Takip Edin

EMLAK REHBERİ

İstanbul ve ilçeleri imar sorgulama

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul ve ilçeleri imar sorgulama sayfaları

Adalar imar sorgulama için tıklayın
Arnavutköy imar sorgulama için tıklayın
Ataşehir imar sorgulama için tıklayın
Avcılar imar sorgulama için tıklayın
Bağcılar imar sorgulama için tıklayın
Bahçelievler imar sorgulama için tıklayın
Bakırköy imar sorgulama için tıklayın
Başakşehir imar sorgulama için tıklayın
Bayrampaşa imar sorgulama için tıklayın
Beşiktaş imar sorgulama için tıklayın
Beykoz imar sorgulama için tıklayın
Beylikdüzü imar sorgulama için tıklayın
Beyoğlu imar sorgulama için tıklayın
Büyükçekmece imar sorgulama için tıklayın
Çatalca imar sorgulama için tıklayın
Çekmeköy imar sorgulama için tıklayın
Esenler imar sorgulama için tıklayın
Esenyurt imar sorgulama için tıklayın
EyüpSultan imar sorgulama için tıklayın
Fatih imar sorgulama için tıklayın
Gaziosmanpaşa imar sorgulama için tıklayın
Güngören imar sorgulama için tıklayın
Kadıköy imar sorgulama için tıklayın
Kâğıthane imar sorgulama için tıklayın
Kartal imar sorgulama için tıklayın
Küçükçekmece imar sorgulama için tıklayın
Maltepe imar sorgulama için tıklayın
Pendik imar sorgulama için tıklayın
Sancaktepe imar sorgulama için tıklayın
Sarıyer imar sorgulama için tıklayın
Silivri imar sorgulama için tıklayın
Sultanbeyli imar sorgulama için tıklayın
Sultangazi imar sorgulama için tıklayın
Şile imar sorgulama için tıklayın
Şişli imar sorgulama için tıklayın
Tuzla imar sorgulama için tıklayın
Ümraniye imar sorgulama için tıklayın
Üsküdar imar sorgulama için tıklayın
Zeytinburnu imar sorgulama için tıklayın

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EMLAK REHBERİ

Kira Beyannamesinde Son Hafta !

Yayınlanma tarihi

-

2017’de yılına ilişkin kira gelirleri olan mükellefler için Gelir Vergisi Beyannamelerinde 26 Mart Pazartesi son tarih. Hesaplanan Gelir Vergisi ise Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenmesi gerekiyor.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Konutlarda, her bir konut için aylık 500-TL ve üzerinde, günlük veya kısa süreli kiralanan konut ve tüm işyerleri kiralamalarında ise, tutara bakılmaksızın kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin banka, benzeri finans kurumları veya posta idareleri aracılığıyla gerçekleştirmesi zorunlu. Zorunluluklara uymayanlara kesilecek ceza ise, işleme konu tutarın %5’idir” dedi.

Götürü Gider Yerine Gerçek Gider

Götürü gider yöntemini seçen mükelleflerin, 3.900-TL’lik istisna sonrasında bu seneden itibaren hasılatın ancak % 15’ini düşebildiklerini belirten Özelmacıklı “Artık gerçek gider yöntemi birçok mükellef açısından daha avantajlı hale geldi. Örneğin, evini kiraya verip kira ödeyenler, kiraya verilen gayrimenkul için yaptığınız onarım, bakım ve sigorta giderleri, gerçek giderde düşülebiliyor. Bu yıl 900-TL’yi geçen ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu sağlamaya yönelik harcamalar ve gene konu konut olarak kiraya verilen bir adet gayrimenkulün, iktisap yılından itibaren 5 yıl süre ile iktisap bedelinin %5’i düşülebiliyor. Belirli oranlarda, sahış sigorta primleri, eğitim ve sağlık harcamaları, bazı bağış ve yardımlar, sponsorluk harcamaları gibi birçok düşürülebilir kalem var” dedi.

Hazır Beyan Sistemi Büyük Kolaylık

Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerinin, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanarak internet ortamında mükelleflerin onayına sunulduğu sistem olan Hazır Beyan Sistemi ile işlemlerin kolaylaştığını dile getiren Altın Emlak Genel Müdürü “Kira geliri elde eden mükellefler, kimlik bilgilerini girip özel güvenlik sorularını cevaplayarak ya da e-devlet üzerinden sisteme giriş yapabiliyorlar. Sistem üzerinden onaylanan kira geliri beyanına ilişkin ödemeler ise anlaşmalı bankalardan hatta kredi kartı ile veya tüm vergi dairelerinden yapılabiliyor” dedi.

Emsal Kira Bedeline Dikkat !

Özelmacıklı “Mal sahibi gayrimenkulünü bedelsiz olarak ancak koruması amacı ile başkasının ikametine bırakabiliyor yada veya annesi, babası, kardeşleri ve çocuklarına kullandırabiliyor. Bunun dışında konutunu bedelsiz olarak bir tanıdığa yada farklı bir akrabaya verilmesi durumunda da vergi doğuyor. Emsal Kira bedeli olarak eğer bir özel kira takdiri yapılmamış ise, emlak vergi değerinin (belediyede kayıtlı değer) %5’inin emsal kira bedeli olarak dikkate alınıyor. Örneğin belediye emlak vergi değeri 350.000-TL gözüken bir taşınmazı arkadaşınızın kullanımına bıraktığınızda, bu değerin %5’i olan 17.500-TL’yi kira geliri olarak beyan etmeniz gerekiyor” dedi.

 

ALTIN EMLAK Hakkında:

Altın Emlak tamamı yerel sermayeli, güçlü sistem altyapısına sahip bir emlak franchising markasıdır. MEB onaylı eğitim verme yetkisine sahip ilk kuruluş olma özelliği taşıyan ALTIN EMLAK, hizmetleri Türk Standartları Enstitüsü’nden onaylı ilk ve tek firmadır. Suudi Arabistan’nın yanı sıra Türkiye’de 25 ilde 100’ü aşkın temsilciliği bulunan ALTIN EMLAK, büyümesini franchising sistemi ile sürdürüyor.

 

Devamını oku

EMLAK HABERLERİ

Gayrimenkul sektörü bahar mevsimiyle hareketlenecek

Yayınlanma tarihi

-

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay mevsimlerin gayrimenkul sektörüne etkilerini değerlendirerek, sektörünün mevsimsel geçişlerden çok fazla etkilendiğini, bahar mevsiminin başlamasıyla birlikte konut satışları ve kiralamalarda da hareketlilik yaşanacağını belirtti.

Ülkemizde de dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi mevsimlerin gayrimenkul satışları üzerinde olan etkisi tartışmasız bir gerçek. Aileler, hayatlarında yeni kararlar almak için kış mevsiminin geçmesini, rahatça inceleyebilmek için kış ve yağışlı mevsimlerin geçmesini bekliyorlar.

Kış aylarının geride kalmasıyla birlikte emlak sektörünün hareketlenmeye başladığına değinen ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, “Emlak sektörü mevsime bağlı değişkenlik göstermekle birlikte mevsimlere bağlı olarak alınacak konut da farklılık gösterebiliyor.  Şubat sonrası piyasalar hareketleniyor ve haziran sonuna kadar yoğun bir satın alma dönemi yaşanıyor. Gayrimenkul sektöründe satış ve kiralamalarda yaşanan artış ve düşüşler incelendiğinde ortak sonuç olarak Türk halkının konut alım satım ve kiralama işlemlerinde kendilerini mevsimler doğrultusunda şekillendirdiklerini, mevsimlerin ülkemizde direk olarak satış ve kiralama rakamlarını etkilediğini görüyoruz” şeklinde konuştu.

Atalay, sözlerine şöyle devam etti: “Sonbahar ve kış ayları konut satış kiralama işlemlerinde durgun ilkbahar ve yaz ayları satışların ve kiralamanın en yüksek seviyelere ulaştığı dönem. Yıl içerisinde Kasım, Aralık, Ocak, Şubat aylarına bakıldığında satılık ve kiralık konuta olan talepte düşüş yaşandığını görüyoruz. Şubat ayının bitmesi ile birlikte bu durulma yerini Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yoğun satın alma dönemine bırakıyor. Temmuz ve Ağustos aylarında konut satışlarında mevsimsel olarak düşüş yaşansa da okulların kapanmasıyla birlikte kiralık konutlar da talep artıyor. Mevsimin etkisiyle birlikte özellikle yazlık bölgelerde konut satışlarının arttığını gözlemliyoruz. Temmuz, Ağustos sadece yazlık için değil konutta kiramla ve satın almanın da en üst seviyeye taşındığı dönem. Eylül, Ekim ayılarında okulların açılması ve son baharın yaklaşması ile birlikte kiralamalarda durulma yaşanıyor.”

Devamını oku

EMLAK REHBERİ

Kira geliri nereye beyan edilir 2018 ?

Yayınlanma tarihi

-

Kira gelir vergisi mükelleflerinin öncelikle elde ettikleri gelir için beyanname vermesi gerekiyor. Beyannameler 1 – 26 Mart 2018 tarihleri arasında verilebiliyor. Peki, kira geliri nereye nasıl, hangi verdiği dairesine  beyan edilir?

Kira geliri nereye beyan edilir?

Kira gelir vergisi mükelleflerinin öncelikle elde ettikleri gelir için beyanname vermesi gerekiyor. Beyanname verdikten sonra, vergi Mart ve Temmuz ayları olmak üzere 2 eşit taksit halinde ödeniyor.

Ancak her kira geliri elde eden mal sahipleri beyanname vermiyor. Ancak belirlenen istisna bedelinden yüksek miktarda kira geliri elde edenler vergi ödüyor.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ