Takip Edin

Emlak Haberleri

Türk müteahhitler dünyayı inşa ediyor!

Yayınlanma tarihi

-

Türk müteahhitlerin bugüne kadar üstlendiği projelerin toplam bedeli geçen ay itibarıyla 366,5 milyar doları bulurken, bu yılın ilk yarısında alınan işlerin tutarı 9,2 milyar dolara ulaştı.

Türk müteahhitlerinin yurt dışında bugüne kadar üstlendiği projelerin toplam bedeli haziran ayı itibarıyla 366,5 milyar dolara ulaşırken, bu yılın ilk yarısında alınan işlerin tutarı 9,2 milyar dolar oldu.

AA muhabirinin Ticaret Bakanlığı verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin hizmet ihracatının önemli bir parçası olan yurt dışı müteahhitlik hizmetleri sektörü, ilk işin alındığı 1972’den bu yılın haziran ayı sonuna kadar 120 ülkede 366,5 milyar dolar değerinde 9 bin 375 proje üstlendi.

Türk müteahhitlerinin bu yılın altı ayında üstlendikleri proje sayısı 84 olurken, bunların toplam proje bedeli 9,2 milyar dolar olarak hesaplandı.

Müteahhitlerin yurt dışında 1972’den bu yana en çok proje üstlendiği alan, yüzde 13’lük payla konut sektörü oldu. Türk müteahhitleri bu alanda 47,5 milyar dolarlık proje gerçekleştirdi. Konut projelerini 47,4 milyar dolarla karayolu, tünel ve köprü, 30,1 milyar dolarla ticaret merkezi, 26,8 milyar dolarla enerji santrali ve 25,9 milyar dolarla havalimanı yapımı izledi.

Rusya pazarı ilk sırada
Türk müteahhitlerinin yurt dışında 1972’den haziranın ilk yarısına kadar üstlendiği işlerin bölgesel dağılımında, Bağımsız Devletler Topluluğu, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri öne çıktı.

Bağımsız Devletler Topluluğu’nda bugüne kadar gerçekleştirilen projelerin toplam tutarı 171,7 milyar dolar, Ortadoğu ve Afrika’da yapılan işlerin tutarı ise sırasıyla 95,6 milyar dolar ve 65,9 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Müteahhitlik firmalarınca yurt dışında bu zamana kadar üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımında, yüzde 19,6 ile Rusya ilk sırada yer aldı. Türk müteahhitlerinin bu ülkede gerçekleştirdiği projelerin toplam tutarı 71,8 milyar dolar oldu. Rusya’yı, yüzde 12’9’luk pay ve 47,4 milyar dolarlık toplam projeyle Türkmenistan takip etti. Libya ise yüzde 7,9’luk pay ve 28,9 milyar dolarlık projeyle üçüncü sırada yer aldı.

Türk müteahhitlik firmaları küresel ligde
Hayata geçirdikleri projelerle adından söz ettiren Türk müteahhitlik firmaları, uluslararası arenada da önemli bir yer edindi. Müteahhitlik hizmetleri sektörünün önde gelen yayınlarından Engineering News Record (ENR) dergisinin, bir yıl içinde üstlenilen uluslararası projelerin toplam bedeli üzerinden her yıl belirlediği dünyanın en büyük 250 müteahhitlik firmasını gösteren listede Türkiye 2003’te sadece 8 firmayla yer alırken, bu sayı geçen yıl 46’ya yükseldi.

Bu firmalardan 10’u söz konusu listede ilk 100 firma arasında yer alırken, 2 Türk firması birden 3’er milyar dolar gelirleriyle ilk 50 firma arasında yer buldu. Türkiye listede son 5 yılda firma sayısı itibarıyla Çin’den sonra ikinci oldu.

Emlakhaberi.com Editörü Sizlere Doğru Tarafsız Özel haberler yazarak bilgi almanızı ve doğru fikirlerle yatırım yapmanız için bilgi aktaran içerikler giriyorum.

Kentsel Dönüşüm

Kentsel Dönüşümde Yönetmelik Değişti

Yayınlanma tarihi

-

Emlak uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Yaklaşık yedi yıl önce çıkarılan 6306 sayılı kanun sonrasında Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan bina sayısı 460 bin 955 oldu. Yeni yönetmelik ile sınıflara ayrılan müteâhhitlerden teminat ya da tamamlanma sigortası talep edilecek. Rezerv alanlarda maliye görüşü alınmayacak” dedi.

6306 sayılı Kentsel Dönüşüm yasasının uygulama yönetmeliğinde değişiklik yapıldı.


21 Haziran Cuma günü yapılan değişikliğe ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Yaklaşık yedi yıl önce çıkarılan 6306 sayılı kanun sonrasında Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan bina sayısı 460 bin 955 oldu. Yeni yönetmelik ile sınıflara ayrılan müteâhhitlerden teminat ya da tamamlanma sigortası talep edilecek. Rezerv alanlarda maliye görüşü alınmayacak. Üçte iki çoğunluk sonrasında kabul etmeyen hissedarların yerleri Bakanlıkça tespit edilecek veya ettirilecek rayiç değerden az olmamak üzere anlaşma sağlayan diğer paydaşlara hatta üçüncü şahıslara açık artırma usulü ile satılabilecek. Riskli ve rezerv yapı alanlarında kira yardımı süresi ise 36 aya kadar uzatılabilecek” dedi.


Tamamlanma Oranına Göre Satış İzni Verilecek
Yeni düzenlemeye göre maketten istenildiği gibi satış yapılamayacağını da belirten Özelmacıklı “Müteahhitlerin payına düşen bağımsız birimlerin satışı, inşaatın ilerleme seviyesine göre ve idarenin iznine göre belirlenecek. İnşaatın tamamlanma oranını belirlendikten sonra, bu oranın yüzde 10’u altındaki oranda satış yapılabilecek. Bu düzenleme ile mağduriyetler de azalmış olacak” dedi.


Belediyeler Sürece Destek Olmalı
Vatandaşlar tarafından şikâyet edilen yapılara ilişkin tespitlerde Belediyelerin sürece daha çok destek olmaları gerektiğini de belirten Altın Emlak Genel Müdürü “Riskli yapılara ilişkin tespitler maliklerden isteniyor lakin verilen süre içinde yaptırılmadığı takdirde, tespitler Bakanlıkça veya Belediye tarafından yapılır veya yaptırılır. Masrafları ise maliklerden tahsil edilir. Lakin belediyeler riskli yapı tespitleri için maliklere tebligat gönderiyor ve eğer bu incelemeyi yaptırmazsanız can ve mal güvenliği açısından meydana gelebilecek tüm olumsuzlukların bina maliklerine ait olduğu belirtiliyor. Bu doğru bir yaklaşım değil” diye konuştu.
Balyoz Değil Ada Bazlı Dönüşüm Modeline Geçilmeli
Avrupa’daki ilk örneklerdeki balyoz (yık-yap) anlayışı yerine ada bazlı dönüşüme daha çok ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Özelmacıklı “Ülkemizde ilk kentsel dönüşüm örnekleri riskli yapılarda genel olarak az katlı olup, daha çok kat yapılabilir (imar hakkı olan) binalarda gerçekleştirildi. Bu nedenle asıl risk taşıyan ve çok katlı olan binalar yenilenmedi. Yeni dönemde ada bazlı yaşanabilir alanlara ihtiyaç duyuluyor. Özellikle riskli alanlarda yapılacak dönüşümlerin uzlaşma ile yapılıyor olması gerekiyor. Kentsel dönüşüm bakanlık, belediye, müteâhhit ve banka kontrolünde teminat ve sigorta kontrolleri ile sürdürülmeli. Değer tespitleri m2 bazlı yapılmalı. Kentsel dönüşümde imar hakkı transferi, TOKİ ve gayrimenkul sertifikaları ile takas imkânları getirilmeli” dedi.

Devamını oku

Toki Emlak Konut

TOKİ Kayabaşı 2019 kurası ne zaman çekilecek?

Yayınlanma tarihi

-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinasyonunda Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Türkiye’nin 67 ilinde 140 projeyle hayata geçirilen 50 bin yeni sosyal konut projesi kapsamında İstanbul’da talep toplanan 6 bin 300 konutun kuraları 26 Haziran’da 2019 tarihinde başlıyor.

İstanbul’da talep toplanan 5 projedeki 6 bin 300 konut için ilk kura, Başakşehir Kayabaşı projesinde yer alan 4 bin 467 konut için yapılacak. Kura törenleri İstanbul Fatih Yenikapı’da bulunan Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde 26-27 Haziran 2019 tarihlerinde saat 10:00’da başlayacak. 

26 Haziran 2019 Çarşamba günü saat 10:00’da başlayacak kura töreninde 2+1 nitelikli 2 bin 338 konutun, 27 Haziran 2019 Perşembe günü saat 10:00’da başlayacak kura töreninde ise 3+1 nitelikli 2 bin 129 konutun kurası yapılacak.

Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 2 iş günü sonrasında T.Halk Bankası A.Ş. yetkili şubelerinden geri alabilecek.

Devamını oku

Emlak Gündemi

Esenyurt konut satışlarında önde gidiyor.

Yayınlanma tarihi

-

2017 yılında 39 bin 676, 2018 yılında da 36 bin 560 konut satışıyla Türkiye’nin en çok konut satışı rekorunu elinde bulunduran Esenyurt’ta 2019 yılının ocak-mayıs arasını kapsayan ilk beş aylık döneminde satılan konut sayısı 11 bin 961 oldu. Ayı dönemde İstanbul’da satılan toplam konut sayısı 78 bin 433 olarak kayıtlara geçti. 39 ilçeden oluşan İstanbul’da Esenyurt’un il genelinde toplam konut satışları içindeki payı yüzde 15.25 oldu.

İstanbul ilçeleri arasında Esenyurt’tan sonra ikinci sırada yer alan Pendik’te bu yıl satılan konut sayısı ise neredeyse Esenyurt’un 3’te birine yakın olacak şekilde 4 bin 143 adet oldu. Pendik’te geçen yılın tamamında satılan konut sayısı 11 bin 818 adet olmuştu.

Avrupa Yakası ilçelerinden olan Esenyurt, 43 mahallesinde yaklaşık 900 bin nüfusu barındırıyor. Mayıs 2019 değerleriyle ilçede konutların ortalama metrekare satış fiyatları ortalama metrekare satış fiyatları 1.357 lira ile 3.547 lira arasında değişirken yine ortalama değerlerle konutların ortalama geri dönüş süresi (dairenin aylık kira getirisi üzerinden ana parasını kaç yılda amorti edebileceği süre) 20 yıl olarak hesaplandı.

Devamını oku

Emlak Ekonomi

İzmir’de mayıs ayında 4 bin 781 adet konut satıldı!

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 17 haziranda açıklanan konut satış istatistiklerine göre 2019 Mayıs ayında Türkiye genelinde satılan konut sayısı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 31.3 düşerek 82 bin 252 adet oldu.

Bu yılın ocak-mayıs arasını kapsayan ilk 5 aylık süreçte ise konut satışları 2018’in aynı dönemine kıyasla yüzde 19.66 düşerek 423 bin 088 adede geriledi.

İzmir’de Mayıs 2019 konut satış adetleri

İzmir’de 2019’un mayıs ayında gerçekleşen konut satış adetleri geçtiğimiz senenin aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 31.97 gerileyerek 4 bin 781 adet oldu. Mayıs ayında satılan konutların 287’si (yüzde 6’sı) banka konut kredisi kullanarak alımı ifade eden ipotekli satışlar olarak kayıtlara geçti.

İzmir’de mayıs ayında satılan konutların Türkiye satışları içindeki payı yüzde 5.81 oldu.

İzmir’de Ocak-Mayıs 2019 arasında konut satış adetleri

2019’un ilk 5 ayında Antalya’da satılan konut sayısı geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 24.65 düşerek 24 bin 142 adet oldu. Yılın ilk beş ayında satılan konutların 3204’ünde (yüzde 13.27) banka kredisi kullanıldı. İzmir’de ilk 5 ayda satılan konutların Türkiye satışları içindeki payı yüzde 5.71 oldu.

Devamını oku

Emlak Gündemi

BESA GRUP,BODRUM’U İSTANBUL’A TAŞIDI

Yayınlanma tarihi

-

BESA GRUP,BODRUM’U İSTANBUL’A TAŞIDI

İnşaat sektöründe gerçekleştirdiği öncü projeleri ile yaklaşık yarım asırdır Başkent Ankara’ya ve Türkiye’ye damgasını vuran BESA Grup, İstanbul’daki ilk ofisini Zorlu Center’da açtı. BESA Grubun, göz alıcı konumu ile Bodrum Riviera’sının muhteşem gün batımına sahip “The BO Viera” projesinin tanıtımı için yeni açılan İstanbul ofisinde yaza merhaba partisi yapıldı.

Uzun yaz tatili öncesi Zorlu Center Teras Evlerde BESA Grubun yeni açılan ofisinde gerçekleşen davette Bodrum tutkunları bir araya geldi.

BESA Grup Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci ve Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezciev sahipliğinde yapılan İstanbul buluşmasına iş, gayrimenkul, sanat ve cemiyet dünyasından Begüm-Adnan Şen, Suzan Şen, Yelda Tiftik, Bedri Baykam, Burcu Şendir, Elif İnci Aras, Arzu Kunt, Ece Kıral, Mert Ünlü, Zeynep Rendeci, Banuhan Akçal ve Güniz İyianlar gibi isimler katıldı.

İstanbul’daki gayrimenkul geliştirme, yatırım, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine Zorlu Center’daki yeni ofisinden devam edecek olan BESA Grup, Bodrum Küçükbük’te , proje alanı, büyüklüğü, konumu açısından emsalsiz The BO Viera projesinin inşasını sürdürüyor. 

İlk etabı 2020 yılı ortasında teslim edilmeye başlanacak olan The BO Viera projesi Bodrum’da inşaatına devam edilen ender projelerden. Toplam 150 dönüm arazi üzerinde, 200 adet rezidans, 130 adet villa, 7 adet işyeri olmak üzere toplam 337 anahtar ve Hilton grubunun üst segment, soft branded markası CURIO’nun 85 odalı otelinin yer aldığı, arazinin doğal eğimlerini çok başarılı biçimde kullanan, tamamı deniz ve günbatımı manzaralı, mimarinin peyzajın içerisinde eridiği The BO Viera tamamlandığında Bodrum’un en büyük ve sofistike projesi olacak. 

-THE BO VIERA-

150 dönüm arazi üzerine inşa edilen The BO Viera; 330 adet villa ve rezidansı, 7 adet işyeri, 1.2 kilometrelik sahili ve 85 odalı oteli The BO Vue – Curio Collection by Hilton ile Bodrum’un odak noktası Türkbükü ve Gündoğan’ın arasında yer alan Küçükbük Koyu’nda hayata geçiriliyor. 

Yapılar, mimarinin doğal yapı ile bütünleştiği ve bölgenin endemik yapısına uygun peyzajın ön plana çıktığı, Bodrum günbatımını doğrudan seyreden yegane koyunda konumlanıyor. 

Doğal falezleri ile denize sıfır, 1.2 kilometrelik benzersiz bir sahile sahip olan The BO Viera projesinde yapımı devam eden rezidans ve villaların tamamı deniz manzaralı ve doğaya hakim konumda. The BO Viera Projesi’nin hayata geçirildiği Küçükbük Koyu’nun tam karşısında yer alan Apostol (Küçük Tavşan) Adası’na karşı dünyanın en güzel gün batımları The BO Viera sakinlerinin yaşamına benzersiz bir dokunuşta bulunacak.

Satışa çıkacak olan ilk etabın, 2019 yılı sonunda teslim edilmesi planlanıyor. Bu etapta; 49 adet 6+1 bahçe dubleks, 5 adet 5+1 bahçe dubleks, 49 adet 4+1 flat, 5 adet 2+1 flat rezidans satışa sunuluyor.

Mimari projesi Bodrum Belediyesi tarafından onaylanan ve inşaat ruhsatı alınan The BO Viera projesinde yer alan gayrimenkuller, yatırımcısına hemen tapu edinme fırsatı da sunuyor. 

Alışveriş ve hizmet noktalarının yanı sıra SPA, yüzme havuzları, fitness, restoran ve cafeler, çocuklara özel alan, sahilde beach Club’lar gibi sosyal donatılara sahip The BO Viera’nın güvenlik, temizlik, bahçe bakımı gibi servis hizmetleri BESA Grup’un deneyimli hizmet şirketi tarafından sağlanacak. 

The BO Viera, Küçükbük Koyu’na damgasını vuran defne ağaçları, zeytin ağaçları, begonviller ve yaseminlerle bezenmiş Bodrumlu peyzajının yanı sıra Hilton grubunun üst segment oteli CURIO’yu The BO Vue CURIO Collection by Hilton markası ve BESA Grup güvencesiyle Türkiye’ye getirecek.

Devamını oku

POPÜLER EMLAK HABERLERİ