Takip Edin

Arsa – Arazi 2b

İstanbul’un hangi bölgelerdeki arsalar değerlenecek ?

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul Çok hızlı büyüyen mega şehir fırsatlar şehri diyebiliriz ve bir çok projenin bu koca şehirde hayata geçtiğini yakından takip ediyoruz işte size bu fırsatları yakalayacağınız arsa ve arazileri alacağınız bölgeler.

Türkiye’de gayrimenkul yatırımına ciddi anlamda rağbet var. İnsanlar neye yatırım yapmalıyım? sorusuna cevap arıyorlar. Gayrimenkul yatırımlarından en önemlisi olan arsa ile ilgili kafanızdaki tüm soruların cevaplarını sizin için araştırdık. Gayrimenkul uzmanı Kadir Özel’e  arsa alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini sorduğumuz yazımızda, arsaya dair her şeyi bulabilirsiniz.

Yatırımlık arsa düşünenler nereden arsa bakmalı?

Kadir Özel: Değerlenecek arsaları öngörebilmek için üst ölçek ve mega projelerin takibini çok iyi yapmak gerekir. En çok kar, arsa henüz araziyken, imara açılacağı planlarla kesinleşen ve mega projelerin olduğu lokasyonlarda gerçekleşir. Kent merkezinde zaten arsa fiyatları yüksektir. İlk çıkış dinamiği yakalanan arsalarda kar oranı da maksimum olur. Eğer İstanbul gibi bir metropoldeyseniz kent merkezi dışına yönelmelisiniz. Arnavutköy, Silivri, Çatalca, Kemerburgaz, Riva, Şile, Beykoz’da arsa fiyatları hala ilk çıkış ivmesinde denebilir. Onun dışında herhangi bir kentte gelişmenin paralelinde, kent merkezinin ilerleme yönüne paralel yerlerde arsa yatırımı yapılmalıdır.

Özel İleriye: Yatırım amaçlı arsa satınalmayı düşünenler; yeni gelişim bölgeleri ile birlikte, ticari hareketliliğin yeni başladığı, ulaşım güzergahına yakın olduğu, marka projelerin yer almaya başladığı bölgeleri tercih etmelidirler. Bu bölgeler prim yapacak bölgelerdir.

Emlakhaberi.com Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 25 yılı aşkın süredir sektörün içinde biri olarak her zaman doğru ve yatırıma yönelik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Devamını oku
1 Yorum

1 Yorum

  1. Bülent Erdün

    7 Nisan 2018 at 12:08

    Arsa yatırımı yapmadan önce uzun bir araştırma gerekiyor. ilerisini düşünerek ev veya arsa almak için öncelikle hangi bölgeler değerlenir hangi bölgelere iyi projeler yapılır bunu kestirmek gerekiyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arsa – Arazi 2b

Yapı denetim firmalarıda denetleniyor!

Yayınlanma tarihi

-

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bakanlık tarafından 779 milyon 682 bin metrekare alana tekabül eden inşaat denetimlerini yapan bin 667 yapı denetim kuruluşundan, işlemlerinde aykırılık tespit edilenlere Temmuz ayına kadar 2 milyon 148 bin 240 lira tutarında cezai işlem uygulandığını bildirdi.

Bu kapsamda bakanlığın yapı denetim çalışmalarını da inceleyen Kurum, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projelerin gerçekleştirilme aşamasında ve sonrasında uygulanacak denetimlerin önemli olduğunu vurguladı. Her yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından denetimi gerçekleştirilen yapı denetim firmalarından mevzuata aykırı hareket edenler, denetçiler ile faaliyeti durdurma ve iptal edilen belge sayılarının kamuoyuyla paylaşıldığına dikkati çeken Kurum, 2018’in ilk 6 ayına ait rakamlara ilişkin bilgi verdi.

Kurum, “Bakanlığımız kontrolündeki yapı denetim kuruluşları tarafından bugün itibarıyla 779 milyon 682 bin metrekare alana tekabül eden inşaatların denetimi gerçekleştirildi. Denetimleri yapan bin 667 yapı denetim kuruluşu içerisinden Bakanlığımızca aykırılık tespit edilenlere, 147’si faaliyet durdurma, 34’ü belge iptali olmak üzere Temmuz ayına kadar toplam 2 milyon 148 bin 240 lira cezai işlem uygulandı.” diye konuştu.

665 yeni denetçiye belge verildi

Yeni 665 denetçiye de yapı denetim belgesi verildiğini açıklayan Kurum, “Ancak buna karşın kriterlere uymadığı gerekçesiyle 97 denetçinin belgesi de iptal edildi.” dedi. Denetimlerin, vatandaşların sahip olduğu konutların güvenilirliği açısından oldukça önemli olduğuna vurgu yapan Bakan Kurum, önümüzdeki dönemlerde de denetimlerin titizlikle devam edeceğini dile getirdi.

Kurum, “Hedefimiz vatandaşlarımızı depreme dayanıklı, güvenli konutlara ulaştırmak. Bu kapsamda yapı denetim uygulamalarıyla ülkemizin yapı stokunu daha kaliteli hale getirmeyi amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Arsa – Arazi 2b

Hazine arazileri kararı resmi Gazete’de yayımlandı!

Yayınlanma tarihi

-

Ekonomi Bakanlığınca desteklenmesine karar verilen ve Bakanlar Kurulunca Destek Kararı alınan yatırımlar için Hazine taşınmazları üzerinde yatırımcılar lehine irtifak hakkı tesis edilmesi veya kullanma izni verilmesi ile taşınmazların bedelsiz devredilmesine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

Maliye Bakanlığının Milli Emlak Genel Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Buna göre, destek kararı alınan yatırımlar için yatırımcılar lehine Hazine taşınmazları üzerinde doğrudan, 49 yıl süreyle bedelsiz irtifak hakkı tesis edilecek veya kullanma izni verilecek. İrtifak hakkı tesis edilen veya kullanma izni verilen taşınmazlar üzerindeki yapı ve tesislerin işletilmesinden veya işlettirilmesinden elde edilen hasılattan pay alınmayacak.

Destek kararında belirlenen yatırım süresi içinde ve tesisin işletme dönemi boyunca gerçekleştirilmesi gereken taahhütlerin takibi Ekonomi Bakanlığınca yapılacak.

Ekonomi Bakanlığınca yatırım tamamlanma vizesinin yapılması ve işletmenin faaliyete geçmesini müteakip destek kararında belirtilen istihdam sayısına beş yıl süreyle uyulacak.

Yatırımcı tarafından talep edilmesi, yatırımın tamamlandığının ve destek kararında belirtilen istihdam sayısına beş yıl süreyle uyulduğunun belirlenmesi halinde tapuda, Hazine adına tescilli olup irtifak hakkı tesis edilen taşınmazların mülkiyeti yatırımcıya bedelsiz devredilecek.

İrtifak hakkının veya kullanma izninin destek kararında belirtilen süre ve koşullar çerçevesinde üçüncü kişilere devredilmesi Ekonomi Bakanlığının iznine ve Başbakanlığın onayına tabi olacak.

Yatırımın gerçekleşmemesi veya proje bazlı desteklerden faydalanmasına mesnet teşkil eden taahhütlerin yerine getirilememesi, yatırımcı tarafından talep edilmesi ve Ekonomi Bakanlığınca uygun görülmesi halinde proje, Kamu Taşınmazlarının Yatırımlara Tahsisine İlişkin Usul ve Esaslar kapsamında değerlendirilebilecek.

Kamudan kaynaklanan nedenler hariç olmak üzere yatırımın belirlenen süre içinde gerçekleştirilmesinden yatırımcı sorumlu olacak. Yatırımcının Destek Kararında öngörülen yükümlülüklerini yerine getirmemesi ve işlem tesis edilmemesi veya yatırımcı tarafından talep edilmesi halinde irtifak hakkı tapudan terkin edilecek veya kullanma izni sözleşmesi İdarece feshedilecek.

İrtifak hakkı veya kullanma izninin sona ermesi durumunda makine, teçhizat ve demirbaşlar hariç diğer yapı ve tesisler Hazineye intikal eder ve bundan dolayı lehine irtifak hakkı tesis edilen veya adına kullanma izni verilen yatırımcı tarafından ya da üçüncü kişilerce her hangi bir hak ve talepte bulunulamayacak.

İrtifak hakkının tapuya tesciline veya kullanma izni sözleşmesinin notere tasdik ettirilmesine ilişkin işlemler ile bu hakların devri ve terkini, yapı ve tesislerin inşası ve kullanımı için ödenmesi gereken her türlü vergi, resim, harç, prim ve benzeri mali yükümlülükler yatırımcı tarafından karşılanacak.

Tebliğde hüküm bulunmayan hallerde Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Kamu Taşınmazlarının Yatırımlara Tahsisine İlişkin Usul ve Esaslar ile Hazine Taşınmazlarının İdaresi Hakkında Yönetmelik ve diğer ilgili mevzuat hükümleri uygulanacak.

Devamını oku

Arsa – Arazi 2b

Hazine arazileri için süre uzatıldı!

Yayınlanma tarihi

-

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Hazine arazilerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

“2B arazilerini doğrudan satın alma hakkı olup süresi içinde başvurmayanlara ve başvuru yapıp peşinatını veya taksitlerini yatırmadığı için hakkını kaybedenlere 30 Kasım’a kadar başvuru ve ödeme imkanı sunduk” diyen Ağbal, “Kullanıcısı olup da Hazine’ye ait tarım arazilerini satın almak isteyen ancak süresi içinde başvuramayanlara 7 Eylül’e kadar başvuru yapma, peşinatını veya taksitlerini zamanında yaptıramayanlara da 30 Kasım’a kadar ödeme imkanı getirdik” ifadelerini kullandı.

İstanbul’un Sultanbeyli ilçesindeki 40 yıllık sorunu çözüme kavuşturduklarını belirten Ağbal, belediyeye devredilen taşınmazların 200 bin civarındaki fiili kullanıcısına uygun bedelle satılacağını bildirdi.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ