Takip Edin

Arsa – Arazi 2b

İstanbul’un hangi bölgelerdeki arsalar değerlenecek ?

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul Çok hızlı büyüyen mega şehir fırsatlar şehri diyebiliriz ve bir çok projenin bu koca şehirde hayata geçtiğini yakından takip ediyoruz işte size bu fırsatları yakalayacağınız arsa ve arazileri alacağınız bölgeler.

Türkiye’de gayrimenkul yatırımına ciddi anlamda rağbet var. İnsanlar neye yatırım yapmalıyım? sorusuna cevap arıyorlar. Gayrimenkul yatırımlarından en önemlisi olan arsa ile ilgili kafanızdaki tüm soruların cevaplarını sizin için araştırdık. Gayrimenkul uzmanı Kadir Özel’e  arsa alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini sorduğumuz yazımızda, arsaya dair her şeyi bulabilirsiniz.

Yatırımlık arsa düşünenler nereden arsa bakmalı?

Kadir Özel: Değerlenecek arsaları öngörebilmek için üst ölçek ve mega projelerin takibini çok iyi yapmak gerekir. En çok kar, arsa henüz araziyken, imara açılacağı planlarla kesinleşen ve mega projelerin olduğu lokasyonlarda gerçekleşir. Kent merkezinde zaten arsa fiyatları yüksektir. İlk çıkış dinamiği yakalanan arsalarda kar oranı da maksimum olur. Eğer İstanbul gibi bir metropoldeyseniz kent merkezi dışına yönelmelisiniz. Arnavutköy, Silivri, Çatalca, Kemerburgaz, Riva, Şile, Beykoz’da arsa fiyatları hala ilk çıkış ivmesinde denebilir. Onun dışında herhangi bir kentte gelişmenin paralelinde, kent merkezinin ilerleme yönüne paralel yerlerde arsa yatırımı yapılmalıdır.

Özel İleriye: Yatırım amaçlı arsa satınalmayı düşünenler; yeni gelişim bölgeleri ile birlikte, ticari hareketliliğin yeni başladığı, ulaşım güzergahına yakın olduğu, marka projelerin yer almaya başladığı bölgeleri tercih etmelidirler. Bu bölgeler prim yapacak bölgelerdir.

Emlakhaberi.com Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 25 yılı aşkın süredir sektörün içinde biri olarak her zaman doğru ve yatırıma yönelik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Devamını oku
1 Yorum

1 Yorum

  1. Bülent Erdün

    7 Nisan 2018 at 12:08

    Arsa yatırımı yapmadan önce uzun bir araştırma gerekiyor. ilerisini düşünerek ev veya arsa almak için öncelikle hangi bölgeler değerlenir hangi bölgelere iyi projeler yapılır bunu kestirmek gerekiyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arsa – Arazi 2b

Rant zenginlerinin yatırım alanı, tarım arazileri oldu.

Yayınlanma tarihi

-

Son yıllarda talan edilen  Trakya Bölgesi Köylünün, çiftçinin tarlası elinden alınıp, etrafı çitle çevrilip tarım dışı bırakıldı. Ekilip biçilmiyor, bekletilerek değer kazanılması için yıllarca bir proje geçer diye bekleniyor.

İstanbul  da tapulu arsa satıyoruz diyerek Silivri, Çatalca, Arnavutköy bölgesinde ne kadar tarım arazisi varsa hepsi rant için talan ediliyor. Arsa simsarları köylünün elindeki tarım arazilerini yok pahasına satın alınıp, değerinin üç dört katı fiyatına pazarlama çalışmaları yapılıyor ve satılıyor. Normalde bu arazilerin niteliği tarla olup, arsa olarak söylenip vatandaş kandırılıyor.Ayrıca vatandaş tarladan hisse payı aldığı satıcı firma tarafından açık bir şekilde bilgilendirilmiyor yanıltılıyor, alıcı müstakil arsa aldığını zannediyor. Çeşitli emlak pazarlama firmaları kendine göre imar uygulaması yaptık biz buraları parselledik terkleri yapıldı uygun fiyatlı satıyoruz diyerek vatandaşı yanlış bilgilendirerek  binlerce dönüm tarım arazileri Rant zenginlerinin yatırım alanı oluyor .

Bu Rantı Uygulamaya Kimler İzin veriyor.

Çevre ve şehircilik bakanı Murat Kurumun bu konuda bilgisinin var mı yok mu bilmiyorum ama bu konuya biran önce el atarsa çok iyi olacak yoksa binlerce dönüm tarım arazileri 50 yıl sonrasına dahi imara açılmayacak yerler etrafı çitle çevrili çekilde bekleyecek.

Tarım Arazilerini Köylünün Elinden Uygun Fiyata Alanlar Kimler

İstanbul bitti şimdi istanbul iline yakın Tekirdağ , Kırklareli ,Edirne illerinde başladı bu bölgelerdeki tarım arazileride rant için heba edilmesin tarım arazileri bu gidişle yok olup gidecek ve ekilecek biçilecek yer kalmayacak daha sonra yurt dışından ithal edeceğiz tarım ürünlerini.

 

Devamını oku

Arsa – Arazi 2b

Arnavutköy’ye Yatırım Yapacaklara Altın Tavsiyeler

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul’da yapımı bitmek üzere olan üçüncü havalimanı Arnavutköy bölgeyesine sağlayacağı katkı, havaalanının Arnavutköy-Göktürk-Çatalca yollarının birleştiği kavşaktaki 3 bin 500 hektarlık bölgeye yapılacağını ve 6 pistinin bulunacağını biliyoruz. Havaalanı proje alanının güneyinden geçen ve üçüncü köprü ile bağlantılı olması düşünülen yolun bölgedeki önemli ulaşım kararlarından biri olarak gösterildiğine dikkati çekmek isterim, proje alanı içerisinde bu yol ile bağlantılı olacak bir otoyol kavşağının da bulunduğunu belirtelim.

Üçüncü havaalanı ile bölgede otel, ofis, alışveriş merkezi, konut, sanayi, lojistik, depolama, hastane, eğlence, teknokent, üniversite ve üretim fonksiyonlarını bölgeye çekeceğine  “Üçüncü  havaalanı bölgesinin de hemen hemen bütün havaalanı örneklerinde olduğu gibi özellikle otel, ofis ve alışveriş merkezi yatırımlarını çekmesi bekleniyor. Havaalanları, şirketlerin merkez binaları, bankalar, uzman şirketler ve sık sık uzun mesafe yolculuk yapan uluslararası kurumlar için de bir çekim noktası haline geliyor. Bu nedenle ofis kullanımı havaalanı bölgelerinin gelişiminde en önemli unsurlardan. Bununla birlikte, özellikle otel fonksiyonu hem yolculara hem de kente iş veya turistik amaçlı gelenlere hitap ediyor. Havaalanı çevresinde farklı segmentlerde oteller, farklı ihtiyaçlara cevap veriyor.”

Bugüne kadar havaalanları çevresindeki yerleşimlerin kendiliğinden geliştiğini , gelecekte ortaya çıkabilecek sıkışıklık ve plansızlığın, stratejik altyapı sistem planlarıyla azaltılabileceğini düşünüyorum.

Havaalanlarının yakın ve uzak çevresindeki iş ile konut alanlarına otoyollar, toplu taşıma sistemleriyle bağlantıların sağlanması ve ulaşılabilir nitelikte olması gerektiğini, üçüncü havaalanı bölgesinin bu bağlamda Kuzey Marmara Otoyolu ile besleneceğini belirtelim.

Yapımına devam edilen Kuzey Marmara Otoyolu ve bağlantı kavşakları inşaatının son sürat devam ettiğine dikkate alırsak, “Avrupa yakasında Silivri, Çatalca, Boyalık, Göktürk ve Zekeriyaköy ana bağlantı noktaları konumunda. Bu bağlantı noktalarının inşa edilmeye başlanması ile Göktürk ve Zekeriyaköy’de inşaat yatırımları hız kazandı. Özellikle Zekeriyaköy-Uskumruköy bölgesi, imar çalışmalarının başlaması ve tünel inşası sonrasında popülaritesini arttırdı ve fiyatlarda ciddi oranlarda artışlar meydana geldi

Tayakadın fiyat artışının en fazla görüldüğü bölgelerin başında geliyor.

Bölgede hali hazırda tamamlanmış veya inşaatı devam eden nitelikli rezidans, ofis, otel, AVM projeleri yer almadığını, bölgedeki arsa fiyatlarındaki artışların dönüşümün bir diğer somut göstergesi olarak ortaya çıktığını  belirtmek isterim.

“Üçüncü Havaalanı bu sene açılışını yaparak faaliyete geçmesiyle Tayakadın mevkisi mevcut durum itibariyle orman ve su havzalarıyla niteliksiz konut yerleşimlerinin görüldüğü bir bölge olarak karşımıza çıkıyor. İstanbul’un köyleri arasında yerini alan Tayakadın mevkisi, üçüncü havalimanına ev sahipliği yapacağından dolayı yatırımcıların gözdesi haline geldi. Arsa fiyatlarında artışlar oldu. İstanbul’da kaçak yapılaşmanın yoğun olduğu bölgelerin başında yerini alan Arnavutköy, hem üçüncü havalimanına yakın hem de üçüncü köprünün bağlantı yollarının üzerinde yer alıyor. Bölgede arsa fiyatlarında son zamanlardaki artışlar dikkati çekiyor. Bahçeşehir-Ispartakule bölgesine de Kuzey Marmara Otoyolu’ndan bağlantı sağlanacak. Bu da bölgedeki mevcut boş konut stokunun azalmasını ve yeni konut projelerinin artmasını sağlayacak.”

Üçüncü köprü ve üçüncü havalimanının yakınlarında yer alan bu bölgelerin ulaşımlarının çok daha kolaylaşacak olması nedeniyle daha da değerleneceğinin altını çizelim, “Bölgede metrekare fiyatları projeler açıklanmadan önceki rakamlardan neredeyse üç katı oranında arttı. Karaburun mevkisi de üçüncü. havaalanı proje alanı dışında yer almakla birlikte, proje alanına bitişik konumda. Bölge 1993’te imara açıldı ve hala aynı imar planları geçerliliğini koruyor. Bölgede arsa fiyatları havaalanı projesinden önce de rutin olarak bir artış gösteriyordu, ancak son bir yılda artışlar yüzde 60 ile 80 aralığında olduğunu görüyoruz.

Yeniköy mevkisinin yaklaşık yüzde 70’lik bölümünün havaalanı proje alanı içerisinde yer aldığını yetkililerin yaptığı açıklamalardan bilmekteyiz, bölgede mevcut durum itibariyle imar planı bulunmadığını, bu duruma rağmen tarla vasıflı taşınmazlar için istenen satış fiyatının metrekare başına 500-700 lira olduğunu belirtelim.

Durusu Gölü (Eski Terkos Gölü) çevresinin havaalanı proje alanı dışında bulunduğunu, ancak proje alanına bitişik konumda olduğunu gözününe alırsak, bölgenin kısmen imar planı bulunmadığını ve planlı alanın gölün kuzey kısmında yer aldığını, yapılaşma hakkı bulunan parseller için metrekare başına 1500  lira civarı seviyelerinde satış bedeli istenmektedir.

Tamamı proje alanı içerisinde yer alan Tayakadın’da imar planı bulunmadığını  bölgedeki imarsız tarla vasıflı  taşınmazlar için istenen satış fiyatlarının metrekare başına 600-800 liraya yükseldiğini ve Tayakadın’ın, fiyat artışının en fazla görüldüğü bölgelerin başında gelmektedir.

Arnavutköy ilçesi bu üçüncü havalimanı Kanal İstanbul projesi bitirilmesiyle beraber arsa değeri bakımından çok prim yapacağı kesin, bu bağlamda bu bölgeye yatırım yapmış ve yapacak olan yatırımcılar beklediklerinden fazlasını bularak kazanmanın keyfini çıkaracaklar. Bu kapsamda büyük projelerin çevresinde arsa arazi yatırımını tercih edenler her zaman kazanmışlardır. Tarih bir daha tekerrür ediyor, ARSA YATIRIMI bütün yatırımlar arasında yine en çok kazandırmaya devam ediyor, dünya dönmeye devam ettiği sürede de bu böyle olacaktır.

Sevgiyle olun mutlu kalın efendim.

Devamını oku

Arsa – Arazi 2b

Yapı denetim firmalarıda denetleniyor!

Yayınlanma tarihi

-

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bakanlık tarafından 779 milyon 682 bin metrekare alana tekabül eden inşaat denetimlerini yapan bin 667 yapı denetim kuruluşundan, işlemlerinde aykırılık tespit edilenlere Temmuz ayına kadar 2 milyon 148 bin 240 lira tutarında cezai işlem uygulandığını bildirdi.

Bu kapsamda bakanlığın yapı denetim çalışmalarını da inceleyen Kurum, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projelerin gerçekleştirilme aşamasında ve sonrasında uygulanacak denetimlerin önemli olduğunu vurguladı. Her yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından denetimi gerçekleştirilen yapı denetim firmalarından mevzuata aykırı hareket edenler, denetçiler ile faaliyeti durdurma ve iptal edilen belge sayılarının kamuoyuyla paylaşıldığına dikkati çeken Kurum, 2018’in ilk 6 ayına ait rakamlara ilişkin bilgi verdi.

Kurum, “Bakanlığımız kontrolündeki yapı denetim kuruluşları tarafından bugün itibarıyla 779 milyon 682 bin metrekare alana tekabül eden inşaatların denetimi gerçekleştirildi. Denetimleri yapan bin 667 yapı denetim kuruluşu içerisinden Bakanlığımızca aykırılık tespit edilenlere, 147’si faaliyet durdurma, 34’ü belge iptali olmak üzere Temmuz ayına kadar toplam 2 milyon 148 bin 240 lira cezai işlem uygulandı.” diye konuştu.

665 yeni denetçiye belge verildi

Yeni 665 denetçiye de yapı denetim belgesi verildiğini açıklayan Kurum, “Ancak buna karşın kriterlere uymadığı gerekçesiyle 97 denetçinin belgesi de iptal edildi.” dedi. Denetimlerin, vatandaşların sahip olduğu konutların güvenilirliği açısından oldukça önemli olduğuna vurgu yapan Bakan Kurum, önümüzdeki dönemlerde de denetimlerin titizlikle devam edeceğini dile getirdi.

Kurum, “Hedefimiz vatandaşlarımızı depreme dayanıklı, güvenli konutlara ulaştırmak. Bu kapsamda yapı denetim uygulamalarıyla ülkemizin yapı stokunu daha kaliteli hale getirmeyi amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ