Takip Edin

Genel

Mina Başaran kimdir? Başaran Holding’in sahibi Hüseyin Başaran kimdir?

Yayınlanma tarihi

-

Birleşik Arap Emirlikleri’nden İstanbul’a giden bir özel jetin İran’ın dağlık bölgesinde düştüğü haberi ile tüm Türkiye sarsıldı. Uçağın Başaran Holding’in sahibi Hüseyin Başaran’ın olduğu ve kızının da jetin için de olduğu ortaya çıktı.

Olayın detaylarını araştıran vatandaşlar Hüseyin Başaran ve Mina Başaran kimdir sorularını sormaya başladı. Mina Başaran 2013 yılında Başaran Grubu Yönetim Kurulu Üyesi olan Mina Başaran ülkemizin gelecek vaad eden isimleri arasındaydı..

 

Hüseyin Başaran’ın kızı Mina Başaran’ın ve 7 arkadaşın da aralarında bulunduğu uçağın Başaran Holding’e ait olduğu bildirilen uçağın düşmesi Türkiye’yi sarstı. 3’ü mürettebat 11 kişinin hayatını kaybettiği ve Başaran Holding’e ait uçakta bulunan kişilerin isimleri belli oldu. Hüseyin Başaran’ın kızı Mina Başaran’ın bekarlığa veda partisinden dönerken yaşanan acı olayda hayatını kaybeden diğer isimler de belli oldu.

Emlakhaberi.com Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 25 yılı aşkın süredir sektörün içinde biri olarak her zaman doğru ve yatırıma yönelik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

E-Devlet’ten Adres, Okul değişikliği ve Abonelik işlemleri yapılabilecek!

Yayınlanma tarihi

-

Akşam’dan Miray Çimen’in haberine göre; son dönemde soy kütüğü, veraset bilgisi gibi yenilikçi uygulamalarla sıkça gündeme gelen e-Devlet sisteminde vatandaşın işini kolaylaştıracak önemli bir uygulamanın daha eklenmesi için çalışmalar başlatıldı. 

SİSTEMLER KONUŞMALI

e-Devlet’te temel amaçlarının vatandaş, kamu ya da özel sektörden kimsenin birbirinden belge talep etmeyeceği bir sistemin inşa edilmesi olduğunu belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürü Ensar Kılıç, bunun için öncelikli olarak bakanlıklar arasında entegrasyonun sağlanması gerektiğini söyledi. Kılıç, “Bir kurumun bir kişi ile ilgili veriyi doğrulayabilmesi için sistemlerin konuşması gerekiyor. Bu bizim ulusal e-Devlet stratejimizde eylem planlarımızdan bir tanesidir” diye konuştu. Kamudan vatandaşa, kamudan iş dünyasına ve kamudan kamuya hizmetlerin bütün analizlerini yaparak takvime bağladıklarını ve e-Devlette yayımlanacak hizmetleri belirlediklerini söyleyen Kılıç, çalışmaların entegrasyon süreçlerinin devam ettiğini ifade etti. Bundan sonra vatandaşın hayatını kolaylaştıracak bütünleşik hizmetleri devreye alacaklarını kaydeden Kılıç sözlerine şöyle devam etti:

BÜTÜNLEŞİK HİZMET

“Eğer bir yerden bir yere taşınacaksanız bunu bütünleşik hizmet olarak ele alacağız. e-Devlet’te tek bir ekran yapacağız. Bazı bilgiler otomatik olarak önünüze gelecek. Sisteme girdiğinizde eski adresiniz çıkacak, siz hangi adrese gitmek istiyorsanız onu girdiğiniz anda çocuğunuzun okulunu da aynı anda o ekran üzerinden taşıyacaksınız. Adres kaydını taşıyabileceğiniz gibi elektrik, su gibi tüm abonelikişlemlerini de buradan yapabileceksiniz. Yani bir yerden bir yere taşınırken nasıl bütün kayıtlarımızı alıp gidiyorsak hepsini tek ekran üzerinden yapacağız. Arka planda sistemler birbiriyle verinin doğruluğunu kontrol ederek bunu yapacak.”

1.9 milyar TL tasarruf  sağlandı

Taşınma sisteminin entegrasyonu için Milli Eğitim Bakanlığı ve abonelik gerektiren elektrik, su, doğalgaz gibi firmaların bilgi işlem ve strateji daire başkanlıkları ile bir araya geleceklerini söyleyen Kılıç, sistemin kısa sürede entegrasyonunu sağlayacaklarını kaydetti. Kılıç, yalnızca 2016’da e-Devlet’te tasarruf miktarının 1 ila 1,9 milyar dolar arasında gerçekleştiğinisöyledi.

Dijitalleşme artık kaçınılmaz

Dijitalleşmenin artık kaçınılmaz olduğunun altını çizen Kılıç, “Kamu artık esnek yapıya dönmeli. Çünkü artık teknoloji o kadar gelişti ki veriyi paylaştıkça, açık veriye dönüştürdükçe katma değer yaratacaksınız.  Şimdi kurumlar olarak herkesin elinde birtakım veriler var. Bu verileri saklayarak gizem yaratıyoruz, buna gerek yok. Mevzuatlar kapsamında verileri paylaşmamız gerekir” ifadesini kullandı.

Tek tıkla yapılacak işlemler: 

– Adres değişikliği

– Abonelik işlemleri

– Okul değişikliği

Devamını oku

Genel

Emlak İlan Siteleri sahte ilan girenleri destekliyor

Yayınlanma tarihi

-

Evet doğru duydunuz çok meşhur ismini dilimizden düşürmediğimiz emlak ilan siteleri sahte ilan girenleri destekliyor…

Nasıl mı?

İstanbul’un en çok ilan girilen iki ilçesindeki rekabet bu bölgedeki emlakçıların çok olması ilan sitelerinin iştahını çoktan kabarttı ve bir çok sahte ilan giren emlakçıların ekmeğine yağ sürüyo. Özellikle Esenyurt ilçesindeki emlakçılar kendilerini emlakçı değilmiş gibi algı oluşturarak önce ”Grup şirketi” gibi algı oluşturup vatandaşı kandırdı şimdi de şekilden şekile giren emlakçı diye nitelendirdiğimiz kişiler burada rolü ”yapı firması” yani inşaatı kendi yapıyormuş gibi bir algı oluşturdu. Grup şirket, yapı firması şeklinde isimler ekleyerek masum insanları kandırdılar .

Gelelim ismini çok duyduğumuz sitelere en başta gelen sahibinden.com , Hurriyetemlak.com ,milliyetemlak.com,emlakjet.com, en sonunda bu sahte emlakçılara destek vermeye zingat.com emlak ilan siteside eklendi bu sitelerde Beylikdüzü diye girilen ucuz evlerin hepsi Esenyurt bölgesinde ve özellikle ”Beylikdüzü OSB” ismi ile ilan giriyorlar yani osb nedir sorusuna ”Beylikdüzü Organize Sanayi Bölgesi” kısacası organize sanayi içinde hiçbir konut yok iken maalesef emlak ilan siteleri bu bölgede sahte ilan giren emlak şirketlerinin suç ortağı oluyorlar yani kısacası insanları Beylikdüzü ilanları gibi müşteriyi ofislerine çekene kadar bu yöntemi uyguluyorlar daha sonrası daha farklı senaryolar uygulanıyor .

Bir diğer bölge her iki ilçede Cumhuriyet mahallesi var bu iki ilçedeki fark Beylikdüzü Cumhuriyet mahallesi tamamı sitelerden oluşan ve kesinlikle ucuz ne kiralık nede satılık bulmak mümkün değil. Diğer taraftan Esenyurt Cumhuriyet Mahallesi e-5 yoluna cephesi dahi yok genlede bitişik nizam yapılan daha çok 1+1 ve 2+1 dairelerin bulunduğu çok uygun fiyat konut bulacağınız bölgedir.

Nedir bu senaryolar derseniz…

Güzel giyimli çekici bayanlar, takım elbiseli kravatlı gençler sizleri karşılıyor ve bir anda kendinizi özel hissettiren bir yere girmiş gibi sizi karşılıyorlar. Bir anda sanki kendinizi bankadaymış gibi algılıyorsunuz. Emlakçının finans servisi size ”kredinizi biz çıkartıyoruz” cümlesi kurarak daire alacak olan müşteriye boş hikayeler okuyor, yazılı hiç bir taahhüt yok ama sözde ”kredinizi biz çıkartıyoruz” diyorlar .

Nasıl Kredi çıkartıyorlar?

daha önce bankalarda çalışmış banka personeli işe alınarak mevzuat iyi biliniyor eski müdürlerini tanıdıkları için onlara farklı teklifler sunuluyor yani şube yetkisi kullandırıyorlar tabiki bunun karşılığını almadan olmuyor .

Bunların hepsini bir film senaryosuymuş gibi algılıyor olabilirsiniz ama GERÇEK.

Çözüm nedir?

Bölgede tanınmış, kalite ve güven çerçevesinde işlerini gerçekleştiren emlakçılara itibar edilmeli. Türkiye’nin en çok girilen ilan sitelerindeki her ilana ”güven” duyulmamalı çünkü ilanı giren kişi bir bedel ödeyerek ilanını sisteme giriyor ve o ilan sitesi herhangi bir sorumluluk kabul etmiyor. Başınız yandığı takdirde ilanı veren ile muhattap oluyorsunuz, muhattabınız ilan sitesi olmuyor.

Sahte ilan nasıl anlaşılır?

Bölgeyi iyi bilen biri ve bölgenin konumu, değeri iyi araştırılmalı. Bölgeye ilan veren emlakçı iyi araştırılmalı. Emlak sektörünün Çiftlik Bank’larından uzak durulmalı. Emlakçının bölgedeki kimliği iyi araştırılmalı. İlanları sahte ve gerçek ayırt etmek bölge hakkında geniş bir bilgiye sahip olmaktan geçer. Aksi takdirde Emlak sektörünün çiftlik banklarında yem olmak hiç de zor değil. Siz siz olun bölgeyi iyi bilen, işinin ehli ve iyi bir PR sahibi ilan siteleri ve emlakçılar ile muhattap olun. Emlak sektöründe en önemli husus ”Güven” ve ”insan kalitesi”dir.

Devamını oku

Genel

E-Devlet’ten yeni hizmet deprem bölgesi sorgulama

Yayınlanma tarihi

-

Soyağacı ve mirasın ardından Türkiye’nin yenilenen deprem haritası ile “AFAD deprem sorgulama” vatandaşın hizmetinde. Oturduğu semtin deprem riskini öğrenmek isteyen vatandaşlar, “https://tdth.afad.gov.tr” adresinden koordinat ve adres bilgilerini girerek sorgulama yapabilecek. AFAD’ın resmi sitesinde kısa süreli de olsa yoğunluktan dolayı yavaşlamalar görüldü. 

En son 1996 yılında hazırlanan Türkiye’nin deprem tehlike haritası güncellenerek önceki gün Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. AFAD’ın koordinasyonunda ODTÜ, Boğaziçi, Akdeniz, Çukurova, Sakarya Üniversiteleri ve Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü ile birlikte hazırlanan yeni haritayla, risk değerlendirmesi sadece fay hattına göre değil, zemin yapısı da göz önünde bulundurularak yapıldı. Riski belirtmek için kullanılan 1., 2. derece şeklindeki sistem kalktı, yerini Avrupa ve Amerika’da yıllardır uygulanan “ivme” yöntemi aldı.

İSTANBUL’DA KIRMIZI ALAN ARTTI
Haritada İstanbul’da tehlikeli yerleri gösteren kırmızı alanlardaki artış dikkat çekti. AFAD Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar, “Yeni haritada artık yerel zemin koşulları da dikkate alınıyor. Kadıköy, Çamlıca, Beykoz civarında zemin sağlam, çünkü ana kayalar var zemininde ama biraz daha kuzeye çıkılınca Şile civarında daha dayanıksız zeminler söz konusu. Fay hattıyla beraber zemin koşulları da dikkate alındığı zaman renklerde bazı değişiklikler yaşandı” dedi. İstanbul’da 1999 yılında yaşanan depremden sonra, adaların içinden kırılmamış bir hat kaldığına dikkat çeken Tatar, bu hatta en yakın kıyı şeridinin koyu kırmızı renkte gösterildiğini ifade etti.

MAHALLE MAHALLE DEĞERLENDIRME
Yeni deprem haritası dijital ortama taşındı. Mahalle mahalle risk değerlendirmesi yapılmasına imkân tanıyan “Türkiye Deprem Tehlike Haritaları İnteraktif Web Uygulaması” oluşturuldu. Test aşamasındaki uygulamayı kullanmak için ana sayfanın sol üst bölümünde yer alan “raporlama” butonuna tıklamak yeterli. Gereken koordinat bilgileri girildikten sonra, o yerin deprem riski görülebilecek.

HESAPLAMALAR OTOMATİK OLACAK
Gazete Habertürk’ten Esra Nehir’in haberine göre Tatar, yeni deprem haritası ile inşaat mühendislerinin işlerinin kolaylaşacağını belirterek, “Eskiden mühendisler hesaplamaları kendileri yapıyordu. Örneğin 1. ve 2. bölge arasında kalan yerleşim yerlerinde, 1’i baz alınca farklı değerler ortaya çıkıyor, bina maliyetleri artıyordu. Artık hesaplamayı program otomatik olarak yapacak ve tartışmaya yer kalmayacak” dedi. Tatar, yeni düzenleme ile 5 farklı zemin türü ve 4 farklı “ivme değeri” baz alınarak hesaplama yapıldığını vurgulayarak, “Sadece mevcut durum değil, fay hattı aktif mi değil mi, en son ne zaman hasar yapıcı deprem üretmiş, üzerinden ne kadar zaman geçmiş, kayma hızı ne kadar, bütün parametreler üst üste konularak daha sağlıklı hesaplama yapılacak. Yeni harita 3-4 yıllık bir çalışmanın ürünü” diye konuştu.

YÜKSEK BİNALAR İZLENECEK
Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği de güncellendi. Yönetmelik, 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecek. AFAD, gerekli gördüğü durumlarda, kuvvetli deprem hareketlerinin ölçülmesi amacıyla binalara veya açık alanlara “ivme kayıtçıları” yerleştirebilecek. Yüksekliği 105 metre ve daha fazla olan binalara, “Yapı Sağlığı İzleme Sistemi” kurulması zorunlu hale getirilecek. Gerçek zamanlı kayıt yapacak izleme sisteminin bakımından ve korunmasından yapı sahipleri sorumlu olacak.

NELER DEĞİŞTİ?
Haritadaki bir başka değişiklik de İç Anadolu Bölgesi’nde. 22 yıl önceki haritada koyu kırmızı ile gösterilen Kırşehir, Kırıkkale çevresi yeni haritada daha düşük deprem riskine işaret eden turuncuya çalan sarı renk ile işaretlendi. Karadeniz bölgesinde ise Bartın eski haritada koyu kırmızı renkte yer alırken, yeni haritada turuncu renkte gösterildi. Ankara’da da yeni haritada riskin düşürüldüğü görüldü.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ