Takip Edin

Emlak Ekonomi

Adnan Polat Gayrimenkul Hiçbir zaman Cazibesini yitirmez!

Yayınlanma tarihi

-

Adnan Polat

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Polat Grubu açısından 2018’de yaşanan gelişmeleri değerlendirdi, 2019’a ilişkin beklentilerini paylaştı.

Polat, bu yıl turizm ve sanayi tarafında şirketlerinin döviz girdisi olduğu için bir sıkıntı yaşamadığını ancak kur ve faizlerde yaşanan yükselişin fiyatlara yansıtılamaması ve talepte yaşanan daralma nedeniyle gayrimenkulde beklentilerinin etkilendiğini ifade etti.

Piyalepaşa İstanbul Fiyat Listesi

Grup olarak, 2018’de hedeflerine ulaştıklarını, bazı şirketlerde bütçelerin üstüne çıktıklarını aktaran Polat, “Grubumuzun 2018 toplam cirosu yaklaşık 2,4 milyar TL olacak. Tabii özellikle sanayi ürün ihracatı ve turizm gelirlerimizin ciromuza büyük katkısı olduğunu söyleyebiliriz. 2019’da ise ciromuzun 2,9 milyar TL civarında olmasını hedefliyoruz.” diye konuştu.

2019 için enflasyonu göz önünde bulunduran bir büyüme hedeflerinin olduğunu, bütçelerini de buna göre hazırladıklarını ifade eden Polat, şunları kaydetti:

“2019’da başladığımız işleri bitirmeye çalışacağız. Enerjide yenilenebilir enerji yatırımlarımıza yurt içinde ve yurt dışında devam ediyoruz. Rüzgar enerjisinde 7 farklı sahada kazandığımız 462,9 megavatlık kapasite için çalışmalarımızı sürdürüyoruz ki bu aşağı yukarı 500 milyon dolarlık bir yatırım demek. Ayrıca, şu anda elimizde lisansları olan 200 megavatlık bir kapasitemiz var. Bununla birlikte 2019’da enerjide toplam 700 milyon dolarlık bir yatırım planlıyoruz.”

Polat, yıllardır enerjinin yerli kaynaklardan temin edilmesini savunduğunu vurgulayarak, rüzgar ve güneş enerjisinde hızın kesildiğini, yeniden aynı temponun yakalanması gerektiğini söyledi.

Almanya ile Türkiye’nin aynı dönemde güneş ve rüzgar enerjisi yatırımlarına başladığına işaret eden Polat, Almanya’nın, güneş kapasitesinin daha az olmasına karşın şu anda çok daha iyi konumda bulunduğuna işaret etti.

“Orta ve Doğu Avrupa bölgesindeki fırsatları değerlendiriyoruz”

Adnan Polat, 2018’de Piyalepaşa İstanbul’da 220 daireyi teslim ettiklerini, aralık ayı içinde 190 dairenin daha teslimatının gerçekleştirildiğini belirterek, “2019’da Piyalepaşa İstanbul projesinin ilk iki etabı olmak üzere konut kısmını tamamen bitirmeyi düşünüyoruz. Üçüncü etabı da 2020’de bitirmeyi planlıyoruz.” dedi.

Sanayi tarafında modernizasyon yatırımları yaptıklarını, turizmde otellerin tamamen yenilenmiş vaziyette olduğunu anlatan Polat, şunları ifade etti:

“2018’de planladıklarımızı aşağı yukarı yaptık ama önümüzdeki 6 ayın seçimlerden dolayı sakin geçeceğini düşünüyoruz. Hükümetimizin yeni yılda alacağı ekonomik kararlar, açıkçası 2019’da bizim yol haritamızı gösterecek. 2019’da mevcudu ve başladığımız işleri bitirip biraz da önümüzü gördükten sonra yeni yatırımlar yapmayı planlıyoruz. Yani 2019’da amacımız, mevcudu sağlıklı bir şekilde yara almadan ileriye götürmek.”

Polat, üretim şirketlerinde teknolojik yenilenmeye yönelik yatırımlar yapmaya devam edeceklerini, bu yatırımların tamamının mevcut tesislerin verimliliğini artırıcı yönde olacağını söyledi.

Faaliyet gösterdikleri sektörlerde katma değeri yüksek ürünler üretmeyi sürdüreceklerini ifade eden Polat, “Fabrikalarımızı geliştirmek, teknolojiyi yükseltmek amacıyla bizim açımızdan büyük sayılmayacak yatırımlar yapmaya devam edeceğiz ancak bu yatırımlar kapasite artırıcı olmaktan çok kalite artışına, verimlilik ve ürün segment değişikliğine yönelik yatırımlar olacak.” diye konuştu.

Polat, yurt dışında özellikle Macaristan’daki faaliyetlerine odaklandıklarını ancak Orta ve Doğu Avrupa bölgesindeki fırsatları da değerlendirdiklerini bildirdi.

“Bankaların elinde yarım kalan çok sayıda gayrimenkul olabilir”

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Polat, konut sektörü açısından için 2018’in, beklentilerin altında bir yıl olduğunu belirterek, her şeye rağmen gayrimenkulde konut satışı açısından bir önceki yıl ile hemen hemen aynı rakamlara ulaşılacağını ya da bu rakamların çok az gerisinde kalınabileceğini söyledi.

Ancak esas sorunun bu olmadığına işaret eden Polat, “Son 5-6 ayda satışların azalması ve nakit akış dengesinin bozulması, gayrimenkul sektörünü zorladı. Bütün inşaat sektöründeki en büyük problem şu anda nakit dengesinin ve gelir ve gider dengesinin bozulması. Bunun için bu işi ciddi olarak yapan firmalara muhakkak ki bankaların destek vermesi lazım. Yoksa bankaların elinde yarım kalan çok sayıda gayrimenkul olabilir.” ifadelerini kullandı.

Polat, gayrimenkul sektörünün birçok sektörle bağlantısı bulunduğunu, yaklaşık 200 alt sektörü etkilediğini ve çok sayıda kişiyi istihdam ettiğini anlattı.

Gayrimenkul sektöründeki yavaşlamanın, hem istihdamı hem sanayi sektörünü olumsuz etkileyebileceğini vurgulayan Polat, şöyle devam etti:

“Buna mahal vermeden, hem bankaların daha çok destek olması hem de hükümetimizin bu yönde sektörü desteklemesi gerekiyor. Akıllı olan şu dönemde ihtiyacı varsa veya yatırım yapacaksa gayrimenkule yönelir. Biz bunları yaşadığımız vakit 100 liralık değeri olan bir mal 50 liraya satılıyor. Bugün alan 2 sene sonra 100 liraya satıyor. Bu, yatırımcı için hem fırsat hem de bir imkan. Bunu kullanmaları lazım. Benim arzu ettiğim; faiz ve enflasyonun düşmesi, dövizin TL karşısında fazla değer kazanmaması ve Türkiye’de ekonomik istikrar olması… Bu istikrarın oluşması lazım ki biz de önümüzü görüp buna göre gelecekle ilgili plan yapalım.”

“Bu dönemde çalıştıracak iyi taşeron bulmak zor”

Adnan Polat, Piyalepaşa İstanbul’da satışların devam ettiğini aktararak, “Şu anda bu konuyu iyi değerlendiren gelip daire alıyor. Ben tavsiye ediyorum. Konuta yatırım yapmaları lazım, daha ucuzunu bulamazlar.” dedi.

Piyalepaşa İstanbul’da konut satışlarında yüzde 60 ilerleme yakaladıklarını belirten Polat, imalatta ise yüzde 50 seviyelerinde olduklarını bildirdi.

Polat, bu dönemde çalıştıracak iyi taşeron bulmanın zor olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Şu anda sadece gayrimenkulde değil, her sektörde taşeronlarda sıkıntı bulunuyor. Taşeronlar tek firmayla iş yapmıyor, çalıştıkları, hizmet verdikleri onlarca iyi firma, marka var. Taşeronların çalıştığı birkaç firmada sıkıntı olduğu vakit, doğal olarak bu bizim taşeronumuza da yansıyor. Bu sefer taşeron sizin yaptığınız ödemenin bir kısmını diğer tarafa kaydırdığı vakit sizin işiniz aksıyor. Açıkçası şu anda çalıştıracak iyi taşeron bulmak zor. Biz de çok sayıda taşeronla çalışıyoruz. Bunların çoğu elbette ki iyi taşeronlar ancak içinde bulunduğumuz konjonktürden dolayı zorlanan taşeronlarımız da yok değil. Hatta bazı işleri sadece taşeronla değil, biz kendimiz parça parça yapmaya başladık. Bildiğiniz gibi çok sayıda konkordato ilan eden firma var. Bu sıkıntıların üstesinden gelmek için kaynak aktarmak lazım.”

Dünyanın birçok ülkesinde zaman geçirdiğine işaret eden Polat, Türkiye’nin dünyadaki ayrıcalıklı ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Polat, birlik ve beraberlik içinde mücadelenin sürdürülmesi gerektiğini ifade ederek, “Biz büyümeli ve kalkınmalıyız, insanlarımızın da daha iyi şartlarda yaşamasını sağlamalıyız. Şu 40 yıla baktığımızda hep iki ileri, bir geri gittik. Artık hep ileri gidelim. Onun için de bunu yapacak gücümüz ve kapasitemiz var. İnanmalı ve mücadele etmemiz gerek. İnanalım ve mücadeleye devam edelim.” şeklinde konuştu.

Kaynak:AA

Emlakhaberi.com Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 25 yılı aşkın süredir sektörün içinde biri olarak her zaman doğru ve yatırıma yönelik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Emlak Ekonomi

Kar Group, 2019 yılında yeni yatırımlarla giriyor

Yayınlanma tarihi

-

Kar Group, Anadolu'da da yatırımlarını aralıksız sürdürüyor

İnşaat sektörün önde gelen firmalarının A’dan Z’ye tüm ihtiyaçlarına yanıt veren Kar Group, 2019 yılında üç yeni yatırımı daha hayata geçirmeyi planlıyor.

Agrega, kireç, hazır beton, asfalt, prefabrik beton elemanları ve yapı kimyasalları üretimlerini gerçekleştirerek ülkenin önde gelen müteahhitlerinin A’dan Z’ ye tüm ihtiyaçlarına yanıt veren Kar Group, 2019 yılında yeni yatırımları hayata geçirecek. Bundan yarım asır önce Pendik’te madencilik faaliyetleriyle ticaret hayatına adım atan ve bu yıl 50’nci yaşını kutlayan Kar Group, Kar Yapı çatısı altında adım attığı inşaat sektöründe de büyümesini sürdürüyor.

2018 yılını toplam 180 milyon TL’lik yatırımla kapattıklarını söyleyen Kar Group Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü “Yatırımlarımıza aralıksız devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıl, Elâzığ OSB 5. Bölge’de 13 bin 200 m2 alan içinde planlanan Karkim yapı kimyasalları fabrikamızda yatırımın sonuna geldik. Ürün gamında sıva yalıtımı, sıvalar harçlar, su yalıtımı, onarım ve güçlendirme, mastikler ve yardımcı ürünler, zemin uygulamaları, beton ve harç katkıları, restorasyon harçları olmak üzere 250`yi aşkın ürün bulunan fabrikamız bu yıl üretime başlayacak.

Öte yandan Bursa’nın Kayapa bölgesinde çevreye duyarlı olarak inşa ettiğimiz ve yakın zamanda faaliyete geçirdiğimiz agrega ve beton tesislerinin yatırımının yanı sıra Edonia Garden projesini geliştirdik. Şimdi de yeni yatırımlar üzerinde çalışıyoruz. 2019 yılında da Türkiye’nin ve dünyanın ilk yeraltı beton santralini Pendik’te yapacağız. Sancaktepe’de bir beton tesisin yatırımına başladık. Yeni bir konut projesi planlıyoruz. İyileştirme yatırımlarımızla birlikte 2019’da üç yeni yatırımı daha hayata geçirmiş olacağız. Ayrıca;Doğu Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz’de benzer yatırımları hayata geçirmek üzere fizibilite çalışmalarını sürdürüyoruz” diye konuştu.

2020 yılının ilk çeyreğinde teslim edilecek

Öte yandan; İstanbul’daki ilk konut projesi ‘Edonia Garden’ı ödeme kolaylıklarıyla satışa sunan  Kar Yapı, Pendik’te inşa ettiği projeden konut almak isteyenlerin karşısına iki ödeme seçeneğiyle çıkıyor. Kampanya kapsamında ‘peşin fiyatına yüzde 25 peşinat kalanı teslimde öde’ şeklinde ev sahibi olunabilirken, ‘peşin fiyatına yüzde 35 peşinat ve 36 ay eşit taksit’ fırsatıyla da konut sahibi olma imkânı sunuluyor. 

Projeyle ilgili açıklama yapan Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü, “Bu sene grup olarak 50’nci yaşımızı kutluyoruz. Yarım asırlık bir şirket olmanın gururunu ve mutluluğunu yatırımcılarımızla paylaşıyoruz. Peşin 254 bin TL’den başlayan fiyatlarla sunduğumuz projemizde konut almak isteyenlere iki farklı ödeme seçeneği sunuyoruz. Vade farkı almadan faizsiz isteyen ‘peşin fiyatına yüzde 25 peşinat ve kalanı teslimde öde’ seçeneğini, isteyen faizsiz, vade farksız yüzde 35 peşinat ve şirket bünyesinde 36 ay eşit taksit’ fırsatını seçebiliyor.Ocak sonuna kadar geçerli olan bu kampanya fırsatını değerlendirerek projemizden daire alan yatırımcılarımıza konutlarını 2020 yılının ilk çeyreğinde teslim etmeyi planlıyoruz” dedi. 

Arsa payı hariç 120 milyon lira yatırım değeriyle hayata geçen ‘Edonia Garden’ 10’ar katlı 4 blokta 388 adet konut ve 12 adet ticari üniteden oluşuyor. Metrekare büyüklükleri brüt 62.49 m2 ila 147.41 m2 arasında değişen 1+1, 2+1 ve 3+1 dairelerden meydana gelen proje, geniş sosyal donatı ve spor alanlarına sahip bulunuyor. ‘Edonia Garden’, iki katlı otopark ve her daireye özel bir araçlık alan imkanıyla da dikkat çekiyor. Lokasyon ve ulaşım kolaylığıyla da farklılaşan ‘Edonia Garden’, merkezi noktalara yakınlığıyla da dikkat çekiyor. Proje; Marmara Üniversitesi Hastanesi’ne 1,5 km, Sabiha Gökçen Havalimanı’na 3 km, hızlı feribota ise 7 km uzaklıkta bulunuyor.

Devamını oku

Emlak Ekonomi

Türkiye’de Krediyle konut satışı düştü!

Yayınlanma tarihi

-

Konut Fiyat Endeksi

2018 yılında özelliklede yılın ikinci yarısından sonra yaşanan konut kredisi faiz artışı sonrasında konut kredisi kullandırılarak yapılan konut satışları oldukça azaldı. Yıl içinde konut satışlarını teşvik için pek çok konut kampanyası ve konut kredisi indirimi uygulandı.

Bankaların konut kredisi faiz oranları Merkez Bankası’nın repo faizlerine, döviz kuruna ve piyasa risklerine bağlı olarak çabuk etkilenir bir yapıya sahip olup değişkenlik gösterir. Konut satışları ise büyük ölçüde konut kredisi faiz oranlarına bağlantılı şekilde azalıp artar. Konut satışlarında diğer yöntemlerin payı düşünüldüğünde konut kredisi faiz oranlarının konut satışları üzerinde ciddi bir etkisi olduğu görülebilir.

2018 yılının ilk altı ayında bankaların konut kredisi faiz oranları psikolojik sınır olan %1’in üzerinde olarak ortalama %1.30 seviyesinde seyretti. Bir önceki yılın aynı dönemine oranla yükseliş trendinde olan konut kredisi faiz oranları konut satışlarını da olumsuz etkiledi. Kredili konut satışları 2018’in Haziran ayına dek bir önceki senenin aynı dönemine oranla istikrarlı şekilde düşüş sergiledi.

Haziran ayında kamu bankaları Ziraat Bankası’nın öncülüğünde konut kredisi faiz oranlarını %0.98 seviyesine çekti. 2018’de uygulanan koşulsuz şartsız en alt konut kredisi seviyesi olan %0.98 faiz oranı kredili konut satışlarını canlandırdı.

HalkBank, VakıfBank ve Ziraat Bankası’nın %0.98 konut kredisi faiz oranlarına ek 2018 Mayıs ortasında tapu harçlarına ve konutta uygulanan KDV’ ye indirimler de uygulandı. 2018 yılında başlatılıp Ekim sonunda önce yıl sonuna kadar uzatılan KDV ve tapu harcı indirimleri 2019 Mart ayına kadar devam ediyor. Buna göre, konut satışlarında KDV oranları 31 Mart 2019’a kadar %18 yerine %8 olarak uygulanıyor. Tapu harçları ise %4’ten 3’e indi.

Mayıs ayının ortasında gelen indirim ve kampanyalar konut satışlarını arttırsa da tam anlamı ile kampanyanın altın dönemi Haziran ayı oldu. Kampanyalar ve konut kredisi faiz indirimi konut sektörünün peşinat kampanyaları ile de birleşerek kredili konut satışlarını Haziran ayında 2018 ilk aylarının neredeyse iki katına ulaştı.

Haziran ayında genel seçimler sonrası yükselen döviz kuruna müdahale etmek için Merkez Bankası %8 seviyesinde olan haftalık repo faizlerini %16,5’e çıkardı. Faizlerin artması ile kamu bankalarının konut kredisi faiz indirim kampanyası da bir anda son buldu.

Temmuz ayına geldiğinde döviz kuru hızla yükselen dengesiz bir seyir izlediği için Merkez Bankası ikinci faiz hangisini yaparak repo faizlerini %17.75’e çıkardı. Konut kampanyalarının da son bulduğu konut kredisi pazarinda bankalar riskler ve rekabetin düşmesi ile bir bir faiz artışına yöneldi. Temmuz ayında bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması bir önceki aya oranla %0.50 artış gördü.

Yaz ayları boyunca artan konut kredisi faiz oranları konut almak isteyen vatandaşın ihtiyacını ertelemesi ve mevduat faizlerini artması ile konut yatırımcısının konut alımının ertelenmesine neden olarak satışları en alt seviyeye indirildi.

Eylül ayına gelindiğinde Merkez Bankası dövize üçüncü müdahalesinde bulunarak para politikası faizlerini %17,75’den %24 seviyesine taşıdı. Bu hamle sonrası bankaların konut kredisi faiz oranları da zirveleri zorladı. 2018 Eylül ayında bankaların konut kredisi faiz oranı ortalamaları Ocak ayına oranla %1.40 artış gösterdi.

Konut kredisi faiz oranlarının yüksekliği ve kredili konut satışlarında yaşanan azalma neticesinde sektörü hareketlendirmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Destekleriyle Emlak Konut’un öncülük ettiği konut sektörünün ‘Türkiye için Kazanç Vakti’ kampanyası devreye girdi. Kampanya kapsamında konut sektörü bankalardan bağımsız olarak %0.98 faiz oranı ile senetle kredisiz konut satışı gerçekleştirdi. Eylül- Ekim döneminde uygulanan kampanya da konut satışlarında ciddi bir fark yaratamadı.

Kredili konut alımları da yüksek konut kredisi faiz oranları ve alternatif kampanyalar karşısında düşüşe devam etti. 2018 Kasım ayında kredili konut satışları Ocak ayına göre 5 kat azalarak kritik seviyelere ulaştı.

Ekim sonu itibari ile konut kredisi faiz oranları beş ay sonra ilk defa tekrar düşüş trendine girdi. Bankaların konut kredisine uyguladıkları faiz oranları hala psikolojik seviyenin oldukça üstünde olsa da düşüş eğilimi Kasım ayı boyunca devam etti. Kredili konut satışları bu aylarda ciddi düşüşler yaşayarak kritik seviyelere ulaştı.

Aralık ortasında Ziraat Bankası konut sektörüyle faiz indirim anlaşması gerçekleştiridi. Anlaşma kapsamında banka konut kredisi faiz oranlarını %1.78’e çekti. Anlaşmalı konut firmaları da kredinin 80 puanlık kısmını üstlendi. Böylece vatandaşa sadece anlaşmalı sıfır konut projelerinde geçerli olsa da tekrardan %0.98 faiz oranları ile konut kredisi sağlandı.

Aylar sonra konut kredisi faiz oranlarında ciddi bir düşüş sağlayan kampanya Aralık ayı kredili konut satışlarında artış sağlasa da Haziran ayının 6 kat altında kaldı.

2018 yılında konut satışları beş yıl sonra ilk defa sene bazında düşüş gösterdi. Kredili konut satışları Haziran ayı haricinde diğer 11 ayda bir önceki yılın altında kaldı. Teşviklere rağmen kredili konut satışları 276 bin 820′ ye ulaşarak 2017’ye oranla %41 düşüş gösterdi.

Devamını oku

Emlak Ekonomi

Kiralar Artık TÜFE’ye göre belirlenecek

Yayınlanma tarihi

-

kira-artis-oranlari-ne-kadar-oldu

Bugüne kadar Yİ-ÜFE rakamlarının 12 aylık ortalamasına göre belirlenen konutlarda kira artış oranlarının son 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanmasını ön gören tasarı, torba yasayla birlikte Meclis’ten geçerek yürürlüğe girdi.

Gayrimenkul kiralarında yenileme dönemlerinde yapılacak maksimum zamların belirlenmesinde esas olan kanun değişikliği onaylandı.

Yeni Kira Artış Oranları Tüfe Göre Olacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın geçtiğimiz aylarda açıkladığı ve enflasyonla mücadele kapsamında yeni ekonomi programı ile birlikte kira artış oranlarının 1 ocak 2019 tarihinden itibaren en fazla son 12 aylık TÜFE ortalaması oranında artırılabileceği yönünde yapılan değişiklik teklifi torba yasayla birlikte bugün TBMM’den geçti.

Cumhurbaşkanı tarafından onaylandıktan sonra Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek yeni düzenleme birkaç puan kiracılardan yana olacak. Konutlarda kira artış oranları olarak bugüne kadar son 12 aylık Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ortalaması ele alınıyordu.

Yeni hesaplama yöntemine göre ocak ayında kira kontratını yenileyecek olan kiracılar çok avantajlı hale geldi.

Son 12 aylık Yİ-ÜFE ortalaması yüzde 27.01 olurken TÜFE ortalaması ise yüzde 16.33 olarak gerçekleşti. Bu duruma göre ocak ayında konut kiralarına yapılabilecek en yüksek zam oranı yüzde 27.01 yerine yüzde 10.68’lik bir düşüşle maksimum yüzde 16.33 olarak uygulanacak. Yİ-ÜFE ve TÜFE arasındaki fark her zaman böyle yüksek olmuyor. Özellikle ağustos ile ekim arasındaki 3 aylık süreçte dövizde yaşanan yükselmelerin etkisiyle birlikte fark bu kadar yüksek oldu.

Ev sahibi ile kiracının karşılıklı anlaşması halinde bu oranın altında bir rakama anlaşma sağlanır.

Devamını oku

Emlak Ekonomi

Geçen Yıl Yabancılara 39 Bin 663 Konut Satıldı

Yayınlanma tarihi

-

yabancı konut satış rakamları

2018 yılının konut satış istatistikleri belli olurken, 2018 yılında sadece yabancılara satılan konut sayının 39 bin 663 olduğu görüldü.

Yabancıya Kaç adet Konut Satışı Oldu

Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, konut satış istatistiklerine yönelik yapılan araştırmayı inceledi. Ajans Press’in Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, 2018 yılında sadece yabancılara satılan konut sayısının 39 bin 663 olduğu görüldü. Ülke uyruklarına göre bakıldığında ise en çok konut satışının 8 bin 205 konut ile Iraklı vatandaşlara yapıldığı saptandı. Irak’ı 3 bin 652 konut ile İran, 2 bin 718 konut ile Suudi Arabistan, 2 bin 297 konut ile Rusya ve 2 bin 199 konut ile Kuveyt izledi. 

İMAR BARIŞI GÜNDEMDE YER ALDI

Ajans Press ve PRNet’in gerçekleştirdiği medya incelemesinde, yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. Gerçekleştirilen incelemede, son bir yıl içerisinde, konut başlığı altında 99 bin 696 haberin yazılı basında yansıma bulduğu tespit edildi. Yazılı basına yansıyan haberler incelendiğinde, en çok konuşulan başlığın 14 bin 983 haberle imar barışı olduğu tespit edildi.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ