  1. Evinizi hızlı satmanın yolunu arıyorsanız işin uzmanıyla çalışın.

Belki borcunuz var ya da yeni işiniz nedeniyle evinizi hemen satmak istiyorsunuz. Böyle bir durumda, bir bilene danışmanız daha iyi olmaz mı? Beklediğiniz fiyatı alamadığınız her geçen gün sizi zorluyorsa, geçen zamanın maliyetine katlanmayın. Eviniz için Evtiko’dan teklif alın. Kabul ederseniz, evi boşalttığınız gün paranız cebinizde olur.

Konutunuzu doğrudan sizden alan ve tadilattan geçiren Evtiko, evini satışa çıkaranlar için hem güvenilir hem de her iki taraf için de en doğru değerlemeyi yapıyor. Böylece sadece birkaç günde evinizi hızlı satmanın keyfini çıkarmanızı sağlıyor. Üstelik Evtiko’dan teklif almak tamamen ücretsiz!

Emlakhaberi.com Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 25 yılı aşkın süredir sektörün içinde biri olarak her zaman doğru ve yatırıma yönelik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EMLAK REHBERİ

Şantiyedeki Baretlerin Rengi ne anlama geliyor ?

Kadir Özel

Yayınlanma tarihi

-

Her yer inşaat ama burada çalışanlar kimlerdir hiç merak ettiniz mi ?

İşte size kısaca bilgi verelim hepsi tehlikeli iş yaptıkları için zorunlu olarak Baret takarlar işte bu baretler rengârenk İşte kimliklerine göre renleri inceleyelim Beyaz renk Yönetici Mühendis Ziyaretçi durumundadır.

 

Sarı renk takmış çok görürüz baktığımızda bunlar inşaatın emektarlarıdır yani işçilerdir.

Kırmızı Renk Baret takmış olan kişiler ise Yangın savunma elemanı (Kalite Kontrol elamanı )

Turuncu renkler kimi ifade ediyor dersiniz bu çalışan işçileri denetleyen Ustabaşılardır.

Mavi Renk Baret takmış olan kişiler Bakım grubu dediğimiz kişilerden oluşuyor

Yeşil doğa rengi en çok güvendiğimiz kişiler kim bunlar dersiniz sağlık grubu olanlardır.

 

İşte bir inşaat şantiyesine girdiğinizde Bu baret takmış kişiler kimlerdir diye düşünmeyin Baret rengine bakınız kimler olduğunu anlarsınız.

Devamını oku

EMLAK REHBERİ

“Bloke Çeke Servet Ödemeyin”

Kadir Özel

Yayınlanma tarihi

-

Uzmanlar gayrimenkul alış verişinde, alım satım bedelinin el değiştirmesi sırasında yaşanabilecek olumsuzlukların önlenmesi amacıyla bloke çek veya tapu takas sistemi öneriliyor. Lakin bankalar tarafından bloke çek için talep edilen ücretlerinin çok farklı uygulandığı, asgari olarak 20-TL alınan bedelin, bazı bankalarda 500-TL’nin üzerine çıktığına dikkat çekiyor.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Günümüzde tapu işlemleri sırasında mülkiyet hakkında alım satım bedelinin el değiştirmesi sırasında genellikle nakit para tercih ediliyor. Bloke çek ve tapu takas gibi güvenceli sistemlerin daha da yaygınlaşması gerekiyor. Lakin bloke çek gibi işlemlerde bazı bankalar 500-TL’nin üzerinde talep ediyor. Bu tür tutarlar nedeni ile sahte para, dolandırıcılık, sayma ve taşıma gibi riskleri ile taraflar karşı karşıya bırakılıyor” dedi.

Tapu Takas Sistemi Kullanılmıyor

Tapu Takas sisteminin güvenli para transferi için kurulduğunu ve satış bedeli olan nakdin eş anlı olarak el değiştirmesine imkan sağladığını belirten Altın Emlak Genel Müdürü “Tarafların güven probleminin bertaraf edilmesi, nakit taşıma riskinin ortadan kaldırılması, bloke çekten daha düşük maliyetle hızlı transfer kolaylığı tapu takas sistemi ile mümkün. Lakin sistem, 17 Nisan 2015 tarihinden itibaren faal olmasına rağmen 2015’de 1, 2016 yılında 5, 2017’de 12, 2018’de şimdiye kadar sadece 2 olmak üzere bugüne kadar sadece 20 işlem de kullanıldı” dedi.

Beyanlar Gerçeği Yansıtmıyor

Ülkemizdeki değer karışıklığının devam ettiğini de dile getiren Özelmacıklı “Belediye rayiç değerleri ile gerçek satış bedelleri arasındaki farklar, beş yıl içinde yapılan satışlardaki değer artış kazancı vergisi, müteahhitlerin ilk satıştaki gelir vergisi, alternatif ödeme sistemlerin bilinmemesi gibi birçok neden bu tür ödeme sistemlerinden kaçınılmasına neden oluyor. Halbuki Tapu Takas sisteminde alıcı ve satıcıdan, satış bedeline bakılmaksızın sadece 70-TL ücret tahsil ediliyor” dedi.

Bloke Çek Nedir?

Banka tarafından düzenlenen ve çekte yazılı tutarın banka tarafından hesapta bloke edildiğini gösteren belgedir. Bloke çekler, üzerine “işbu çekin karşılığı vardır” veya “karşılığı bloke edilmiş olup, ibrazında ödenecektir” şeklinde bir kayıt düşerek banka şubesi yetkililerince imzalanır. Bu yazı ile normal çeklerden farklı bir niteliğe sahip olur.

Gayrimenkul alımlarında, işlemin yapılacağı gün, ödenecek meblağı taşıyan banka çeki, konutu satan kişi adına düzenlenerek alıcıya ya da banka yetkilisine teslim edilir. Bu çeki tapu idaresinde alan satıcı, ilgili banka şubesine gider ve çeki tahsil eder. Satış bir nedenle yapılamaz ise çeki hazırlatmış olan alıcı bu blokeyi kaldırabilir.

Satıcının ise dikkat etmesi gereken unsur, bloke çeki mümkünse alıcı ile bankadan düzenlenirken görmesi veya ilgili banka ile görüşerek çekin doğruluğunu teyit etmesidir. Ayrıca çekin üstünde yazılı olan isminin tam ve eksiksiz olarak yazıldığını teyit etmelidir. Bloke çek banka tarafından düzenlenir ve bankanın yetkili kişilerinin imzalarını içerir.

Tapu Takas Nedir?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Takasbank arasında yürütülen ortak çalışma ile gayrimenkul alan ve satan tarafların varlıkları aynı anda, hızlı ve güvenilir bir ortamda el değiştirdiği sistemdir.

Satıcı ve alıcının tapu müracaatlarının tamamlanması ve Tapu Müdürlüğü tarafından harç tutarı yatırılması için gönderilen makbuz numarasının ulaşmasından sonra Tapu Takas uygulaması kullanılabilmektedir. Alıcı ve satıcı kendilerine ait bilgilerini tapu dairesine başvuru sonrasında taputakas.com.tr adresinden veya mobil uygulama üzerinden girerler. Tarafların bilgileri TAKBİS’te sorgulama yapılarak, sorgulama sonucu satış işleminin tamamlanıp, taşınmazın alıcı adına tescil edildiğinin öğrenilmesiyle, alıcının hesabındaki para Takasbank aracılığıyla anlık olarak satıcının hesabına transfer edilmektedir. Bunun için de alıcı ve satıcıdan sadece 70 TL bir hizmet bedeli alınmaktadır.

 

 

 

ALTIN EMLAK Hakkında:

Altın Emlak tamamı yerel sermayeli, güçlü sistem altyapısına sahip bir emlak franchising markasıdır. MEB onaylı eğitim verme yetkisine sahip ilk kuruluş olma özelliği taşıyan ALTIN EMLAK, hizmetleri ISO ve Türk Standartları Enstitüsü’nden onaylı ilk ve tek firmadır. Suudi Arabistan’nın yanı sıra Türkiye’de 25 ilde 100’ü aşkın temsilciliği bulunan ALTIN EMLAK, büyümesini franchising sistemi ile sürdürüyor.

Devamını oku

Emlak Sektörü

Kiracınıza vermeniz gereken bilgiler nelerdir ?

Kadir Özel

Yayınlanma tarihi

-

Evinizi kiraya vermek istiyorsanız ve anlaşabileceğiniz bir kiracı bulduysanız eviniz hakkındaki detayları konuşmak her iki taraf için de yararlı olacaktır. İşte evinizi kiraya vermeden önce kiracınızla paylaşmanız gereken bilgiler…

Çevre ve komşular ile ilgili bilgileri paylaşın

Evi kiralayacağınız kişi ya da aile, ev kiralamak istediklerinde o ev ile ilgili detaylı bilgiyi emlakçıdan edinemeyebilir. Evinizle ilgili detayları bilen kişi olarak sizin araya devreye girmeniz doğru olur. Kiracınıza özellikle mahalle ve apartmandaki komşular ile ilgili detayları anlatmalısınız. Mahallede adli vakaların yaşanıp yaşanmadığı ve güvenlik ile ilgili zaafların olup olmadığından kiracınıza bahsetmelisiniz. Böylece kiracınız hem kendisi hem de ailesi ile birlikte huzurlu bir şekilde evinizde ikamet edecektir.

Kiracıların, evinizde kaldıkları süre içinde huzurlu olmaları en az çevreleri kadar komşulara da bağlıdır. Sık sık kavga yaşayan, gece geç saate kadar müzik ve benzeri şekilde gürültü yapan kişiler kiracınız için rahatsız edici olabilir. Kiracınıza komşular konusunda samimi olmanız ve komşuları ile ilgili bilgiler vermeniz yaşanabilecek sorunların en baştan engellenmesini sağlar.

Evin aksayan yönlerini paylaşın

Kiracılar genellikle kiraladıkları ev ile ilgili bazı özel bilgileri öğrenmek ister. Örneğin, evinizi daha önce kiraya vermiş olduğunuz kişi doğal veya doğal olmayan yollarda evinizde hayatını kaybettiyse bu bilgiyi kiracınız sizden duymalıdır. Ölüm ve benzeri konularda hassas olan kişiler, böyle bilgileri sizden değil çevrelerinden duyarlarsa rahatsızlık hissedebilirler. Bu yüzde bu tür bilgileri kiracınızla öncelikle siz paylaşmalısınız.

Kanalizasyon sistemi sorunları, soğuk havalarda donan su boruları, haşereler ve evinizin ikametin zorlaştıracak bazı noktalarını da kiracınızla paylaşmalısınız. Az miktarda bir harcama yaparak giderilemeyecek sorunları evinizi kiralamadan önce ortadan kaldırmalısınız.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ