Takip Edin

Arsa – Arazi 2b

İstanbul’un hangi bölgelerdeki arsalar değerlenecek ?

Kadir Özel

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul Çok hızlı büyüyen mega şehir fırsatlar şehri diyebiliriz ve bir çok projenin bu koca şehirde hayata geçtiğini yakından takip ediyoruz işte size bu fırsatları yakalayacağınız arsa ve arazileri alacağınız bölgeler.

Türkiye’de gayrimenkul yatırımına ciddi anlamda rağbet var. İnsanlar neye yatırım yapmalıyım? sorusuna cevap arıyorlar. Gayrimenkul yatırımlarından en önemlisi olan arsa ile ilgili kafanızdaki tüm soruların cevaplarını sizin için araştırdık. Gayrimenkul uzmanı Kadir Özel’e  arsa alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini sorduğumuz yazımızda, arsaya dair her şeyi bulabilirsiniz.

Yatırımlık arsa düşünenler nereden arsa bakmalı?

Kadir Özel: Değerlenecek arsaları öngörebilmek için üst ölçek ve mega projelerin takibini çok iyi yapmak gerekir. En çok kar, arsa henüz araziyken, imara açılacağı planlarla kesinleşen ve mega projelerin olduğu lokasyonlarda gerçekleşir. Kent merkezinde zaten arsa fiyatları yüksektir. İlk çıkış dinamiği yakalanan arsalarda kar oranı da maksimum olur. Eğer İstanbul gibi bir metropoldeyseniz kent merkezi dışına yönelmelisiniz. Arnavutköy, Silivri, Çatalca, Kemerburgaz, Riva, Şile, Beykoz’da arsa fiyatları hala ilk çıkış ivmesinde denebilir. Onun dışında herhangi bir kentte gelişmenin paralelinde, kent merkezinin ilerleme yönüne paralel yerlerde arsa yatırımı yapılmalıdır.

Özel İleriye: Yatırım amaçlı arsa satınalmayı düşünenler; yeni gelişim bölgeleri ile birlikte, ticari hareketliliğin yeni başladığı, ulaşım güzergahına yakın olduğu, marka projelerin yer almaya başladığı bölgeleri tercih etmelidirler. Bu bölgeler prim yapacak bölgelerdir.

Emlakhaberi.com Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 25 yılı aşkın süredir sektörün içinde biri olarak her zaman doğru ve yatırıma yönelik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arsa – Arazi 2b

Emlak yatırımı için Silivri’de alım zamanı

Kadir Özel

Yayınlanma tarihi

-

Silivri’de şimdi alım zamanı! Özellikle sanayi bölgelerindeki cazip konut ve arsa fiyatları gözleri Silivri’ye çevirdi. Hürriyet Emlak verileri, Silivri’de konut fiyatlarının son 2 yılda yüzde 22, arsa fiyatlarının da yüzde 41 arttığını ortaya koydu.

Silivri’de son 2 yıldır fiyatlar hızlı bir şekilde artıyor. Yeni konut projeleri, üniversiteler, otoyollar ve bölgesel imar çalışmaları ile birlikte gelişen Silivri’deki konut ve arsaların cazibesi yatırımcıların dikkatini çekiyor. Silivri’nin sanayi bölgesi olması ve bölgede yaşayan nüfusta patlama yaşanması da ilçeyi daha cazip kılıyor.

Silivri’de dev fiyat artışı

Türkiye’nin en çok ilana sahip emlak sitesi Hürriyet Emlak, Silivri’de satılık konut fiyatlarının son 2 yılda yüzde 22, arsa fiyatlarının da yüzde 41 arttığını ortaya koydu. Şubat 2016’da satılık konutların metrekare ortalama fiyatları bin 910 TL iken, Ocak 2018’de 2 bin 326 TL oldu. Satılık arsalarda metrekare ortalama fiyatlar ise 80 TL’den 112 TL’ye çıktı. Silivri bölgesi yaşanan son krizden etkilense de rakamlar alım için daha olumlu hâle geldi.

Nüfus patlaması yaşanıyor

Silivri’de fabrika sayılarındaki artışa bağlı olarak, yoğun nüfusun barınma ve sosyal ihtiyaçları da arttı. Bölgesel olarak yaşanan nüfus artışları, Silivri’deki gayrimenkul fiyatlarına yansıdı. Selimpaşa’dan başlayıp Değirmenköy’e kadar giden bölgelerde önümüzdeki yıllarda farklı alım fırsatları doğacak gibi görünüyor.

Silivri avantajlı çünkü…

Silivri’nin konum olarak İstanbul’un Trakya’ya açılan kapısı konumunda olması, ulaşım ağlarının bölgeye doğru kayması, metrobüs yatırımının planlanması ve gayrimenkul fiyatlarının diğer bölgelere göre daha uygun olması avantajları beraberinde getiriyor.

Hürriyet Emlak Genel Müdürü Hakan Çelik, Silivri ilçesiyle ilgili “Silivri’deki sanayi arsalarında fiyatlar Gebze ve Beylikdüzü gibi bölgelere nazaran çok daha uygun ve yatırım yapılabilecek düzeyde. Gayrimenkul alamayan küçük ve orta ölçekli yatırımcılar arsa yatırımı yapmayı tercih edebilirler. Yoğun konut üretiminden dolayı Silivri’de konut satışları bölgesel olarak ve proje bazında yeterli bir ivme kazanamadı.

Nüfus artışının daha fazla olduğu mahallelerde talep yoğun olsa da gelen yatırımcıların bölgeyi tanımaması ve yeterli bilgiye sahip olmaması satış oranlarını düşürüyor. Her geçen gün daha fazla gelişen Silivri’nin yatırım için isabetli bir bölge olduğunu düşünüyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

 

Uzman Görüşü için : 0544 875 30 40

Devamını oku

Arsa – Arazi 2b

2B arazileri için başvurular 7 Martta bitecek

Kadir Özel

Yayınlanma tarihi

-

Maliye Bakanı Ağbal, “2B arazileri için satın alma başvurusunda bulunmayanlarla başvuru yapıp peşinat bedelini veya ikiden fazla taksidini ödemediği için haklarını kaybedenlere tanınan süre 7 Mart’ta bitiyor.” dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “2B” olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilere ilişkin, “Satın alma başvurusunda bulunmayanlarla başvuru yapıp peşinat bedelini veya ikiden fazla taksidini ödemediği için haklarını kaybedenlere tanınan süre 7 Mart’ta bitiyor. Hak sahiplerini başvuru ve ödeme yapmaya davet ediyorum.” dedi.

Ağbal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kamuoyunda “2B yasası” olarak bilinen ve devletle vatandaş arasında yıllardır süregelen sorunu çözüme kavuşturmayı amaçlayan 6292 sayılı “Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun” uyarınca, bugüne kadar söz konusu taşınmazlardan önemli miktarının satıldığını söyledi.

Bu sayede çok sayıda vatandaşın mülkiyet sorununun çözüldüğünü belirten Ağbal, bu kapsamdaki satışı mümkün taşınmazlara başvuru yapan 828 bin vatandaştan 707 binine, 507 bin adet taşınmazın satışının yapıldığını bildirdi.

Ağbal, söz konusu taşınmazların 10,5 milyar lirayı bulan bedelinden 7,3 milyar lirasının tahsil edildiğini vurgulayarak, kalan tutarın taksitli satışlar olduğunu ve ödemelerinin devam ettiğini dile getirdi.

“Hak sahipleri bu tarihi fırsattan yararlansın”

Bu kanundan daha fazla hak sahibinin yararlanabilmesini sağlamak amacıyla süresi içinde başvurmayanlar, kendilerine yapılan tebligatta belirtilen bedeli vaktinde ödemeyenler ve taksitli satışlarda sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenlere 6 aylık ek süre tanıdıklarını hatırlatan Ağbal, bu sürenin 7 Mart’ta dolacağını ifade etti.

Bakan Ağbal, “Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için, bu hakka sahip tüm vatandaşlarımızı 7 Mart’a kadar başvuru ve ödeme yaparak, bu tarihi fırsattan yararlanmaya davet ediyorum.” diye konuştu.

Devamını oku

Arsa – Arazi 2b

İstanbul ‘da arsa maliyeti çok yüksek

Kadir Özel

Yayınlanma tarihi

-

Emlakhaberi.com olarak Gayrimenkul sektöründe yaşanan gelişmeler, son dönemde yakından takip ediliyor.

Satışlardaki durgunluğa ve stoklardaki artışa rağmen çok da gevşemeyen konut fiyatları bütçeyi zorluyor. Buna yüksek faiz de eklenince, ev almak isteyenler “bekleme” stratejisi izliyor.

Gayrimenkul geliştirme şirketi Cathay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, konut sektörünün son 10 senedir gösterdiği yüksek performansın son birkaç yıldır yavaşlamaya başladığını söyledi. Buna sebep olarak arsa maliyetlerini gösteren Tuğsuz “Yaptığımız imalat içindeki en büyük ham madde arsa.

Arsa maliyeti İstanbul’un merkezi noktalarında yüzde 70-80’e ulaşmış durumda. Örneğin Bağdat Caddesi’ndeki kentsel dönüşüm projelerinde maliyetin yaklaşık yüzde 80’i, arsa sahibine kat karşılığı oranlarına gidiyor. Bu oranların olduğu yerde üreticinin para kazanma imkanı kalmamış demektir.

Ayrıca fiyatları üretici değil, arsa sahibi kontrol ediyor demektir. Şehrin genişleyen noktalarına gittiğimizde, örneğin Kartal, Basın Ekspres gibi yerlerde arsa maliyet oranları yüzde 55-60 seviyelerinde. Bu da çok sağlıklı değil. Çünkü maliyetinizin yarısından fazlası üretim dışına gidiyor, bu da fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor” dedi.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ