Takip Edin

EMLAK HABERLERİ

Beyoğlu, yatırımcısının yüzünü güldürüyor.

Yayınlanma tarihi

-

Dönem dönem duraklamalar olsa da gayrimenkul ülkemizdeki en iyi yatırım aracı. Oturmak için ev alanların yanı sıra çok sayıda yatırımcı da birikimini konut, ofis ya da ticari birimlere yapıyor.

İşte bu noktada önemli olan yapacağınız yatırımının amortisman süresi. Yani geri dönüş zamanı… Gayrimenkulü aldığınız rakamla beklenen kira rakamını dikkate alarak yatırım kendini kaç yılda amorti ettiğini hesaplayabilirsiniz. Böylece bu yatırımın ne kadar kazançlı olacağı ortaya çıkar. Gayrimenkul sektörünün başkenti İstanbul’da bu süre 31.5 yıla kadar uzuyor. Uzmanlar, ortalama 15 ila 20 yıllık süreyi avantajlı görüyor. Son dönemde yapılan dönüşüm projeleri ve turizm yatırımları ile öne çıkan Beyoğlu’nda ise bu süre 17 yıl.

4 YILDA % 22 ARTIŞ

Endeksa’nın güncel verilerine göre Beyoğlu’nda ortalama konut metrekare satış fiyatı 5 bin 280 TL, ortalama konut fiyatı 475 bin 200 TL, ortalama kira ise 2 bin 332 TL. Bölgede konut fiyatları 350 bin ila 1 milyon 100 bin TL arasında değişiyor. Son 4 yıllık fiyat artışı ise yüzde 22 seviyesinde seyrediyor.

METREKARESİ 10 BİN TL

Beyoğlu’nda konut fiyatlarının en yüksek olan bölgeler arasında Ömer Avni, Hacımimi, Bereketzade, Müeyyetzade ve Gümüşsuyu mahalleleri bulunuyor. Bu bölgelerde konut metrekare satış fiyatları 10 bin 500 TL ile 14 bin 700 TL arasında değişiyor. Ulaşım kolaylığı sebebiyle ofis kullanımı için çok tercih edilen Beyoğlu’nda metrekare satış fiyatı 11 bin 500 TL, ortalama ofis fiyatı 1 milyon 380 bin lira, ortalama kira ise 3 bin 232 TL seviyesinde. Ofis fiyatlarının en yüksek olan Gümüşsuyu mahallesinde ise son 4 yılda fiyatlar yüzde 90 seviyesinde artış gösterdi.

NEDEN YÜKSELİYOR?

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, İstanbul’un ilçelerindeki amortisman sürelerindeki artış trendinin son derece hızlı bir şekilde devam ettiğine vurgu yaptı. Makbule Yönel Maya, amortisman sürelerindeki artışın nedenlerine ilişkin olarak şunları söylüyor: “Geçtiğimiz yıllarda birim satış değerlerindeki hızlı yükselişi kira değerlerinde aynı şekilde göremedik. Bu durumun da özellikle yakın vadede değer artış kazancı beklemediğimiz bölgelerdeki yatırım amaçlı konut alımlarını etkilediğini düşünüyorum. Bu da aslında geçmiş 10 yılın konut alım-satım hikâyesinin artık yeni temellere oturtulmasının, alıcıyı harekete geçirebilecek yeni hikâye yazmanın zamanının gelip de geçmekte olduğunun göstergesi. Bir diğer önemli etken ise arz-talep ve stok değişimleri. Stokun hızla artış gösterdiği bölgelerde amortisman sürelerinde artış oluyor.”

Emlakhaberi.com Editörü Sizlere Doğru Tarafsız Özel haberler yazarak bilgi almanızı ve doğru fikirlerle yatırım yapmanız için bilgi aktaran içerikler giriyorum.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emlak Ekonomi

APEC YAPI 48 Milyon USD değerinde arsa satın aldı.

Yayınlanma tarihi

-

APEC YAPI İstanbul’un son dönemde en çok konuşulan ilçesi Sarıyer, Uskumruköy’de gayrimenkul anlamında geliştirilmek üzere 48 Milyon USD değerinde arsa satın aldı.

Gayrimenkul anlamında sektöre değer kazandıracak proje üretmek için yapılan yatırımın, 2018 yılında hayata geçmesi hedefleniyor.

67 bin metrekarelik toprak alanda lüks konut projesi.

İstanbul’un yeni yerleşim alanı 3. Köprü, Yavuz Sultan Selim köprüsü, yolu üzerinde ve 3. Havalimanı’na yakın olan proje alanı, Maslak’a 20 dakika, Hacıosman Metro İstasyonu’na 12 dakika, Sarıyer İDO’ya 10 dakika mesafede yer alıyor. Doğanın ve yeşilin ana merkezi Belgrad Ormanı arkasında bulunan Uskumruköy ulaşım açısında da yeni İstanbul’un kalbinde.

 

APEC YAPI Hakkında

1959 yılında temelleri atılan APEC ÇELİK YAPI SİSTEMLERİ SAN. VE TİC. AŞ. yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirdiği çelik konstrüksiyon ve gayrimenkul projeleri ile Türkiye çelik ve inşaat sektörünün güvenilir şirketleri arasında yerini almaktadır. Kurulduğu tarihten itibaren hafif çelik yapı sistemleri ile bireysel ve toplu konut projeleri, oteller, hastaneler, okullar, sosyal ve ticari yapılar gibi çok çeşitli yaşam alanlarına ait çok sayıda farklı projeye imza atmıştır.

APEC, fark yaratan ileri mühendislik çelik yapı ürünlerinin uluslararası standartlarda imalatının yapıldığı 17.000 m2 açık ve 5.000 m2 kapalı alanı bulunan Taşköprü YALOVA tesislerinde, yıllık 1.500.000 m2 kapalı yapı alanı üretme kapasitesine sahiptir.

2013 yılından itibaren üretim teknolojisini ve mühendislik birikimini çok daha ileri taşıyacak stratejik bir hamle yapmış ve Türkiye’nin ince cidarlı soğukta şekillendirilmiş endüstriyel çelik yapılar üzerine çalışan ilk AR-GE ekibini kur

muştur.

Devamını oku

EMLAK HABERLERİ

Murat Kurum, inşaat şirketlerinin umudu oldu.

Yayınlanma tarihi

-

Gayrimenkul sektöründe kampanyalar ve şehirleşme projeleriyle dikkatleri üzerine çeken eski Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum’un sektöre büyük bir ivme kazandırması bekleniyor. Gayrimenkul sektörü temsilcileri ihtiyaçları kaynağından bilen birinin sektöre yeni ufuklar açacağı konusunda hem fikir.

Peki yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u bekleyen gündem maddeleri neler?
*Türkiye genelinde yaklaşık 15 milyon konutu ilgilendiren İmar Barışı sürecinde hızlı ilerleme,

*İmar Barışı’ndan sağlanan fonlarla, yoğunluk artılmadan şehirleşme,

*Türkiye’de daha sağlıklı, planlı ve yaşanılabilir kentler meydana getirmek için kentsel dönüşüm projelerinin hızlandırmak,

*Proje geliştirmede uzun süren bürokratik süreçleri azaltılmak,

*Konut sektöründe biriken stokların eritilmesi konusunda adım atmak,

*Vatandaşlar için daha ulaşılabilir fiyatlarda konutlar üretmek,

*Mevzuata uygun alınan inşaat ruhsatı ile yapılan projelerin, imar planı iptalleriyle akamete uğramasının önüne geçmek,

*Sektörde iş yapan müteahhit sayısının iş yapım kapasitelerine göre sınıflandırmak ve sınırlandırmak,

*Yabancı yatırımcılara vatandaşlık şartı için konulan en az 1 milyon dolarlık gayrimenkul alım şartını 300 bin dolara indirmek,

*Tek bir KDV uygulamasına geçmek, alım satın vergilerindeki indirimlerin kalıcı hale getirmek.

Devamını oku

Emlak Gündemi

Türkiye’nin İlk Sağlık Rezidansı Antwell’in Temeli Atıldı

Yayınlanma tarihi

-

Ant Yapı’nın Türkiye’nin sağlık hizmetleri alanındaki ilk konsepti olan ve Çamlıca eteklerinde konumlanan Antwell Life Care Residence’ın inşaatı düzenlenen temel atma töreni ile başladı.  

 

Çeyrek asırlık deneyimi ile yurt içi ve yurt dışında birçok projeye imza atan Ant Yapı’nın Çamlıca eteklerinde yer alan yeni projesi Antwell Life Care Residence’ın temeli atıldı. Antwell Life Care Residence için düzenlenen temel atma törenine; Ant Yapı Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Okay ile Hasan Yılmaz, şirket yöneticileri ve proje çalışanları katıldı.

Yüksek hizmet kalitesine sahip, güvenli, konforlu, teknolojik alt yapısı güçlü rezidansları arasına Antwell Life Care Residence’ı da eklemeye hazırlanan Ant Yapı, yeni projesinde Türkiye’nin alanında tanınmış, güçlü ve güvenilir sağlık kuruluşu Acıbadem Sağlık Grubu ile işbirliği yapıyor. Antwell içinde oluşturulan sağlık birimi, gün boyunca Antwell sakinlerinin tüm sağlık ihtiyaçlarına cevap verebilecek.

 

Ant Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Okay, projeyi insan hayatının farklı dönemlerindeki ihtiyaçlarına cevap verebilmek amacıyla hayata geçirdiklerini belirterek, “Türkiye’de sağlık hizmetleri alanında ilk kez uygulanacak olan bu proje sakinlerine kapsamlı bir sağlık hizmeti de sunacak. Türkiye’nin önde gelen sağlık kuruluşu Acıbadem Sağlık Grubu ile iş birliği sayesinde Antwell sakinlerinin tüm sağlık ihtiyaçlarına da cevap verebileceğiz. Bunun yanında esneklik ve eşitlik ilkeleriyle her ihtiyaca hizmet verecek şekilde dönüştürülebilen bir mimari tasarım hayal ettik. Üzerinde titizlikle çalışarak tüm sosyal beklentilere karşılık verecek 150 Milyon TL yatırım değerindeki projemizi 2019 yılının Haziran ayında tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ