Emlak Ekonomi

Ocak 2019’da konutlarda kira artışları.

Ocak 2019’da yenilenecek kira kontratlarında uygulanacak maksimum artış oranı rakamları Yİ-ÜFE ve TÜFE bazında belli oldu.

1 ocak 2019’a kadar yenilenecek konut kiraları maksimum artış oranı; Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’nin (Yİ-ÜFE) son 12 aylık ortalaması hesaplanarak yapılıyordu.

2019 Ocak Ayı Kira Zam Oranı

2018’in son çeyreğinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak “Enflasyonla Topyekün Mücadele” kapsamında 1 ocak 2019’dan itibaren yeni ekonomi programı ile birlikte aylık maksimum kira konut artışlarının son 12 aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ortalamasına göre belirleneceğini açıklamıştı. Fakat alınan bu karar henüz meclisten geçerek Cumhurbaşkanının onayına sunulmadı, dolayısıyla da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmedi.

2018 yılı açıklanan enflasyon rakamlarına göre son 12 aylık Yİ-ÜFE ortalaması yüzde 27.01 olurken, TÜFE ortalaması yüzde 16.33 olarak gerçekleşti.

Önümüzdeki günlerde kira artış oranlarında yeni hesaplama sisteminin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Halihazırda ocak 2019’da kiralarda maksimum artış oranı Yİ-ÜFE’ye göre yüzde 27.01, TÜFE’ye göre yüzde 16.33 olarak hesaplanacak.

Etiketler

Kadir Özel

Emlakhaberi.com Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 25 yılı aşkın süredir sektörün içinde biri olarak her zaman doğru ve yatırıma yönelik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün