Takip Edin

Emlak Ekonomi

Türk müteahhitler Rekor kırdı!

Yayınlanma tarihi

-

Türk müteahhitler bugüne kadar yurt dışında 354,6 milyar dolarlık iş üstlenirken, sadece geçen yıl alınan işlerin tutarı 14,7 milyar dolara ulaştı.  

AA muhabirinin Ekonomi Bakanlığının yurt dışı müteahhitlik hizmetleri raporundan derlediği bilgilere göre, sektör, yurt dışında ilk işin alındığı 1972’den geçen yılın sonuna kadar 119 ülkede, 354 milyar 648 milyon dolarlık 9 bin 258 proje üstlendi.  

Türk müteahhitlerin sadece geçen yıl yurt dışında aldıkları proje adedi 241’i, bedeli de 14 milyar 666 milyon doları buldu. 

Yurt dışında 1972’den 2017 sonuna kadar üstlenilen işlerin bölgesel dağılımında, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Ortadoğu ülkeleri öne çıktı. Bu dönemde, yurt dışında üstlenilen projelerde ilk sırayı yüzde 19,4’lük payla Rusya aldı. Bu ülkede 68 milyar 788 milyon dolarlık iş üstlenildi. Rusya’yı, yüzde 13,2’lik pay ve 46 milyar 844 milyon dolarlık toplam projeyle Türkmenistan izledi. Üçüncü sırada ise yüzde 8,1’lik pay ve 28 milyar 875 milyon dolarlık projeyle Libya yer aldı. Irak, yüzde 7’lik pay ve 24 milyar  827 milyon dolarlık projelerle dördüncü oldu.  

Tanzanya ilk kez geleneksel pazarları geçti 

Geçen yıl üstlenilen yurt dışı müteahhitlik işlerinde ise yüzde 17,3’lük pay ve 2 milyar 531 milyon dolarlık projeyle ilk sırayı Tanzanya aldı. Tanzanya’yı, yüzde 14,1’lik pay ve 2 milyar 72 milyon dolarlık projeyle Suudi Arabistan izledi. Rusya’da üstlenilen projeler yüzde 12,1’lik pay ve 1 milyar 771 milyon dolar tutarla üçüncü sıraya yerleşti. Birleşik Arap Emirlikleri’ne yönelik projeler yüzde 9,1’lik pay ve 1 milyar 331 milyon dolarlık projeyle dördüncü oldu.  

Rapora göre, ilk kez bir Sahra Altı Afrika ülkesi, geleneksel pazarlar olan Bağımsız Devletler Topluluğu ve Ortadoğu ülkelerinin önüne geçerek, en fazla proje üstlenilen ülke konumuna geldi.  

Türk müteahhitlerin bugüne kadar üstlendikleri işler sıralamasında ilk sırada konut yapım projeleri yer aldı. Bu alanda, 46 milyar 865 milyon dolarlık iş yapıldı. Konut projelerini, 45 milyar 743 milyon dolarla karayolu, tünel ve köprü, 29 milyar 396 milyon dolarla ticaret merkezi yapımları izledi. Havalimanı projelerinde 24 milyar 357 milyon dolarlık iş üstlenilirken, enerji santrali yatırımları 23 milyar 848 milyon dolarlık tutara ulaştı.  

Geçen yıl yurt dışında üstlenilen işlerde de ilk sırayı 2 milyar 844 milyon dolarlık projeyle konut yapımı aldı. Konut yapımını, 2 milyar 681 milyon dolarla demiryolu, 2 milyar 413 milyon dolarla enerji santrali projeleri izledi. Türk müteahhitler, geçen yıl yurt dışında 1 milyar 686 milyon dolarlık havalimanı yapım işi üstlendi. Karayolu, tünel ve köprü alanında ise 1 milyar 605 milyon dolarlık proje gerçekleştirildi.  

Yeni hedef Sahra Altı Afrika 

Ekonomi Bakanlığının raporuna göre, son yıllarda yapılan girişimlerle Ortadoğu ve Bağımsız Devletler Topluluğu gibi geleneksel pazarlara, Liberya, Çad, Ruanda, Şeyseller, Sri Lanka, Çekya, Estonya, Madagaskar, Malavi ve Vietnam’ın eklenmesiyle proje üstlenilen ülke sayısı 119’a yükseldi.  

Bakanlığın faaliyetleri kapsamında Sahra Altı Afrika’ya yönelik “hedef ülke” çalışması gerçekleştirilirken, Etiyopya, Nijerya, Mozambik ve Gana öncelikli ülkeler olarak ön plana çıktı. 

Emlakhaberi.com Editörü Sizlere Doğru Tarafsız Özel haberler yazarak bilgi almanızı ve doğru fikirlerle yatırım yapmanız için bilgi aktaran içerikler giriyorum.

Emlak Ekonomi

İzmir’de mayıs ayında 4 bin 781 adet konut satıldı!

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 17 haziranda açıklanan konut satış istatistiklerine göre 2019 Mayıs ayında Türkiye genelinde satılan konut sayısı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 31.3 düşerek 82 bin 252 adet oldu.

Bu yılın ocak-mayıs arasını kapsayan ilk 5 aylık süreçte ise konut satışları 2018’in aynı dönemine kıyasla yüzde 19.66 düşerek 423 bin 088 adede geriledi.

İzmir’de Mayıs 2019 konut satış adetleri

İzmir’de 2019’un mayıs ayında gerçekleşen konut satış adetleri geçtiğimiz senenin aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 31.97 gerileyerek 4 bin 781 adet oldu. Mayıs ayında satılan konutların 287’si (yüzde 6’sı) banka konut kredisi kullanarak alımı ifade eden ipotekli satışlar olarak kayıtlara geçti.

İzmir’de mayıs ayında satılan konutların Türkiye satışları içindeki payı yüzde 5.81 oldu.

İzmir’de Ocak-Mayıs 2019 arasında konut satış adetleri

2019’un ilk 5 ayında Antalya’da satılan konut sayısı geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 24.65 düşerek 24 bin 142 adet oldu. Yılın ilk beş ayında satılan konutların 3204’ünde (yüzde 13.27) banka kredisi kullanıldı. İzmir’de ilk 5 ayda satılan konutların Türkiye satışları içindeki payı yüzde 5.71 oldu.

Devamını oku

Emlak Ekonomi

Yabancı yatırımcının tercihi 20 yıl kira garantili model

Yayınlanma tarihi

-

maryapi

Hayata geçirdiği tüm proje geliştirdiği lokasyonlara yeni bir soluk getiren Mar Yapı, İstinye Park’ta yabancı yatırımcı ile buluşuyor. 15 Haziran – 15 Ağustos tarihleri arasında İstinye Park’ı ziyaret eden yabancı yatırımcılara özel kurulacak stantta, Wanda Vista’nın ayrıcalıklı modeli, 20 yıl kira garantisi tanıtılacak.

İki ay boyunca İstinye Park’ta yabancı yatırımcılarla buluşacak olan Mar Yapı, 120 metrekarelik standında, Gyoo- Wanda Vista İstanbul, G Beyond, G Tower ve Bomonti projelerini maketler üzerinden tanıtacak. Stantta ayrıca, Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük ticari kuruluşlarından biri olan Dalian Wanda Group ile Mar Yapı arasında imzalanan Stratejik İşbirliği ile hayat bulan Wanda Vista projesi ve yatırım yapılan miktarın yüzde 10’u kadar getirinin garanti edildiği 20 yıl kira garantisinin detayları paylaşılacak. 

wanda wista

Yüzde 10 getiri garantisi ve aile boyu vatandaşlık

İstinye Park’ta açacakları stant ile ilgili görüşlerini aktaran Mar Yapı Genel Müdürü Robert Varon, “Wanda projemizde hayata geçirdiğimiz 20 yıl  üzerinden kira garantisi kampanyamızın yabancı yatırımcılar tarafından oldukça yoğun bir ilgi göreceğini düşünüyoruz. Kira garantili gelir modelimiz ile yabancı yatırımcıya yüzde 10’a varan getiri garantisi veriyoruz. Ayrıca vatandaşlık düzenlemesi sayesinde de Wanda Vista’da yapılan yatırım karşılığında aile boyu vatandaşlık alma hakkına sahip oluyorlar. Projeye yapılan yatırım, dünyanın sayılı otelcilik gruplarından biri olan Wanda Hotels & Resorts’un işletmesini üstlendiği Wanda Vista’ya bırakılarak yatırımcının aklında kiralama ya da yatırımın geri dönüşüyle ilgili hiçbir soru işareti de bırakılmıyor” dedi.

Yabancı yatırımcıya her her yerde dokunmalıyız

Varon “Ortadoğu ülkelerindeki yatırımcının rotayı ülkemize çevirdiği bu dönemde satışlarımızın artması için farklı projeler üretmeye devam ediyoruz. Stant projemiz de yabancı yatırımcının yoğun olarak bulunduğu lokasyonlara odaklanma fikri ile ortaya çıktı. Yabancı yatırımcıları İstinye Park’ta oldukça büyük bir stant ile karşılıyoruz. Projelerimizi, felsefemizi ve farkımızı yabancı yatırımcılara anlatıyoruz. Uluslararası iş birliklerimiz ve dünya genelinde elde ettiğimiz marka bilinirliğimiz sayesinde yabancı yatırımcının projelerimize ilgisi oldukça yoğun olacağına inanıyoruz. Projelerimizin yanı sıra ödeme koşullarımız ve sektörde ilk olan 20 yıl üzerinden kira garantisi modelimiz ile stantta çok başarılı satışlara imza atacağız” şeklinde konuştu.

Mar Yapı’nın ulusal ve uluslararası birçok marka ile iş birliği yaparak gayrimenkule getirdiği yenilikçi yaklaşımıyla inşa ettiği Wanda Vista’da, 128 odalı bir otel ve yine otel binası içinde yer alan 320 rezidans daire bulunuyor.  Wanda Vista İstanbul, şehir içi ulaşım ağının oldukça yaygın olduğu bir nokta olan Basın Ekspres Yolu üzerinde yer alıyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü bağlantı yolları, TEM ve E-5 gibi ana arterler, metro ve metrobüs gibi toplu ulaşım alternatifleri projenin etrafında yoğunlaşmış durumda. Yakın dönemde hizmete açılması planlanan 3. havalimanına en yakın otel olma özelliği ile ön plana çıkıyor.

Devamını oku

Emlak Ekonomi

İlk 5 ayda Yabancılar 2.33 milyar dolarlık konut aldı

Yayınlanma tarihi

-

yabanci-arap-konut-yatirimcisi-turkiye

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) her ay düzenli olarak açıkladığı konut istatistiklerine göre 2019’un Ocak ayında 3 bin 168, Şubat ayında 3 bin 321, Mart ayında 3 bin 129, Nisan ayında 3 bin 720 ve mayıs ayında da 3 bin 925 olmak üzere yılın ilk 5 ayında yabancılara yapılan konut sayısı 17 bin 363 adet oldu. Böylelikle geçen yılın ilk beş aylık döneminde 9 bin 756 olan yabancılara satış adedinde bu sene yüzde 77.97’lik bir büyüme yakalanmış durumda.

Dövizdeki yükselişler ve konut fiyatlarının enflasyonun çok altında kalan artışlarıyla birlikte yabancı yatırımcıların Türkiye’de ortalama 135 bin dolarlık konutlara yatırım yaptığı biliniyor. Buna göre yılın ilk 5 ayında 17 bin 363 adet gerçekleşen konut satışları karşılığında ülke ekonomisine yaklaşık 2.33 milyar dolarlık girdi sağlanmış durumda.

Bu yıl için yabancılara yapılan konut satışının minimum 50 bin adet olması halinde 2019 yılı içinde yabancılara en az 6.75 milyar dolarlık bir satışın gerçekleşmesi bekleniyor.

Devamını oku

Emlak Ekonomi

Lojistik Gayrimenkulde Yeni Bir Yatırım Alanı E-ticaret yıllık %12 büyüyor

Yayınlanma tarihi

-

GİSP (Gayrimenkul İçin Strateji Platformu) tarafından düzenlenen ‘Gayrimenkul Sektöründe Lojistik Yatırımları’ konulu Yuvarlak Masa toplantısında, Lojistik yatırımlarının gayrimenkul sektörü içindeki yeri, önemi, mevcut durumu ve gelecekte yapılması gerekenler tüm yönleri ile masaya yatırıldı.

Murat ERGİN (KUZEYBATI GAYRİMENKUL) ve Kerem ÜÇOK’un (LOGITURC) sunumlarıyla ve Mehmet ERSÜL’ün (GİSP YK Üyesi) moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda, günümüz dünyasında her geçen gün önemi artan lojistik sektörünün, hem gayrimenkul sektörü hem de ülke reel sektörü için önemi, şu an ki mevcut durumu ve gelecekte lojistik yatırımlarının doğru şekilde yönlendirilmesi için yapılması gerekenler tüm yönleri ile tartışıldı.

Murat ERGİN, ‘Ülkemiz gayrimenkul sektörü şu an acılı bir iyileşme sürecinden geçiyor, yatırımlar durma noktasına geldi. Aslında sektörün sıkıntıları 2015 yılında başlamıştı, günümüzdeki durum geçmiş sıkıntıların derinleşmesi ile alakalı. Her şeye rağmen ülkemizde nüfus artıyor, zamanla bozulan arz-talep dengesi tekrar oluşacaktır, ben 2020 gibi, sektörün toparlanmaya başlayacağını düşünüyorum.

Gayrimenkul sektörü içindeki lojistik yatırımları maalesef istenilen seviyede değil, yerel lojistik yatırımcılarımız daha küçük yatırımlar ile yoluna devam etmeye çalışıyor, büyük lojistik yatırımları yapan yabancı yatırımcılar ise, ülkemizdeki maliyet yüksekliği, sık sık meydana gelen ekonomik dalgalanmalar ve yerli yatırımcıların iş yapış şekilleri ile rekabet edemedikleri için kapanıyorlar. Ülkemizin hak ettiği büyük lojistik yatırımlarının hayata geçmesi için, ekonominin rayına oturması ve cazip yatırım desteklerinin verilmesi şart. Bu şekilde, Gayrimenkul sektörünü canlandıracak bir alt sektör olarak Lojistik gayrimenkul yatırımlarını hayata geçirebiliriz.’ dedi. Konu ile ilgili söz alan Kerem ÜÇOK ‘Dünya ticaretinde yükselen trend e-ticaret, bu sektörün şu an yıllık ortalama büyüme oranı %20 dolaylarında, ülkemiz için durumu değerlendirdiğimizde, ekonomimiz yıllık %4 büyürken, e-ticaret yıllık %12 büyüme kaydetmiş, bu da şunu gösteriyor ki, e-ticaret büyük bir dalga olarak geliyor, ülkemiz lojistik yatırımlarını arttırarak bu dalgayı yakalayabiliriz. Lojistik master plan çerçevesinde segmentleme yapıldığında çok karlı bir sektör, çok yüksek kazanç potansiyeli var.

Örneğin ülkemizde sadece kimya sektörüne hizmet veren lojistik depoları veya doğalgaz depolama alanları yok, ağırlık perakende sektöründe. Lojistik sektörünün perakendeden kazandığı kar %10 dolaylarında, oysa kimya, doğalgaz, sağlık gibi segmentlere yatırım yapılsa, kazanç %40’lara çıkabilir. Bu şekilde yapılacak lojistik yatırımları, gayrimenkul sektörü için çok büyük bir yatırım kapısı haline gelebilir.’ diyerek sözlerini tamamladı.

Soru cevap şeklinde devam eden toplantının kapanışında söz alan GİSP YK Üyesi Mehmet ERSÜL ise; ‘Görülen o ki, lojistik sektörü için yapılacak yatırımlar, gayrimenkul sektörünün çıkış noktalarından biri olabilir. Maalesef son 15 yıldır lojistik sektörü plansız bir şekilde büyüyor, eğer planlama yapılırsa Lojistik çok daha sağlam ve gayrimenkul sektöründe yeni uzmanlıklar ve alt sektörler yaratarak büyüyecek, bu sebeple bir an önce ilgili merciiler gerekli planlamaları yapmalı ve yatırımcıları yönlendirmeli.’ diyerek sözlerini noktaladı.

Devamını oku

Emlak Ekonomi

Halkbank’tan Enflasyona Endeksli Konut Kredisi.

Yayınlanma tarihi

-

Konut sahibi olmak isteyen müşterilerine özel çözümler üretmeyi sürdüren Halkbank, Enflasyona Endeksli Konut Kredisi’ni duyurdu. Önümüzdeki dönemde enflasyonda ve dolayısıyla faiz oranlarında beklenen olumlu gelişmeler doğrultusunda müşterilerin konut finansmanı ihtiyaçlarını karşılayacak imkânları sunmayı amaçladıklarını belirten Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, “Elbirliği yaptığımız ölçüde ekonomimiz daha da iyiye gidecek, doğru yatırımları zamanında yapanlar ekonomimiz güçlendikçe daha fazla kazanacaktır” dedi.

Müşterilerinin finansal ihtiyaçlarına etkin çözümler üretmeyi sürdüren Halkbank, konut sahibi olmak isteyen müşterilerine Enflasyona Endeksli Konut Kredisi imkânı sağlayacak. 120 aya kadar vade seçeneği sunan kredi kapsamında faiz oranları TÜFE’ye bağlı olarak değişecek ve enflasyon oranıyla birlikte taksit tutarları da düşecek.

Bankacılık faaliyetleri kapsamında müşterilerinin lehine her türlü özel ürünü geliştirmeye devam ettiklerini belirten Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan şunları söyledi:

“Ekonomimizin dengelenme sürecinde attığımız adımlarla piyasaları rahatlatırken, enflasyon oranlarındaki düşüş beklentileri doğrultusunda geliştirdiğimiz ürünlerle de müşterilerimize kolaylıklar sunmaktayız. Enflasyonun düşüş trendine girdiği bu süreçte, müşterilerimizin faiz oranlarından etkilenerek satın alma kararlarını ertelemelerini istemiyoruz. Uygun koşullarıyla konut taleplerini öne çekmesini amaçladığımız Enflasyona Endeksli Konut Kredisi ürünümüzle müşterilerimize ve ekonomimize destek olmaya devam etmekteyiz. Elbirliği yaptığımız ölçüde ekonomimiz daha da iyiye gidecek, doğru yatırımları doğru zamanda yapanlar ekonomimiz güçlendikçe daha fazla kazanacaktır.”

Faiz oranları periyodik olarak güncellenecek

Halkbank’ın Enflasyona Endeksli Konut Kredisi’nde faiz oranları, müşteri tercihine göre her 6 ya da 12 ayda bir otomatik olarak güncellenecek. Güncelleme döneminde, bulunulan aydan bir önceki ayda TÜİK tarafından açıklanan TÜFE (Tüketici Fiyatları Endeksi) yıllık yüzde değişim oranına Banka tarafından sözleşmede belirlenen marj oranı eklenerek geçerli faiz oranı belirlenecek. Diğer taraftan, kredi için müşterileri koruyan bir azami faiz oranı da belirlenecek ve değişim dönemlerinde belirlenecek yeni faiz oranı azami faiz oranını aşamayacak. Ayrıca kredisini erken ödemek isteyen müşterilerden “erken ödeme tazminatı” tahsil edilmeyecek.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ