Takip Edin

İcra İhale

Sakarya Millet bahçesi ihalesi dün gerçekleştirildi!

Yayınlanma tarihi

-

sakarya-millet-bahceleri

Sakarya Millet Bahçesi’nin inşaat yapım ihalesi 7 şubat 2019 perşembe günü yapıldı.

İhale süreci belli olduktan sonra 10 gün içinde yer teslimi yapılacak olan projenin 5 ayda tamamlanması planlanıyor. 71 bin 712 metrekarelik millet bahçesinin yanı sıra bir de millet kıraathanesi yapılacak.

Proje alanı içinde 989 metrekare büyüklüğünde yapay bir gölet, 3 bin 832 metrekarelik bir alan üzerinde renk ve koku bahçeleri, 1570 metrekarelik alan üzerinde sebze ve meyve bahçeleri, yürüme yolları, spor alanları ve 129 araçlık bir otopark inşa edilecek.

Emlakhaberi.com Editörü Sizlere Doğru Tarafsız Özel haberler yazarak bilgi almanızı ve doğru fikirlerle yatırım yapmanız için bilgi aktaran içerikler giriyorum.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İcra İhale

Atatürk Orman Çiftliği’nden ihale ile kiralık piknik alanı!

Yayınlanma tarihi

-

ankara ihale haberleri

Ankara İli, Yenimahalle İlçesi, Atatürk Orman Çiftliği Mahallesi’ne bulunan 2 bin 108 ada, 1 ve 19’uncu parsellerde yer alan 81 bin metrekare alana sahip piknik alanı kiralanacak.

İhalenin kiralanma süresi 10 yıl olarak belirlenirken ihale açık artırma suretiyle gerçekleştirilecek.

İhalenin tahmini bedeli 345 bin TL iken geçici teminat bedeli ise 103 bin 500 TL olarak açıklandı.

İhale 4 Mart Pazartesi günü saat 14.00’da Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü’nde gerçekleştirilecek.

Devamını oku

İcra İhale

Milli Emlak’tan Beylikdüzü ve Silivri’de ihale ile satılık arsalar

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul İli, Beylikdüzü ve Silivri İlçelerinde bulunan 2 arsa ihaleye çıkıyor.

Beylikdüzü İlçesi, Kavaklı Mahallesi’nde bulunan arsa 836 ada, 4 parsel ve 1.338 metrekare alandan oluşuyor. Arsanın muhammen bedeli 2 milyon 676 bin 640 TL iken geçici teminat bedeli ise 535 bin 328 TL olarak açıklandı.

Silivri İlçesi, Alibey Mahallesi’nde bulunan arsa ise 1.578 ada, 5 parsel ve 1.782 metrekare alandan oluşuyor. Arsa için talep edilen satış fiyatı 3 milyon 565 bin TL iken geçici teminat bedeli ise 713 bin TL olarak belirlendi.

Açık teklif usulü ile gerçekleştirilecek ihale 27 Şubat Çarşamba günü saat 10:00 ve 10:30 arasında İstanbul Emlak Dairesi‘nde gerçekleştirilecek.

Devamını oku

İcra İhale

Tuzla Belediyesi’nden ihale ile satılık istasyon!

Yayınlanma tarihi

-

Tuzla belediyesi ihale

Tuzla İlçesi, Aydınlı Mahallesi’nde bulunan 8 bin 561 ada, 6 parsel ve 3 bin 996 metrekare alandan oluşan akaryakıt ve servis istasyonu imarlı taşınmaz ihaleye çıkıyor.

Kapalı teklif usulüne göre gerçekleştirilecek ihalede taşınmaz için talep edilen satış fiyatı 6 milyon 458 bin TL iken geçici teminat bedeli 193 bin TL olarak açıklandı. İhale 26 Şubat Salı günü saat 14.00’da Tuzla Belediyesi‘nde gerçekleştirilecek.

Devamını oku

İcra İhale

Samsun Atakum Belediyesinden ihale ile satılık arsalar

Yayınlanma tarihi

-

samsun atakum ihale

Samsun İli, Atakum İlçesi, Kamalı, Balaç, Büyükoyumca, Çakırlar ve Beypınar Mahallelerinde bulunan 6 arsa satılıyor.

Kamalı Mahallesi’nde bulunan arsa 12 bin 33 ada, 1 parsel ve 1.587 metrekare alandan oluşuyor.

Arsanın muhammen bedeli 398 bin TL iken geçici teminat bedeli ise 11 bin 940 TL olarak açıklandı.

Balaç Mahallesi’nde bulunan arsa, 12 bin 43 ada, 7 parsel ve 7 bin 392 metrekare alandan oluşuyor.

Arsa için talep edilen satış bedeli 10 milyon 350 bin TL iken arsanın geçici teminat bedeli ise 310 bin 500 TL olarak belirlendi.

Balaç Mahallesi’nde bulunan 175 ada, 8 parsel ve 603 metrekare alandan oluşan arsa için arsanın tahmini bedeli ise 545 bin TL iken geçici teminat bedeli ise 16 bin 350 TL.

Büyükoyumca Mahallesi’nde yer alan 8 bin 945 ada, 3 parsel ve 924 metrekare alandan oluşan arsa, 415 bin 800 TL satıl bedeli üzerinden satılacak olup arsanın geçici teminat bedeli ise 12 bin 474 TL.

Çakırlar Mahallesi’nde bulunan 9 bin 100 ada, 12 parsel ve 929 metrekare alana sahip arsa için talep edilen satış bedeli 121 bin TL iken arsanın geçici teminat bedeli ise 3 bin 630 TL.

Beypınar Mahallesi’nde bulunan arsa ise, 11 bin 375 ada, 2 parsel ve 209 metrekare alandan oluşuyor. Arsanın satış bedeli 94 bin 500 TL iken geçici teminat bedeli ise 2 bin 835 TL.

Kapalı teklif usulü ile gerçekleştirilecek ihale 19 Şubat Salı günü saat 15:00’da Atakum Belediye Başkanlığı’nda gerçekleştirilecek.

Devamını oku

İcra İhale

İcradan ev nasıl alınır?

Yayınlanma tarihi

-

icra ihale ev almak

İcraya düşen daireler emsallerinin yüzde 40 civarında altında satılıyor. 500 bin liralık daire, icra ihalesinde 300 bin liradan satılabiliyor.

İCRA İHALESİNE KİMLER KATILABİLİR? TEMİNAT NEDİR?

18 yaşını doldurmuş olan herkes icra ihalesine katılabilir. Tek şart alınacak konutun yüzde 20’sinin teminat olarak bulundurulması veya ilgili icra dairesinin hesabına yatırılmasıdır. İhale sonucunda evi satın alamazsanız teminatınız hiçbir kesintiye uğramadan iade ediliyor. İhaleyi kazanırsanız teminat dışında kalan parayı yatırarak evin tapu işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz. Örnek olarak muhammen bedeli 500 bin lira olan ev için 100 bin lira teminat yatırmanız gerekiyor. Muhammen bedel ise ihale yolu ile satışı planlanan taşınır ya da taşınmaz bir malın, piyasa koşullarına göre bilirkişi tarafından tayin edilmiş piyasa değeridir.

İCRALIK EV KREDİYLE ALINIR MI?

Bankalar icralık evlere kredi vermeye yanaşmıyorlar. Bunun nedeni ise ihale kazanılsa bile ihalenin feshi davasının açılabilecek olmasıdır. İhaleye katılıyorsanız verdiğiniz teklifin tamamının nakit olarak bulundurulması gerekiyor.

ŞARTNAME İYİ OKUNMALI

İhaleye ilişkin icra dairesinin hazırlamış olduğu şartnamenin iyice okunması ve anlaşılması gerekiyor. “Hisseli konut mu, şerh var mı” bunlara dikkat edilmesi gerekiyor.

İHALEYİ KAZANDIKTAN SONRA NE YAPILMASI GEREKİYOR?

İhale sona erdi ve hayalinizdeki evi aldınız. Ancak her şey bitmiş olmuyor. Herhangi bir sorunla karşılaşmazsanız 10 gün içerisinde evin ihale değerinin tamamının yatırılması gerekiyor. Evin ödemesini yaparken KDV de karşınıza çıkacaktır. KDV tutarı 150 metrekareye kadar olan evlerde yüzde 1 ,üstündeki evlerde ise yüzde 18 olarak belirlenmiştir. Tüm ödemeler yapıldıktan sonra icra dairesi, ilgili tapu dairesine tescil işlemleri için yazı yazar ve tapu ihaleyi kazanana verilir.

3 YIL SATILMAMA ŞARTI

İcradan alınan konutların ticarete konu edilmemesi için caydırıcı olmak adına vergi şartı var. İhale tarihinden itibaren 3 yıl içinde satış yapılırsa Gelir Vergisi Kanunu gereğince vergi ödemek zorunda kalınıyor. 3 yıldan sonra satışı yapılırsa herhangi bir vergi sorunu oluşmuyor.

İHALENİN FESHİ DAVASI NEDİR?

İcra ihalesini kazansanız da sonrasında dava ile karşılaşabilirsiniz. İhalenin feshi davası, ihaleye katılanların ihalede usulsüzlük olduğu iddiasıyla açılır. Açılma süresi ise ihale tarihinden itibaren 7 gündür. İcra mahkemesi ise 20 gün içinde duruşma gerçekleştirir. İhaleye fesat karıştırma, ihaleye katılacak olanları engelleme, ihalenin yapılacağı mülke ilişkin bilgilerin gizli tutulması gibi sebeplerle ihalenin feshi davası açılıyor. Genelde icra daireleri usulsüzlük yapılmaması için titiz davranırlar.

İHALEDE SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

İhale açılmadan önce evin rayiç bedelinin değerlemesi yapılır. Örnek olarak 380 bin liralık rayici olan daire 198 bin liradan ihaleye açılır. İlk ihalede evin muhammen bedelinden yüzde 50 düşük teklif gelirse satış yapılmaz ve ihale ikinci defa 10 gün sonra aynı icra dairesi tarafından tekrarlanır. Evin yüzde 50 muhammen bedelinin üstünde teklif veren ihaleyi kazanır. Bu durumla karşılaşılmaması için icra daireleri genelde evlerin yüzde 50’sinin çok az üzerinde fiyatlardan ihaleyi açarlar.

İCRA DAİRESİNE ÖDEME YAPILIR MI?

İcra ihalelerinde, malı satın alan kişi satış bedeli dışında ihale bedeli üzerinden KDV ile damga vergisi ve tellaliye benzeri giderleri de ödemek zorunda. Tüm bunların yanında tapu masraflarını da ihaleyi kazanan ödüyor.

OTOMATİK TEKLİF TANIMLAMAK MÜMKÜN

İcra dairesine gitmeden de ihaleye katılabiliyorsunuz. UYAP sisteminde otomatik teklif verme seçeneğini kullanırsanız ihaleye gitmeden ihaleye girebilirsiniz. Örnek olarak 250 bin liradan açılan ihalede 300 bin liraya kadar otomatik teklif seçeneğini açarsanız ihale 275 bin lirada bitse bile siz 276 bin lira ödeyerek satın almayı gerçekleştirebilirsiniz.

UYAP’IN SİTESİ NASIL KULLANILIR?

UYAP’ın e-satış sistemine ücretsiz üye olduktan sonra taşınır, taşınmaz, taşıt gibi seçenekleri seçip istenilen adreslerde ya da istenilen özelliklerdeki taşınmazlara bakılabilir. İcra daireleri tarafından satışa çıkarılan evlere ilişkin tüm bilgiler esatis.uyap.gov.tr adresinden görülebiliyor.

Kaynak: Hürriyet

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ