Takip Edin

Kentsel Dönüşüm

Yıldırım; Balgat’ın Kentsel Dönüşüme İhtiyacı Var

Mustafa Özel

Yayınlanma tarihi

-

Balgat’ın kesinlikle kentsel dönüşüme ihtiyacı var açıklamasında bulunan Zafer Yıldırım şunları söyledi: “Balgat belli bir çerçeve çizilerek kentsel dönüşüme sokulmalıdır. Yürütülecek olan bu kentsel dönüşüm sayesinde, iç içe girmiş konut ve iş yeri alanları gerçek anlamda plazalara iş yeri bloklarına ve bunlara hizmet edebilecek sosyal alanlara dönüştürülebilir. Çukurambar bölgesinde yapılaşma sağlanırken bazı hatalar yapıldı ve Çukurambar şu anda kabına sığamaz oldu. Hatalardan ders çıkarmak ve yapılaşmalarda bu durumları göz önünde bulundurmak lazım.”

“Balgat, ticaretin ve kaliteli yaşamın Başkenti olur”

Balgat’ta mevcut olan bazı yapılaşmaların miladını doldurduğuna da vurgu yapan Zafer Yıldırım, yapılacak olan yeni projelerin kentsel dönüşüm çalışması ile ele alınması gerektiğini söyledi. Yıldırım sözlerine şöyle devam etti: “Çukurambar, ilk yapılmaya başlandığı andan itibaren, emsal problemleri ve binaların birbirine çok yakın yapılması sebebiyle yanlış zemine oturtuldu. Planlama yapılırken nüfusta göz ardı edildiği için belli bir doluluktan sonra kitlenme yaşanmaya başlandı. Balgat’ta bunlara çok dikkat etmek lazım. Önümüzde böyle bir örnek varken ne istediğimizi bilir ve ona göre plan program yaparsak, Balgat’ın Çukurambar’dan daha planlı bir yer olacağına inanıyorum.”

“Cevizlipark ile yaşam standardınız değişecek”

Balgat Cevizlidere’de hayata geçirilen Cevizlipark Konutları ile ayrıcalıklı bir yaşamın kapılarının aralandığını anlatan Zafer Yıldırım “Hayata geçirdiğimiz Cevizlipark projemiz ile Balgat’ta ailelerimize kaliteli bir yaşam sunmanın keyfini yaşıyoruz. Cevizlipark’ta sunmuş olduğumuz 5+1 ve 6+1 dubleks seçenekleri ile geniş ailelere hitap ederken, 3+1 ve 2 tipten oluşan 4+1 daire seçenekleri ile de avantajlı yatırımın kapılarını araladık. Bundan sonra hayata geçireceğimiz projelerimizde de Cevizlipark’ın üstüne çıkmayı hedefliyoruz” dedi.

Emlakhaberi.com Editörü Sizlere Doğru Tarafsız Özel haberler yazarak bilgi almanızı ve doğru fikirlerle yatırım yapmanız için bilgi aktaran içerikler giriyorum.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kentsel Dönüşüm

Belediyeler, şehirleri gelecek nesiller için hazırlıyor

Kadir Özel

Yayınlanma tarihi

-

İttifak Holding’in inşaat sektöründeki şirketi Seha Yapı’nın Genel Müdürü İskender Uslu, 22 Şubat 2018 günü İstanbul’da 5’incisi düzenlenen “Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi”nde konuştu.

Kentsel dönüşümde belediyelerin önemine vurgu yapan İskender Uslu: “Arsa fiyatları sadece İstanbul’da, Ankara’da ve İzmir’de değil, Anadolu’nun diğer kentlerinde de yüksek seyrediyor. Belediyelerimizin hak sahipleri ile geliştiricilerin anlaşması için gösterdiği çaba, süreçlerin kısalmasını sağlayabiliyor” dedi.

Kentsel dönüşüm sürecini daha iyi bir şekilde anlatmak amacıyla yola çıkan “Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi”nin 22 Şubat 2018 Perşembe günü İstanbul Swisssotel’te bu yıl beşincisi yapıldı. Sektörün, üretici, tasarımcı, yönetici, STK, belediyeler ve bakanlıklar gibi tüm temsilcilerine ev sahipliği yapan kongrede 5 farklı oturumda kentsel dönüşüm “her yönden” masaya yatırıldı.

Kongre kapsamında gerçekleştirilen “Kentsel Dönüşümün Gayrimenkul Sektörü Açısından Geleceği” başlıklı oturumda konuşmacı olan Seha Yapı Genel Müdürü İskender Uslu konuşmasında, Konya’daki kentsel dönüşüm süreçleri ve Konya belediyelerinin başarılı uygulamalarından örnekler verdi.

Belediyelerimize kentsel dönüşüm projelerinde destek olmaya hazırız

Seha Yapı Genel Müdürü İskender Uslu: “Anadolu’nun en büyük şehirlerinden biri olan Konya’da yoğun kentsel dönüşüm çalışmaları yapılıyor. Arsa fiyatları sadece İstanbul, Ankara ve İzmir’de değil, Anadolu’nun diğer kentlerinde de yüksek seyrediyor belediyelerimizin hak sahipleri ile geliştiricilerin anlaşması için gösterdiği çaba, süreçlerin kısalmasını sağlayabiliyor” dedi.

Uslu sözlerine şöyle devam etti: “Konya’da dönüşümü hızlandıran en önemli başlık; mahallelerde yapı stokunun yaşlı ve düşük kalite malzemelerden üretilmiş olması. Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Merkez İlçe Belediyeleri, şehrin; tarihini, kültürünü ve ruhunu koruyarak gelecek nesillere miras bırakılması için dönüşüm süreçlerini başlattılar ve başarılı bir şekilde devam ettiriyorlar. Kentsel dönüşümün sadece konut yenilemek olmadığının başarılı örneklerini Konya’da görebilirsiniz. Örneğin Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi bedestende gerçekleştirdiği dönüşüm, bölgedeki yeni yapıların tarihi doku ile uyumunu ve ahengini sağlayan çok kapsamlı bir dönüşüm oldu. Bu dönüşüm, Konya’yı geçmişteki görkemine kavuşturmakla birlikte, bölgeyi yeni bir turizm destinasyonu haline de getirdi.

Merkez ilçelerimizden Meram Belediyesi, “Dönüşüm Meram” adıyla şehrin kalbinde, kullanım ömrünü tamamlamış, neredeyse kaybolmuş büyük medeniyetimizin izlerini gün yüzüne çıkaran büyük bir dönüşüm projesi başlattı. Tarihi ve kültürel mirasımızın ruhunu koruyan bu güzel proje de hepimize ilham vermelidir. Yine Konya’nın merkez ilçelerinden Selçuklu Belediyesi de köklü bir dönüşümle Sille Mahallesi’nde tarihi yeniden gün yüzüne çıkararak Sille’yi, turistik bir cazibe merkezi haline getirdi. Sille’nin bugün, Mevlana Müzesi’nden sonra en çok ziyaret edilen yer olmasını sağladı. Diğer taraftan Karatay Belediyesi 24 ayrı kooperatif hamlesiyle 14.000’e yakın konut üreterek eski yapı stokunun dönüşümüne öncülük ederek, konut sahibi olmak isteyen, düşük gelirli vatandaşların ev sahibi olmasının yolunu açtı.

Kentsel dönüşüm projelerindeki öncelikli hedeflerin; medeniyetimizin izlerini taşıyan tarihi ve kültürel yapıların korunması, yeşil alanların yaşaması, meydanı olmayan şehirlerin meydana kavuşması, mesire ve eğlence alanlarının oluşturulması, trafiğin rahatlatılması, yaya akslarının genişletilmesi ve hava kirliliği sorunlarının bitirilmesi yönünde olması gerektiğini düşünüyorum. Biz de Seha Yapı olarak 40 yıllık tecrübemizle bu hedefleri inşa etmek için belediyelerimize destek olmaya hazırız.” dedi.

Türkiye’nin En Çok Proje Üreten 6. Şirketiyiz

Bugüne kadar yaklaşık 15 bin adet konutu sahiplerine teslim ettiklerini ifade eden Seha Yapı Genel Müdürü İskender Uslu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Seha Yapı olarak, Türkiye’nin en büyük yapı şirketleri arasında yer alıyoruz. Geçtiğimiz aylarda düzenlenen Türkiye’nin Gayrimenkul Liderleri Real Estate Stars ödüllerinde başta Konya, Kırşehir ve Irak’taki projelerimizdeki 1.928 konutun inşasını tamamlayarak Türkiye’nin En Çok Proje Üreten 6. şirketi olma başarısını gösterdik.

Konya’nın en büyük imarlı arsası üzerindeki 1.077 konutluk Zermeram’da ikinci etap satışlarına devam ediyoruz. Birinci etabımızı vaat ettiğimiz gibi önümüzdeki yıl, ikinci etabı da hemen ardından 2020 yılında sahiplerine teslim edeceğiz. Geçtiğimiz Haziran ayında satışına başladığımız Seha Kanyon Park Evleri projemizin satışları da oldukça iyi gidiyor. Bu projemizi de yine önümüzdeki yıl sahiplerine teslim etmeyi amaçlıyoruz. Bunlarla birlikte Konya Yazır’da geçtiğimiz aylarda aldığımız üç arsada karma bir konut projesi inşa edeceğiz. Şu an tasarım ve geliştirme aşamasında olduğumuz projemizde önümüzdeki baharda satışa çıkmayı hedefliyoruz. Diğer yandan 3. İstanbul projemizde birinci ve ikinci etap satışlarımız devam ediyor. Yaklaşık bir yıl içerisinde ilk etaptaki konutların %70 gibi önemli bir bölümünün satışını tamamladık.

 

Seha Yapı Hakkında                                                              

Seha Yapı; perakende, inşaat, gıda, makine ve tarım-hayvancılıktan oluşan beş ana sektörde bulunan, faaliyetleri Türkiye sınırlarını aşan, bugün itibari ile 120 ülkede varlık gösteren İttifak Holding’in inşaat sektöründeki markasıdır. Seha Yapı, konut, sanayi, eğitim, sağlık yapıları, alışveriş merkezleri, yol ve köprü inşaatları, çelik konstrüksiyon yapıları gibi birçok alanda nitelikli projeler üretmektedir. Bugüne kadar 3,5 milyon metrekareden fazla inşaat gerçekleştiren şirket, Anadolu’nun lider yapı şirketlerinden biri konumundadır. Seha Yapı, Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Kulesite AVM ve 42 katlı Kuleplaza, Anadolu’nun en büyük fuar alanı Tüyap fuar merkezi gibi ticari yapıların yanı sıra, Selva Gıda, İmaş Makine gibi dev endüstriyel yapılar da inşa etmiştir. www.sehayapi.com

Devamını oku

Kentsel Dönüşüm

Büyükçekmece kentsel dönüşümle yenileniyor

Kadir Özel

Yayınlanma tarihi

-

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün öncülüğünde ilçede sürdürülen Kentsel Dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla sürerken, risk arz eden binalar yerlerini güvenli ve modern yapılara bırakıyor.

İstanbul’da örnek bir yapılaşmaya sahip olan Büyükçekmece ilçesi Kentsel Dönüşümde de öncülük yapılıyor.

Çağdaş yaşam alanlarına dönüşüyor

Büyükçekmece ilçe merkezinde 1975 yılı deprem yönetmeliğine göre projelendirilmiş olan, proje tekniği, yapım tekniği, kullanılan malzeme, işçilik ve verilen mühendislik hizmetleri açısından günümüz teknolojisine göre yetersiz kalan yapılar yenileniyor. Büyükçekmece Belediyesi yetkilileri risk arz eden bu yapıların dönüşümü konusunda vatandaşları bilgilendirerek, gerekli desteği veriyor. Geçmiş yönetmeliklere göre projelendirilmiş bu yapılar kentsel dönüşüm projeleri ile projelendirilerek depreme dayanıklı, kaliteli malzeme ve her aşamasında bilimsel ve doğru denetimle yapılmış olan çağdaş yaşam alanlarına dönüştürülüyor.

“Belediye olarak her türlü desteği veriyoruz”

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, ilçe merkezinde kentsel dönüşümden faydalanacak yapılara imar planı ile ilave haklar getirildiğini belirterek,  “İlçe merkezi dışında kalan bölgelerde ise kentsel dönüşüme girecek yapılar için her türlü kolaylık sağlanmaktadır” dedi. İstanbul depremi için zamanın giderek daraldığı uyarısında bulunan Başkan Akgün, “Yaklaşan deprem öncesi can ve mal emniyeti açısından binaların teknik çalışmaları mutlaka yaptırılmalıdır. Deprem değil binalar öldürür gerçeğinden yola çıkarak bizde Büyükçekmece Belediyesi olarak halkımızın güvenli ve gönül rahatlığı içinde yaşayabilecekleri yapılara kavuşmaları için her türlü kolaylık ve desteği sağlıyoruz. Ayrıca vatandaşlarımızdan talep gelmesi durumunda toplantılar düzenleyerek, kendilerini Kentsel Dönüşüm sürecinin nasıl işlediği hakkında bilgilendiriyoruz” ifadesini kullandı.

e-devlet üzerinden de müracaat yapılabilir

6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu’ndan yararlanmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ nın yetki ve sorumluluk verdiği kurum veya kuruluşlara e-devlet şifresi ile birlikte e-devlet üzerinde vatandaş girişi seçilerek ” https://www.kentseldonusum.gov.tr ” adresine başvuru yapılabilir. Deprem raporu almak için bir kişinin müracaatta bulunması yeterli. Ayrıca vatandaşlar Kentsel Dönüşüm kapsamına sokmadan da binalarına ait deprem dayanıklılık testi yaptırabilir.

Kaynak: beyhaber.com

Devamını oku

Kentsel Dönüşüm

Süleymaniye Camii çevresi yenilenecek!

Mustafa Özel

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul’un tarihi semtlerinden, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde olan Süleymaniye’de dönüşüm inşaatları önümüzdeki mayıs ayında başlayacak. 2006’da kentsel yenileme alanı ilan edilen, 2010’dan beri yıkımların devam ettiği Süleymaniye’de bugüne kadar 300’e yakın bina yıkıldı ya da boşaltıldı. KİPTAŞ ve Fatih Belediyesi tarafından yapılacak olan projede yıkılan ya da restore edilen binaların yerine yapılacak yeni binaların yüzde 90’ının konut, yüzde 10’unun ise iş yeri olması planlanıyor. 102 bin metrekarelik  alanda 733 parsel üzerinde 707 binanın yenileceği çalışmada toplam 5 mahalle restore edilecek. Projenin ilk ayağında 6 adada restorasyon yapılacak. Projede yapılacak olan 733 parselin yarısından fazlasının KİPTAŞ tarafından satın alındığı belirtilirken, bazı hak sahipleri ile ilgili kamulaştırma davalarının devam ettiği öğrenildi.

Kentsel dönüşüm değil
Projenin kesinlikle kentsel dönüşüm projesi olmadığını söyleyen Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Temel hedefimiz bu tarihi eserleri kendine ait özellikleri, sokakları, mahalle dokusunu koruyarak yeniden hayata geçirmek. Bu alan İstanbul’un 3. tepesi, UNESCO kültür mirası olarak ilan ettiği alanlardan bir tanesi ve hemen de Süleymaniye’nin yanındaki bir alan. 733 parselden oluşan 5 mahalleyi kapsayan ve 707 binayı ilgilendiren bir dönüşüm bir yenileme projesi” dedi.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ